Օգոստոսի 19-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Բաքու պետական այցի շրջանակում ռուսական պատվիրակության կազմում ընդգրկված ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, պատասխանելով ռուսական «Առաջին ալիքի» լրագրողի՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին, հայտարարել է, թե Հայաստանի ղեկավարությունն է սաբոտաժի ենթարկում Սյունիքի մարզով անցնող հաղորդակցությունների շուրջ պայմանավորվածությունները:
«Մենք կողմ ենք խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքմանը և հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը։ Ցավոք, ինչ վերաբերում է Հայաստանի Սյունիքի մարզով անցնող հաղորդակցություններին, հենց հայկական ղեկավարությունն է սաբոտաժի ենթարկում համաձայնությունը, որի տակ կա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրությունը։ Դժվար է հասկանալ նման դիրքորոշման իմաստը»,— ասել է Սերգեյ Լավրովը։
Լավրովը նաև նշել է, թե այսօր գլխավորը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված մի շարք եռակողմ պայմանավորվածությունների ոգուն և տառին հետևելն է․ «Եռակողմ հանդիպումների և փաստաթղթերի շրջանակում դրված հիմքն ամբողջովին պահպանում է իր արդիականությունը»։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փաստացի, ճիշտ չի վերարտադրում 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ այդպիսով միտումնավոր կամ գուցե առանց որևէ միտումի մանիպուլացնելով ու սխալ ներկայացնելով եռակողմ հայտարարության բովանդակությունը։
2020-ի 44-օրյա պատերազմի ավարտին ՀՀ-ԱՀ-ՌԴ միջև ստորագրված եռակողմ հայտարարության մեջ Սյունիքի մարզով կամ Հայաստանի Հանրապետության այլ հատվածով անցնող հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին որևէ հիշատակում չկա։ Հայտարարության 9-րդ կետում ասվում է․ «Ապաշրջափակվում են տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը: Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը՝ քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով»:
2021 թվականին Սյունիքի մարզպետարանում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես նշել էր, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ Զանգեզուր, Սյունիք, միջանցք արտահայտություններ չկան: «Խոսք է գնում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման մասին, և հունվարի 11-ի մոսկովյան հայտարարությամբ մենք հստակ արձանագրել ենք և մեկնաբանել ենք, թե ինչ պիտի տեղի ունենա՝ պիտի տեղի ունենա տարածաշրջանի հաղորդակցության ուղիների բացում»,- ասել էր Փաշինյանը։
Սյունիքի մարզով կամ Հայաստանի Հանրապետության այլ հատվածով անցնող հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին հիշատակում չկա նաև նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո ձեռք բերված եռակողմ այլ պայմանավորվածությունների մեջ (1,2,3)։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» նաև հիշեցնում է, որ Սերգեյ Լավրովը դեռևս այս տարվա հունվարին կայացած մամուլի ասուլիսում միանգամայն հակառակ հայտարարությունն էր արել՝ ասելով, որ եռակողմ պայմանավորվածություններում երբևէ խոսք չի եղել «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին։ «2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված և պատերազմը կանգնեցրած հայտարարության մեջ ասվում է, որ «ապաշրջափակվում են բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը, որ Հայաստանը երաշխավորում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը երկու ուղղություններով»»,— նշել էր Լավրովը՝ մեջբերում անելով նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից։
Ի դեպ, Լավրովի՝ օգոստոսի 19-ին արված հայտարարությունից մի քանի օր առաջ՝ օգոստոսի 7-ին, սկզբում ադրբեջանական կողմը, այնուհետև Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էին, որ Երևանի և Բաքվի փոխադարձ համաձայնությամբ խաղաղության համաձայնագրի նախագծից հանվել է տարածաշրջանային հաղորդակցություններին վերաբերող հոդվածը։ Եվ դա արվել է Ադրբեջանի հետ փոխադարձ համաձայնությամբ։
«Նշելով, որ փոխադարձ համաձայնությամբ բուն խաղաղության համաձայնագրի նախագծից հանվել է տարածաշրջանային հաղորդակցություններին վերաբերող հոդվածը՝ պետք է ընդգծենք, որ դրանց արդյունավետ ապաշրջափակումը շարունակում է մնալ տարածաշրջանում խաղաղության և տնտեսական զարգացման՝ ՀՀ տեսլականի և առաջմղվող օրակարգի կարևոր մաս»,- հայտարարել էր ՀՀ ԱԳՆ-ն։ Այսպես, Հայաստանն արձագանքել էր Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով հանձնակատար Էլչին Ամիրբեկովի հայտարարությանը, թե Հայաստանի հետ փոխադարձ համաձայնությամբ որոշել են խաղաղության համաձայնագրից հանել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին պարբերությունը և դրան վերադառնալ հետագա փուլում։
Այսպիսով, Լավրովի պնդումը, թե Հայաստանի ղեկավարությունն է սաբոտաժի ենթարկում Սյունիքի մարզով անցնող հաղորդակցությունների շուրջ պայմանավորվածությունները, սխալ է ու մանիպուլացնող, քանի որ եռակողմ պայմանավորվածությունների մեջ Սյունիքի մարզով կամ Հայաստանի Հանրապետության այլ հատվածով անցնող հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին հիշատակում չկա։

19 августа в рамках государственного визита президента Российской Федерации Владимира Путина в Баку министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, вошедший в состав российской делегации, отвечая на вопрос журналиста российского «Первого канала» об армяно-азербайджанских отношениях, заявил, что руководство Армении саботирует договоренности о коммуникациях, проходящих через Сюникскую область.
«Мы – за скорейшее заключение мирного договора и разблокирование коммуникаций. К сожалению, в том, что касается коммуникаций через Сюникский район Армении, именно армянское руководство саботирует договоренность, под которой стоит подпись премьер-министра Никола Пашиняна. Трудно понять, в чем заключается смысл такой позиции», — сказал Сергей Лавров.
Лавров также отметил, что сегодня главное – следовать духу и букве ряда трехсторонних договоренностей между руководителями России, Азербайджана и Армении, достигнутых в 2020-2022 гг.: «Основа, заложенная в рамках трехсторонних встреч и документов, в полной мере сохраняет свою актуальность».
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров фактически неверно воспроизводит трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, тем самым умышленно или, может, без какого-либо умысла манипулируя и неверно представляя содержание трехстороннего заявления.
В трехстороннем заявлении, подписанном между РА-АР-РФ по окончании 44-дневной войны 2020 года, нет ни слова о разблокировке коммуникаций, проходящих через Сюникскую область или другой участок Республики Армения. В пункте 9 заявления говорится: «Разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе. Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях».
В 2021 году в ходе совещания в Сюникской областной администрации премьер-министр Никол Пашинян также отметил, что в заявлении от 9 ноября нет слов Зангезур, Сюник, коридор. «Речь идет об открытии региональных коммуникаций, и в московском заявлении от 11 января мы четко констатировали и прокомментировали, что должно произойти: должно произойти открытие путей коммуникаций региона», — сказал Пашинян.
Ни слова о разблокировке коммуникаций, проходящих через Сюникскую область или другой участок Республики Армения, нет и в других трехсторонних договоренностях, достигнутых после 9 ноября (1,2,3).
«Платформа проверки фактов» также напоминает, что еще на пресс-конференции, состоявшейся в январе этого года, Сергей Лавров сделал прямо противоположное заявление, сказав, что в трехсторонних договоренностях никогда не было ни слова о «Зангезурском коридоре». «В заявлении, подписанном 9 ноября 2020 года и остановившем войну, было сказано, что «разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе, что Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджана и Нахичевана в обоих направлениях», — отметил Лавров, цитируя заявление от 9 ноября.
Кстати, 7 августа – за несколько дней до заявления Лаврова от 19 августа, — сначала азербайджанская сторона, а затем МИД Армении заявили, что по взаимному согласию Еревана и Баку из проекта мирного соглашения была исключена статья, касающаяся региональных коммуникаций. И это было сделано по взаимному согласию с Азербайджаном.
«Отметив, что по взаимному согласию из проекта самого мирного соглашения была исключена статья, касающаяся региональных коммуникаций, мы должны подчеркнуть, что их эффективная разблокировка остается важной частью видения и продвигаемой повестки дня РА относительно мира и экономического развития в регионе», — заявил МИД РА. Так Армения ответила на заявление представителя президента Азербайджана по особым поручениям Эльчина Амирбекова о том, что по взаимному согласию с Арменией они решили исключить из мирного соглашения абзац о так называемом «Зангезурском коридоре» и вернуться к нему в дальнейшем.
Таким образом, утверждение Лаврова о том, что руководство Армении саботирует договоренности о коммуникациях, проходящих через Сюникскую область, являются ошибочными и манипуляционными, поскольку в трехсторонних договоренностях нет ни слова о разблокировке коммуникаций, проходящих через Сюникскую область или другой участок Республики Армения.