Կորոնավիրուս. ինչ է «պատմում» վարակի վիճակագրությունը
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը մարտի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձավ կորոնավիրուսի տարածման ժողովրդագրական մի շարք ցուցանիշների, Իտալիայի օրինակով նշեց, որ վիրուսի պատճառով մահերի թիրախ խմբում հատկապես տարեց մարդիկ են։
«Նայելով բաշխվածքին՝ կտրուկ աճը մահերի հիմնականում սկսվում է 70-75 տարեկանից։ Եթե մահերի միջին տարիքը հաշվենք՝ 79,4 տարեկան է։ 3000 մահացած մարդկանց միջին տարիքը 79,4 տարեկանն է։ Մեծ մասը տղամարդիկ են՝ 72 տոկոսը։ Հիմնական պատճառը տղամարդկանց կենսաձևն է և կողքից եղած հիվանդությունների մեծ թիվը՝ թոքերի հիվանդությունները, սրտի հիվանդությունները, շաքարային դիաբետը, ինսուլտը, ինֆարկտը․․ այդ բոլորը բարդացնում են վիճակը»,- ասաց Թորոսյանը։
Մարտի 19-ի դրությամբ աշխարհում նոր տիպի COVID19 կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 240 հազար դեպք է արձանագրվել: Մահացել է շուրջ 10 հազար մարդ։ Մահերի թվով առաջատարն այս պահին Իտալիան է՝ 3405 դեպքով, այստեղ վարակ արձանագրվել է ավելի քան 41 հազար մարդու մոտ։ Շուրջ երկու անգամ ավելի շատ վարակված կա վիրուսի տարածման օջախ համարվող Չինաստանում՝ մոտ 80 հազար, մահվան ելքերով դեպքերը, սակայն, այստեղ 200-ով պակաս են Իտալիայից։
Դեպքերն ըստ երկրների
Untitled infographic
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության և այլ պաշտոնական մարմինների տվյալների վերլուծությունները ցույց է տալիս, որ մահերը, մեծամասամբ, իսկապես արձանագրվել են 70 և ավելի տարեկան անձանց շարքում։ Համեմատության համար նշենք, որ եթե 60-69 տարեկան անձանց վարակման դեպքերի՝ մահվան ելքով ավարտի հավանականությունը 3,6 տոկոս է, ապա 70-79 տարեկանների դեպքում այն դառնում է 8 տոկոս, իսկ 80 և ավելի տարիք ունեցողների դեպքում՝ մոտ 15 տոկոս։
Ճիշտ է նաև Արսեն Թորոսյանի այն դիտարկումը, որ տղամարդկանց արձանագրված մահերն ավելի շատ են։ Առողջապահության նախարարը ներկայացնում է Իտալիայի վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները։ Նախարարի տրամադրած ինֆորմացիայի աղբյուրը Իտալիայի առողջապահության նախարարություն է։ Վերջինիս հաղորդմամբ՝ երկրում կորոնավիրուսից մահացած մարդկանց 99 տոկոսն այլ հիվանդություն է ունեցել։
Համաձայն տվյալների՝ վարակվածների միջին տարիքը 79․5 է, մահացածներինը՝ 80․5։ Կորոնավիրուսի հետևանքով մահացած տղամարդկանց միջին տարիքը ևս 79․5 է, իսկ կանանցն ավելի բարձր՝ 83․7 տարեկան։ Որպես օրինակ նշենք, որ երկրում 70-79 տարեկանների շրջանում մահացել է 158 կին և 549 տղամարդ։
Ինչպես հայտնում են առողջապահական կազմակերպությունները, կորոնավիրուսը հատկապես վտանգավոր է թոքերի, իմունային համակարգի խնդիրներ, քրոնիկ հիվանդություններ և շաքարային դիաբետ ունեցողների համար։ Այս հիվանդությունների առկայությունը կորոնավիրուսով վարակվելու դեպքում մեծացնում է մահվան հավանականությունը։ Այսպես՝ եթե առանց նախնական պայմանների՝ վերոնշյալ հիվանդությունների, կորոնավիրուսից մահվան հավանականությունը կազմում է մոտ 1 տոկոս, ապա շաքարային դիաբետի դեպքում այն մոտավորապես 7 տոկոս է, քրոնիկ հիվանդությունների պարագայում՝ 6․3 տոկոս։
Այսպիսով, առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի պնդումը, թե կորոնավիրուսից մահվան ելքերը կապված են տարատեսակ հիվանդությունների հետ, իսկ թիրախ խմբում տարեցներն են, ճիշտ է։
Կորոնավիրուսով վարակվածները Հայաստանում
Մարտի 20-ի ժամը 10։00 դրությամբ Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակման 136 դեպք, որից 112-ը կապված է «Էջմիածնի» և «արտադրամասի» դեպքերի հետ, վարակված մյուս 24 անձանց մասին Առողջապահության նախարարությունը նոր մանրամասներ չի հաղորդում։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր արդեն, որ վարակված անձանցից 3-ը կապված են Իրանից ժամանած և արդեն ապաքինված քաղաքացու հետ, մեկը ժամանել է Ֆրանսիայից, ևս երեքը Իտալիայից ժամանած անձինք են։ Վերջին օրերին վարակ հաստատվեց նաև վարակակիրների հետ աշխատող բուժքրոջ մոտ։
Մարտի 19-ի Կառավարության նիստում, երբ հաստատված էր վարակի 115 դեպք, Արսեն Թորոսյանը հայտնեց, որ վարակվածներից 13-ը 60-ից բարձր տարիքի են։ Նրանց կյանքին, ըստ Արսեն Թորոսյանի, վտանգ չի սպառնում։ Մինչ այժմ Հայաստանում գրանցվել է դպրոցահասակ երեխայի վարակման միայն մեկ դեպք։

Министр здравоохранения Арсен Торосян на пресс-конференции 18 марта затронул ряд демографических показателей распространения коронавируса, на примере Италии показал, что в группе риска смерти от коронавируса находятся в особенности пожилые люди.
«Коронавирус, в основном, смертелен для людей старше 70-75 лет, а средний возраст смертности от инфекции составил 79,4 года. Средний возраст 3000 умерших людей составляет 79,4 года. Большинство из них мужчины — 72 процента, что связано с образом их жизни и имеющимися хроническими болезнями – диабетом, сердечно-сосудистыми легочными заболеваниями. Все это усугубляет ситуацию», — сказал Торосян.
По состоянию на 19 марта во всем мире зарегистрировано более 240 000 случаев заражения новым типом коронавируса COVID19. Скончались 10.000 человек. Лидером по количеству смертей на данный момент является Италия — 3405 случаев, инфицировано более 41 000 человек. Примерно в двое больше инфицированных в очаге распространения вируса – Китае – около 80 000 человек, однако число смертей здесь на 200 меньше, чем в Италии.
Случаи по странам
Анализ данных Всемирной организации здравоохранения и других официальных органов показывает, что смертельные случаи, по большей части, были зарегистрированы среди людей в возрасте 70 лет и старше. Для сравнения отметим, что если смертность среди людей в возрасте 60-69 лет составляет 3,6%, то в возрасте 70-79 лет она становится 8%, а в возрасте 80 лет и старше – около 15%.
Верным является также замечание Арсена Торосяна о том, что случаев смерти среди мужчин намного больше. Министр здравоохранения представляет статистику по Италии. Источником информации, предоставленной министром, является министерство здравоохранения Италии. По сообщению последнего, в Италии 99 процентов людей, которые умерли от коронавируса, имели другие болезни.
Согласно данным, средний возраст инфицированных составляет 79.5 лет, а умерших – 80.5 лет. Средний возраст мужчин, умерших от коронавируса, составляет 79.5 лет, а женщин чуть выше – 83.7 лет. В качестве примера отметим, что в Италии среди людей в возрасте от 70 до 79 лет скончались 158 женщин и 549 мужчин.
По данным организаций здравоохранения, коронавирус особенно опасен для людей с ослабленной иммунной системой, а также больных сахарным диабетом и хроническими заболеваниями легких. Наличие этих заболеваний увеличивает риск смерти при заражении коронавирусом. Таким образом, если уровень смертности от коронавируса без вышеупомянутых заболеваний составляет около 1%, то в случае с сахарным диабетом риск составляет около 7% и 6.3% в случае с хроническими заболеваниями.
Таким образом, утверждение министра здравоохранения Арсена Торосяна о том, что смертность от коронавирусов связана с различными заболеваниями, а в группе риска находятся пожилые люди, является верным.
Инфицированные коронавирусом в Армении
В Армении по положению на 10:00 утра 20 марта подтверждено 136 случаев заражения новой конорнавирусной инфекцией, 112 из которых связаны со случаями в Эчмиадзине и на предприятие. Об остальных 24 инфицированных Министерство здравоохранения новых подробностей не предоставляет. Ранее сообщалось, что трое из инфицированных связаны с гражданином, который прибыл из Ирана и уже выздоровел, один прибыл из Франции, еще трое – из Италии. Накануне заразилась также работающая с инфицированными людьми медсестра.
На заседании правительства 19 марта, когда подтвержденных случаев заражения было 115, Арсен Торосян сообщил, что 13 из инфицированных людей старше 60 лет. По словам Арсена Торосяна, их жизни ничто не угрожает. До настоящего времени в Армении зарегистрирован только один случай заражения ребенка школьного возраста.