Հայաստանի մասին նյութը պատվիրված չի եղել. հերքում են բոլորը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 14-ին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում էր կատարել` անդրադառնալով շվեյցարական Berner Zeitung («Բեռներ Ցայտունգ») օրաթերթի՝ Հայաստանի մասին հրապարակմանը:
Նույն օրը politik.am կայքը հրապարակել էր հոդված, որում, հղում անելով կառավարության իրենց աղբյուրներին, պնդում էր, թե հոդվածը պատվիրված է։ Politik.am-ի նյութում նաև նշվում էր, թե «շվեյցարական Berner Zeitung թերթը հիմնականում հենց պատվիրված հոդվածներ է հրապարակում»։ Որպես ապացույց՝ բերվում էր prnews.io կայքում առկա «գնացուցակը»։ Pnews.io-ն փիառ ընկերություն է, որը, ըստ կայքի «Մեր մասին» բաժնի, զբաղվում է ընկերությունների մասին տեղեկությունների տարածմամբ ԶԼՄ-ներում, մասնագիտացված կայքերում և այլուր։
Politik.am-ի հոդվածագիրը նշում է. «Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, կառավարությանը գովաբանող հոդվածի դեպքում պատվիրատուն օգտվել է նաև հավելյալ ծառայություններից։ Հոդվածի հեղինակը հայտնի լրագրող FRANK NIENHUYSEN է, ով գրում է քաղաքական և տնտեսական թեմաներով։ Եթե հաշվի առնենք նաև այս հանգամանքը, ապա կառավարությանը գովաբանող հոդվածը պատվիրատուի վրա նստել է ավելի քան 6 մլն 900 հազար դրամ»։
Politik.am-ի նյութը վերահրապարակվել է news.am, tert.am և այլ կայքերում։
Ի պատասխան, վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» (infocheck.am) հրապարակեց հերքում՝ նշելով, որ կառավարությունը գումար չի հատկացրել և որ թերթը ևս հերքում է դա։
«Հայտնում ենք, որ հոդվածը չի կրում որևէ կոմերցիոն բնույթ և գրվել է առանց որևէ պատվերի»,- ըստ infocheck.am-ի` հայտնել են թերթի խմբագրությունից։Հատկանշական է, որ այս հերքումը Politik.am-ը չի հրապարակել։
Fip.am-ը փորձեց գնալ հրապարակման հետքերով՝ ստուգելով նաև «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնի» հերքումը։
Berner Zeitung-ում հոդվածը վերահրապարակվել է գերմանական թերթից
Berner Zeitung-ում հրապարակված հոդվածի հեղինակն իսկապես Ֆրանկ Նինհույսենն (Frank Nienhuysen) է։
Fip.am-ը պարզեց, որ նույն հոդվածը Berner Zeitung-ից մեկ շաբաթ առաջ՝ դեռ հունվարի 1-ին, հրապարակվել է գերմանական Süddeutsche Zeitung օրաթերթի կայքում՝ sueddeutsche.de։ Այն գրեթե ամբողջովին նույն հոդվածն է՝ բացառությամբ մի քանի աննշան տարբերությունների։ Օրինակ, անդրադառնալով նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի մեղադրանքին, պետությանը պատճառած վնասի չափը գերմանական թերթում արտահայտված է եվրոյով, իսկ շվեյցարականում՝ տեղական արժույթով՝ ֆրանկով։
Süddeutsche Zeitung թերթը, որը լույս է տեսնում Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում, ավելի մեծ ճանաչում և տպաքանակ ունի, քան Berner Zeitung-ը։ Գերմանական թերթն ունի մոտ 380,000 տպաքանակ և համարվում է Գերմանիայի ամենամեծ թերթը՝ բաժանորդագրությունների քանակով։ Իսկ Բեռնում հրատարակվող թերթը Շվեյցարիայի յոթերորդ ամենամեծ տպաքանակ (137,600) ունեցող թերթն է։
Հոդվածի հեղինակը հերքում է
Fip.am-ը կապվեց գերմանական Süddeutsche Zeitung օրաթերթի խմբագրության հետ։ Թերթի արտասահմանյան լուրերի բաժնի ներկայացուցիչը վրդովվեց մեր հարցից՝ զայրույթ հայտնելով, թե ինչպես կարող է թերթը վճարված հոդված հրապարակել։ «Մենք անկախ թերթ ենք»,- նշեց նա։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» նաև կապվեց հոդվածի հեղինակ Ֆրանկ Նինհույսենի հետ՝ փորձելով պարզել իրականությունը։ Նինհույսենը բացառեց հոդվածի կոմերցիոն լինելը։
«Հոդվածը հրապարակվել էր Süddeutsche Zeitung-ում և հետո վերահրապարակվել է Berner Zeitung-ում։ Süddeutsche Zeitung-ը երբեք չի հրապարակում վճարված հոդվածներ, այն քաղաքականապես և ֆինանսապես անկախ թերթ է»,- ասաց նա։
Լրագրողը նաև նշեց, որ իր հոդվածը Berner Zeitung-ում հրապարակվել է երկու թերթերի համագործակցության արդյունքում։
Այսպիսով, և՛ Süddeutsche Zeitung թերթը, որտեղ սկզբնապես հրապարակվել է հոդվածը, և՛ հոդվածի հեղինակը հերքում են, որ այն եղել է պատվիրված։

Статья об Армении не была заказной: все опровергают
14 января премьер-министр Никол Пашинян рассказал на своей странице в фейсбуке о статье об Армении, опубликованной в швейцарской газете Berner Zeitung («Бернер Цайтунг»).
В тот же день сайт politik.am опубликовал статью со ссылкой на свои источники в правительстве, в которой утверждал, что статья была заказной. В материале politik.am также отмечалось, что «швейцарская газета Berner Zeitung публикует в основном именно заказные статьи». В качестве доказательства был приведен «прейскурант», размещенный на сайте prnews.io. Pnews.io – это пиар-компания, занимающаяся, согласно разделу сайта «О нас», распространением сведений о компаниях в СМИ, на специализированных сайтах и т.п.
Автор статьи в politik.am отмечает: «Как передают наши источники, в случае со статьей, восхваляющей правительство, заказчик воспользовался и дополнительными услугами. Автор статьи – известный журналист FRANK NIENHUYSEN, который пишет на политические и экономические темы. Если учесть и это обстоятельство, то статья, восхваляющая правительство, обошлась заказчику более чем в 6 млн 900 тысяч драмов».
Эта статья politik.am была перепечатана в news.am, tert.am и на других сайтах.
«Центр проверки информации» (infocheck.am) ГНКО «Центр общественный связей и информации» аппарата премьер-министра в ответ опубликовал опровержение, отметив, что правительство не выделяло денег, и что газета также это опровергает. «Сообщаем, что статья не носит коммерческого характера и была написана без какого-либо заказа», — передает infocheck.am слова редакции газеты.
Примечательно, что это опровержение Politik.am не опубликовал.
Fip.am попытались пойти по следам публикации, проверив также опровержение «Центра проверки информации».
Статья в Berner Zeitung была перепечатана из германской газеты
Автором статьи, опубликованной в Berner Zeitung, действительно является Франк Нинхойзен (Frank Nienhuysen).
Fip.am установили, что та же статья за неделю до Berner Zeitung, еще 1 января, была опубликована на сайте германской газеты Süddeutsche Zeitung sueddeutsche.de. Это почти та же статья, не считая нескольких незначительных различий. Например, в отрывке, рассказывающем об обвинении Сержа Саркисяна, в германской газете ущерб, причиненный государству, указан в евро, а в швейцарской – в местной валюте (франках).
Газета Süddeutsche Zeitung, издаваемая в городе Мюнхен (Германия), пользуется большей популярностью и выходит большим тиражом, чем Berner Zeitung. Тираж германской газеты составляет 380.000 экземпляров и считается крупнейшей газетой Германии по количеству подписчиков. А Бернская газета – на седьмом месте по тиражу (137.600) среди швейцарских газет.
Опровержение автора статьи
Fip.am связались с редакцией германской газеты Süddeutsche Zeitung. Представителя отдела иностранных новостей газеты рассердил наш вопрос: он возмутился тем, что их газету считают способной писать оплачиваемые статьи. «Мы – независимая газета», — отметил он.
«Платформа проверки фактов» в поисках истины связалась и с Франком Нинхойзеном. Исключено, что статья может носить коммерческий характер, ответил Нинхойзен.
«Статья опубликована в Süddeutsche Zeitung и после перепечатана в Berner Zeitung. Süddeutsche Zeitung никогда не печатает оплачиваемых статей, это политически и финансово независимая газета», — сказал он.
Журналист также отметил, что статья в Berner Zeitung была опубликована в результате сотрудничества двух газет.
Таким образом, и газета Süddeutsche Zeitung, в которой изначально была опубликована статья, и автор этой статьи опровергают, что она была заказной.