Մյունխենում փետրվարի 15-ին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների պանելային քննարկման ժամանակ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ տարիներ առաջ Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրաժարվել էր մասնակցել նմանատիպ հանդիպման:
Ալիևը, մասնավորապես, նշել էր. «Հնարավորություն է եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ուղերձները հղել մի քանի տարի առաջ Դավոսում, ենթադրվում էր, որ պարոն Փաշինյանին նախորդած ղեկավարը մասնակցելու է, բայց նա վերջին պահին չեղարկեց մասնակցությունը»:
Այս հայտարարության իսկությունը պարզելու համար «Փաստերի ստուգման հարթակը» հարցում ուղարկեց երրորդ նախագահի գրասենյակ։
«ՀՀ նախագահի պաշտոնում Սերժ Սարգսյանին բազմիցս առաջարկվել է Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ մասնակցել Լեռնայի Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ պանելային քննարկումների»,- հաստատեցին Սերժ Սարգսյանի գրասենյակից՝ ի պատասխան մեր հարցման։
Բացի սա, երրորդ նախագահի գրասենյակից նշեցին, որ հրավերները մերժվել են, քանի որ Սերժ Սարգսյանն այդ ձևաչափով հանդիպումներն արդյունավետ չի համարել: «Այդ ձևաչափով շփվելու՝ համաժողովը նախագահողի առաջարկները մշտապես մերժվել են՝ այն համոզմամբ, որ տվյալ պարագայում առաջարկվող ձևաչափն արդյունավետ չէ, և նման շփումները որևէ կերպ չեն կարող նպաստել ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի առաջընթացին»,- ասվում է նախկին նախագահի գրասենյակի պատասխանում:
Այսպիսով, իրոք, Սերժ Սարգսյանը ժամանակին ստացել է Ալիևի հետ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում բաց հանդիպում ունենալու հրավերներ, սակայն մերժել է դրանք՝ համարելով այդ ձևաչափն անարդյունավետ։

Серж Саргсян отказался от открытой встречи с Ильхамом Алиевым в Мюнхене
Во время панельных обсуждений лидеров Армении и Азербайджана по урегулированию карабахского конфликта в Мюнхене 15 февраля Ильхам Алиев заявил, что несколько лет назад бывший президент Армении Серж Саргсян отказался от участия в аналогичной встрече.
«У лидеров Армении и Азербайджана была возможность высказать свои точки зрения несколько лет назад в Давосе, но предшественник господина Пашиняна в последний момент отменил свое участие», — в частности, отметил Алиев.
С целью выяснить правдивость этого заявления «Платформа проверки фактов» связалсь с офисом третьего президента.
«Во время пребывания в должности президента Сержу Саргсяну неоднократно предлагали принять участие в панельных обсуждениях по урегулированию карабахского конфликта вместе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в рамках Мюнхенской конференции по безопасности», — в ответ на наш запрос подтвердили из офиса Сержа Саргсяна.
Помимо этого в офисе третьего президента отметили, что приглашения были отклонены, поскольку Серж Саргсян считал встречи в таком формате неэффективными. «Предложения председательствующей конференцию стороны об общении в таком формате всегда отклонялись по тем убеждениям, что предложенный в данном случае формат неэффективен и что такие контакты никоим образом не могут способствовать прогрессу в переговорном процессе по мирному урегулированию карабахского конфликта», — говорится в ответе офиса бывшего президента.
Таким образом, действительно, в свое время Серж Саргсян получал приглашения о проведении открытой встречи с Алиевым на Мюнхенской конференции по безопасности, однако отклонял их, считая этот формат неэффективным.