Վրաստանում օտարերկրյա ազդեցության գործակալների մասին օրինագծի քննարկումները հայկական մեդիայում ակտիվացրին քննարկումները նմանատիպ երկու այլ օրենքներ վերաբերյալ, որոնք գործում են ԱՄՆ-ում և Ռուսաստանում:
Հայաստանյան լրատվամիջոցների մի մասը ներկայացնում էր վրացական օրինագիծը որպես ամերիկյան օրենքի ազդեցությամբ ստեղծված օրենք, մյուս մասը՝ որպես ՌԴ ազդեցությամբ ստեղծված փաստաթուղթ:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է երկու պետություններում գործող համապատասխան օրենքներն ու Վրաստանում տապալված օրինագիծը և ամփոփել դրանց նմանություններն ու տարբերությունները:
«Օտարերկրյա գործակալների գրանցման» օրենքը ԱՄՆ-ում
Օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտը (FARA) ԱՄՆ-ում ընդունվել է դեռ 1938-ին: Դրա նպատակը Համաշխարհային երկրորդ պատերազմի նախաշեմին նացիստական պրոպագանդային հակազդելն էր: Այն գործակալ է ճանաչում անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնք զբաղվում են այլ երկրի կառավարությունների, կազմակերպությունների կամ անհատների քաղաքական լոբբինգով կամ շահերի պաշտպանությամբ: Այդ անձինք կամ կազմակերպությունները պարտավոր են գրանցվել Արդարադատության դեպարտամենտում (նախարարությունում)  և բացահայտել օտարերկրյա սուբյեկտի հետ իրենց պայմանագրերը, զեկուցել ֆինանսավորման չափը և աղբյուրները: Օրենքը գործակալ է համարում նրանց, ովքեր գործում են օտարերկրյա սուբյեկտի խնդրանքով, վերահսկողությամբ, ղեկավարությամբ կամ հրամանով:
FARA-ն չի արգելում որևէ լոբբիստական գործունեություն՝ հանուն այլ երկրի շահերի, և չի սահմանափակում դրանք: Սակայն ԱՄՆ Արդարադատության նախարարության ռեեստրում չգրանցվելը համարվում է Դաշնային օրենքի խախտում, և եթե պարզվի, որ դա միտումնավոր է կատարվել, խախտող կազմակերպությանը կամ անհատին սպառնում է քրեական հետապնդում:
Ըստ Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոնի զեկույցի*՝ ամերիկյան օրենքը որպես գործակալ գրանցում չի նախատեսում զուտ այն բանի համար, որ տվյալ անձը կամ կազմակերպությունը ստացել է դրամական միջոցներ արտասահմանյան աղբյուրից: «ԱՄՆ-ում բազմաթիվ հասարակական կազմակերպություններ և լրատվամիջոցներ ստանում են արտասահմանյան դրամաշնորհներ և այլ աջակցություն, սակայն ԱՄՆ-ն նրանցից չի պահանջել գրանցվել որպես օտարերկրյա գործակալներ FARA-ի շրջանակում: FARA-ում գրանցվածների միայն մոտ 5%-ն են շահույթ չհետապնդող կազմակերպություններ՝ հիմնականում արտաքին քաղաքական կուսակցությունների մասնաճյուղեր»,- նշված է զեկույցում:
Երկար տարիներ օրենքը գտնվում էր պասիվ վիճակում և հազվադեպ էր դառնում քննարկման թեմա:
2016 թ.-ին այն կրկին արդիականություն ստացավ, երբ տեղեկություններ ստացվեցին ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին Ռուսաստանի հավանական միջամտության վերաբերյալ: Այսպես, 2018-ին մեղադրանք առաջադրվեց ՌԴ 13 քաղաքացու և 3 կազմակերպության FARA-ի խախտման հիմքով՝ ԱՄՆ ներքին քաղաքականությանը, այդ թվում՝ 2016 թ. նախագահական ընտրություններին միջամտելու համար: Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ նրանք թաքցրել են իրենց ազգային ինքնությունը, սոցիալական ցանցերում հաշիվներ ստեղծել և գրառումներ արել ի աջակցություն նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի և քննադատել են մյուս թեկնածու Հիլարի Քլինթոնին: Նրանք նաև համակարգել և իրականացրել են քաղաքական ցույցեր ԱՄՆ-ում:
2017-ին ԱՄՆ-ում օտարերկրյա գործակալ ճանաչվեց ռուսական RT գործակալությունը: Որպես օտարերկրյա գործակալ գրանցվելու պահանջ ներկայացվեց նաև որոշ չինական, ճապոնական և հարավկորեական մեդիա կազմակերպությունների:
Օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտը ժամանակ առ ժամանակ արժանացել է քննադատության, և կարծիքներ են հնչել, որ այն պետք է բարեփոխվի: Շատ վերլուծաբաններ գտնում են, որ, օրինակ, պահանջելով չինական և ռուսական լրատվական գործակալություններից գրանցվել որպես օտարերկրյա գործակալ, սակայն նույն պահանջը չներկայացնելով բրիտանական BBC-ին կամ կանադական CBC-ին՝ տպավորություն է ստեղծում, թե օրենքը գործածվում է որպես քաղաքական գործիք: Մեզ հանդիպած մեկ այլ հոդվածում էլ նշվում է, որ օրենքում սահմանումները հստակ չեն, ինչը նշանակում է, որ այն կարող  է վտանգավոր լինել քաղաքացիական հասարակության համար՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Կոնգրեսը վերջին տարիներին փորձում է խստացնել օրենքի դրույթների կիրառումը:
Ոչ առևտրային իրավունքի միջազգային կենտրոնի հոդվածի համաձայն՝ թեև FARA-ն ավանդաբար կիրառվել է բացառապես Միացյալ Նահանգներում և ունի էական տարբերություններ այլ երկրների օրենսդրությունների համեմատ, այդուհանդերձ, դրա ընդհանրական լեզուն դյուրացրել է օտարերկրյա կառավարություններին զուգահեռներ անցկացնել իրենց օրենսդրության և ԱՄՆ օրենսդրության միջև:
Ռուսաստանյան օրենքը օտարերկրյա գործակալների մասին
2012 թ.-ին նախագահի պաշտոնը 3-րդ անգամ ստանձնած Վլադիմիր Պուտինը ստորագրեց օտարերկրյա գործակալների գործառույթ իրականացնող՝ շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունների գործունեությունը կարգավորող օրենքը: Երկրի արդարադատության նախարարությունը ստեղծեց ռեեստր, որտեղ պետք է գրանցվեն բոլոր կազմակերպությունները, որոնք ֆինանսավորում են ստանում արտերկրից և զբաղվում են քաղաքական գործունեությամբ: Այդ կազմակերպություններն իրենց նյութերին պետք է կցեն նաև իրենց կարգավիճակի մասին տեղեկություն, ինչպես նաև հաշվետվություն ներկայացնեն իրենց գործունեության մասին:
2017 թ.-ին ՌԴ խորհրդարանը՝ Պետդուման, փոփոխություններ կատարեց «Զանգվածային լրատվամիջոցների մասին» օրենքում, ինչը թույլ տվեց ճանաչել արտասահմանյան լրատվամիջոցներին որպես օտարերկրյա գործակալներ:
2019 թ. ընդունված փոփոխության համաձայն՝ ցանկացած անհատ կարող է ճանաչվել օտարերկրյա գործակալ: Կարգավիճակը տրվում է այն անձանց, որոնք տարածում են գործակալի կարգավիճակ ունեցող ԶԼՄ-ի նյութերը կամ եկամուտ են ստանում արտերկրից:
2022 թ. հուլիսին Պուտինը ստորագրեց օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի նոր փոփոխությունները, որոնք թույլ են տալիս յուրաքանչյուրի, ով աջակցություն է ստանում արտերկրից կամ գտնվում է «այլ ձևերով օտար ազդեցության տակ», հայտարարել օտարերկրյա գործակալ։  Բացառություն են միայն գործատուների ընկերակցությունները, առևտրաարդյունաբերական պալատները և միջազգային կազմակերպությունների պաշտոնյաները: Օտարերկրյա գործակալներին, ըստ օրենքի, արգելվում է դասավանդել հանրակրթական դպրոցներում և բուհերում, պետական բյուջեի հաշվին ստեղծագործական գործունեություն ծավալել, պետական ​​պայմանագրերով մասնակցել գնումներին և բնապահպանական գնահատումներ կատարել։ Այն ՀԿ-ները և ԶԼՄ-ները, որոնք իրենց նյութերը տարածելիս չեն տեղեկացնում իրենց կարգավիճակի մասին, տուգանվում են 300,000 ռուբլու (շուրջ ֏2 մլն) չափով, իսկ օրենքի խիստ խախտման դեպքերում կարող են դատապարտվել ազատազրկման:
Ռուսաստանի արդարադատության նախարարությունը գրեթե ամեն շաբաթ թարմացնում է օտարերկրյա գործակալների ցանկը: Այդ կարգավիճակն ունեն հարյուրավոր ֆիզիկական անձինք և մի քանի տասնյակ ՀԿ-ներ և ԶԼՄ-ներ:
Ռուսաստանում Օտարերկրյա գործակալի կարգավիճակ են ստացել այնպիսի հայտնի ԶԼՄ-ներ, ինչպիսիք են «Մեդուզան», «Դոժձը» (մինչև Ռուսաստանից հեռանալը), Ալեքսեյ Պիվովարովի յութուբյան «Ռեդակցիան» և այլն, իսկ անհատներից գործակալ են ճանաչվել շախմատի աշխարհի նախկին չեմպիոն, քաղաքական ակտիվիստ Գարի Կասպարովը, երգչուհի Զեմֆիրան, հումորիստ Մաքսիմ Գալկինը, լրագրող Յուրի Դուձը և այլք: Հետագայում և՛ «Մեդուզան», և՛ «Դոժձը» արգելափակվեցին Ռուսաստանում: Հատկանշական է, որ Ռուսաստանում օտարերկրյա գործակալի կարգավիճակ են ստացել անգամ այն կազմակերպությունները, որոնք կապ չուն քաղաքականության հետ: Դրանցից են «Մենք դեմ ենք ՁԻԱՀ-ին» հասարակական կազմակերպությունը  և  Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամը (WWF):
Ռուսաստանցի շատ գործիչներ և իրավաբաններ օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը համարում են ՌԴ-ում քաղաքացիական հասարակության դեմ ճնշման գործիք: Ըստ միջազգային Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցի (2022 թ).՝ օրենքի պատճառով մեծ թվով կազմակերպություններ ստիպված էին փակվել, քանի որ նրանք կա՛մ ձգտում էին խուսափել «թունավոր» պիտակից, կա՛մ չկարողացան դիմանալ ծանր տուգանքներին, որոնք սահմանված էին օրենքի ծանր, կամայական պիտակավորման և հաշվետվությունների պահանջները խախտելու համար: Կրեմլն օգտագործեց «օտարերկրյա գործակալների» օրենքը որպես իրավական պատրվակ՝ փակելու այլ խմբեր ևս, ինչպիսին է «Մեմորիալ» իրավապաշտպան խումբը՝ 2022 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներից մեկը:
Օտարերկրյա ազդեցության գործակալների մասին տապալված օրինագիծը Վրաստանում
Փետրվարի 14-ին «Ժողովրդի ուժը» հասարակական շարժումը պաշտոնապես հայտարարեց, որ նախաձեռնելու է «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագիծը։ Մարտի 7-ին Վրաստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ հավանության արժանացրեց օրինագիծը, ինչից հետո Թբիլիսիում սկսվեցին բողոքի զանգվածային ակցիաներ: Օրինագիծը խստորեն քննադատել են միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները, Եվրամիությունը, ՄԱԿ-ը, ԱՄՆ-ն և այլք:
Իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը մարտի 9-ին հայտարարեց օտարերկրյա գործակալների մասին օրինագիծը հետ կանչելու որոշման մասին:
Թեև օրենքի մեկ նախագիծ է քվեարկության դրվել խորհրդարանում, քննարկման էր դրվել նաև նմանատիպ մեկ այլ՝ ավելի կոշտ դրույթներով նախագիծ:
Առաջին օրինագծի** համաձայն՝ օտարերկրյա ազդեցության գործակալ են շահույթ չհետապնդող իրավաբանական անձինք և լրատվամիջոցները, որոնց եկամտի 20%-ից ավելին օտարերկրյա ուժերից է: Օրինագծում նշվում էր, որ օտարերկրյա ազդեցության գործակալի չափանիշներին համապատասխանող սուբյեկտը պարտավոր է դիմել Հանրային ռեգիստրի ազգային գործակալություն՝ որպես օտարերկրյա ազդեցության գործակալ գրանցվելու համար և ներկայացնելու ֆինանսական հայտարարագիրը։ Բացի այդ, Վրաստանի արդարադատության նախարարությունը իրավասու էր ցանկացած պահի իրականացնել մշտադիտարկում՝ օտարերկրյա ազդեցության գործակալին հայտնաբերելու կամ օրենքի պահանջներից որևէ մեկի համապատասխանությունը ստուգելու նպատակով։ Օրինագիծը վարչական պատասխանատվություն էր նախատեսում համապատասխան պայմանները չկատարելու համար (տուգանքի առավելագույն չափը՝ 25,000 լարի, շուրջ ֏3,750,000)։
Երկրորդ նախագծի համաձայն՝ փետրվարի 22-ին խորհրդարանի անդամները գրանցեցին օրինագծի մեկ այլ տարբերակ, որն ընդլայնում է «օտարերկրյա ազդեցության գործակալների» շրջանակը՝ ներառելով ֆիզիկական անձանց, և խստացնում է պատիժները պահանջները չկատարելու համար՝ տուգանքներից մինչև հինգ տարվա ազատազրկում։ Օրինագծում ասվում է, որ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձը, ելնելով «օտար ուժի շահերից», կհամարվի «օտար ուժի» «գործակալ», եթե նրանք մասնակցեն Վրաստանում ընթացող քաղաքական գործունեությանը, հանդես գան որպես հանրային կապերի խորհրդատու, գովազդային գործակալ, լրատվական ծառայության աշխատակից կամ քաղաքական խորհրդական, կամ ֆինանսավորեն Վրաստանում տարբեր կազմակերպությունների, տրամադրեն գումար կամ այլ գույք, պետական մարմինների հետ հարաբերություններում ներկայացնեն Վրաստանում օտար տերության շահերը։
Ըստ Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության՝ այս անորոշ հասկացություններից շատերը, ներառյալ «քաղաքական գործունեությունը», հստակորեն սահմանված չեն օրենքով և կարող են ավելի սահմանափակել կազմակերպությունների և անհատների ազատության իրավունքը: Թեև հենց իշխանությունները պնդում են, թե վրացական օրինագծերի նախատիպը ամերիկյան օրենքն է, իրականում ամերիկյան օրենքում շեշտվում է քաղաքական լոբբիստական աշխատանք կատարելու պայմանը, և գործակալ չեն համարվում այն կազմակերպությունները, որոնք պարզապես ֆինանսավորվում են արտերկրից:
Այսպիսով, օտարերկրյա ազդեցության մասին օրենքներն առաջին հայացքից նման, սակայն իրականում տարբեր են ոչ միայն առանձին դրույթներով, այլև ընդունման քաղաքական դրդապատճառներով: Ամերիկյան օրենքն ի սկզբանե ընդունվել է նացիստական Գերմանիայի քարոզչությանը հակազդելու համար, սակայն 2016-ից ակտիվորեն ուղղվել է ռուսական ազդեցությունը նվազեցնելու դեմ: Քննադատները պնդում են, որ օրենքն ունի անորոշ և ոչ հստակ ձևակերպումներ, ինչը տարակարծության առիթ է թույլ տալիս, իսկ առանձին դեպքերում օրենքը ընտրողաբար է գործում՝ ըստ երկրի:
ՌԴ-ում օրենքն ընդունվել է Վլադիմիր Պուտինի նախագահական երրորդ ժամկետի մեկնարկից անմիջապես հետո և շատ վերլուծաբանների և միջազգային կազմակերպությունների գնահատմամբ՝ ուղղված է եղել քաղաքացիական հասարակության դեմ: Օրենքի հետևանքով լրատվամիջոցներ և ՀԿ-ներ են փակվել:
Վրաստանում ձախողված օրինագծերի տեքստերը թույլ են տալիս եզրակացնել, որ դրանք ավելի շատ ՀԿ-ների և լրատվամիջոցների դեմ որպես ճնշող գործիք կիրառվելու նպատակով էին գործելու:
• * Զեկույցը պատրաստվել է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ:
• ** Առաջին օրինագծի մասին տեղեկության աղբյուրը վրաստանյան «Փաստ մետր» փաստեր ստուգող կայքն է:
Թեգեր` ԱՄՆՎրաստանօտարերկրյա գործակալներ
«5-րդ ալիքի» «Հարցազրույցի» ապրիլի 11-ի թողարկմանը քաղաքական տեխնոլոգ ներկայացող Վիգեն Հակոբյանը պնդել է, թե ԱՄՆ-ի նախաձեռնած Defender-23 զորավարժություններին մասնակցող երկրների...

Рассмотрение в Грузии законопроекта об агентах иностранного влияния стало поводом для активного обсуждения в армянских медиа двух других подобных законов, действующих в США и России.
Часть армянской прессы представляла грузинский законопроект как закон, написанный под воздействием американского закона, другая часть – как документ, созданный под влиянием РФ.
«Платформа проверки фактов» изучила соответствующие законы, действующие в обоих государствах, и законопроект, принятие которого в Грузии было сорвано, и обобщила их сходства и различия.
Закон «О регистрации иностранных агентов» в США
Акт о регистрации иностранных агентов (FARA) был принят в США еще в 1938 году. Его целью было противодействие нацистской пропаганде накануне Второй мировой войны. Согласно акту, агентами признаются частные лица и организации, занимающиеся политическим лоббингом или защитой интересов правительств, организаций или частных лиц других стран. Эти лица и организации обязаны регистрироваться в Департаменте (министерстве) юстиции и раскрывать свои договоры с иностранным субъектом, докладывать о размере и источниках финансирования. Закон считает агентами тех, кто действует по просьбе, под контролем, под руководством или по приказу иностранного субъекта.
FARA не запрещает лоббистскую деятельность в интересах другой страны и не ограничивает ее. Однако уклонение от регистрации в реестре Министерства юстиции США считается нарушением Федерального закона, и если окажется, что это было сделано умышленно, нарушителю – организации или частному лицу – угрожает уголовное преследование.
Согласно докладу Европейского центра некоммерческого права*, американский закон не предусматривает регистрацию в качестве агента только потому, что данное лицо или организация получают денежные средства из иностранного источника. «В США множество общественных организаций и СМИ получают иностранные гранты и другую помощь, однако США не требовала их регистрации в качестве иностранных агентов в рамках FARA. Только около 5% зарегистрированных в FARA являются некоммерческими организациями, в основном это филиалы внешних политических партий», — говорится в докладе.
Закон долгие годы был пассивен и редко становился темой для обсуждений.
В 2016 году он снова стал актуальным, когда были получены сведения о возможном вмешательстве России в президентские выборы в США. Так, в 2018 году на основании нарушения FARA было предъявлено обвинение 13 гражданам и 3 организациям РФ – за вмешательство во внутреннюю политику США, в том числе в президентские выборы 2016 года. Согласно обвинительному заключению, они скрыли свою национальную принадлежность, создали профили в социальных сетях, делали записи в поддержку кандидата в президенты Дональда Трампа и критиковали другого кандидата – Хилари Клинтон. Они также координировали и проводили политические акции в США.
В 2017 году в США иностранным агентом было признано российское агентство RT. Требование о регистрации в качестве иностранного агента было также предъявлено ряду китайских, японских и южно-корейский медиаорганизаций.
Акт регистрации иностранных агентов время от времени подвергался критике, и звучали мнения о необходимости реформирования акта. Многие аналитики считают, что, например, при наличии требования о регистрации китайских и российских информационных агентств в качестве иностранных агентов и, в то же время, при отсутствии такого требования к британской службе BBC или канадской CBC создается впечатление, что закон используется в качестве политического инструмента. В другой встретившейся нам статье говорится, что определения в законе установлены нечетко, что означает, что он может быть опасен для гражданского общества, учитывая тот факт, что Конгресс в последние годы пытается ужесточить применение положений закона.
Согласно статье Международного центра некоммерческого права, хотя FARA традиционно применялся исключительно в Соединенных Штатах и имеет существенные различия в сравнении с законодательствами других стран, тем не менее, его общий язык позволил иностранным правительствам провести параллели между законодательством США и своим законодательством.
Российский закон об иностранных агентах
В 2012 году Владимир Путин, вступивший в пост президента в 3-й раз, подписал закон, регулирующий деятельность некоммерческих организаций, осуществляющих функции иностранных агентов. Министерство юстиции страны создало реестр, в котором должны регистрироваться все организации, получающие финансирование из-за рубежа и занимающиеся политической деятельностью. Такие организации также должны прилагать к материалам информацию о своем статусе, а также представлять отчет о своей деятельности.
В 2017 году парламент РФ – Госдума – внес изменения в закон «О средствах массовой информации», что позволило признать зарубежные СМИ иностранными агентами.
Согласно изменению, принятому в 2019 году, любое частное лицо может быть признано иностранным агентом. Статус присваивается лицам, распространяющим материалы СМИ со статусом агента или получающим доход из-за рубежа.
В июле 2022 года Путин подписал новые изменения в закон об иностранных агентах, которые позволяют объявить иностранным агентом каждого, кто получает помощь из-за рубежа или находится «под другим иностранным влиянием». Исключение составляют лишь ассоциации работодателей, торгово-промышленные палаты и чиновники международных организаций. Согласно закону, иностранным агентам запрещается преподавать в общеобразовательных школах и вузах, заниматься творческой деятельностью за счет государственного бюджета, участвовать в закупках и проводить экологические оценки по государственным договорам. НПО и СМИ, которые при распространении своих материалов не сообщают о своем статусе, штрафуются на сумму 300 000 рублей (около 2 млн драмов), а в случае строгого нарушения закона могут быть приговорены к лишению свободы.
Министерство юстиции России почти еженедельно обновляет перечень иностранных агентов. Такой статус имеют сотни физических лиц и несколько сотен НПО и СМИ.
Статус иностранного агента в России получили такие известные СМИ, как «Медуза», «Дождь» (до ухода из России), «Редакция» Алексея Пивоварова в Youtube и т.д., а из частных лиц агентами признаны экс-чемпион мира по шахматам, политический активист Гарри Каспаров, певица Земфира, юморист Максим Галкин, журналист Юрий Дудь и другие. В дальнейшем и «Медуза», и «Дождь» были заблокированы в России. Примечательно, что статус иностранного агента в России получили даже организации, не имеющие ничего общего с политикой. Среди них общественная организация «Мы против СПИДа» и Всемирный фонд дикой природы (WWF).
Многие российские деятели и юристы считают закон об иностранных агентах инструментом давления на гражданское общество в РФ. Согласно докладу международной правозащитной организации Human Rights Warch (2022 г.), многим организациям пришлось закрыться из-за закона, поскольку они либо стремились избежать «токсичной» маркировки, либо не вынесли огромные штрафы, налагаемые за нарушение обременительных, произвольных требований закона к маркировке и отчетам. Кремль использовал закон об «иностранных агентах» в качестве правового повода также для закрытия других групп, например, правозащитной группы «Мемориал», ставшей одним из лауреатов Нобелевской премии мира 2022 года.
Сорванный грузинский законопроект о влиянии иностранных агентов
14 февраля общественное движение «Сила народа» официально заявила, что инициирует законопроект «О прозрачности иностранного влияния». 7 марта парламент Грузии одобрил законопроект в первом чтении, за чем последовали массовые акции протеста в Тбилиси. Законопроект строго осудили международные правозащитные организации, Евросоюз, ООН, США и другие.
Правящая партия «Грузинская мечта» 9 мая заявила о решении отозвать законопроект об иностранных агентах.
Хотя на голосование в парламенте был вынесен один проект закона, на рассмотрение был представлен другой подобный проект с более жесткими положениями.
Согласно первому законопроекту**, агентами иностранного влияния являются некоммерческие юридические лица и СМИ, которые более 20% своего дохода получают от иностранных сил. В законопроекте указывалось, что субъект, соответствующий критериям агента иностранного влияния, обязан обратиться в Национальное агентство общественного регистра для регистрации в качестве агента иностранного влияния и представления финансовой декларации. Кроме того, министерство юстиции Грузии вправе было в любое время провести мониторинг для выявления агента иностранного влияния или проверки соответствия какому-либо требованию закона. Законопроект предусматривал административную ответственность за неисполнение соответствующих условий (максимальный размер штрафа – 25 000 лари, или около 3 750 000 драмов).
22 февраля члены парламента зарегистрировали другую версию законопроекта, расширяющую круг «агентов иностранного влияния», включив в него физических лиц, и ужесточающую наказания за неисполнение требований – от штрафов до лишения свободы на пять лет. В законопроекте говорится, что физические или юридические лица будут считаться «агентами» «иностранной силы» в «интересах иностранных сил», если будут участвовать в политической деятельности в Грузии, выступать в качестве советников по общественным связям, рекламных агентов, сотрудников информационной службы или политических советников либо будут финансировать различные организации в Грузии, предоставлять деньги или другое имущество, в отношениях с государственными органами будут представлять интересы иностранной державы в Грузии.
Согласно международной правозащитной организации Human Rights Watch, многие из этих неопределенных понятий, включая «политическую деятельность», не установлены в законе четко и могут еще более ограничить право на свободу организаций и частных лиц. Хотя именно власти утверждают, что грузинские проекты аналогичны американскому закону, на самом деле в американском законе подчеркивается условие занятия политическим лоббингом, и организации не считаются агентами, если они просто финансируются из-за рубежа.
Таким образом, с первого взгляда, законы об иностранном влиянии схожи, однако на самом деле они отличаются не только отдельными положениями, но и политическими мотивациями их принятия. Американский закон изначально был принят для противодействия пропаганде нацистской Германии, однако в 2016 году был активно направлен на снижение российского влияния. Критики утверждают, что в законе есть неопределенные и нечеткие формулировки, что дает почву для разночтений, а в отдельных случаях закон действует избирательно, в зависимости от страны.
В России закон был принят сразу после начала третьего президентского срока Владимира Путина, и по оценке многих аналитиков и международных организаций, он был направлен против гражданского общества. В результате принятия закона были закрыты СМИ и НПО.
Тексты сорванных в Грузии законов позволяют заключить, что они действовали бы скорее в качестве инструмента давления на НПО и СМИ.
•     * Доклад подготовлен при поддержке Агентства международного развития США.
•    ** Источником информации о первом законопроекте является грузинский сайт проверки фактов «Факт метр».