Արշակ Զաքարյանի կենսագրության հայտնին և անհայտը
Ռեժիսոր Արշակ Զաքարյանն այս տարվա փետրվարի սկզբին հայտնվեց հանրության ուշադրության կենտրոնում իր ռեստորանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համար ՀԴՄ կտրոն չտպելու հետ կապված միջադեպից հետո։
Նիկոլ Փաշինյանը Սոթք-Քարվաճառ ճանապարհին գտնվող Ari Resort ռեստորանում հաշիվը վճարելուց հետո ՀԴՄ կտրոն չէր ստացել, պահանջել էր, սակայն, աշխատողները պատճառաբանել էին, որ սարքը չի աշխատում։ Զաքարյանն էլ նշել էր, թե Արցախում, անկախ շրջանառության ծավալներից, վճարվող հարկը նույնն է, քանի որ վճարում են հաստատագրված վճար։ Ի դեպ, Fip.am-ը պարզել էր, որ Զաքարյանի այս պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը։
Այս միջադեպից հետո սոցցանցերում լուրեր տարածվեցին, որ Զաքարյանը դատապարտված է եղել ԱՄՆ-ում։ «Փաստերի ստուգման հարթակը» ընթերցողներից հարցադրումներ է ստացել՝ այս լուրերը ճշտելու խնդրանքով։
Ստորև ներկայացնում ենք բաց աղբյուրներով արված ուսումնասիրության արդյունքները։
Ո՞վ է Արշակ Զաքարյանը
Արշակ Զաքարյանը ծնվել է 1968-ի օգոստոսի 8-ին Երևանում և ավարտել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտը: Զաքարյանն առնվազն երկու կարճամետրաժ ֆիլմերի հեղինակ է՝ «Կինը» (2012) և «Անպետքը» (2013): 2013-ին նա «Բոյկոտ» վերնագրով հոլովակ էր նկարահանել, որը ուղղված էր Հայաստանում թուրքական ապրանքների օգտագործման դեմ և նպատակ ուներ խթանել տեղական արտադրությունը։
2016-ի մայիսից մինչ 2018-ի մայիսը Զաքարյանը «Շանթ» հեռուստաընկերությամբ հեռարձակվող «Դիրքերում» հաղորդաշարի վարողն էր։
Զաքարյանը՝ իր անցյալի մասին
Արշակ Զաքարյանն իր կենսագրության որոշ փաստերով կիսվել էր 1in.am լրատվական կայքի հետ։ 1in.am-ը դեռ 2013-ին գրել էր, որ Զաքարյանը «վարձու սպանության կազմակերպման համար 7 տարի (1999-2006 թթ.) անցկացրել է ամերիկյան դաշնային բանտում, որից 3-ը մեկուսացված մենախցում»։
Ըստ 1in.am-ի հետ ունեցած զրույցի՝ Արշակ Զաքարյանը 1992-94 թթ. իր եղբոր հետ «բարերարների օգնությամբ Լոս Անջելեսից Հայաստան արցախյան ազատամարտիկների ընտանիքների համար օգնություն են տեղափոխել»։ Զաքարյանի պնդմամբ՝ պատերազմից հետո ինքը և ընտանիքը ՀՀՇ իշխանությունների կողմից ճնշումների են ենթարկվել՝ իրեն առևանգել են, տանջել, տունն այրելու փորձ արել և նույնիսկ թունավորելու միջոցով մահափորձեր իրականացրել։ Այդպիսով ստիպված են եղել լքել Հայաստանը և մեկնել ԱՄՆ։ Զաքարյանի խոսքով՝ 1996-ին վերադարձել է Հայաստան, բայց երեք տարի հետո՝ 1999-ին, կրկին մեկնել է ԱՄՆ՝ բանտարկված եղբորը օգնելու համար։
Արշակի եղբայրը՝ Կարեն Զաքարյանը, ըստ 1in.am-ի, 1994-ին 74 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Կալիֆորնիայի դատարանում։ Ըստ Արշակ Զաքարյանի՝ ինքը ԱՄՆ դատախազության հետ պայմանագիր է կնքել, որով իր վրա է վերցրել մեղադրանքների մի մասը և այդպիսով ազատազրկվել յոթ տարով։ 1in.am-ին Զաքարյանը պատմել էր, որ ինքը յոթ տարի անցկացրել է բանտում, որպեսզի ունենա ընտանիք վերադառնալու հնարավորություն, իսկ եթե պայքարեր մինչև վերջ, ապա այսօր էլ բանտում կլիներ։ «Ես երբեք չեմ ժխտել, չեմ թաքցրել իմ անցյալը և չեմ հասկանում՝ ի՞նչ կապ ունի այս ամենը այն ամենի հետ, ինչ ես անում եմ»,- վերջում հավելել էր Արշակ Զաքարյանը։
Ի՞նչ են ասում ամերիկյան աղբյուրները
Ստորև ներկայացնում ենք ամերիկյան մամուլում՝ հիմնականում «Լոս Անջելես Թայմզում» (Los Angeles Times) հրապարակված տեղեկություններն Արշակ Զաքարյանի և նրա եղբոր՝ Կարենի դատավարությունների մասին։
Արշակ Զաքարյանի եղբայրը՝ Կարենը (Garen Zakarian), 85 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել 1997-ի փետրվարին՝ դաշնային դատարանի կողմից։ Չնայած որ բոլոր մեղադրանքները կապված էին 1994-ի հոկտեմբերի 5-ին Բենիտա Միքայելյանի (Benita Mikailian) սպանության հետ, Կարենը չէր դատապարտվել հենց սպանության համար։ Ավելին՝ սպանության գործով նա անմեղ էր ճանաչվել 1995-ի դեկտեմբերին, քանի որ երդվյալ ատենակալները համաձայնության չէին եկել սպանության գործով։
Ըստ մեղադրող կողմի, Կարենը 1994-ի հոկտեմբերի 5-ին հինգ կրակոցով սպանել էր Բենիտա Միքայելյանին, որը բնակվում էր Կալիֆորնիայում՝ Լոս Անջելեսի արվարձան Գլենդեյլում (Glendale)։ Նրանք երկուսն էլ ունեցել են զբոսաշրջային գործակալություններ։ Ըստ դատախազների՝ Կարեն Զաքարյանը Բենիտա Միքայելյանին սպանել է այն բանից հետո, երբ վերջինս հրաժարվել էր Զաքարյանի՝ չվացուցակի փոփոխությունների պատճառով Փարիզում մնացած 80 հայ ուղևորի համար դեպի Լոս Անջելես տոմսեր տրամադրել։ Կարեն Զաքարյանը 42,000 դոլարի չեկ էր ուղարկել Միքայելյանին, սակայն վերջինս, իմանալով, որ նա չունի այդքան գումար, հրաժարվել էր Զաքարյանի ուղևորների համար 80 տոմս գնել։ Մեղադրող կողմը պնդում էր, որ Կարեն Զաքարյանն այդ գիշեր սպանել էր Միքայելյանին՝ հինգ կրակոց արձակելով նրա կրծքավանդակին։ Կարեն Զաքարյանը Միքայելյանի գրասենյակից իր հետ էր վերցրել փաստաթղթեր՝ մտածելով, որ դրանք տոմսեր են, բայց իրականում հաշվապահական փաստաթղթեր էին եղել։
1996-ի հոկտեմբերին Կարեն Զաքարյանը երդվյալ ատենակալների կողմից մեղավոր էր ճանաչվել Միքայելյանի սպանության հետ փոխկապակցված հոդվածներով՝ կողոպուտ, միջպետական/միջնահանգային առևտրի խոչընդոտում (obstruction of interstate commerce) և խլացուցիչով ատրճանակի օգտագործում։ Իսկ 1997-ի փետրվարին դաշնային դատարանի կողմից դատապարտվել էր 85 տարվա ազատազրկման։
Կարեն և Արշակ Զաքարյանների քույրը՝ Անահիտը, ևս մեղադրվել էր Բենիտա Միքայելյանի սպանության մեջ, սակայն սխալմամբ ազատ էր արձակվել և փախուստի դիմել։
Կարեն Զաքարյանի պաշտպանը պնդում էր, որ սպանության համար մեղավոր է հայկական քրեական խմբավորման անդամ ոմն Սիսակ Մինուկյանը (Sisak Minukian)։ Պաշտպանը պնդում էր, որ Կարեն Զաքարյանը շուկայականից էժան գնով Լոս Անջելես-Երևան չվերթների տոմսեր էր վաճառել և այդպիսով անցանկալի անձ դարձել հայկական մաֆիայի համար։ Իրավապահները, սակայն, սույն պնդման որևէ ապացույց չէին գտել։
Ինչ վերաբերում է Արշակ Զաքարյանին, ապա նա դատապարտվել էր 1999-ին՝ ոմն Արթուր Սիմոնյանի (Artur Simonian) սպանության կազմակերպման համար, որը ձախողվել էր։ Արշակը, որն այդ ժամանակ 30 տարեկան էր, և Սիմոնյանի կինը՝ Քրիստինե Հարությունյանը (Kristine Arutunyan), ձերբակալվել էին 1999-ի հուլիսին այն բանից հետո, երբ Արշակ Զաքարյանը ստացել էր իբրև թե սպանված Սիմոնյանի դիակի լուսանկարը։ Սիմոնյանը, սակայն, իրականում չէր սպանվել, այլ սպանված էր ձևացել և լուսանկարվել ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) իմացությամբ, որը նախօրոք տեղեկացել էր Սիմոնյանին սպանելու Արշակ Զաքարյանի մտադրության մասին։ Այդ լուսանկարը Զաքարյանը պատվիրել էր վարձու մարդասպանից՝ որպես ապացույց, որ Սիմոնյանն իրոք սպանվել է։
Ըստ դատախազների՝ բանտում գտնվող Կարեն Զաքարյանը Արշակի միջոցով փորձել էր ալիբի ձեռք բերել և իր համար նոր դատի հնարավորություն ստեղծել։ Ըստ FBI-ի, Կարենի հետ նույն բանտում ազատազրկված մեկ այլ դատապարտյալ իրենց հայտնել է, որ Կարեն և Արշակ Զաքարյանները փորձել են Հայաստանից մի տղամարդու բերել ԱՄՆ, որը 100,000 դոլարի դիմաց կստանձներ Բենիտա Միքայելյանին սպանելու պատասխանատվությունը։
Գործը վերաբացելու համար Զաքարյան եղբայրները նաև մի քանի այլ մարդկանց տարբեր չափի գումար էին առաջարկել, որպեսզի նրանք իրավապահներին ասեն, որ Կարեն Զաքարյանը Բենիտա Միքայելյանի սպանության ժամանակ այլ տեղ է եղել։ Այդ մարդկանցից են եղել նաև Արթուր Սիմոնյանը և նրա կինը՝ Քրիստինե Հարությունյանը, որոնց 50,000 դոլար են առաջարկել ցուցմունք տալու համար։
Սակայն ինչ-ինչ պատճառներով Սիմոնյանը դարձել է թիրախ Զաքարյանների համար։ Սիմոնյանի կինը՝ Քրիստինեն, Գլենդեյլի մի սուպերմարկետի ավտոկայանատեղիում 3,500 դոլար էր փոխանցել վարձու մարդասպանին՝ իր ամուսնուն սպանելու համար։ Մարդասպանն այդ մասին հայտնել էր և՛ FBI-ին, և՛ Սիմոնյանին, որը դրանից հետո պատրաստակամություն էր ցուցաբերել FBI-ի հետ աշխատելու, այդ թվում՝ սպանությունը բեմադրելու։
Հարցաքննության ժամանակ Քրիստինե Հարությունյանը թաքցրել էր Արշակ Զաքարյանի հետ իր սիրավեպը։ Հարությունյանն Արշակ Զաքարյանին ասել էր, որ ամուսինը՝ Արթուր Սիմոնյանը, իր և իր երեխայի հանդեպ բռնություններ է գործադրում, որին Զաքարյանը պատասխանել էր, որ նրա «հարցերը կլուծի» («take care» of Simonian)։ 2000-ի դեկտեմբերին Քրիստինե Հարությունյանն ընդունել էր իր մեղավորությունը հարցաքննության ժամանակ Արշակ Զաքարյանի հետ սիրավեպը թաքցնելու գործով։
2001-ի հոկտեմբերին Արշակ և Կարեն Զաքարյաններն ընդունել են իրենց մեղավորությունը Արթուր Սիմոնյանի սպանության կազմակերպման գործում։ Ըստ դատախազների՝ Զաքարյանները Սիմոնյանին սպանելու մասին որոշում էին ընդունել այն բանից հետո, երբ վերջինս հրաժարվել էր ցուցմունք տալ Կարենի օգտին։ Ըստ  դատախազների հետ կնքած մեղավորության ճանաչման մասին պայմանագրի՝ Զաքարյանները Սիմոնյանին սպանելու համար վարձու մարդասպանին պատրաստ են եղել վճարել 10,000-15,000 դոլար՝ պայմանով, որ սպանված Սիմոնյանի լուսանկարը կփոխանցվի իրենց։
Մարդասպանը, սակայն, դաշնային իրավապահների հետ կապ էր հաստատել, որից հետո Սիմոնյանին տարել էին Հոլիվուդ՝ կինոստուդիա, որտեղ նրա վրա աշխատել էին դիմահարդարներ, որպեսզի նրան սպանված մարդու տեսք տան։ Մարդասպանը դրանից հետո հանդիպել էր Արշակ Զաքարյանի հետ Գլենդեյլի մի ռեստորանում և նրան փոխանցել բեմականացված սպանության լուսանկարը։ Արշակ Զաքարյանը ձերբակալվել էր այդ ռեստորանի կայանատեղիում՝ «սպանված» Սիմոնյանի լուսանկարը ձեռքին։
2002-ի ապրիլին Կարեն Զաքարյանը, որը արդեն իսկ 85 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել, ստացել է ևս ինը տարի՝ Սիմոնյանի ձախողված սպանությունը կազմակերպելու համար։
Ըստ Los Angeles Times-ի, Արշակ Զաքարյանի դատավճիռը պետք է հայտարարվեր 2002-ի հունիսին, սակայն որևէ տեղեկություն նրա դատավճռի մասին համացանցում չկա։ Այսինքն՝ բաց աղբյուրներում մենք չկարողացանք գտնել որևէ տեղեկություն, թե քանի տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել Արշակը։ 2013-ին 1in.am-ի հետ զրույցում նա նշել էր, որ ազատազրկվել է յոթ տարով։
Այսպիսով, ռեժիսոր Արշակ Զաքարյանը դեռ յոթ տարի առաջ խոսել և հաստատել է ԱՄՆ-ում իր դատվածության մասին լուրերը։ Ըստ ամերիկացի դատախազների, փաստացի, 1999-ին նա փորձել է 85 տարվա ազատազրկման դատապարտված եղբոր համար ալիբի ստեղծել և այդպիսով փորձել նրան ազատ արձակել։ 2001-ին Զաքարյանը ճանաչել է իր մեղավորությունը, ըստ իր պնդումների՝ պատիժը մեղմացնելու նպատակով, և ազատազրկման դատապարտվել յոթ տարով։

Известные и неизвестные факты из биографии Аршака Закаряна
Режиссер Аршак Закарян оказался в центре внимания общественности в начале февраля этого года после инцидента, связанного с невыдачей чека контрольно-кассового аппарата в приндалежащем ему ресторане премьер-министру Николу Пашиняну.
После оплаты счета в ресторане Ari Resort, расположенного на трассе Сотк-Карвачар, Никол Пашинян не получил кассовый чек, потребовал его, однако сотрудники сообщили, что устройство не работает. В свою очередь Закарян отметил, что, независимо от объема оборота, уплачиваемый налог не меняется, поскольку в Арцахе уплачивают налог по фиксированной ставке. Кстати, Fip.am выяснил, что это заявление Закаряна не соответствует действительности.
После инцидента в социальных сетях распространялись сведения о том, что Закарян был осужден в США. «Платформа проверки фактов» получила запросы от читателей, с просьбой проверить эти сведения.
Ниже приведены результаты исследования, проведенного с использованием открытых источников информации.
Кто такой Аршак Закарян?
Аршак Закарян родился 8 августа 1968 года в Ереване и окончил Ереванский государственный институт театра и кино. Закарян является автором как минимум двух короткометражных фильмов: «Женщина» (2012) и «Бесполезный» (2013). В 2013 году он снял видеоролик под названием «Бойкот», который был направлен против использования турецкой продукции в Армении и преследовал цель стимулировать местное производство.
С мая 2016 года по май 2018 года Закарян был ведущим передачи «Диркерум» («На позициях») телеканала «Шант».
Закарян о своем прошлом
Некоторыми фактами из своей биографии Аршак Закарян поделился с новостным сайтом 1in.am. Еще в 2013 году 1in.am писал, что Закарян «семь лет ( 1999-2006 гг) провел в американской федеральной тюрьме за заказное убийство, из которых три года отсидел в изолированной камере».
В ходе беседы 1in.am Аршак Закарян рассказал, что в 1992-ом гогу они с братом «с помощью родственников из Лос-Анджелеса в Армению перевозили помощь для семей ветеранов Арцаха». По утверждению Закаряна, после окончания войны он и его семья подверглись репрессиям со стороны руководителей АОД: его похитили, пытали, сделали попытку сжечь дом, и даже покушались на убийство, пытаясь его отравить. Так, они были вынуждены покинуть Армению и уехать в США. По словам Закаряна, в 1996 году он вернулся в Армению, однако 3 года спустя, в 1999 году, вновь уехал в США, чтобы помочь брату, который находился тюрьме.
По инфорамции 1in.am, брат Аршака Закаряна – Карен Закарян, в 1994-ом году был осужден судом Калифорнии на 74 года лишения свободы. По словам Аршака Закаряна, он заключил договор с Генеральной прокуратурой США, по которому принял на себя одно из предъявленных обвинений и был приговорен к семи годам лишения свободы. В беседе с 1in.am Закарян рассказал, что он провел в тюрьме семь лет для того, чтобы иметь возможность вернуться к семье, а если бы боролся до конца, то и сейчас бы сидел в тюрьме. «Я никогда не отрицал, не скрывал своего прошлого, и я не понимаю, какое это имеет отношение к тому, что я делаю?», — заключил Аршак Закарян.
Что говорят американские источники?
Ниже приводим сведения о судебных процессах над Аршаком Закаряном и его братом Кареном, опубликованные в основном в газете Los Angeles Times.
Брат Аршака Закаряна, Карен (Garen Zakarian), был приговорен федеральным судом к 85 годам лишения свободы в феврале 1997 года. Хотя все обвинения были связаны с убийством Бениты Микаелян (Benita Mikailian) 5 октября 1994 года, Карен была осужден не за убийство. Более того, по делу об убийстве он был признан невиновным в декабре 1995 года, поскольку присяжные не смогли прийти к соглашению по делу об убийстве.
Согласно стороне обвинения, 5 октября 1994 года Карен 5-ю выстрелами убил Бениту Микаелян, которая проживала в городе Глендейл в Лос-Анджелесе, штат Калифорния. У них обоих были туристические агентства. По словам прокуроров, Карен Закарян убил Бениту Микаелян после того, как она отказалась предоставить Закаряну билеты в Лос-Анджелес 80 армянам, которые застряли в Париже из-за изменения графика полетов. Карен Закарян отправил Микаелян чек на 42 тыс. долларов, однако последняя отказалась купить 80 билетов пассажирам Закаряна по причине отсутствия денег. Сторона обвинения утверждала, что Карен Закарян убил Микаеляна, произведя пять выстрелов в грудь. Карен Закарян взял с собой документы из офиса Микаелян, думая, что это были билеты, которые на самом деле оказались бухгалтерскими документами.
В октябре 1996 года Карен Закарян был признан присяжными виновным по статьям, связанным с убийством Микаелян: ограбление, воспрепятствование межгосударственной/межштатной торговле (obstruction of interstate commerce) и использование пистолета с глушителем. А в феврале 1997 года федеральный суд приговорил его к 85 годам лишения свободы.
Сестра Карена и Аршака Закарянов, Анаит, также была обвинена в убийстве Бениты Микаелян, однако по ошибке была освобождена и обратилась в бегство.
Адвокат Карена Закаряна утверждал, что в убийстве был виновен член армянской преступной группировки некий Сисак Минукян (Sisak Minukian). По словам адвоката,  Карен Закарян продавал авиабилеты Лос-Анджелес-Ереван по более низкой рыночной цене и, таким образом, стал нежелательным человеком для армянской мафии. Однако правоохранительные органы не нашли никаких доказательств этого утверждения.
Что касается Аршака Закаряна, то в 1999 году он был осужден  за попытку организации убийства некоего Артура Симоняна (Artur Simonian), которая провалилась. Аршак, которому на тот момент было 30 лет, и жена Симоняна – Кристина Арутюнян (Kristine Arutunyan), были арестованы в июле 1999 года после того, как Аршак Закарян якобы получил фотографию трупа Симоняна. Однако в действительности Симонян убит не был, а притворился мертвым и сфотографировался с ведома Федерального бюро расследований США (ФБР), которое изначально знало о намерении Аршака Закаряна убить Симоняна. Закарян заказал эту фотографию у наемного убийцы в качестве доказательства того, что Симонян действительно убит.
По словам прокуроров, находившийся в тюрьме Карен Закарян пытался получить алиби через Аршака и создать для себя возможность нового судебного разбирательства. По данным ФБР, другой заключенный, находящийся в одной  тюрьме с Кареном,  сообщил, что Карен и Аршак Закарян пытались перевезти из Армении в США одного мужчину, который взял бы на себя ответственность за убийство Бениты Микаелян за 100 000 долларов.
Для возобновления дела, братья Закарян также предлагали нескольким другим людям разные суммы, чтобы те сообщили сотрудникам правоохранительных органов, что Карен Закарян во время убийства Бениты Микаелян находился в совершенно другом месте. Среди этих людей были также Артур Симонян и его жена Кристина Арутюнян, которым братья предложили 50 000 долларов для дачи показаний.
Однако по какой-то причине Симонян стал мишенью для Закарянов. Жена Симоняна, Кристина, передала на парковке одного из супермаркетов Глендейла 3500 долларов наемному убийце, который должен был убить ее мужа. Убийца сообщил об этом как ФБР, так и Симоняну, который выразил готовность сотрудничать с ФБР, в том числев вопросе инсцинировки убийства.
Во время допроса Кристина Арутюнян скрыла свой роман с Аршаком Закаряном. Арутюнян сказал Аршаку Закаряну, что ее муж Артур Симонян издевается над ней и ее ребенком, на что Закарян ответил, что он «позаботиться» о Симоняне(«take care» of Simonian). В декабре 2000 года Кристина Арутюнян признала свою вину в сокрытии романа с Аршаком Закаряном во время допроса.
В октябре 2001 года Аршак и Карен Закарян признали себя виновными в организации убийства Артура Симоняна. По словам прокуроров, Закаряны приняли решение убить Симоняна после того, как последний отказался давать показания в пользу Карена. Согласно соглашению о признании вины с прокурорами, Закаряны готовы были заплатить за убийство Симоняна 10–15 тыс. долларов, при условии, что убийца предоставит им фотографию убитого Симоняна.
Однако убийца связался с ФБР, после чего Симоняна отвезли на киностудию в Голливуде, где его загримировали под убитого человека. Затем убийца встретился с Аршаком Закаряном в одном из ресторанов Глендейла и вручил ему фотографию инсценированного убийства. Аршак Закарян был арестован на парковке этого ресторана с фотографией «убитого» Симоняна в руке.
В апреле 2002 года Карен Закарян, который уже был приговорен к 85 годам тюремного заключения, получил еще девять лет за организацию провалившегося убийства Симоняна.
По сообщению газеты Los Angeles Times, приговор Аршака Закаряна должен был быть оглашен в июне 2002 года, однако в Интернете какой-либо информации о приговоре нет. То есть в открытых источниках мы не смогли найти какую-либо информацию о том, на какой срок тюремного заключения был приговорен Аршак. В беседе с 1in.am в 2013 году он отметил, что его приговорили к семи годам лишения свободы.
Таким образом, режиссер Аршак Закарян еще 7 лет назад подтвердил сведения о своем осуждении в США. По словам американских прокуроров, фактически в 1999 году он пытался создать алиби для своего брата, приговоренного к 85 годам лишения свободы, и, таким образом, хотел его освободить. В 2001 году Закарян признал свою вину с целью смягчения наказания и был приговорен к лишению свободы сроком на 7 лет.