Վարչապետի զարմուհին գեղեցկության սրահ չի բացել. «Իրավունք» թերթը ապատեղեկատվություն է տարածում
«Իրավունք» թերթը հունվարի 29-ի համարում ««Համեստ» Նիկոլ Փաշինյանի «համեստ» ազգականները» վերնագրով հոդված է հրապարակել, որում պնդում է, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի զարմուհին Ռուսաստանի Նովոռոսիյսկ քաղաքում գեղեցկության սրահ է գնել։
«Նովոռոսիյսկ քաղաքում Փաշինյան Դիանա անունով մի աղջիկ 90 մի­լիոն ռուբլով (միլիոնուկես դոլար) գնել է քաղաքի ամենաշքեղ գեղեցկության սրա­հը: Պարզվում է, որ Դիանա Փաշինյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եղբոր դուստրն է»,- գրված է հոդվածում։
Թերթը, հղում անելով իր աղբյուրին, նշում է, որ վերոնշյալ զարմուհին բավականին մեծ բիզ­նեսներ ունի նաև ՀՀ-ում, և մանրամասնում. «Նույն ինքը Դիանա Փաշի­նյանը Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղա­քում ունի մեկ հյուրանոց և երկու ռեստո­րան»։
Հոդվածն ամբողջությամբ արտատպել են 7or.am , 168.am, analitik.am, tert.am, hayeli.am, times.am կայքերը և այլ լրատվականներ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել հոդվածում առկա պնդումների իսկությունը։
Փաշինյանը Դիանա անունով զարմուհի չունի
Fip.am-ի հետ զրույցում Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Նիկոլ Փաշինյանի եղբորորդի Սիփան Փաշինյանը նշեց, որ հոդվածը չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ իրենք ոչ միայն Դիանա Փաշինյան անունով զարմուհի, այլ ընդհանրապես նման բարեկամ չունեն։
Դիանա Փաշինյանը ևս հերքում է
Բացի այդ, բաց աղբյուրներում փնտրելով՝ novorossiysk.zoon.ru կայքում գտանք տեղեկատվություն Նովոռոսիյսկ քաղաքում գործող «Դիանա Փաշինյան» գեղեցկության սրահի մասին (Instagram՝ @grimerka_nvrsk)։ Կապ հաստատեցինք սրահի տնօրեն Դիանա Փաշինյանի հետ (Instagram` @diana_pashinyan), որը մեզ հետ զրույցում հաստատեց, որ որևէ կապ չունի Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Սրահի սեփականատերի խոսքով՝ ինքը նոր է ամուսնացել և ձեռք է բերել ամուսնու ազգանունը՝ Փաշինյան։ Դիանա Փաշինյանը նաև նշեց, որ Նովոռոսիյսկում իր գեղեցկության սրահը գործում է արդեն մեկ տարի, իսկ Հայաստանում որևէ բիզնես չունի։ Ինչ վերաբերում է Դիանայի ամուսնուն, ապա նրա անունը Վազգեն է և նա ևս որևէ կապ չունի վարչապետի հետ։
Այսպիսով, «Իրավունք» թերթի հոդվածը, որում պնդում է կատարվում, թե Նիկոլ Փաշինյանի զարմուհին Նովոռոսիյսկ քաղաքում գեղեցկության սրահ է բացել, ամբողջովին կեղծ է։

Племянница премьер-министра не открывала салона красоты. Газета «Иравунк» распространяет дезинформацию
14:53, 29 Янв, 2020
Газета «Иравунк» в номере за 29 января опубликовала статью ««Скромные» родственники «скромного» Никола Пашиняна», в которой утверждается, что племянница Никола Пашиняна купила салон красоты в российском городе Новороссийск.
«В Новороссийске девушка по имени Диана Пашинян купила за 90 миллионов рублей (полтора миллиона долларов) самый роскошный салон красоты в городе. Оказывается, что Диана Пашинян – дочь брата премьер-министра Никола Пашиняна», — говорится в статье.
Со ссылкой на свой источник газета отмечает, что вышеупомянутая племянница также владеет большими бизнесами в Армении. «У Дианы Пашинян в городе Дилижан Тавушской области один отель и два ресторана».
Статью полностью перепечатали сайты7or.am , 168.am, analitik.am, tert.am, hayeli.am, times.am и другие СМИ.
«Платформа проверки фактов» решила выяснить подлинность содержащихся в статье утверждений.
У Пашиняна нет племянницы по имени Диана
В беседе с Fip.am депутат от фракции «Мой шаг», племянник Никола Пашиняна – Сипан Пашинян, сказал, что эта статья не соответствует действительности, поскольку у них не только племянницы, но и родственников по имени Диана нет.
Диана Пашинян также опровергает
При поиске в открытых источниках, на сайте novorossiysk.zoon.ru мы обнаружили информацию о действующем в городе Новороссийск салоне красоты «Диана Пашинян» (Instagram՝ @grimerka_nvrsk). Мы связались с директором салона Дианой Пашинян (Instagram` @diana_pashinyan), которая в беседе с нами подтвердила, что никакой связи с Николом Пашиняном не имеет.
По словам хозяйки салона, она недавно вышла замуж и взяла фамилию мужа – Пашинян. Диана Пашинян также отметила, что ее салон красоты в Новороссийске действует уже год, и никакого бизнеса в Армении у нее нет. Что касается мужа Дианы, его зовут Вазген, и он также не имеет ничего общего с премьер-министром.
Таким образом, статья газеты «Иравунк» о том, что племянница Никола Пашиняна открыла салон красоты в Новороссийске, полностью неверная.