Կորոնավիրուսով վարակված անձինք հարսանիքի չեն մասնակցել. կեղծ լուրերի հետքերով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 11-ի երեկոյան ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում կատարեց՝ հայտարարելով կորոնավիրուսի երեք նոր դեպքի բացահայտման մասին: Վարակակիրներից երկուսը Հայաստանի քաղաքացիներ են, մյուսը՝ Իտալիայի, որը աշխատում է Հայաստանում: Երեքն էլ վերջերս են ժամանել Իտալիայից:
Վարչապետի գրառումից հետո լրատվականները սկսեցին տարածել չճշտված տեղեկություններ: Մասնավորապես, լայն տարածում ստացավ տեղեկությունը, թե Էջմիածնում կորոնավիրուսի ևս երեք դեպք է բացահայտվել:
Տեղեկությունները սկսել են տարածվել ֆեյսբուքյան օգտատեր, լրագրող Վաչիկ Գրիգորյանի ուղիղ եթերից հետո, որում վերջինս ասել է, որ Իտալիայից ժամանած վարակակիրներից մեկը Էջմիածնի բնակիչ է և մի քանի օր առաջ ևս ունեցել է գանգատներ, սակայն բժշկի չի դիմել: Նա նշում է, որ այդ կինը «մասնակցել է ինչ-որ առիթի Էջմիածնում»: «Եվ որպեսզի հասկանաք, թե ինչ լրջությամբ են մոտենում գործին բժիշկները, այդ բոլոր մարդկանց նրանք ստուգել են, հանդիպել են..»,- ասել է օգտատերը:
Սրան հաջորդել է 2019-ին ստեղծված «Հայկական առողջապահական ազգային խորհուրդ» կոալիցիայի նախագահ Գևորգ Գրիգորյանի ֆեյսբուքյան գրառումը: Նա էլ, անդրադառնալով Վաչիկ Գրիգորյանի հրապարակմանը, իր հերթին գրել է.  «Ես փորձեցի ճշտել իմ աղբյուրներից, և ինձ փոխանցեցին հետևյալ տեղեկատվությունը` Էջմիածնում հարսանիքի ընթացքում երեք անձի ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է, ինչի կապակցությամբ եղել է «Շտապ օգնության» կանչ: Հետազոտության ընթացքում 3 անձի մոտ էլ հայտնաբերվել է #կորոնավիրուս: Այդ անձանց մեկուսացրել են, իսկ միջոցառման մնացած մասնակիցների մեկուսացման հարցը դեռ որոշված չէ»:
Գևորգ Գրիգորյանի հրապարակումն արտատպել են հայկական մի շարք մեծ լսարան ունեցող լրատվականներ, այդ թվում՝ Tert.am-ը, Yerkir.am-ը, 7or.am-ը, lurer.com-ը, armdaily.am-ը և այլն:
Առավոտյան արդեն Առողջապահության նախարարությունն անդրադարձավ տարածվող հրապարակումներին՝ նշելով, որ դրանք ապատեղեկատվություն են։ «Այս պահին, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում առկա է 4 դեպք, որից մեկի մասին հայտարարվել է մարտի 1-ին և 3-ը` մարտի 11-ին»:
Լուրեր էին տարածվել նաև, որ վարակված երեք քաղաքացիները Էջմիածնում մասնակցել են հարսանիքի, սակայն մեզ հետ զրույցում առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը հայտնեց, որ այդ տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: Նա հավելեց. «Անձնական տվյալներ չենք կարող հրապարակել, ինչպես նաև որոշ կոնտակտավորների շրջանակը հստակեցվում է, և աշխատանք է տարվում նրանց հետ` մի մասին մեկուսացնելով, մյուս մասին՝ ըստ անհրաժեշտության տնային մեկուսացում դնելով»,- ասաց Նիկողոսյանը:
Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը ևս անդրադարձավ տարածված տեղեկություններին՝ գրելով. «Համացանցում տարածվել է տեղեկատվություն, թե իբր երեկ արձանագրված՝ կորոնավիրուսով վարակվածներից 3-ն էլ Էջմիածնից են, մինչդեռ նրանցից միայն մեկն է Էջմիածնի բնակիչ: Խնդրում եմ ապատեղեկատվություն չտարածել»: Մեզ հետ զրույցում քաղաքապետը նշեց, որ այժմ ճշտումներ են կատարվում և աշխատանքներ տարվում Առողջապահության նախարարության և ոստիկանության հետ: Ավելի ուշ Էջմիածնի քաղաքապետը հաստատեց, որ վարակակիր Էջմիածնի բնակիչ տղամարդը մարտի 8-ին մասնակցել է որդու նշանադրությանը:
Հատկանշական է նաև, որ Վաչիկ Գրիգորյանը քիչ առաջ ևս մեկ ուղիղ հեռարձակմամբ անդրադարձավ իր նախորդ եթերից հետո Գևորգ Գրիգորյանի կողմից տարածված ապատեղեկատվություններին՝ նշելով, որ իր հայտնած ու Գրիգորյանի տարածած գրառման մեջ առկա տեղեկությունները իրար հետ կապ չունեն:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ տարածված տեղեկությունները, որոնք խուճապ են առաջացրել հայկական լրատվադաշտում, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Թեգեր` կորոնավիրուսՀայաստան
Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունների տարբերությունը
14:13, 23 Մյս, 2024
Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են, որ սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանին հսկողությունն իրականացնելու են ՀՀ սահմանապահները։ Ուսումնասիրությունները ցույց են...

Заразившиеся коронавирусом не участвовали в свадьбе. По следам ложных новостей
Премьер-министр Никол Пашинян 11 марта на своей странице в Facebook сообщил о трех новых случаях заражения коронавирусом. Двое заразившихся – граждане Армении, один – гражданин Италии, который работает в Армении.
После заявления премьер-министра новостные сайты начали распространять непроверенную информацию. В частности, широкое распространение получила информация о том, что в Эчмиадзине выявлены еще три случая заражения коронавирусом.
Информация начала распространяться после того, как один из пользователей Facebook – журналист Вачик Григорян, в прямом эфире сообщил, что одна из прибыших из Италии женщин является жительницей Эчмиадзина, и несколько дней назад у нее появились симптомы, однако за медицинксой помощью она не обращалась. Григорян отметил также, что эта женщина «принимала участие в каком-то мероприятии в Эчмиадзине». «И чтобы понять, насколько серьезно врачи относятся к делу, они навестили и проверили всех этих людей…», — сказал пользователь.
За этим последовал пост председателя коалиция «Национальный совет армянского здравоохранения» Геворка Григоряна. Коснувшись записи Вачика Григоряна, Геворк Григорян написал: «Я попытался выяснить по совим источникам, и мне сообщили следующую информацию: во время свадьбы в Эчмиадзине здоровье трех человек резко ухудшилось, что привело к вызову бригады скорой помощи. Во время исследования у 3 человек был обнаружен #коронавирус. Они были изолированы, а вопрос изоляции остальных участников пока не решен».
Пост Геворка Григоряна был перепечатан рядом имеющих большую аудиторию армянских новостных сайтов, включая Tert.am, Yerkir.am, 7or.am, lurer.com, armdaily.am и т.д.
Уже утром Министрество здравоохранения прокомментировало распространяемую информацию, отметив, что это дезинформация. «В настоящее время в Армении зарегистрировано 4 случая,  об одном из которых было объявлено 1 марта, а о трех — 11 марта», — говорится в заявлении Минздрава.
Распространилась также информация о том, что трое зараженных граждан присутствовали на свадьбе в Эчмиадзине, однако пресс-секретарь Минздрава Алина Никогосян в беседе с Fip.am сообшила, что информация не соответствует действительности. «Мы не можем раскрывать личную информацию, уточнается круг контактировавших с зараженными. С  ними ведется работа, некоторые из них изолируютс, а некоторые по необходимости изолируются дома», — сказала Никогосян.
В свою очередь мэр города Эчмиадзин Диана Гаспарян на своей странице в Facebook написала: «В Сети распространилась информация о том, якобы все три зараженных коронавирусом –  жители Эчмиадзина, в то время как жителем нашего города является лишь один из них. Прошу не распространять дезинформации». В беседе с Fip.am Диана Гаспарян отметила, что в настоящее время ведутся работы по уточнению информации и  поддерживается связь с Министерством здравоохранения и полицией. По ее словам,  подробности будут представлены позже.
Примечательно, что позже Вачик Григорян в прямом эфире на своей странице в Facebook прокомментировал распространяемую Геворком Григоряном дезинформацию, отметив, что информация, которую сообщил он и информация, содержащаяся в записи Григоряна, не связаны друг с другом.
Таким образом, можем констатировать, что вызвавшая панику в армянском медиаполе информация не соответствует действительности.