«Սորոսի» հիմնադրամի դրամաշնորհառուները հարկային արտոնություն չեն ստացել
«ՎԵՏՕ» շարժման հիմնադիր, ոստիկանապետի նախկին խորհրդական Նարեկ Մալյանը հունվարի 14-ին Ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել՝ հայտարարելով, որ «Բաց հասարակության հիմնադրամների» գրասենյակից ֆինանսավորվող կազմակերպություններն ազատվել են մի շարք հարկերից:
«ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի N 86-Ա որոշմամբ Սորոսի գրասենյակից ֆինանսավորվող հետևյալ կազմակերպությունները համարվել են «բարեգործական», ազատվել են մի շարք հարկերից»,- մասնավորապես, գրել է Մալյանը:
Նա ներկայացրել է հասարակական կազմակերպությունների անուններ, որոնց շարքում են հայտնվել «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը», «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը», «Հանրային լրագրության ակումբը», «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» և այլն:
Գրառմանը Մալյանը կցել է նաև փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի մարտի 2-ին ստորագրած որոշումը:
Մալյանի գրառումը տարածել են Politik.am, Tert.am, Zham.am, Yerevan.today.am և այլ լրատվականներ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե արդյո՞ք Նարեկ Մալյանի գրառումը համապատասխանում է իրականությանը, թե՞ ոչ:
Նշենք, որ հարկերի, տուրքերի, պարտադիր վճարների գծով արտոնությունները լիազորված մարմնի կողմից բարեգործական որակված ծրագրերին տրամադրվում են 2002 թվականին ընդունված «Բարեգործության մասին» օրենքով: Բարեգործական ճանաչված կազմակերպություններն ազատվում են ավելացված արժեքի հարկից և մաքսային տուրքից:
Համաձայն կառավարության N 66-Ն որոշման, որն ուժի մեջ է մտել 2003 թվականին, բարեգործական ծրագիր իրականացնող կազմակերպությունների  հետ աշխատանքը վերահսկում, ինչպես նաև ԱԱՀ-ից ազատելու գործընթացը կատարում է կառավարության բարեգործական ծրագրերի համակարգման հանձնաժողովը:
2018 թվականի օգոստոսի 21-ի N 908-Ն որոշմամբ կառավարության կողմից լիազորված մարմին է ճանաչվել ՀՀ առաջին փոխվարչապետը, իսկ 2019 թվականի մեկ այլ որոշմամբ բարեգործության ոլորտը համակարգում է  փոխվարչապետը:
Հատկանշական է, որ ոչ թե ցուցակում նշված կազմակերպություններն են ազատվել հարկերից, այլ «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանը»։
Կազմակերպության գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանը Fip.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ առաջին անգամը չէ, որ ԲՀՀ Հայաստանը նման արտոնություն է ստանում։ Նա ասաց, որ ամեն տարի, իսկ կարգի փոփոխությունից հետո՝ երկու տարին մեկ հայտ են ներկայացնում բարեգործական ծրագրերի համակարգման հանձնաժողով՝ բարեգործական կարգավիճակը ստանալու նպատակով: Ընդ որում՝ ԱԱՀ-ից ազատվում են միայն ծրագրում նշված ծախսերը և գործողությունները:
««Բաց հասարակության հիմնադրամները» ոչ առաջին, ոչ երկրորդ, ոչ էլ 15-րդ անգամ է այդ արտոնությունները ստանում: 1998 թվականից սկսած՝ ամեն տարի ԲՀՀ-ն որակվել է որպես բարեգործական կազմակերպություն՝ ներկայացնելով և հիմնավորելով իր գործունեությունը: Նախորդ բոլոր կառավարությունները դիտարկել են և շնորհել են այդ կարգավիճակը»,- ասաց Լարիսա Մինասյանը՝ տրամադրելով նաև նախորդ տարիների որոշումները։
Նա հայտնեց նաև, որ Նարեկ Մալյանի ներկայացրած ցուցակում հայտնված կազմակերպությունները չեն ազատվել հարկերից, քանի որ այն կազմակերպությունները, որոնց իրենք դրամաշնորհ են տրամադրում, բարեգործական չեն ճանաչվում: Այդ կազմակերպությունների ցանկը հայտնվել է որոշման մեջ, քանի որ այն եղել է ԲՀՀ-ի ներկայացրած ծրագրում, բայց դա չի նշանակում, որ այդ կազմակերպություններն արտոնություններ են ստացել:
Այսպիսով, Նարեկ Մալյանը, ներկայացնելով մեկ տարվա վաղեմություն ունեցող փաստաթուղթ, խեղաթյուրել է փաստերը՝ տպավորություն ստեղծելով, թե նշված բոլոր ընկերությունները ստացել են հարկային արտոնություններ միայն հետհեղափոխական իշխանությունների օրոք: Այնինչ՝ ԱԱՀ-ից, որպես բարեգործական կազմակերպություն, ազատվել է միայն «Բաց հասարակության հիմնադրամները»։ Ընդ որում՝ ԲՀՀ-ն այս արտոնությունները ստացել է մի քանի անգամ՝ 1998 թվականից ի վեր:
Վահագն Հովակիմյանի պնդումը հակասում է մանդատաբաշխման հաշվարկներին
19:23, 19 Հնս, 2026
ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը Factor TV-ին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության՝ խորհրդարան չանցնելուն, հայտարարել է․ «Մենք ունենք իրավիճակ, 3...
Ովքեր են հավելյալ 18.439 ընտրողները
15:29, 19 Հնս, 2026
Ընտրողների թվի 18,439-ով տարբերությունը ոչ թե նոր ընտրողների ավելացում է, այլ օրենքով նախատեսված հատուկ ցուցակների ներառում։ Մանրամասները՝ https://fip.am/49756
Պարզաբանում Factor.am-ի հրապարակման վերաբերյալ․ գործընկերային մոտեցումները կարող են նպաստել ոլորտի զարգացմանը
15:14, 18 Հնս, 2026
Հունիսի 17-ին մեր գործընկեր Factor.am լրատվամիջոցը հրապարակել է «ՌԴ-ից ընտրողների ներհո՞սք, թե՞ ընդհանուր այցելություններ․ ինչպես է տվյալների ընտրությունը փոխում պատկերը»...

Получающим гранты от фонда Сороса никаких налоговых льгот не предоставлялось
Основатель движения «ВЕТО», бывший советник начальника полиции Нарек Малян 14 января на своей странице в Facebook сделал запись, в которой заявил, что организации, финансируемые офисом «Фонды открытое общество», освобождены от ряда налогов.
«Постановлением вице-премьера Армении Тиграна Авиняна N86-А следующие организации, финансируемые офисом Сороса, признаны «благотворительными» и освобождены от ряда налогов», — в частности, написал Малян.
Он представил имена общественных организаций, среди которых «Клуб журналистов «Аспарез»», «Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи», «Клуб публичной журналистики, «Союз информированных граждан» и др.
К записи Малян прикрепил также подписанное Тиграном Авиняном постановление от 2 марта.
Запись Маляна перепечатали Politik.am, Tert.am, Zham.am, Yerevan.today.am и другие СМИ.
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, соответствует ли действительности запись Нарека Маляна или нет.
Следует отметить, что льготы по налогам, сборам и обязательным платежам предоставляются благотворительным программам, утвержденным уполномоченным органом в соответствии с принятым в 2002 году законом «О благотворительности». Признанные благотворительными организации освобождаются от налога на добавленную стоимость и таможенных пошлин.
В соответствии с постановлением правительства N 66-N, вступившим в силу в 2003 году, надзор за работой с благотворительными организациями, а также над процессом освобождения от уплаты НДС осуществляет правительственный координационный комитет по благотворительным программам.
Решением N 908-Н от 21 августа 2018 года уполномоченным правительством органом был признан первый заместитель премьер-министра РА, а другим решением 2019 года сфера благотворительности координируется заместителем премьер-министра РА.
Примечательно, что от уплаты налогов были освобождены не организации, перечисленные в списке, а «Фонды открытое общество — Армения».
Исполнительный директор организации Лариса Минасян в беседе с Fip.am отметила, что ФОО Армения не впервые получает такую льготу. По ее словам, каждый год, а после изменения порядка каждые два года они обращаются в координационный комитет по благотворительным программам для получения статуса «благотворительная организация». При этом от НДС освобождаются только расходы и действия, указанные в программе.
««Фонды открытое общество» получают льготы ни первый, ни второй и ни 15-й раз. С 1998 года, представляя и обосновывая свою деятельность, ФОО ежегодно признавалась благотворительной организации. Все предыдущие правительства рассматривали и предоставляли этот статус», — сказала Лариса Минасян, представив также решения предыдущих лет.
Она сообщила также, что организации, перечисленные в списке Нарека Маляна, не освобождены от налогов, поскольку те организации, которым они выдают гранты, не признаются благотворительными. Список этих организаций был включен в решение, поскольку он был представленной ФОО программе, но это не означает, что этим организациям были предоставлены налоговоые льготы.
Таким образом, представляя документ, имеющий 1-летний срок давности, Нарек Малян исказил факты, создавая впечатление, что всем вышеупомянутым компаниям были предоставлены налоговые льготы только при постреволюционных властях. Между тем как от НДС были освобождены только «Фонды открытое общество». Кроме того, ФОО эти льготы получала несколько раз, начиная с 1998 года.