Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության դադարեցման մասին կեղծ տեղեկություններ են տարածվել
13:06, 30 Մյս, 2017
Մայիսի 17-ին ռուսական «Zvezda» հեռուստաընկերությունը տեղեկություն տարածեց, իբրև Ուկրաինան խզում է երկաթուղային հաղորդակցությունը Ռուսաստանի հետ: Անդրադառնալով դրան՝ ուկրաինական StopFake կայքը հայտարարեց, որ տեղեկությունը կեղծ է, որպես ապացույց բերելով պաշտոնական Կիևից ստացված հերքումը։
Ի հեճուկս հերքմանը՝ ռուսական մի շարք լրատվականներ շարունակեցին տարածել կեղծիքը՝ հղում տալով «Zvezda»-ին։
Թվում էր, թե քարոզչական այս հոսքը դադարել է, երբ մի քանի օր առաջ նույն ապատեղեկատվությունը տարածեց «Kommersant» թերթը՝ հղում տալով սեփական աղբյուրներին։ Այստեղ գործի անցավ  նաև ռուսական քարոզչական «ծանր հրետանին»՝ Lenta.ru, Ria.ru, Mk.ru, Eadaily.com, novayagazeta.ru և այլն։
Lenta.ru կայքը նույնիսկ հասցրեց մի ամբողջ «վերլուծություն» ներկայացնել այս թեմայով, որտեղ  հղում է տալիս ուկրաինական ԶԼՄ-ներին: Անցնելով այդ հղմամբ՝  տեսնում ենք նույն կայքի մեկ այլ հոդված, որտեղ էլ իր հերթին հղումը տրված է «Kommersant»-ի սեփական «աղբյուրներին»:
Նշենք նաև, որ ապատեղեկատվության այս «պտտական» հոսքից անմաս չմնացին նաև մի շարք հայկական լրատվամիջոցներ՝ 1in.am, Shamshyan.com, Lragir.am և այլն։
Թեգեր` false informationKievKommersantLenta.rumisinformationrailwayRussiaStopFakeUkraineZvezdaдезинформацияжелезная дорогаЗвездаКиевКомерсантЛента.руроссийская пропагандаРоссияУкраинаապատեղեկատվությունգնացքերկաթգիծլրատվական սուտլրատվամիջոցներԿիևՈւկրաինաՌԴռուսական քարոզչություն
Լրատվամիջոցները խեղաթյուրում են բողոքի ակցիայի նպատակը
15:31, 16 Դկտ, 2020
Այսօր՝ դեկտեմբերի 16-ին, Շիրակի բնակիչները փակել են դեպի Վրաստանի սահման տանող Գյումրի-Բավրա, ինչպես նաև Քեթիի և Ազատանի ճանապարհները։ Բողոքի ակցիաներ...
Շուշի-Նախիջևան երկաթգիծ նախատեսված չէ․ գոնե առայժմ
20:15, 17 Նյմ, 2020
Համացանցում նոյեմբերի 17-ին տարածվել է մի քարտեզ, ըստ որի` Ադրբեջանը նախատեսում է երկաթգիծ կառուցել Բաքու-Աղդամ-Շուշի-Նախիջևան ուղղությամբ։ Համացանցի հայկական տիրույթում այն...

Распространилась ложная информация о прекращении железнодорожного сообщения между Украиной и Россией
13:06, 30 Май, 2017
Российский телеканал «Звезда» 17 мая распространил новость о том, что Украина якобы отменяет железнодорожное сообщение с Россией. Украинский сайт StopFakе, обращаясь к этой новости, заявил, что информация ложная, приведя в качестве доказательства официальное опровержение  Киева.
Вопреки опровержению, ряд СМИ продолжили распространять фейковую новость, ссылаясь на «Звезду».
Казалось, что пропагандистский поток прекратился, когда несколько дней назад ту же дезинформацию со ссылкой на собственные источники распространил «Коммерсант».  К делу перешла также «тяжелая артиллерия» российской пропаганды –  «Лента.ру»,  РИА Новости, «МК», Eadaily.com, «Новая газета» и др.
Сайт «Лента.ру» успел даже представить на эту тему целую «аналитику»  со ссылкой на украинские СМИ. Переходя по этой ссылке, мы видим другую статью на том же сайте, где в свою очередь, ссылаются на собственные «источники» «Коммерсанта».
Отметим также, что к «муссирующемуся» потоку дезинформации остались небезучастными и некоторые армянские СМИ – 1in.am, Shamshyan.com, Lragir.am и др.
Метки false informationKievKommersantLenta.rumisinformationrailwayRussiaStopFakeUkraineZvezdaдезинформацияжелезная дорогаЗвездаКиевКомерсантЛента.руроссийская пропагандаРоссияУкраинаապատեղեկատվությունգնացքերկաթգիծլրատվական սուտլրատվամիջոցներԿիևՈւկրաինաՌԴռուսական քարոզչություն
Строительство железной дороги Шуши-Нахиджеван не планируется. По крайней мере, на данный момент
20:15, 17 Ноя, 2020
В Интернете 17 ноября распространилась карта, согласно которой Азербайджан планирует построить железную дорогу в направлении Баку-Агдам-Шуши-Нахиджеван. В армянском сегменте соцсетей...