Ռուսաստանի նոր վարչապետի հայ լինելու մասին լուրերը հիմնավորված չեն
Ռուսաստանի դաշնային հարկային ծառայության նախկին ղեկավար Միխայիլ Միշուստինը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջարկությամբ հունվարի 16-ին դարձավ երկրի վարչապետ։ Վերջին օրերին սկսվեցին տարածվել լուրեր նրա հայ լինելու վերաբերյալ։ Սրա մասին շահարկումներ են արվել և՛ ռուսական, և՛ հայկական լրատվական կայքերում։
Այսպես, օրինակ, business-gazeta.ru-ն նշում է, որ «ըստ որոշ տեղեկությունների` Միշուստինը կիսով չափ հայ է»։ Այս կայքին հղում կատարելով՝ նման տեղեկություն է տարածել նաև newsarmenia.am կայքը։ Իսկ tert.am, analitik.am, lurer.com և այլ կայքեր հղում են կատարում ռուսական woman.ru կայքում հրապարակված՝ Միշուստինի մասին կենսագրական հոդվածին։ Կանանց համար նախատեսված կայքում հրապարակված հոդվածում նշվում է, որ Միշուստինի մայրը, իբր թե, Тайчарух (Թայչարուխ) գյուղից է, որի այսօրվա անվանումը Մեղրաձոր է։ Այն գտնվում է Կոտայքի մարզում՝ Հրազդան քաղաքի մերձակայքում։
Այս տեղեկությունները, սակայն, հաստատված չեն։
Fip.am-ը փորձել է պարզել Միխայիլ Միշուստինի հայ լինելու մասին տեղեկությունների սկզբնաղբյուրը և հայերի հետ իր ունեցած կապերը։
Ի՞նչ գիտենք Միշուստինի ծնողների մասին
ՌԴ նորանշանակ վարչապետի պաշտոնական կենսագրության մեջ չկա որևէ տեղեկություն նրա ծնողների և նրանց ազգության մասին։
Այլ աղբյուրներում նշված է, որ Միխայիլ Միշուստինի հայրը՝ Վլադիմիր Մոիսեյի Միշուստինը, հրեա է՝ ծնունդով բելառուսական Պոլոցկ քաղաքից։ Վերջինս 80-ականներին հայտնվել փոքրիկ Լոբնյա քաղաքում (Մերձմոսկովյան շրջան)։ Ըստ mk.ru կայքի՝ Միշուստինի հայրը աշխատել է Մոսկվայի «Շերեմետյեվո» օդանավակայանում։
Սակայն ըստ ռուս լրագրող Սերգեյ Կանևի, որը ծնունդով նույնպես Լոբնյա քաղաքից է, Միշուստինի հայրն իրականում կյանքի մեծ մասը ծառայել է սովետական ԿԳԲ-ում, կադրային սպա է։ Fip.am-ի հետ զրույցում Կանևը նշեց, որ իր տեղեկություններով՝ ավագ Միշուստինը սկսել է կարիերան Բուլղարիայում՝ ԽՍՀՄ դեսպանատան ռեֆերենտի հովանու ներքո, այնուհետև լրտեսական գործունեություն է իրականացրել Աֆղանստանում և Լյուքսեմբուրգում։
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո նա կցվել է ЗАО «Аэромаш-Авиционная безопасность» կազմակերպությանը՝ որպես անվտանգության հարցերով պատասխանատու, և այդ կարգավիճակում անցել աշխատանքի «Շերեմետյեվոյում»։
Միխայիլ Միշուստինի մոր մասին տեղեկությունները է՛լ ավելի սակավ են։ Անունը Լուիզա է, հայրանունը՝ Միխայիլի։ Ծնվել է 1942 թվականին Արխանգելսկի մարզի Կոտլաս քաղաքում։ Վլադիմիր Մոիսեյեվիչի հետ ամուսնանալուց հետո վերցրել է նրա ազգանունը։ Որևէ տվյալ, որը կհաստատեր կամ գոնե կակնարկեր Լուիզա Միխայլովնայի հայ լինելու մասին, բաց աղբյուրներում չկա։ Թե ի՞նչ ազգանուն է ունեցել մինչև ամուսնանալը՝ հայտնի չէ։ Նրա հայ լինելու մասին անհիմն պնդումներին զուգահեռ՝ կան նաև այլ վարկածներ, օրինակ, թե իբր Լուիզան լեռնական հրեա է։ Փոխարենը հստակ տեղեկություններ կան, որ Լուիզա Միշուստինան երիտասարդ տարիներին եղել է ինչ-որ բուժհաստատության աշխատակից, իսկ այժմ օգնում է որդուն թաքցնել անօրինական եկամուտները։
1966 թվականին ծնվել է Միխայիլը Լոբնյայում։ Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել է Մոսկվայի «Ստանկին» պետական տեխնոլոգիական համալսարան և սկսել շփվել Ռուսաստանի հայկական համայնքի էլիտայի հետ։
Ամենայն հավանականությամբ, Միխայիլ Միշուստինի մոր հայ լինելու վարկածը բացառության սկզբունքի արդյունք է․ սկզբից հենց Միշուստինին են փորձել «մեղադրել» հայ լինելու մեջ («армянин-полукровкa Михаил Мишустин»), և առաջին անգամ դա արվել է ռուսական Moscow Post լրատվական-վերլուծական կայքում՝ 2010 թվականի նոյեմբերին։ Այս աղբյուրը կապ ունի ռուս ազգայնականների հետ։ Հետագայում հոդվածը ջնջվել է, սակայն ամբողջությամբ պահպանվել է Compromat.ru կայքում, որը մասնագիտանում է հայտնի անձանց մասին «կեղտոտ» լուրերի հավաքագրմամբ։ Հոդվածում առանց որևէ փաստացի տվյալի հայտարարվում է, որ Միշուստինը հայ է, և քանի որ նրա հայրը՝ Վլադիմիր Մոիսեյի Միշուստինը, դժվար թե հայ լինի, այս տարբերակը բացառվում է, և տրամաբանական է ենթադրել, որ այդ «կեսը» մորական գծով է։
Հոդվածի հեղինակը, Միշուստինին հայ ներկայացնելով, փորձում էր բացատրել նրա սերտ կապերը Ռուսաստանի հայ համայնքի հետ։ Հայերը, իրոք, զգալի դեր են խաղացել ներկայիս ՌԴ վարչապետի կարիերայում։ Համալսարանն ավարտելուց հետո Միշուստինը սկսել է աշխատել իր մտերիմ ընկերոջ՝ «Միջազգային համակարգչային ակումբի» (ՄՀԱ) հիմնադիր և ղեկավար Լևոն Ամդիլյանի մոտ։ Հոդվածում գրված է, որ նրանց ընկերությունը «հիմնականում Միշուստինի հայկական ծագման շնորհիվ է ձևավորվել»։
Ըստ ամենայնի, Միխայիլ Միշուստինը նաև ծանոթ է ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանի հետ։ Այս մասին տեղեկություններ է հայտնում RuCriminal.info կայքը՝ մեջբերելով հատվածներ ՌԴ նախկին էներգետիկայի նախարար Իգոր Յուսուֆովին վերաբերող դոսյեից․ «Իր գործունեության սկզբում 1993 թ․ Իգոր Յուսուֆովը իրեն մոտ կանգնած հեղինակություն Սերգեյ Լալակինի (Լուչոկ) միջոցով աշխատանքային կապեր հաստատեց հայկական սփյուռքի առաջատարներից մեկի՝ Ռուբեն Վարդանյանի հետ։ Հանդիպումը Վարդանյանի կողմից կազմակերպել էր օրենքով գող Ասլան Ուսոյանը (Դեդ Հասան)։ Ռուբեն Վարդանյանը ծանոթացրեց Յուսուֆովին «Միջազգային համակարգչային ակումբի» հիմնադիրներից Լևոն Ամդիլյանի և Միխայիլ Միշուստինի հետ, որոնք 1992 թվականից ի վեր զբաղվում էին ռուսական շուկայի համար նորագույն համակարգչային ապրանքների և ծառայությունների ներկրմամբ»,- գրում է կայքը՝ հավելելով, որ հետագայում ՄՀԱ համահիմնադիրները հաճախ էին օգնում Յուսուֆովին փողերի լվացման և կանխիկացման գործում։
Նշենք, որ RuCriminal-ի հիշատակած Սերգեյ Լալակինը տխրահռչակ «Պոդոլսկիյե» կազմակերպված հանցավոր խմբավորման հիմնադիրն ու ղեկավարն էր։
Որպես Միշուստինի «հայության վկայություն» է մատուցվում նաև անցյալ տարի Երևանում անցկացված WCIT-2019  համաշխարհային համաժողովում մասնակցությունը, ինչպես նաև այն փաստը, որ «Այբ» դպրոց այցելելիս նրան ուղեկցել է ռուսաստանահայ մեդիամագնատ Արթուր Ջանիբեկյանը, ինչը չի փաստում նրա հայ էթնիկ ծագում ունենալը։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Միխայիլ Միշուստինի՝ կիսով չափ հայ լինելը ոչնչով հիմնավորված չէ։ Ավելին, ամենայն հավանականությամբ, այս վարկածը 10 տարի առաջ մի անհայտ ռուս ազգայնականի հնչեցրած «մեղադրանքի» արդյունք է։

Бывший глава Федеральной налоговой службы России Михаил Мишустин 16 января по предложению президента РФ Владимира Путина стал премьер-министром страны. В последние дни стали распространяться сведения о том, что он армянин по происхождению. Спекуляции на эту тему осуществлялись как на российских, так и армянских новостных сайтах.
Так, например, business-gazeta.ru отмечает, что «Мишустин, по некоторым данным, наполовину армянин». Со ссылкой на этот сайт информацию распространил также сайт newsarmenia.am .
А tert.am, analitik.am, lurer.com и другие сайты ссылаются на опубликованную на российском сайте woman.ru биографическую статью о Мишустине.
В статье, опубликованной на предназначенном для женщин сайте, говорится, что мать Мишустина предположительно была из села Тайчарух (Թայչարուխ), нынешнее название которого Меградзор. Село расположено в Котайкской области, недалеко от города Раздан.
Однако эта информация не подтверждена.
Fip.am попытался выяснить источник информации о том, что Михаил Мишустин является армянином, и его связи с армянами.
Что мы знаем о родителях Мишустина?
В официальной биографии новоназначенного премьер-министра России какой-либо информации о его родителях и их национальности нет.
В других источниках отмечается, что отец Михаила Мишустина – Владимир Мосей Мишустин – еврей родом из белорусского города Полоцк. Последний в 1980-х годах попал в небольшом городке Лобня (Московская область). Как сообщает mk.ru, отец Мишустина работал в московском аэропорту «Шереметьево».
Однако, по словам российского журналиста Сергея Канева, который также родом из Лобни, в действительности отец Мишустина большую часть своей жизни прослужил кадровым офицером в советском КГБ. В беседе с Fip.am Канев отметил, что, по его информации, старший Мишустин начал свою карьеру в Болгарии под патронатом референта в посольстве СССР, а затем осуществлял шпионскую деятельность в Афганистане и Люксембурге.
После распада СССР он вступил в ЗОО «Айромаш Авиационная безопасность» в качестве сотрудника службы безопасности, а после перешел на работу в «Шереметьево».
Информации о матери Михаила Мишустина намного меньше. Ее зовут Луиза, а по отчеству Михайловна. Родилась в 1942 году в городе Котлас Архангельской области. После замужества с Владимиром Моисеевичем взяла его фамилию. Каких-либо данных, которые бы намекали или хотя бы подтверждали информацию об армянском происхождении Луизы Михайловны, в открытых источниках нет. Неизвестно, какая у нее была фамилия до замужества. Наряду с необоснованными утверждениями о том, что она армянка, есть и другие версии, например, что Луиза – горная еврейка. Вместо этого есть четкая информация о том, что Луиза Мишустина в молодости работала в медицинском учреждении, а теперь помогает сыну скрывать свой незаконный доход.
Михаил родился в 1966 году в Лобне. Окончив школу, он поступил в Московский государственный технологический университет «Станкин» и начал общаться с элитой армянской общины России.
По всей вероятности, гипотеза о том, что мать Михаила Мишустина – армянска, является результатом принципа исключения. В самом начале именно Мишустина пытались «обвинить» в том, что он армянин («армянин-полукровкa Михаил Мишустин»), и впервые в ноябре 2010 года это сделал российский информационно-аналитический сайт Moscow Post. Этот источник связан с русскими националистами. Позже статья была удалена, однако полностью сохранилась на сайте Compromat.ru, специализирующемся на сборе «грязных» новостей о знаменитостях. В статье без каких-либо фактических доказательств заявляется, что Мишустин является армянином, а поскольку его отец Мишустин Владимир Моисеевич вряд ли армянин, этот вариант исключается, и разумно предположить, что эта «половина» идет по материнской линии.
Автор статьи, представляя Мишустина армянином, пытался объяснить его тесные связи с армянской общиной России. Армяне действительно сыграли значительную роль в карьере нынешнего российского премьер-министра. После окончания университета Мишустин начал работать у своего близкого друга, основателя и руководителя Международного компьютерного клуба (МАА) Левона Амдиляня. В статье говорится, что «дружбы с Левоном Амдиляном Михаил Мишустин во многом добился благодаря своему происхождению — он наполовину армянин».
По всей вероятности, Михаил Мишустин также знаком с российско-армянским бизнесменом Рубеном Варданяном. Об этом сообщает RuCriminal.info со ссылкой на досье на бывшего министра энергетики России Игоря Юсуфова.
«В ходе своей работы в начале 1993 года Игорь Юсуфов, через близкого себе авторитета Лалакина Сергея (Лучок), наладил рабочие отношения с одним из лидеров армянской диаспоры Варданяном Рубеном. Организацией встречи со стороны Варданяна занимался вор в законе Аслан Усоян (Дед Хасан). Рубен Варданян познакомил Юсуфова с одними из основателей «Международного компьютерного клуба» Левоном Амдиляном и Михаилом Мишустиным, занимавшихся с 1992 года интеграцией новейших для российского рынка компьютерных товаров и услуг», — пишет сайт, отмечая, что в дальнейшем соучредители МКК часто помогали Юсуфову в отмывании денег и снятии наличных.
Отметим, чти упомянутый RuCriminal Сергей Лалакин был основателем и лидером пресловутой преступной группировки «Подольские».
В качестве «свидетельства об армянском происхождении» Мишустина приводится также участие во всемирной конференции WCIT-2019, состоявшейся в Ереване в прошлом году, а также тот факт, что российско-армянский медиа-магнат Артур Джанибекян сопровождал его во время посещения школы «Айб», что не доказывает его ярмянское этническое происхождение.
Таким образом, можем констатировать, что информация о том, что Михаил Мишустин является наполовину армянин, ничем не обоснована. Более того, по всей вероятности, эта версия является следствием «обвинения», озвученного неизвестным российским националистом 10 лет назад.