Տարածքներ, ճանաչում և բանակցություններ․ ինչ փաստեր է խեղաթյուրել Իլհամ Ալիևը Մյունխենում
Մյունխենում փետրվարի 15-ին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ  Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների պանելային քննարկման ժամանակ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, թե Հայաստանի ագրեսիայի պատճառով Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը, իբր, օկուպացիայի տակ է:
Ալիևը, մասնավորապես, նշել էր. «1990-ականների սկզբին Հայաստանը ագրեսիա սկսեց արդեն ընդդեմ Ադրբեջանի Հանրապետության, որի հետևանքով մեր տարածքի 20 տոկոսն այսօր օկուպացիայի ներքո է, մեկ միլիոն ադրբեջանցիներ դարձան փախստականներ և ներքին տեղահանվածներ»:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ստուգել Իլհամ Ալիևի այս և մի շարք այլ հայտարարություններ՝ պարզելու, թե արդյո՞ք դրանք համապատասխանում են իրականությանը։
Հայկական ուժերը չեն «օկուպացրել» Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը
Ադրբեջանի պաշտոնյաները հաճախ են առաջ մղում այն թեզը, թե Հայաստանն իբր օկուպացրել է իրենց պետության տարածքի 20 տոկոսը:
Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքը (այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղը) կազմել է 86,600 քառակուսի կիլոմետր: Արցախի Հանրապետության ընդհանուր մակերեսը 11,500 քառակուսի կիլոմետր է:
Պարզ հաշվարկը ցույց է տալիս, որ հայկական վերահսկողության տակ է Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքի ոչ թե 20, այլ ընդամենը 13․3 տոկոսը:
Ավելին՝ հայկական ուժերի կողմից փաստացի վերահսկողվող տարածքների մասին գրել է նաև բրիտանացի լրագրող, գրող Թոմաս դե Վաալը իր «Սև այգի․ Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության և պատերազմի միջով» գրքում: Նա 285-296 էջերում, մասնավորապես, գրել է, որ առաջինը 20 տոկոսի գաղափարը առաջ է քաշել Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևը։ Եվ ադրբեջանցիները, չցանկանալով հակասել իրենց նախագահին, շարունակել են կրկնել, որ հայերը «օկուպացրել են» Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը: Մանրակրկտորեն հաշվելով նախկին ԼՂԻՄ տարածքը, ինչպես նաև ներկայումս Արցախի Հանրապետության մաս կազմող բոլոր շրջանները և ընդունելով, որ իր հաշվարկները կարող են աննշան շեղում ունենալ՝ Թոմաս դե Վաալը գրել է. «Հայկական վերահսկողության տակ է գտնվում 11,797 կմ/քառ տարածք, որը նախկինում եղել է Ադրբեջանի տարածքում: Ադրբեջանի ընդհանուր տարածքը կազմում է 86,600 կմ/քառ: Այսպիսով, օկուպացված հատվածը Ադրբեջանի 13.62 տոկոսն է, որը մեծ միավոր է, սակայն ոչ այնքան, որքան նախագահ Ալիևի պնդումն է»,- գրել է դե Վաալը:
Փաստացի, Իլհամ Ալիևի պնդումը, թե Հայաստանի ագրեսիայի պատճառով Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը «օկուպացիայի» տակ է, սխալ է:
Արցախի Հանրապետության անկախությունը չի ճանաչել 10 պետություն
Ադրբեջանի նախագահը նույն քննարկման ժամանակ հայտարարել էր նաև, որ մի քանի պետություններ ճանաչել են Արցախի անկախությունը. «Ավելի քան 10 պետություն ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ պետություն»,- ասել էր նա:
Ավելի ուշ իր խոսքում Ալիևը հակասել էր իր իսկ արտահայտած մտքին՝ ասելով, որ Արցախը ճանաչված պետություն չէ. «… Ոչ ոք չի ճանաչում այս անօրինական սուբյեկտը (Լեռնային Ղարաբաղ — խմբ․)»,- ասել էր նա:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության կայքում նշված են այն միավորների անունները, որոնք ճանաչել են Արցախը որպես առանձին պետություն:
Ըստ ԱՀ ԱԳՆ կայքի՝ ամերիկյան ութ, ավստրալիական մեկ նահանգի և Բասկերի երկրի խորհրդարանի կողմից ընդունվել են բանաձևեր՝ ի պաշտպանություն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի: Բայց պետությունների կողմից Արցախը, փաստացի, չի ճանաչվել։
Այնուհանդերձ, ուշագրավ է, որ Ալիևն այս միտքն արտահայտել է Խոջալուի դեպքերի մասին խոսելուց անմիջապես հետո: Հայտնի է, որ 1992 թվականի փետրվարի իրադարձությունները 10 պետություն որակել են որպես ցեղասպանություն՝ ըստ ադրբեջանական կողմի տվյալների: Հավանաբար, Ալիևը լեզվի սայթաքում է թույլ տվել։ Ի դեպ, Ալիևի՝ Խոջալուի մասին արած պնդումներին արդեն անդրադարձել ենք առանձին հրապարակմամբ։
Հակամարտության կողմերը երկուսը չեն
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր նաև, թե ԼՂ հակամարտությունն ունի երկու կողմ. «Չկա Լեռնային Ղարաբաղի բանակ: Չկա Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն: Հակամարտությունը ունի միայն երկու կողմ՝ Հայաստան և Ադրբեջան: Հարցրեք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ ովքե՞ր են հակամարտության կողմերը: Նրանք կասեն նույնը՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը, Լեռնային Ղարաբաղը՝ ոչ: Թե ինչո՞ւ ոչ՝ այլ հարց է, բայց մենք չենք խոսելու նրանց հետ»,- ասել էր Ալիևը:
Այնուամենայնիվ, կան մի քանի կարևոր փաստաթղթեր, որոնցում Լեռնային Ղարաբաղը արձանագրվել է որպես Արցախյան հակամարտության կողմ: Մասնավորապես, 1994 թվականին Բիշքեկում զինադադարի շուրջ բանակցությունները վարվում էին Արցախի խորհրդարանի նախագահ Կարեն Բաբուրյանի մասնակցությամբ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների հետ բիշքեկյան արձանագրությունը ստորագրել է նաև Բաբուրյանը։
Ավելին՝ Արցախյան պատերազմի զինադադարի մասին փաստաթուղթը ստորագրել են երեք կողմերի պաշտպանության նախարարները՝ Սերժ Սարգսյանը (ՀՀ), Սամվել Բաբայանը (ԼՂՀ) և Մամեդրաֆի Մամեդովը (Ադրբեջան)։
Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև վերջին եռակողմ հանդիպումը տեղի է ունեցել Մոսկվայում 1997 թվականի գարնանը։
Հատկանշական է նաև, որ մինչև 1998 թվականը Լեռնային Ղարաբաղը բանակցությունների մասնակից էր, և 1998 թվականի նոյեմբերի 10-ին միջնորդների՝ հակամարտության կողմերին առաջարկված «Ընդհանուր պետություն» տարբերակը ուղարկվել էր նաև Լեռնային Ղարաբաղին՝ կարծիք ստանալու նպատակով։
Այսպիսով, Ադրբեջանի ղեկավարը, չնայած ողջ քննարկման ընթացքում հայտարարում էր, որ իր բերված փաստարկները ճիշտ են և դրանք կարելի է ստուգել համացանցում, սակայն, փաստացի, ներկայացրել է իրականությունը խեղաթյուրող պնդումներ։
Ինչ վերաբերում է Մյունխենում Ալիևի և Փաշինյանի հանդիպման ընթացքում հնչած պատմական փաստերի իսկությանը, ապա դրանց կանդրադառնանք առաջիկա հրապարակումներում։

Территории, признание и переговоры: какие факты исказил Ильхам Алиев в Мюнхене?
Во время панельных обсуждений лидеров Армении и Азербайджана по урегулированию нагорно-карабахского конфликта в Мюнхене 15 февраля Ильхам Алиев заявил, что 20% территории Азербайджана якобы оккупировано в результате агрессии Армении.
«В результате агрессии Армении против Азербайджанской Республики в начале 1990-х годов около 20 процентов наших территорий оказались под оккупацией, и 1 миллион азербайджанцев превратились в беженцев и вынужденных переселенцев», — в частности сказал Алиев.
«Платформа проверки фактов» решила проверить это и ряд других заявлений Ильхама Алиева с целью выяснить, соответствуют ли они действительности или нет.
Армянские силы не «оккупировали» 20% территорий Азербайджана
Официальные лица Азербайджана часто выдвигают тезис о том, что Армения якобы оккупировала 20% территорий государства.
Территория Советского Азербайджана (включая Нагорный Карабах) составляла 86 600 квадратных километров. Общая площадь Республики Арцах составляет 11 500 кв.
Простые расчеты показывают, что под контролем армянских сил находится не 20% территории Советского Азербайджана, а всего лишь 13․3%.
Более того, о территориях, фактически контролируемых армянскими силами, писал также британский журналист, писатель Томас де Ваал в своей книге «Черный сад. Армения и Азербайджан между миром и войной». В частности, на 285-296 страницах он писал, что тезис о 20% выдвинул бывший президент Азербайджана Гейдар Алиев. А азербайджанцы, не желая противоречить своему президенту, продолжали повторять, что армяне «оккупировали» 20% территории Азербайджана.
Подробно подсчитав площадь территории Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), а также всех районов нынешней Республики Арцах и учитывая, что в его расчетах могут быть отклонения, Томас де Ваал писал: «Под контролем армянских сил находится 11,797 кв. км территории, которая раньше была территорией Азербайджана. Общая площадь Азербайджана составляет 86,600 кв.км. Таким образом, оккупированная часть составляет 13,62% от всей территории Азербайджана, что является не столь большой единицей, как утверждает президент Алиев».
Фактически, утверждение Ильхама Алиева о том, что по причине агрессии Армении  под «оккупацией» находится 20% территории Азербайджана, является неверным.
10 государств не признавали независимость Республики Арцах
В ходе обсуждения президент Азербайджана заявил также, что несколько государств признали независимость Арцаха. «Более 10 государств признали Нагорный Карабах независимым государством», — сказал он.
Далее в своем выступлении Алиев противоречит своему же мнению, заявив, что Арцах не является признанным государством. «… Никто не признает этот незаконный субъект (Нагорный Карабах, — прим.ред.)», — сказал он.
На сайте Министерства иностранных дел Республики Арцах указаны те организации, которые признали Арцах отдельным государством.
По данным сайта МИД Арцаха, восемь штатов США, один австралийский штат и парламент Страны Басков приняли резолюции в поддержку права народа Нагорно-Карабахской Республики на самоопределение. Но государствами Арцах фактически не признан.
Тем не менее, примечательно, что Алиев выразил это мнение сразу после того, как коснулся событий в Ходжалу. Известно, что 10 государств квалифицировали февральские события 1992 года как геноцид, согласно данным азербайджанской стороны. По всей вероятности, Алиев оступился в своем выступлении. Кстати, мы коснулись утверждений Алиева о Ходжалу в отдельной публикации.
Сторон конфликта не два
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил также, что у нагорно-карабахского конфликта две стороны. «Нет армии Нагорного Карбаха. Нет Нагорно-Карабахской Республики. У конфликта две стороны – Армения и Азербайджан. Спросите сопредседателей Минской группы ОБСЕ, кто является сторонами конфликта. Они скажут то же самое: Азербайджан и Армения, а Нагорный Карабах — нет. Почему нет, это уже другой вопрос, но разговаривать с ними бы не будем», — сказал Алиев.
Тем не менее, есть несколько важных документов, в которых Нагорный Карабах указан как сторона Арцахского конфликта. В частности, в 1994 году в Бишкеке были проведены переговоры о прекращении огня с участием спикера парламента Арцаха Карена Бабуряна. Бишкекский протокол вместе с председателями парламентов Армении и Азербайджана подписал также и Бабурян.
Более того, документ о перемирии подписали министры обороны трех сторон — Серж Саргсян (Армения), Самвел Бабаян (НКР) и Мамедраф Мамедов (Азербайджан).
Последняя трехсторонняя встреча между представителями Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана состоялась в Москве весной 1997 года.
Примечательно, что до 1998 года Нагорный Карабах был участников переговоров, и 10 ноября 1998 года вариант «общего государства», предложенный посредниками конфликтующим сторонам, был направлен также Нагорному Карабаху с целью получения мнения.
Таким образом, несмотря на то, что на протяжении всего обсуждения азербайджанский лидер заявлял, что приведенные им аргументы верные и могут быть проверены в Интернете, однако в действительности он представил искажающие реальность утверждения.
Что касается достоверности исторических фактов, озвученных во время встречи Алиева и Пашиняна в Мюнхене, мы обратимся к ним в будущих публикациях.