Արտակարգ դրությունը երկարաձգելու օրենսդրական խոչընդոտ չկա
Hraparak.am-ը ապրիլի 10-ին գրել էր, որ կառավարությունը մտադիր է երկարացնել արտակարգ դրության ժամկետը 30 օրով՝ ապրիլի 14-ից մինչև մայիսի 14-ը:
«Համապատասխան որոշման նախագիծը արդեն ներքին շրջանառության մեջ է դրված»,- գրել էր կայքը:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ևս հայտարարել էր, որ առաջարկելու են կառավարությանը երկարացնել արտակարգ դրությունը։
Նշենք, որ ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելու որոշում է կայացվել։
Թերթի հրապարակումից հետո քննարկումներ եղան, թե «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքը թույլ չի տալիս երկարաձգել այդ ժամկետը։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձավ օրենքի վիճելի դրույթին՝ նշելով, որ ըստ օրենքի՝ արտակարգ դրությունն ամբողջ երկրի տարածքում չի կարող գերազանցել 30 օրը։
«Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքը հստակ սահմանում է, որ ամբողջ հանրապետության տարածքում արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո, այն չի կարող գերազանցել 30 օրը, առանձին տարածքներում՝ 60 օրը, այսինքն՝ մենք հիմա, ըստ նշված օրենքի և նաև երկրորդ մասի, որին հղում է արվում, ունենք հնարավորություն միայն առանձին տարածքում երկարացնելու»,- գրել էր Մարուքյանը։
Մինչդեռ նախկին արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրեց, որ «Արտակարգ դրության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի տառացի մեկնաբանությունից բխում է, որ արտակարգ դրությունն ամբողջ ՀՀ-ում կարող է երկարաձգվել 30 օրով։
Թույլատրվու՞մ է արդյոք երկարաձգել արտակարգ դրությունն ամբողջ ՀՀ տարածքում
«Արտակարգ դրության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածով սահմանվում է արտակարգ դրության գործողության ժամկետը։ Ըստ 1-ին մասի՝ ՀՀ ամբողջ տարածքում հայտարարվող արտակարգ դրության ժամկետը չի կարող գերազանցել 30 օրը, իսկ առանձին տարածքներում` 60 օրը:
Հոդվածի 2-րդ մասում նշվում է, որ 1-ին մասում նշված ժամկետների ավարտից հետո արտակարգ դրությունը դադարում է: Եթե մինչև նշված ժամկետների ավարտը չեն վերացել այն հանգամանքները, որոնք հիմք են հանդիսացել արտակարգ դրություն հայտարարելու համար, արտակարգ դրության ժամկետը կարող է երկարաձգվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ` սույն օրենքով արտակարգ դրություն հայտարարելու համար սահմանված կարգով և սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետները չգերազանցող ժամկետներով:
Այսինքն՝ երկրորդ կետը նկարագրում է ընթացակարգը, որի միջոցով արտակարգ դրության ժամկետը կարող է երկարաձգվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ ոչ ավել, քան 30 օր (հանրապետության ողջ տարածքում, առանձին տարածքներում՝ 60 օր) ժամկետով, առանց հստակեցնելու, թե քանի անգամ կարելի է երկարաձգել:
Ըստ էության, օրենքը հստակ ամրագրում է, որ արտակարգ դրությունը կարող է տևել ավելի երկար, բայց կառավարությունը պարտավոր է 30 օրը մեկ անդրադառնալ դրա հիմքերին և երկարացնել միմիայն դրանց առկայության (ծնող հանգամանքները չվերանալու) դեպքում։
Այս իրավակարգավորման տրամաբանությունն այն է, որ կառավարությունը որևէ դեպքում չկարողանա անորոշ կամ շատ երկար ժամկետով հայտարարել արտակարգ դրություն և նույնիսկ ընթացքում դրա հիմքերի վերացման դեպքում չդադարեցնի արտակարգ դրությունը՝ չարաշահելով արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով տրվող լրացուցիչ լիազորությունները։
Այլ կերպ ասած՝ կառավարությունը պարտավոր է 30 օրը մեկ անդրադառնալ արտակարգ դրության հիմքերին և դրանց վերացման դեպքում չկարողանա այդ ժամկետից երկար պահպանել արտակարգ դրությունը։
Ավելին՝ ակնհայտ է, որ արտակարգ դրությունը կարող է տևել 30 կամ 60 օրից ավել, քանի որ դրա համար հիմք հանդիսացած բազմաթիվ հնարավոր հանգամանքներ (երևույթներ) կարող են ավելի երկար տևել։
Ընդ որում, եթե նույնիսկ կառավարությունը, ֆորմալ առումով, իրավունք չունենար էլ երկարացնել արտակարգ դրության ժամկետը, ապա կարող էր գործող արտակարգ դրության ավարտից (ապրիլի 14, ժամը 17։00) մեկ րոպե հետո (ապրիլի 14, ժամը 17։01) հայտարարել նոր արտակարգ դրություն։ Սակայն նման անհեթեթ սցենարներից խուսափելու համար օրենքով սահմանվել է երկարացման մեխանիզմը։
Քոչարյանը դրական միգրացիայի «մենաշնորհ» չունի․ սխալ պնդումներ Պոզների եթերում
16:12, 9 Ապր, 2021
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Պոզների հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ միայն իր նախագահության տարիներին է Հայաստանում ներգաղթ եղել։ Քոչարյանը, սակայն,...

Законодательного препятствия для продления срока чрезвычайного положения нет
Hraparak.am 10 апреля написал, что правительство намерено продлить режим чрезвычайного положения на 30 дней, с 14 апреля по 14 мая.
«Соответствующий проект решения уже введен во внутренний оборот», — написал сайт.
Министр здравоохранения Арсен Торосян также заявил, что правительству будет предложено продлить режим ЧП.
Отметим, что принято решение о созыве 13 апреля внеочередного заседания НС.
После публикации газеты начались обсуждения касательно того, что закон «О правовом режиме чрезвычайного положения» не позволяет продлить этот срок.
Лидер фракции «Лусавор Айастан» Эдмон Марукян на своей странице в Facebook коснулся спорного положения закона, отметив, что, согласно закону, чрезвычайное положение на всей территории республики не может превышать 30 дней.
«Согласно 5-й статье закона «О правовом режиме чрезвычайного положения», срок действия чрезвычайного положения, объявляемого по всей территории Республики Армения, не может превышать 30 дней, а на отдельных территориях — 60 дней, и после истечения этих сроков чрезвычайное положение должно быть прекращено. То есть, сейчас, в соответствии со 2 частью указанного закона мы имеем возможность продлить ЧП на отдельных территориях», — написал Марукян.
Между тем, бывший министр юстиции Арпине Ованнисян на своей странице в Facebook написала, что из буквального толкования статьи 5 закона «О чрезвычайним положении» следует, что срок ЧП на всей территории Армении может быть продлен на 30 дней.
Разрешается ли продление срока ЧП на всей территории Армении?
Статья 5 закона «О правовом режиме чрезвычайного положения» устанавливает сроки действия чрезвычайного положения. Согласно 1 части, срок действия чрезвычайного положения, объявляемого по всей территории Республики Армения, не может превышать 30 дней, а в отдельных местностях – 60 дней.
Во 2-й части закона отмечается, что после окончания сроков, указанных в части 1 настоящей статьи, чрезвычайное положение прекращается. Если в течение указанных сроков обстоятельства, ставшие основанием для объявления чрезвычайного положения, не устраняются, то указом Президента Республики срок чрезвычайного положения может быть продлен в порядке, установленном настоящим Законом для объявления чрезвычайного положения, и на срок, не превышающий сроков, установленных частью 1 настоящей статьи.
То есть, во втором пункте описывается порядок, по которому срок чрезвычайного положения может быть продлен решением правительства на период, не превышающий 30 дней (на всей территории республики, на отдельных территориях – 60 дней), без уточнения, какое количество раз он может быть продлен.
По сути, закон четко закрепляет, что чрезвычайное положение может длиться намного дольше, но правительство обязано каждые 30 дней обращаться к обстоятельствам, ставшим основанием для объявления ЧП и продлевать его только в том случае, если они существуют (если порождающие обстоятельства
Логика этого правового регулирования заключается в том, что правительство не сможет объявить чрезвычайное положение на неопределенный срок или в течение очень длительного времени, и даже если в течечение срока ЧП его основания будут устранены, оно не прекратит ЧП, злоупотребив дополнительными полномочиями, предоставленными правовым режимом чрезвычайного положения.
Другими словами, правительство обязано обращаться к основаниям чрезвычайного положения каждые 30 дней и, в случае их устранения, оно не сможет сохранять чрезвычайное положение в течение более длительного периода.
Более того, очевидно, что чрезвычайное положение может длиться более 30 или 60 дней, поскольку многие возможные обстоятельства (явления), лежащие в его основе, могут длиться намного дольше.
Посему, если даже правительство формально не имело бы права продлевать срок ЧП, оно могло бы через минуту (14 апреля, 17:01) после итечения срока текущего режима ЧП (14 апреля, 17:00) объявить о новом сроке ЧП. Однако во избежание таких абсурдных сценариев законом установлен механизм продления.