Մահացությունն Իտալիայում․ բլոգեր Լապշինի գրառման հետքերով
Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը մարտի 23-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել՝ անդրադառնալով Իտալիայում կորոնավիրուսից մահացության վիճակագրությանը։ Լապշինը գրել էր, որ 2019-ին Իտալիայում մահացել է 579 հազար մարդ, այսինքն՝ մեկ օրում 1586 մարդ։ 2020 թվականի ընթացքում Իտալիայում մահացել է 127 հազար մարդ՝ ներառյալ կորոնավիրուսից մահացությունները։ Սա կազմում է 1588 մարդ մեկ օրում։ «Այլ կերպ ասած՝ նախորդ տարի, առանց որևէ կորոնավիրուսի, Իտալիայում մահացել է նույնքան մարդ, որքան 2020-ին՝ կորոնավիրուսի պանդեմիայի ժամանակ»,— գրել է Լապշինը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց գնալ Լապշինի հայտարարության հետքերով՝ պարզելու, թե Իտալիայում մահացություններն իրո՞ք այդքան բարձր են և ի՞նչ ազդեցություն ունի այդ դինամիկայի վրա կորոնավիրուսը։
Լապշինի տեղեկությունների աղբյուրը
Ֆեյսբուքյան հրապարակման մեջ Լապշինը օգտագործել էր Countrymeters.info կայքի տվյալները։ Այդ կայքն ակտիվ ռեժիմում գրանցում է պետությունների բնակչության թվերը՝ հղում անելով Միավորված ազգերի կազմակերպության Տնտեսական և սոցիալական հարցերի բաժնին։ Սակայն կայքում չկա  հեղինակների մասին որևէ տեղեկություն, իսկ ՄԱԿ-ի՝ իրենց նշած բաժնում առկա չեն օրական կամ ավելի հաճախ թարմացվող տվյալներ։
Ուսումնասիրելով իտալական աղբյուրները ևս՝ չգտանք տեղեկություններ երկրում 2020-ին արձանագրված մահերի վերաբերյալ՝ բացառությամբ կորոնավիրուսի դեպքերի։ Ինչևէ, անգամ կայքի հրապարակած տվյալները համեմատելով իտալական պաշտոնական աղբյուրների հետ, հայտնաբերում ենք մի շարք անհամապատասխանություններ։ Խնդիրն է նաև այն, որ կայքի տվյալները բավական քիչ են՝ պաշտոնական տվյալների հետ համեմատած։
Ինչ են ասում պաշտոնական աղբյուրները
Իտալիայի վիճակագրական ինստիտուտի պաշտոնական կայքում՝ istat.it-ում  2019-ին երկրում արձանագրված մահերի վերաբերյալ առկա թվերը շուրջ 100 հազարով ավելի են, քան Լապշինի նշած աղբյուրում։ Ըստ այդմ՝ 2019-ին Իտալիայում մահացել է ոչ թե 579 հազար, այլ 647 հազար մարդ։ Ընդ որում՝ նախորդ տարվա առաջին երեք ամիսներին Իտալիայում մահացել է ավելի քան 185 հազար մարդ։ Միայն մարտ ամսին մահացությունների թիվը կազմել է շուրջ 58 հազար։ Փետրվարին երկրում մահացել է 59 հազար 876 մարդ, հունվարին՝ 68 հազար։
Իտալիայի բնակչությունը 2020-ի հունվարի 1-ի դրությամբ կազմում է 60 միլիոն մարդ։ Նշենք, որ istat.it կայքում ևս առկա չեն 2020-ին արձանագրված մահերի վերաբերյալ տվյալներ։
Այսպիսով՝ կարող ենք արձանագրել, որ Իտալիայում մահացության վերաբերյալ բլոգեր Լապշինի ներկայացրած թվերը չեն համապատասխանում այդ երկրի պաշտոնական վիճակագրությանը, հետևաբար՝ կասկածելի են նաև բլոգերի արած եզրահանգումները։ 2019 թվականի համեմատ 2020 թվականին Իտալիայում արձանագրված մահացության մակարդակի մասին հնարավոր կլինի խոսել միայն պաշտոնական տվյալների հրապարակումից հետո։
Ինչպիսին է մահացության պատկերն Իտալիայում և հիմնականում որ խմբերն են մահանում կորոնավիրուսի պատճառով
2018-ին Իտալիայում մահացել է 633 հազար մարդ։ 2017-ին մահերի թիվը կազմել է 649 հազար, 2016-ին՝ շուրջ 25 հազարով պակաս։ Երկրում մահացության բարձր մակարդակին զուգահեռ՝ նվազում է ծնունդների թիվը, ինչն Իտալիան ժողովրդագրական ճգնաժամի առաջ է կանգնեցրել։ 2019-ին, 1918-ից ի վեր, Իտալիայի բնակչության բնական աճն ամենացածրն է եղել։
Infographic Modern
Մյուս կողմից, Իտալիան համարվում է ծերացող երկիր։ 2017-ի տվյալներով՝ յուրաքանչյուր հինգ իտալացուց նվազագույնը մեկը կամ՝ բնակչության մոտ 23 տոկոսը, 65-ից բարձր տարիքի է։ Ըստ հաշվարկների՝ 2050-ին 65-ից բարձր տարիքի կլինի յուրաքանչյուր 3-ից մեկը։ 65-ից բարձր տարիքի իտալացիների գրեթե կեսն ունի որևէ քրոնիկ հիվանդություն։
Ըստ ԱՀԿ 2019 թվականի զեկույցի՝ Իտալիայում վերջին տարիներին մահացությունների հիմանական պատճառը սրտի իշեմիկ հիվանդություններն են, ինսուլտը և թոքերի քաղցկեղը։
2017-ի ընթացքում Իտալիայում գրանցված մահերի մոտ մեկ երրորդը կապված է մարդու սովորությունների (դիետաներ, ծխել, ալկոհոլի օգտագործում, նվազ ֆիզիկական ակտիվություն) առաջացրած ռիսկային գործոնների հետ։ 2017-ին Իտալիայում շուրջ 98,000 մարդ մահացել է դիետայի հետևանքով առաջացած խնդիրներից։ Մոտ 90 հազար մարդ տարեկան մահանում է ակտիվ և պասիվ ծխելու հետևանքով, 26 հազարը՝ ալկոհոլի չարաշահման:
Հակամանրէային դիմադրողականության ցածր մակադրակը ևս Իտալիայի առողջապահական համակարգի լուրջ խնդիրներից է, հաղորդում է ԱՀԿ-ն։ Սա իր անմիջական ազդեցությունն ունի վիրուսային հիվանդություններից մահացությունների թվի վրա։ Ըստ ԱՀԿ-ի՝ Իտալիայի իշխանությունները տարեցտարի ավելի մեծ գումարներ են հատկացնում այս խնդրի լուծման համար։ Սա էլ հենց պատճառներից մեկն էլ, որ Իտալիայում կորոնավիրուսից մահացությունը 5 տոկոս է, ինչը բավական բարձր է համաշխարհային միջինից՝ 3․4 տոկոս։
Առողջապահական վիճակագրությունը՝ վիրուսի ընթացքում
Ըստ իտալական առողջապահական մարմնի՝ կորոնավիրուսի հետևանքով մահացած մարդկանց բացարձակ մեծամասնությունն ունի այլ հիվանդություն։ Այն հիվանդությունները, որոնք բարդացնում են մարդու վիճակը և ավելացնում մահվան հավանականությունը՝ կորոնավիրուսով վարակվելու դեպքում, կոչվում են նախապես գոյություն ունեցող պայմաններ։ Այսպես, արձանագրված մահերի 30 տոկոսի դեպքում մարդիկ ունեցել են սրտի իշեմիկ հիվանդություն, 22 տոկոսի դեպքում՝ շողացող առիթմիա, իսկ մահացածների մեծամասնությունը՝ 73 տոկոսը, ունեցել է զարկերակային գերճնշում։ Մահացածների գրեթե կեսն ունեցել է 3 և ավելի կողմնակի հիվանդություն, առանց կողմնակի հիվանդության մահացությունը կազմում է 1․2 տոկոս։
Ուստի, դատելով համաճարակային և սովորական իրավիճակներում մահացությունների հիմանական թվերից և պատճառներից՝ կարող ենք արձանագրել, որ կորոնավիրուսը դարձել է հիվանդությունների ազդեցությունը արագացնող գործոն, սակայն թե 2020 թվականի մահացության ցուցանիշները որքանո՞վ կտարբերվեն նախորդ տարիներից՝ հնարավոր կլինի ճշտել միայն վիճակագրական տվյալների հրապարակումից հետո։

Смертность в Италии. По следам записи блогера Александра Лапшина
Блогер Александр Лапшин 23 марта на своей страние в Facebook сделал запись касательно статистики смертности от коронавируса в Италии. Лапшин написал, что в 2019 году в Италии скончались 579 тысяч человек, то есть при населении в 60 миллионов это 1586 человек в сутки. В 2020 году в Италии в разгар коронавируса скончались 127 тысяч человек, что соответствует 1588 человек в сутки. «Иными словами, в прошлом году без всякого коронавируса в Италии умирало столько же людей, сколько и при пандемии коронавируса в 2020», — написал Лапшин.
«Платформа проверки фактов» решила пойти по стопам заявления Лапшина, чтобы выяснить, действительно ли в Италии настолько высока смертность и как на эту динамику влияет коронавирус.
Источник информации Лапшина
В своей записи в Facebook Лапшин использовал данные сайта Countrymeters.info. Этот сайт со ссылкой на Департамент по экономическим и социальным вопросам ООН (ДЭСВ) в активном режиме регистрирует численность населения государств. Однако на сайте информации об авторах нет, а в указанном ООН Департаменте нет ежедневных или более часто обновляемых данных.
Изучая итальянские источники, мы также не нашли информации о зарегистрированной в 2020 году смертности в стране, за исключением случаев коронавируса. Даже при сравнении данных, опубликованных на сайте, с официальными итальянскими источниками, выявляются ряд несоответствий. Проблема заключается также в том, что данных на сайте, по сравнению с официальными данными, довольно мало.
Что говорят официальные источники
Опубликованные на сайте Итальянского национального института статистики (istat.it) данные о  количестве смертей в стране в 2019 году примерно на 100 000 больше, чем в указанном Лапшиным источнике. Так, в 2019 году в Италии умерло не 579 тысяч, а 647 тысяч человек. За первые три месяца прошлого года в Италии умерло более 185 000 человек. Только в марте число смертей составило около 58 000 человек. В феврале в стране умерло 59 тысяч 876 человек, а в январе — 68 тысяч.
Какова картина смертности в Италии и какие в основном группы умирают от коронавируса?
Население Италии по состоянию на 1 января 2020 года составляет 60 миллионов человек. Отметим также, что на istat.it  нет данных о смертях, зарегистрированных в 2020 году.
Таким образом, констатируем, что представленные блогером Лапшиным цифры о смертности в Италии не соответствуют официальной статистике этой страны, следовательно, сомнительны также выводы, сделанные блогером. Говорить об уровне смертности в 2020 году по сравнению с 2019 годом станет возможным только после публикации официальных данных.
В 2018 году в Италии умерло 633 тысячи человек. В 2017 году число смертей составило 649 тысяч, в 2016 году — примерно на 25 тысяч меньше. Параллельно с высоким уровнем смертности в стране снизилась рождаемость, что привело Италию к демографическому кризису. В 2019 году по сравнению с 2018 годом естественный прирост населения Италии был самым низким.
С другой стороны, Италия считается стареющей страной. По данным за 2017 год, по крайней мере, один из пяти итальянцев старше 65 лет (около 23 % населения). По подсчетам, к 2050 году старше 65 лет будет каждый третий житель Италии. Почти половина итальянцев старше 65 лет страдают хроническими заболеваниями.
Согласно докладу ВОЗ за 2019 год, основной причиной смертности в Италии в последние годы являются ишемическая болезнь сердца, инсульт и рак легких.
Около трети всех смертей в Италии в 2017 году связаны с факторами риска  (диеты, курение, употребление алкоголя, снижение физической активности), вызванными привычками человека. В 2017 году около 98 000 человек в Италии умерло от проблем, возникших из-за диет. Ежегодно около 90 000 человек умирают от активного и пассивного курения, а 26 000 — от злоупотребления алкоголем.
Как сообщает ВОЗ, низкий уровень устойчивости к противомикробным препаратам является серьезной проблемой в системе здравоохранения Италии. Это напрямую влияет на количество смертей от вирусных заболеваний. По данным ВОЗ, итальянские власти ежегодно выделяют все больше средств на решение этой проблемы. Это одна из причин того, что уровень смертности от коронавируса в Италии составляет 5%, что значительно выше среднемирового показателя, который составляет 3.4%.
Статистика здоровья во время вируса
По данным итальянского органа здравоохранения, у подавляющего большинства людей, умерших от коронавируса, есть другие заболевания. Заболевания, которые ухудшают состояние человека и увеличивают риск смерти от коронавирусной инфекции, называются существующими ранее уловиями. Так, в случае с 30% зарегистрированных смертей люди имели ишемическую болезнью сердца, с 22% — легочную аритмию, а большинство умерших — 73% — имели артериальную гипертензию. Почти половина умерших имели 3 или более побочных эффектов, при этом смертность от побочных эффектов не превышала 1-2%.
Поэтому, судя по основным числам и причинам случаев смертей в эпидемических и обычных ситуациях, мы можем сделать вывод, что коронавирус стал ускоряющим фактором заболеваний, однако в какой степени показатели смертности в 2020 году будут отличаться от показателей прошлых лет, можно будет установить только после публикации статистических данных.