«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ֆինանսավորումը որևէ կերպ չի դադարեցվել. Կարեն Վարդանյանի հայտարարությունը սխալ է
19:31, 14 Հնվ, 2020
«Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության» (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը Lratvakan.am ռադիոյի եթերում հայտարարել է, որ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում սաբոտաժ են անում. դադարեցվել է «Արմաթ» լաբորատորիաների տեղադրման ֆինանսավորումը։
Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ 2019-ին «Արմաթ» լաբորատորիաներով համալրվել են Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզերի բոլոր դպրոցները, որտեղ սովորում է 33-ից ավելի աշակերտ: Ըստ նրա՝ ցուցանիշը ռեկորդային է: «Մեր համար առաջին սյուրպրիզն այն էր, որ կառավարության որոշումը՝ 860 մլն դրամ տրամադրելու մասին, 284 խմբակի վերաբերյալ, վերաբերում էր միայն սարքավորումներին։ Ծրագիրը միայն սարքավորումը չէ, պետք է վերապատրաստում անես խմբակավարների համար, զբաղվես խմբակավարների ընտրությամբ…»,- մասնավորապես, նշել է նա։
Հարցազրուցավարի դիտարկմանը, թե կա՞ հստակ բացատրություն, թե ինչո՞ւ է ֆինանսավորումը դադարում, Կարեն Վարդանյանը պատասխանել է. «Ոչ, ոչ մի խոսակցություն չկա, շփում չկա, իրենք համարում են, որ իրենց քաշի բան չի մեզ հետ խոսելը»։
Արայիկ Հարությունյանը հերքում է
Կարեն Վարդանյանի այս հայտարարությանն իր ֆեյսբուքյան էջում արձագանքել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։ Վերջինս նշել է, որ Կարեն Վարդանյանն ընդամենը վեց աշխատանքային օր առաջ է ստացել ավելի քան 800 միլիոն դրամ երեք մարզում 284 նոր լաբորատորիա ներդնելու համար և «իր լավագույն երազում չէր տեսնի լաբորատորիաների թվի կրկնապատկում ընդամենը չորս ամսում»:
««Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության» (ԱՏՁՄ-ի նախկին անվանումը-խմբ․) հարգելի անդամներ, ձեր գործընկերոջ շարունակական նման պահվածքը ձեզ այլևս անվստահելի գործընկեր է դարձնում Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության համար: ԿԳՄՍՆ հավատարիմ է Հայաստանի բոլոր դպրոցներն ինժեներական լաբորատորիաներով հագեցնելու իր հանձնառությանը` կլինի դա ԻՏՁՄ-ի, թե այլ կազմակերպության հետ:
Հ.Գ. ստորև բերված հայտարարությունների «լրջության» մասին խոսում է այն փաստը, որ եթե 2019-ին ինժեներական լաբորատորիաների բյուջեն կազմել է 352 միլիոն դրամ, ապա 2020-ին՝ 671 միլիոն»,- գրել է նախարարը։
Կարեն Վարդանյանը պարզաբանում է
Fip.am-ի հետ զրույցում Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ ավելի ճիշտ է ամբողջ հարցազրույցը լսել, քանի որ իր պնդումները խմբակավարների վերապատրաստման և ընտրության ֆինանսավորմանն են վերաբերում։
«Փաստերի ստուգման հարթակի» հետ զրույցում ԿԳՄՍ նախարարի մամուլի քարտուղար Անժելա Կժդրյանը նշեց, որ որևէ կերպ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ֆինանսավորումը չի դադարեցվել։
Կառավարության հիմնավորումը
Անժելա Կժդրյանը Fip.am-ի հետ զրույցում ընդգծեց, որ 2020 թվականին կառավարությունը տրամադրել է 671,7 մլն դրամ, որը 126 միլիոնով ավելի է, քան անհրաժեշտ է խմբակների գործունեության համար։
«Ավելին՝ կառավարությունը, ի դեմս նախարարության, առաջնահերթություն է համարում դպրոցներում ինժեներական լաբորատորիաների ստեղծումը, և երբ ծրագրի մոնիտորինգ կամ գնահատում կարվի, նոր լաբորատորների ստեղծման համար կորոշեն և՛ ֆինանսավորման չափը, և՛ ֆինանսավորման հատկացման մեխանիզմները»,- ասաց նա։
Անժելա Կժդրյանի խոսքով՝ 2019-ին 422 խմբակի գործունեության համար նախարարությունը հատկացրել է 352 մլն դրամ, դրան գումարած նախատեսել է 834 մլն դրամ գումար՝ 284 լաբորատորիաների ստեղծման համար։ «Բայց 2019-ի բյուջեն ԱՏՁՄ-ն շուրջ 60 մլն դրամով թերակատարել է»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է այն շեշտադրմանը, որ վերապատրաստումների բյուջեն է դադարեցվել, խոսնակը նշեց, որ կառավարությունը երբեք որևէ տարի չի տրամադրել գումար վերապատրաստումների ճամբարների ստեղծման համար։ «Այսինքն՝ նման ֆինանսավորում երբևէ չի էլ եղել, որ դադարեցվի․ նախկինում իրենք ստեղծել են լաբորատորիաներ, ու այդ լաբորատորիաների աշխատանքն ապահովելու համար իրենք խմբակավարներին վարձատրել են կառավարության հատկացրած միջոցներով․ մեր կառավարությունը ոչ միայն գումար է  տրամադրել խմբակավարների վարձատրության համար, այլև գումար է հատկացրել լաբորատորիաների ստեղծման համար»,- ասաց նա։
Ի դեպ, ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր Factor.am-ի հետ զրույցում պատասխանել է այն հարցին, թե արդյո՞ք դիտարկում են «Արմաթ» լաբորատորիաների աշխատանքն առանց ԱՏՁՄ-ի հետ համագործակցության։ Ըստ նրա, իրենք այս պահին որևէ ծրագիր չունեն, թե ինչպես են շարունակելու աշխատել, և այդ մասին տեղյակ է նաև ԱՏՁՄ-ն։
«Մենք շարունակելու ենք աշխատել, համենայն դեպս մոտավորապես 600 լաբորատորիաները, որ կան, դրանք գործելու են, և լրացուցիչ ներդրումներ լինելու են։ Եթե այս տարվա բյուջեն նայեք, արդեն նախատեսել ենք խմբավարների համար գումարները՝ ոչ այնքանով, որքան լաբորատորիաներ կան, այլ նաև լրացուցիչ լաբորատորիաների համար»,- նշել է նա։

Финансирование инженерных лабораторий «Армат» не прекращалось. Заявление Карена Варданяна неверно
Исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий (СППТ) Карен ВарданянВ эфире радио Lratvakan.am заявил, что Министерство образования, науки, культуры и спорта проводит саботаж: прекращени финансирование установки инженерных лабораторий «Армат».
Карен Варданян отметил, что в 2019 году все школы Тавушской, Лорийской и Ширакской областей пополнились лабораториями «Армат», в которых обучаются более 33 учеников. По его словам, показатель является рекордным. «Первым сюрпризом для нас стало то, что решение правительства выделить 860 млн драмов 284 лабораториям касалось только оборудования. программа — это не только оборудование. Предполагаются расходы на поиски, переподготовку преподавателей», — в частности, отметил Варданян.
На замечание интвервьюера относительно того, есть ли четкое объяснение тому, почему прекращается финансирование, Карен Варданян ответил: «Нет, никаких разговоров нет, общения нет, они думают, что разговаривать с нами им не по чину».
Заявления Карена Варданяна на своей странице в Facebook коснулся министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян. Последний отметил, что всего 6 рабочих дней назад Карен Варданян получил более чем 800 миллионов драмов для основания 284 новых лабораторий в трех областях, и что «он и в самом лучшем сне не мог увидеть увеличения вдвое их числа в течение 4 месяцев».
«Уважаемые члены Союза предприятий передовых технологий, поведение вашего коллеги превращает вас в ненадежных партнеров для министерства.
МОНКС верно своему обязательству оснащения всех школ Армении инженерными лабораториями, вместе с СППТ или другой организацией
P.S. О «серьезности» заявлений говорит то, что если в 2019 году лабораториям было выделено 352 миллиона драмов, то в 2020 их бюджет составил 671 миллион драмов», — написал министр.
В беседе с Fip.am Карен Варданян отметил, что вернее было бы послушать все интервью, поскольку его утверждения были связаны с финансированием переподготовки и отбора преподавателей.
В беседе с «Платформой проверки фактов» пресс-секретарь МОНКС Анжела Кждрян отметила, что финансирование инженерных лабораторий «Армат» не прекращено.
Анжела Кждрян отметила, что в 2020 году правительство выделило 671,7 млн. драмов, что на 126 млн. больше, чем необходимо для деятельности преподавателей.
По словам Анжелы Кждрян, в 2019 году министерство выделило 352 млн. драмов для деятельности 422 групп, плюс 834 млн. драмов для создания 284 лабораторий. «Но СППТ недовыполнил бюджет на 2019 год примерно на 60 миллионов драмов», — сказал он.
Что касается того, что финансирование на переподготовку было прекращено, Кждрян отметила, что правительство никогда не выделяло средств на создание переподготовочных лагерей. «То есть, такого финансирования никогда не было. В прошлом они создавали лаборатории, и для обеспечения работы этих лабораторий они платили преподавателям из средств, выделенных правительством. Наше правительство не только выделяло средства на зарплату преподавателей, но и на создание лабораторий», — сказала она.
Министр МОНКС Араик Арутюнян сегодня в беседе с Factor.am ответил на вопрос о том, рассматривается ли деятельность лабораторий «Армат» без сотрудничества с МОНКС? По его словам, в настоящее время у министерства нет планов относительно того, как они будут продолжать работать и в СППТ об этом знают.
«Мы продолжим работать, по крайней мере, около 600 лабораторий будут работать. Будут дополнительные инвестиции. Если вы посмотрите бюджет на этот год, мы уже предусмотрели средства для преподавателей», — отметила она.