Հրանտ Բագրատյանը սխալ տեղեկություններ է հաղորդում 2019 թվականի ինդեքսների վերաբերյալ
Նախկին վարչապետ, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը հունվարի 26-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել` անդրադառնալով  2019-ին մի շարք ինդեքսներում Հայաստանի գրանցած արդյունքներին։
Մասնավորապես, Հրանտ Բագրատյանը, հղում անելով Doing Business 2020-ի («Գործարարությամբ զբաղվելը 2020») զեկույցին,  նշել է, որ 12 ցուցանիշի հիման վրա կազմվող ինդեքսում Հայաստանը հետընթաց է ապրել:
«DB 2020-ը հրապարակվեց 2019-ի հոկտեմբերին։ ՀՀ-ն 47-րդ տեղում է՝ 2018-ի համեմատ նահանջելով 6 տեղ։ Ու չնայած կառավարության նիստի ժամանակ ԿԲ նախագահն ասաց, թե սխալմունք է եղել, հեսա կուղղենք, այդպես էլ ոչինչ չուղղվեց։ 47-րդ տեղը ընդհանրապես վատագույն ցուցանիշներից մեկն է ՀՀ տնտեսական պատմության մեջ (մի անգամ եղել է 48 և 2017-ին՝ էլի 47)։ Մենք ունեցել ենք 32, 34, 35 և այլն տեղեր։ Նշենք, որ 2019-ի Վրաստանի ցուցանիշն է՝ 7-րդ տեղ, Ադրբեջանինը՝ 34 և ՌԴ-ինը 28»,- գրել է Բագրատյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել Հրանտ Բագրատյանի ներկայացրած ցուցանիշները և պարզել, թե արդյո՞ք նրա ներկայացրած տվյալները համապատասխանում են իրականությանը, թե՞ ոչ:
Նշենք, որ Doing Business-ը Համաշխարհային բանկի հետազոտական խմբի ամենամյա զեկույցն է: Այն ներկայացվում է 2003 թվականից սկսած և ներառում է 190 երկիր` գնահատելով այդ պետություններում բիզնեսի իրականացման մատչելիությունը: Գնահատումը կատարվում է՝ հիմնվելով 10 ցուցանիշի վրա` բիզնեսի ստեղծում, կառույցներից թույլտվության ստացում, սեփականության գրանցում, էլեկտրականությանը միացում, վարկի ստացում, ներդրողների պաշտպանություն, հարկեր, միջազգային առևտուր, պայմանագրերի իրականացման ապահովում, անվճարունակության կարգավորում (սննկացման պրոցես): DB 2020-ի մեթոդաբանության մեջ նշվում է, որ կառավարության հետ պայմանագրերի կնքումը և աշխատողների ներգրավումը ուսումնասիրվում է, սակայն չի ներառվում ինդեքսը ձևավորող ցուցանիշների ցանկում:
Ուսումնասիրելով նախորդ տարիների զեկույցները` նկատում ենք, որ Հայաստանը վերջին տարիներին վատագույն արդյունքն ունեցել է 2011 և 2012 թվականներին` համապատասխանաբար զբաղեցնելով 48-րդ և 55-րդ տեղերը:
Նշենք, որ 2015-2017 թվականներին զեկույցի կազմման մեթոդաբանությունը փոխվել է: Սակայն դրանից հետո վերահաշվարկ կատարվել է ամեն տարի միայն նախորդող զեկույցի վերաբերյալ, որպեսզի նոր հաշվարկը ճշգրիտ լինի, այսինքն` 2003-2015 թվականների ցուցանիշներն անփոփոխ են մնացել:
Այսպիսով, վերջին տարիներին ինդեքսում ամենացածր ցուցանիշը Հայաստանն ունեցել է 2011 և 2012 թվականներին, իսկ Հրանտ Բագրատյանը սխալ է ներկայացրել մեթոդաբանությունը, քանի որ աղյուսակները կազմելիս հաշվի է առնվում ոչ թե 12, այլ 10 ցուցանիշ:
Ժողովրդավարության ինդեքս
Հրանտ Բագրատյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի ցուցանիշները The Economist Intelligence Unit բրիտանական հետազոտական և խորհրդատվական ընկերության 2019 թվականի հաշվետվությունում:
«Ժողովրդավարության ինդեքսով ՀՀ-ն լուրջ առաջընթաց է գրանցել՝ 2017-ի 111-րդ տեղից հայտնվելով 86-րդ տեղում։ Այստեղ վճռական նշանակություն են ունեցել 2018-ի դեկտեմբերի պառլամենտական ընտրությունները։ Առայժմ չեն գտել իրենց արտացոլումը Սահմանադրական դատարանի նախագահի դեմ ձեռնարկած հալածանքները, մարդկանց պարտադիր նախնական կալանավորումները, դատարանների բացահայտ կողմնակալ դիրքորոշումները»,- գրել է Բագրատյանը։
Ժողովրդավարության ինդեքսը հիմնված է հինգ չափանիշի վրա՝ ընտրական գործընթաց և բազմակարծություն, քաղաքացիական ազատություններ, կառավարության աշխատանք, հնարավորություններ քաղաքական մասնակցության համար և քաղաքական մշակույթ: Նշենք, որ ըստ զեկույցի` երկրները բաժանվել են 4 խմբի՝ լիարժեք ժողովրդավար, թերի ժողովրդավար, հիբրիդային ռեժիմ և ավտորիտար ռեժիմ: Հայաստանը ցանկում 86-րդն է և ներառված է հիբրիդային ռեժիմով երկրների շարքում:
Հատկանշական է, որ հունվարին հրապարակված զեկույցն ամփոփել է հենց 2019 թվականի իրադարձությունները: 2018-ին Հայաստանն այս զեկույզում զբաղեցնում էր 103-րդ տեղը, և անհսականալի է, թե ինչու նախկին վարչապետը չի հիշատակում 2018-ի զեկույցը։ Հետևաբար՝ Բագրատյանի պնդումը, թե «Սահմանադրական դատարանի նախագահի դեմ ձեռնարկած հալածանքները, մարդկանց պարտադիր նախնական կալանավորումները, դատարանների բացահայտ կողմնակալ դիրքորոշումները» հաշվի չեն առնվել հաշվետվությունը ներկայացնելիս, մոլորեցնում և մանիպուլացնում է ընթերցողին:
Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվ
Անդրադառնալով «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլի» Կոռուպցիայի ընկալման համաթվին` Հրանտ Բագրատյանը նշում է, որ այս առումով առաջընթաց է գրանցվել, և 107-րդ տեղից 2 տարում Հայաստանը բարձրացել է 77-րդ տեղը։
«Ճիշտ է, այս ցուցանիշով մենք նախկինում եղել ենք նաև 94-95-րդ տեղերում (2013-2015 թթ)։ Անառարկելի է, որ լուրջ առաջընթաց է գրանցվել հարկային և մաքսային ոլորտներում։ Բայց որոշակի դեր է խաղացել նաև հայկական Transparency International-ը, որը մայր կազմակերպություններից «թաքցրել» է բյուջեի միջոցների գրպանումը անսահմանաչափ պարգևավճարների տեսքով։ Չի զեկուցվել երկրի առաջին տիկնոջ կողմից ֆոնդերի բացումը և այլն։ Ի վերջո, «տեղական» Transparency International-ը ներկայումս պատգամավորներ ունի, «համագործակցում է» ՀՀ բյուջետային միջոցների հետ։ Այսինքն՝ նա շահառու է, և ուրեմն չեզոք չէ գործող իշխանություններին։ Բայց ի՞նչն է հետաքրքիր. այդ ամենից հետո ՀՀ 77-րդ տեղում է. չնայած «առաջընթացին», երկիրը գտնվում է քյարթու կոռուպցիոն երկրների շարքում»,- գրել է Հրանտ Բագրատյանը:
Ուշագրավ է, որ Բագրատյանի գրառումից հետո «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի համակարգող Վարուժան Հոկտանյանը հերքել է այն փաստը, որ իրենց կազմակերպությունը Հայաստանում Կոռուպցիայի համաթվի վերաբերյալ ոչ ճիշտ տեղեկություններ է ներկայացրել կամ թաքցրել է տեղեկություններ: Հոկտանյանը շեշտել է, որ ելնելով գիտական էթիկայի և անկողմնակալության սկզբունքներից՝ միջազգային կազմակերպությունը երբեք իր՝ որևէ երկրի ներկայացուցիչներից տեղեկություններ չի վերցնում
Ուսումնասիրելով «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլի» մեթոդաբանությունը` պարզ է դառնում, որ Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) կազմման ընթացքում հաշվի են առնվում ոչ թե տեղական գրասենյակների հաշվետվությունները, այլ միջազգային կառույցների տվյալները:
Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի համար որպես աղբյուր են հանդիսանում Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը, «Ֆրիդոմ Հաուսը», Քաղաքական և տնտեսական ռիսկերի կոնսուլտացիան, «Էկոնոմիստ ինթելիջենս յունիթը» և այլ կազմակերպություններ: Օգտագործվում են առնվազն երեք կազմակերպության տվյալներ: Ամեն անգամ մեթոդաբանությունն առանձին գլխով ներկայացվում է տվյալ տարվա զեկույցում:
Հաշվի առնելով այս փաստը` կարող ենք պնդել, որ Հրանտ Բագրատյանը սխալ է, քանի որ Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը կազմելիս «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլի» միջազգային գրասենյակը չի հիմնվում տեղական գրասենյակների տրամադրած տվյալների վրա:
Այսպիսով, Հրանտ Բագրատյանի` հունվարի 26-ին արած գրառումը պարունակում է մի շարք սխալներ և ապակողմնորոշող թեզեր:

Грант Багратян представляет неверную информацию об индексах 2019 года
Бывший премьер-министр, эконимист Грант Багратян 26 января на своей странице в Facebook сделал запись, в которой коснулся результатов Армении в ряде индексов 2019 года.
В частности, со ссылкой на доклад Doing Business 2020 ( «Ведение бизнеса 2020») Грант Багратян отметил, что в основанном на 12 показателях индексе Армения пережила регресс.
«Доклад DB 2020 был опубликован в октябре 2019 года. Армения на 47-м месте, по сравнению с 2018 годом опустилась на 6 позиций. И несмотря на то, что на заседании правительства председатель ЦБ сказал, что «произошла ошибка, сейчас исправим», так ничего исправлено не было. 47-е место – в целом, один самых плохих показателей за всю экономическую историю Армении (один раз было 48-е и в 2017 – вновь 47-е). Армения занимала 32, 34, 35 и др. места. Отметим, что показатель Грузии за 2019 год – 7-е место, Азербайджана – 34-е, и России – 28-е», — написал Багратян.
«Платформа проверки фактов» решила изучить цифры, представленные Грантом Багратяном, и выяснить, соответствуют ли эти данный действительности или нет?
Отметим, что Doing Business — это ежегодный доклад исследовательской группы Всемирного банка. Доклад публикуется с 2003 года и охватывает 190 стран. В нем оценивается доступность ведения бизнеса в этих странах. В рейтинге Doing Business страны оцениваются по 10 показателям: регистрация предприятий, получение разрешений на строительство, подключение к системе электроснабжения, регистрация собственности, получение кредитов, защита миноритарных инвесторов, налогообложение, международная торговля, обеспечение исполнения контрактов и доступность процедуры банкротства. В методологии DB 2020 отмечается, что заключение контрактов с правительством и набор сотрудников изучаются, но не включаются в индексообразующий список показателей.
При изучении докладов прошлых лет, мы заметили, что в последние годы Армения показала худшие результаты в 2011 и 2012 гг., заняв 48-е и 55-е места соответственно.
Следует отметить, что в 2015-2017 годах методология составления доклада изменилась. Однако с тех пор пересчет предыдущего доклада проводился ежегодно только для обеспечения точности нового расчета, т. е. показатели за 2003–2015 гг. остались неизменными.
Таким образом, в последние годы самый низкий показатель Армении в индексе был зарегистрирован в 2011 и 2012 гг, и Грант Багратян неверно представил методологию, поскольку при составлении таблиц учитываются не 12, а 10 показателей.
Индекс демократии
Грант Багратян представил также показатели Армении в докладе британской исследовательской и консалтинговой компании The Economist Intelligence Unit за 2019 год.
«По части индекса демократии Армения зарегистрировала серьезный прогресс, поднявшись со 111-го места на 86-е. Решающую роль в этом сыграли парламентские выборы в декабре 2018 года. Свое отражение пока не нашли преследование в отношении председателя Конституционного суда, обязательное предварительное заключение людей под стражу, открыто предвзятая позиция судов», — написал Багратян.
Индекс демократии основан на пяти критериях: избирательный процесс и плюрализм, гражданские свободы, работа правительства, возможности для политического участия и политическая культура. Отметим, что согласно докладу страны делятся на четыре группы: полная демократия, ограниченная демократия, гибридный режим и авторитарный. Армения в списке занимает 86-е место и причислена к странам с гибридным режимом.
Примечательно, что опубликованный в январе доклад подвел итоги событий 2019 года. В 2018 году Армения заняла в этом докладе 103-е место, и непонятно, почему бывший премьер-министр не упомянул доклад за 2018 год. Следовательно, утверждение Багратяна о том, что «преследование в отношении председателя Конституционного суда, обязательное предварительное заключение людей под стражу, открыто предвзятая позиция судов не были учтены при составлении доклада», является манипулятивным и вводит в заблуждение читателей.
Индекс восприятия коррупции
Коснувшись Индекса восприятия коррупции Transparency International, Грант Багратян отметил, что здесь зарегистрирован прогресс – за два года Армения поднялась с 107-го места на 77-е.
«Правда, по этому показателю мы в прошлом были и на 94-95 местах (в 2013-2015гг). Беспрекословно, зарегистрирован серьезный прогресс в налоговой и таможенной сферах. Но определенную роль сыграла и армянская Transparency International, которая «скрыла» от своих материнских компаний прикарманивание бюджетных средств в виде неограниченного количества премий. Не было доложено об открытии фондов первой леди страны и так далее. В конце концов, у «местной» Transparency International в настоящее время есть депутаты, она «сотрудничает» с бюджетными средствами РА. То есть она является бенефициаром и поэтому не нейтральна к действующим властям. Но что здесь интересно, так это то, что после всего этого Армения на 77-м месте. Несмотря на «прогресс», страна причислена к коррумпированным странам», — написал Грант Багратян.
Примечательно, что после поста Багратяна координатор Антикоррупционного центра Transparency International Варужан Октанян опроверг тот факт, что их организация представила неточные данные касательно Индекса восприятия коррупции и скрыла информацию. Октанян подчеркнул, что, исходя из принципов научной этики и беспристрастности, международная организация никогда не берет информацию от представителей какой-либо страны.
При изучении методологии Transparency International становится ясно, что в ходе составления Индекса восприятия коррупции учитываются не доклады местных офисов, а данные международных структур.
Источниками Индекса восприятия коррупции являются Всемирный экономический форум, Freedom House, Консультации по политическим и экономическим рискам, Economist Intelligence Union и другие организации. Используются данные как минимум трех организаций. Каждый раз методология представляется в отдельной главе ежегодного доклада.
Учитывая этот факт, можем констатировать, что Грант Багратян ошибается, поскольку при составлении Индекса восприятия коррупции Международное бюро Transparency International не полагается на данные, предоставленные местными офисами.