Չինաստանն ու ԱՄՆ-ն համաձայնության չեն գալիս կորոնավիրուսի ծագման վերաբերյալ տեսությունների հարցում
Tert.am-ը մարտի 16-ին «Կորոնավիրուսը ստեղծվել է ԱՄՆ-ում դեռ 2015 թվականին. ՉԺՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչ» վերնագրով հոդված էր հրապարակել, որում, հղում անելով  Medikforum.ru կայքին, գրել էր, թե կորոնավիրուսի նոր տեսակը չինական Ուհան քաղաք է բերվել ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչության կողմից։
Հիշեցնենք, որ COVID-19 կորոնավիրուսի պանդեմիան սկսվել է 2019 թվականի դեկտեմբերի կեսին Չինաստանի կենտրոնական Հուբեյ նահանգի Ուհան քաղաքում: Թոքաբորբի առաջին դեպքերը գրանցվել էին այն մարդկանց մոտ, որոնք այս կամ այն կերպ կապված էին տեղի շուկայի հետ: Այնտեղ, այլ կենդանատեսակների մսի հետ զուգահեռ, վաճառվում էին նաև չղջիկներ, որոնք համարվում են կորոնավիրուսը կրող օրգանիզմներ:
«Չինացի մասնագետները Nature Medicine գիտական ամսագրի արխիվային նյութերում հայտնաբերել են հոդված, որում նշվում է, որ ամերիկացի գիտնականներին հաջողվել է ստեղծել կորոնավիրուսի նոր տեսակ, որն ազդում է մարդու օրգանիզմի վրա: Ընդ որում՝ հոդվածը հրապարակվել է 2015 թվականին»,- գրել էր Tert.am-ը:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել այն փաստարկները, որոնք ներկայացնում են չինական կողմը, ինչպես նաև ներկայացնել ամերիկյան կողմի տեսակետը:
Քննարկումները, թե նոր տեսակի կորոնավիրուսը հզոր կենսաբանական զենքի արդյունք  է, սկսվեցին և տարածվեցին COVID 19 բռնկմանը զուգընթաց:
Ամենալայն արձագանքը գտավ Չինաստանի ԱԳ նախարարության մամուլի խոսնակ, Տեղեկատվության բաժնի ներկայացուցիչ Չժաո Լի Ցզյանի՝ մարտի 13-ին արված գրառումը Թվիթերում: Նա իր միկրոբլոգում բազմիցս մեղադրել է ամերիկյան պաշտոնյաներին վիրուսի տարածման մեղքը չինացիների վրա բարդելու համար: Չինացի պաշտոնյան մարտի 13-ին երկու նյութերի հղում է հրապարակել՝ կոչ անելով կարդալ և տարածել դրանք: Երկու հոդվածներն էլ հրապարակվել են կանադական globalresearch.ca կայքում: Հատկանշական է, որ կայքը բազմիցս աչքի է ընկել ԱՄՆ-ի դեմ հոդվածներով։ Օրինակ, նյութերից մեկում մեջբերել է Չինաստանի կառավարության զեկույցը, ըստ որի՝ ԱՄՆ-ում Մարդու իրավունքների խախտումներ են կատարվում: Այսինքն` կարելի է ենթադրել, որ կայքն ունի չին-ամերիկյան «մրցակցությունում» ի օգուտ Չինաստանին նյութեր հրապարակելու օրակարգ:
Ինչ վերաբերում է Լի Ցզյանի տարածած «Չինաստանի կորոնավիրուսը. ցնցող նորություն. վիրուսը առաջացել է ԱՄՆ-ո՞ւմ» հոդվածին, ապա այստեղ հեղինակը ներկայացնում է ճապոնական, չինական և թայվանական լրատվամիջոցների տեսությունները համաճարակի ծագման մասին:
Ըստ չինական աղբյուրների`վիրուսը չի առաջացել Ուհանում, այլ հայտնվել է այնտեղ անհայտ վայրից: Չինացի մասնագետները եզրահանգման են եկել, որ վիրուսը Ուհանում հայտնվել է նոյեմբերին՝ 2019 թ հոկտեմբերին Ուհանում կայացած Համաշխարհային ռազմական խաղերից կարճ ժամանակ անց, որին մասնակցել էին նաև հարյուրավոր ամերիկացի զինվորականներ: Չինացիները նաև մինչև հիմա չեն հայտնում կամ չեն հայտնաբերել, թե ով է եղել «զրոյական պացիենտը», այսինքն` առաջին վարակվածը: Այս հանգամանքը հոդվածում  ներկայացվում է որպես փաստարկ, թե համաճարակը չի սկսվել Ուհանում:
Հետաքրքիր է, որ նյութի ճապոնական աղբյուրները, որոնք հայտնում են, որ ԱՄՆ-ում 14 հազար մարդ արդեն իսկ մահացել է վարակից և պատճառը դեռևս որոշված չէ, հղում են անում Թվիթերի չինացի օգտատերերին, այսինքն` նրանց վստահելի աղբյուր հնարավոր չէ համարել: Մեջբերելով Թվիթերի չինացի օգտատերերից մեկի գրառումը` ճապոնական կայքը կրկին հավանական է համարում, որ վիրուսը Չինաստան է ներթափանցել Համաշխարհային ռազմական խաղերի ժամանակ ամերիկացի զինվորականների կողմից:
Այնուհետ հոդվածում ներկայացվում է թայվանցի համաճարակաբանի տեսությունը: Նրա հիմնական թեզերից մեկն այն է, որ Թայվանում տարածվող վարակի տիպը գոյություն ունի միայն Ավստրալիայում և ԱՄՆ-ում, և քանի որ Թայվանը չէր կարող վարակվել ավստրալացիներից, ապա վարակը կարող էր գալ միայն ԱՄՆ-ից:
«Հիմնական տրամաբանությունն այն է, որ վարակի ամենամեծ բազմազանությունը պետք է ունենա վարակի աղբյուրը, իսկ ԱՄՆ-ն միակն է, որ ունի բոլոր 5 տիպերի վիրուսը: … Թայվանում և Կորեայում տարածված է վիրուսի մի տիպ, որը տարբեր է Չինաստանից»,- գրված է հոդվածում։
Իրանն ու Իտալիան ներառված չեն թայվանցի գիտնականի տեսությունում, բայց հոդվածում նշվում է, որ նրանք նույնպես հայտնել են, որ այդ երկրներում տարածված վիրուսը նման չէ Չինաստանի վիրուսին:
Թայվանցի գիտնականը նաև հայտնում է, որ կորոնավիրուսի դեպքեր ԱՄՆ-ում եղել են դեռևս 2019 թվականի սեպտեմբերին, սակայն ամերիկացի պաշտոնյաները թոքերի հետ կապված հիվանդությունները կապել էին էլեկտրոնային ծխախոտների օգտագործման հետ:
Մի քանի ճապոնացիներ սեպտեմբերին ճանապարհորդել են Հավայան կղզիներ և վերադարձել վարակված: Այդ անձինք երբեք չէին եղել Չինաստանում: Սա Չինաստանում գրանցված դեպքերից 2 ամիս առաջ էր, իսկ օգոստոսին ԱՄՆ-ում փակել էին կենսաբանական զենքերի լաբորատորիան` պատճառաբանելով, որ եղած համակարգերը բավարար չէր թափոնաջրերի ախտահանման համար:
Լաբորատորիայի փակման մասին գրել էր նաև հեղինակավոր New York Times-ը: Օգոստոսին թերթը հայտնել էր, որ «Մահացու մանրէի հետազոտությունը դադարեցված է բանակի լաբորատորիայում անվտանգության սպառնալիքի պատճառով»։ Հատկանշական է, որ լաբորատորիայում ուսումնասիրվում էին այնպիսի վտանգավոր օրգանիզմներ, որոնք կարող են առաջացնել էբոլայի, ժանտախտի և այլ վտանգավոր հիվանդությունների համաճարակներ:
Ամփոփենք չինացիների` կորոնավիրուսի տարածման տեսությունը. նրանք պնդում են, որ մինչև օգոստոս ԱՄՆ-ում գրանցվել են կասկածելի, թոքերի հիվանդությունների հետ կապված հիվանդությունից մահացության դեպքեր, որի պատճառը ամերիկացի պաշտոնյաները համարել են էլեկտրոնային ծխախոտները: Օգոստոսին ԱՄՆ-ն դադարեցրել է վտանգավոր մանրէի հետազոտությունը անվտանգության սպառնալիքի պատճառով: Ապա սեպտեմբերին Ճապոնիայի քաղաքացիները վարակվել են անհայտ վիրուսով ԱՄՆ-ից վերադառնալուց անմիջապես հետո: Հոկտեմբերին չինական Ուհան քաղաքում տեղի են ունեցել Համաշխարհային ռազմական խաղերը, որից հետո նույն քաղաքում գրանցվել են Կորոնավիրուսի տարածման առաջին դեպքերը:
ԱՄՆ-ի պատասխանը
Չինացի պաշտոնյայի հայտարարություններն անպատասխան չմնացին: ԱՄՆ-ում Չինաստանի դեսպանը կանչվեց Վաշինգթոն՝ պաշտոնական բացատրություններ տալու:  Ըստ CNN-ի՝ սպառնալիքներ չեն հնչել, բայց երկու դիվանագետները անկեղծ զրույց են ունեցել: Այլ մանրամասներ հանդիպման մասին չկան:
Հատկանշական է, որ ԱՄՆ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն անվանում են վիրուսը «չինական» կամ «օտարածին վիրուս», կամ «Ուհանի վիրուս», ինչը, բնականաբար, առաջացրել է չինական կողմի զայրույթը: ԱՄՆ-ն, իր հերթին, մեղադրում է Չինաստանի կառավարությանը համաճարակի իրական իրավիճակի մասին ժամանակին չտեղեկացնելու և եղած դեպքերը թաքցնելու մեջ:
Nature Medicine-ի հոդվածը
Ինչ վերաբերում է Nature Medicine բժշկական գիտական ամսագրի հոդվածին, որի մասին նշվում է Tert.am-ի նյութում, ապա այն իսկապես գոյություն ունի և հրապարակվել է 2015 թվականին:
Հեղինակները գրել են այն մասին, որ սուր շնչառական համախտանիշի՝ կորոնավիրուսի (SARS-CoV) և Մերձարևելյան շնչառական համախտանիշի ի հայտ գալը սպառնում է մի տեսակից փոխանցվել մյուս տեսակներին, այսինքն` այն կարող է փոխանցվել նաև մարդկանց: Հոդվածում ուսումնասիրվել է ատիպիկ թոքաբորբի նման վիրուսը` SHC014-CoV, որն այդ պահին արդեն առկա էր չինական չղջիկների շրջանում: Այսինքն` գիտնականները չեն ստեղծել կորոնավիրուսի նոր տեսակ, այլ ուսումնասիրել են արդեն իսկ առկա վիրուսը չղջիկների մոտ: Նշանակում է, որ պնդումը, թե իբր ամերիկացիները ստեղծել են վիրուսի նոր տեսակ, ըստ գիտական ամսագրում տպագրված հոդվածի, սխալ է:
Այսպիսով, ինչպես ցանկացած այլ գլոբալ նշանակության իրադարձություն, այնպես էլ նոր տեսակի կորոնավիրուսը բազմաթիվ դավադրական տեսությունների հիմք է հանդիսացել: Այս դեպքում դա իրականացվել է նաև Չինաստանի կառավարության նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ:
Թեգեր` ԱՄՆկորոնավիրուսՉինաստան
«5-րդ ալիքի» «Հարցազրույցի» ապրիլի 11-ի թողարկմանը քաղաքական տեխնոլոգ ներկայացող Վիգեն Հակոբյանը պնդել է, թե ԱՄՆ-ի նախաձեռնած Defender-23 զորավարժություններին մասնակցող երկրների...
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասին ԱՄՆ սենատորի խոսքերը վերագրվել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Թրեյսիին
18:27, 2 Դկտ, 2022
Նոյեմների 30-ին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ընթացքում ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան, Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածու Լին Թրեյսին անդրադարձել է...
Սիրիայի հետ անհարկի համեմատություններ Ուկրաինայի ռազմական ղեկավարությունից
19:16, 24 Մրտ, 2022
Մարտի 24-ին Ուկրաինայի Ազգային գվարդիան ինֆոգրաֆիկա հրապարակեց Թվիթերի իր միկրոբլոգում, որում նշվում է, թե պատերազմի 22 օրերի ընթացքում Ուկրաինայի վրա...

Китай и США не могут прийти к согласию в вопросе теорий о происхождении коронавируса
Tert.am 16 марта опубликовал статью «Официальный представитель МИД КНР: Коронавирус был создан в США еще в 2015 году», в которой со ссылкой на Medikforum.ru написал, что новый тип коронавируса был завезен в китайский город Ухань Центральным разведывательным управлением США.
Напомним, что пандемия коронавируса COVID-19 началась в середине декабря 2019 года в городе Ухань провинции Хубэй центрального Китая. Первые случаи пневмонии были зарегистрированы у людей, которые так или иначе были связанны с местным рынком. Там, наряду с мясом животных продавались также летучие мыши, которое считаются носителем коронавируса.
«Китайские эксперты обнаружили в архивах журнала Nature Medicine, что американским ученым удалось создать новый штамм коронавируса, который воздействует на организм человека. Статья была опубликована в 2015 году», — пишет Tert.am.
«Платформа проверки фактов» решила изучить те аргументы, которые выдвигает китайская сторона, а также представить точку зрения американской стороны.
Дискуссии о том, что новый тип коронавируса является результатом мощного биологического оружия, начались и распространились параллельно со вспышкой COVID 19.
Самый широкий отклик получила запись в Twitter официального представителя МИД Китая, главы информационного департамента Чжао Лицзяня. В своем микроблоге он неоднократно обвинял американских должностных лиц в том, что они сваливают на китайцев вину за распространение вируса. 13 марта китайский дипломат опубликовал ссылку на два материала, призвав прочитать и распространить их. Обе статьи были опубликованы на канадском сайте globalresearch.ca. Примечательно, что сайт неоднократно выделялся статьями против США. Например, в одном из материалов цитировался доклад китайского правительства о предполагаемых нарушениях прав человека в США. То есть можно предположить, что у сайта есть своя повестка для публикации статьей в пользу Китая в  китайско-американской «конкуренции».
Что касается статьи Лицзяня «Коронавирус Китая. Шокирующие новости: вирус возник в США», то в нем автор представляет теории японских, китайских и тайваньских СМИ о происхождении эпидемии.
Согласно китайским источникам, вирус возник не в Ухане, а появился там из неизвестного места. Китайские эксперты пришли к выводу, что вирус появился в Ухане в ноябре, вскоре после прошедших в октябре 2019 года Всемирных военных игр, в которых участвовали также сотни американских военнослужащих. Китайцы до сих пор не выявили «нулевого пациента», то есть первого зараженного, или же пока об этом не сообщают. Этот факт представлен в статье как аргумент, что эпидемия началась не в Ухане.
Примечательно, что японские источники материала, которые сообщают, что в США от вируса уже умерли 14 000 человек и причина этого еще не установлена, ссылаются на китайских пользователей Twitter, то есть считать их надежным источником нельзя. Цитируя одного из китайских пользователей Twitter, японский сайт снова считает вероятным, что вирус проник в Китай во время Всемирных военных игр и завезли его американские военные.
Затем в статье представлена теория тайваньского эпидемиолога. Один из его главных тезисов заключается в том, что тип вируса, распространяющегося на Тайване, существует только в Австралии и США, и, поскольку жители Тайваня не могли заразиться от австралийцев, то вирус мог проникнуть только из США.
«Основная логика заключается в том, что наибольшее разнообразие вируса должно быть у его источника, а США – единственные у кого есть все пять типов вируса … В Корее и на Тайване распространен вирус, который отличается от вируса в Китае», — говорится в статье.
Иран и Италия не включены в теорию тайваньского ученого, но в статье отмечается, что они также заявили, что распространяющийся в этих странах вирус не похож на китайский вирус.
Тайваньский ученый также сообщает, что случаи заболевания коронавирусом в США были еще в сентябре 2019 года, однако официальные лица США связывали заболевания легких с использованием электронных сигарет.
В сентябре несколько японцев отправились в путешествие на Гавайи и вернулись зараженными. Эти люди никогда не были в Китае. Это было за два месяца до случаев заболевания в Китае, и в августе в США закрыли лабораторию по созданию биологического оружия, обосновав это тем, что имеющейся техники было недостаточно для предотвращения потери патогенных микроорганизмов.
О закрытии лаборатории написала также авторитетная газета New York Times. В августе газета сообщила, что «исследование смертельной бактерии в лаборатории были остановлены из-за угрозы безопасности армии». Примечательно, что в лаборатории изучались опасные организмы, способные вызывать эпидемии лихорадки Эбола, чумы и других опасных заболеваний.
Подведем итоги китайской теории распространения коронавируса. Они утверждают, что по состоянию на август в США были зарегистрированы подозрительные случаи смертей от заболеваний легких, причинами которых американские должностные лица посчитали  электронные сигареты.
В августе США приостановили исследования опасной бактерии из-за угрозы безопасности. Затем, в сентябре, японские граждане заразились неизвестным вирусом вскоре после возвращения из США. В октябре в китайском городе Ухань состоялись Всемирные военные игры, после чего в этом же городе были зарегистрированы первые случаи распространения коронавируса.
Ответ США
Заявления китайского дипломата не остались без ответа. Посол Китая в США был вызван в Вашингтон для официальных объяснений. По сообщению CNN, угроз непрозвучало, но два дипломата провели откровенный разговор. Других подробностей о встрече нет.
Примечательно, что высокопоставленные лица США называют вирус «китайским», «инородным вирусом» или «вирусом Ухани», что, естественно, вызвало гнев китайской стороны. В свою очередь США обвиняют китайское правительство в том, что оно несвоевременно сообщило об истинной ситуации с  вирусом и скрыло имеющиеся случаи.
Статья Nature Medicine
Что касается опубликованной в научном журнале Nature Medicine статьи, которая упоминается в материале Tert.am, она действительно существует и была опубликована в 2015 году.
Авторы писали, что возникновение острого респираторного синдрома –  коронавируса (SARS-CoV) и ближневосточного респираторного синдрома, грозит передаваться от одного вида к другому, то есть он также может передаваться человеку. В статье был исследован вирус похожий на атипичную пневмонию — SHC014-CoV, который уже был распространен среди китайских летучих мышей.
То есть ученые не создали новый тип коронавируса, а изучили уже существующий вирус у летучих мышей. Это означает, что утверждение о том, что американцы создали вирус нового типа, согласно статье, опубликованной в научном журнале, неверно.
Таким образом, как и любое другое событие мирового значения, так и новый тип коронавируса стал основой многих теорий заговора. В данном случае она была осуществлена по инициативе и поддержке правительства Китая.