Կառավարության կողմից տրվող օժանդակությունը 8․5 անգամ զիջում է Վրաստանին
Կառավարությունն ապրիլի 13-ի արտահերթ նիստում հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման տասնմեկերորդ միջոցառումը, ըստ որի՝ այն բնակիչ-բաժանորդները, որոնց փետրվար ամսվա բնական գազի սպառումը չի գերազանցել 10,000, իսկ էլեկտրաէներգիայի սպառումը՝ 5000 դրամը, կոմունալ վարձավճարների կիսով չափ փոխհատուցում կստանան պետությունից։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց համեմատել Հայաստանի և հարևան Վրաստանի կառավարությունների՝ բնակչության սոցիալական պաշտպանությանն ուղղված նույնաբովանդակ միջոցառումների նմանություններն ու տարբերությունները։
Ինչպես վերևում նշեցինք, Հայաստանի կառավարության որոշմամբ՝ այն բնակիչ- բաժանորդները, որոնք փետրվարին սպառել են ոչ ավել, քան 10,000 դրամի բնական գազ և/կամ 5000 դրամի էլեկտրաէներգիա՝ աջակցություն կստանան, համապատասխանաբար, բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի դիմաց վճարի 50 տոկոսի չափով։ Ընդ որում՝ եթե բնակիչ բաժանորդը դեռևս չի վճարել կոմունալ վարձավճարը, ապա այդ գումարը կուղղվի պարտքի մարմանը, իսկ պարտքի բացակայության դեպքում կձևակերպվի որպես կանխավճար։
Այժմ տեսնենք, թե այս հարցին ինչպիսի լուծում է առաջարկել Վրաստանի կառավարությունը:
Կոմունալ ծառայությունների վարձավճարներին Վրաստանի կառավարությունը անդրադարձել էր դեռևս 2 շաբաթ առաջ։ Ապրիլի 1-ին Վրաստանի կառավարությունը որոշում էր կայացրել ամբողջությամբ փոխհատուցել այն բնակիչ-բաժանորդների բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի վարձավճարները, որոնց սպառումը չի գերազանցում, համապատասխանաբար, 200 խորանարդ մետրն ու 200 կիլովատը, ինչպես նաև փոխհատուցել աղբահանության և ջրի վարձավճարները։ Կառավարության այս որոշումը վերաբերում է մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսներին։
Երկու երկրների կառավարությունների նույնատիպ որոշումներին անդրադարձավ ու զուգահեռներ տարավ Վրաստանում գործող հայալեզու Aliq Media լրատվականը, ըստ որի՝ Վրաստանի կառավարության որոշման համաձայն` յուրաքանչյուր բնակիչ-բաժանորդի կփոխհատուցվի էլեկտրաէներգիայի համար ամսական 37 լարի (մոտ 6000 դրամ), իսկ բնական գազի համար մոտ 93 լարի (մոտ 15,000 դրամ)։
Սա նշանակում է, որ Վրաստանի իշխանությունները մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսներին իրենց բնակիչ-բաժանորդների սպառած էլեկտրական էներգիայի և բնական գազի համար կփոխհատուցեն 63000 դրամի չափով գումար։
ՀՀ կառավարության այս որոշումը բուռն քննարկումների առիթ դարձավ նաև հայկական մեդիա տիրույթում։ Ֆեյսբուքյան օգտատերերից մեկը փորձեց ցույց տալ, որ Վրաստանի կառավարության օժանդակությունն էականորեն չի տարբերվում մեր կառավարության ընդունած որոշումից։ «Վրաստանի կառավարությունը կփոխհատուցի միայն 200 կՎտ-ից քիչ էլեկտրաէներգիա սպառողների ծախսը։ Վրաստանում 101-301 կվտ/ժամ սպառողների համար 1 կվտ/ ժամ էլեկտրանէրգիան արժե 18․55 թեթրի (0,1855 լարի) կամ 27․825 դրամ։ Այսինքն, Վրաստանի կառավարությունը կփոխհատուցի միայն 5565 դրամից պակաս էլեկտրաէներգիայի ծախսը, իսկ Հայաստանի կառավարությունը մինչև 5000 դրամ ծախս կատարած բնակչության ծախսը»,- գրել էր օգտատերը։ Այս գրառմամբ իր էջում կիսվել էր, իսկ հետագայում նաև այն հեռացրել ԱԺ «Իմ Քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
Այս հաշվարկի տրամաբանությունը հասկանալի է, սակայն պարզ չէ, թե ինչո՞ւ է Վրաստանի կառավարության կողմից փոխհատուցվող էլեկտրաէներգիայի 5565 դրամը համեմատվում Հայաստանի կառավարության որոշմամբ սահմանված 5000 դրամի հետ, քանի որ ՀՀ կառավարությունը փոխհատուցում է դրա միայն կեսը։ Օգտատերը «մոռացել է» նաև նշել, որ Վրաստանի դեպքում 3-ամսյա օժանդակության մասին է խոսքը, Հայաստանի դեպքում՝ 1 ամսվա։ Օգտատերը «մոռացել է» նաև համեմատել բնական գազի սպառման համար երկու երկրների կառավարությունների կողմից տրամադրվող աջակցությունը։
Այժմ փորձենք հաշվել, թե ի՞նչ կստացվեր, եթե Հայաստանի կառավարությունը ևս առաջնորդվեր Վրաստանի կառավարության չափանիշներով։
Կոպիտ հաշվարկներով Հայաստանի կառավարությունը յուրաքանչյուր ամիս յուրաքանչյուր բնակիչ-բաժանորդի համար կվճարեր մինչև 139*200=27,800 դրամ բնական գազի սպառման համար (որտեղ 139-ը Հայաստանում 1 մ3 գազի գինն է) և 40*200=8000 դրամ էլեկտրաէներգիայի սպառման համար (որտեղ 40-ը 1 ԿՎտ/Ժ էլ․ էներգիայի միջին գինն է)։ Այսինքն՝ յուրաքանչյուր ամիս, ընդհանուր առմամբ, կվճարեր 35,800 դրամ, իսկ երեք ամիսների համար՝ 107,400 դրամ։
Ամփոփելով՝ կարող ենք ասել, որ եթե Հայաստանի դեպքում կառավարությունը յուրաքանչյուր բնակիչ-բաժանորդին կարող է փոխհատուցել առավելագույնը 7500 դրամ, ապա Վրաստանի կառավարությունն իր բնակիչներին փոխհատուցում է առավելագույնը 63,000 դրամ։
Այսինքն՝ Վրաստանի կառավարության կողմից տրվող օժանդակությունը գերազանցում է մեր կառավարության կողմից հաստատված՝ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման տասնմեկերորդ միջոցառման շրջանակներում բնակիչ-բաժանորդներին տրվող օժանդակությունը մոտ 8․5 անգամ։

Поддержка, предоставляемая правительством Армении, в 8.5 раз уступает Грузии
На внеочередном заседании 13 апреля правительство Армении утвердило 11-е мероприятие по нейтрализации экономических последствий распространения коронавируса, согласно которому государство возьмет на себя половину оплаты коммунальных услуг тех абонентов, заключивших договоры поставок природного газа и электроэнергии, чьи расходы в феврале 2020 года не превысили 10 тысяч драмов за потребление природного газа и 5 тысяч за потребление электроэнергии.
«Платформа проверки фактов» решила сравнить сходства и различия между принимаемыми правительствами Армении и соседней Грузии мерами, направленными на социальную защиту населения.
Как мы уже отметили выше, решением правительства Армении абоненты, чьи расходы за февраль этого года не превысили 10.000 драмов за потребление природного газа и 5.000 драмов за потребление электроэнергии получат поддержку в размере 50% от платы за природный газ и электроэнергию. При этом, в случае задолженности эта сумма направляется на погашение задолженности абонента, а в случае ее отсутствия – в виде авансового платежа.
Теперь посмотрим, какое решение по этому вопросу предложило правительство Грузии.
Правительство Грузии затронуло вопрос коммунальных платежей еше две недели назад. 1 апреля правительство Грузии приняло решение полностью компенсировать счета за природный газ и электроэнергию тем абонентам, чье потребление электроэнергии и газа не превышает 200 кВтч и 200 кубометров соответственно, а также возместить плату за мусор и воду. Это решение правительства охватывает три месяца – март, апрель и май.
Действующее в Грузии армяноязычное СМИ Aliq Media, затронула и провела параллели между аналогичными решениями правительств двух стран. Как пишет Aliq Media, согласно решению правительства Грузии, каждому абоненту будет возмещено 37 лари в месяц (около 6000 драмов) за электроэнергию и около 93 лари (около 15 000 драмов) за природный газ.
Это означает, что власти Грузии возместят 63 000 драмов за электроэнергию и природный газ, потребленные каждым жителем страны в марте, апреле и мае.
Это решение правительства Армении стало предметом бурных обсуждений в армянском медиа-пространстве. Один из пользователей Facebook попытался показать, что поддержка грузинского правительства существенно не отличается от решения, принятого нашим правительством. «Правительство Грузии возместит плату за электроэнергию только потребителям менее 200 кВтч. В Грузии для потребителей 101-301 кВтч 1 кВтч электроэнергии стоит 18.55 тетри (0,1855 лари) или 27.825 драмов.То есть, правительство Грузии возместит стоимость электроэнергии только менее чем 5565 драмов, а правительство Армении возместит расходы населения, которые потратили до 5000 драмов», — написал пользователь. Этой записью на своей странице в Facebook поделился, а позже удалил депутат от фракции «Мой шаг» Ованнес Ованнисян.
Логика этого расчета понятна, однако неясно, почему 5 065 драмов электроэнергии, компенсированных правительством Грузии, сравниваются с 5000 драмов, установленных решением правительства Армении, поскольку правительство Армении компенсирует только половину этой суммы. Пользователь «забыл» также упомянуть, что в случае Грузии речь идет о компенасации за месяца, а в случае Армении – за 1 месяц. Пользователь «забыл» также сравнить компенсацию, предоставляемую правительствами двух стран за потребление природного газа.
Теперь попробуем посчитать, что бы вышло, если бы правительство Армении руководствовалось стандартами правительства Грузии.
По грубым подсчетам, правительство Армении ежемесячно платило бы за каждого абонента до 139 * 200 = 27 800 драмов за потребление природного газа (где 139 — цена 1 м3 газа в Армении) и  40 * 200 = 8000 драмов за потребление электроэнергии (где 40 — средняя цена за 1 кВт-ч электроэнергии). То есть, за каждый месяц правительство платило бы 35 800 драмов, а за три месяца – 107 400 драмов.
Подводя итог, можем сказать, что если в случае Армении правительство может компенсировать каждому абоненту максимум 7500 драмов, то правительство Грузии компенсирует своим абонентам максимум 63 000 драмов.
То есть, поддержка, предоставляемая правительством Грузии, превышает поддержку, оказываемую нашим абонентам в рамках одобренной нашим правительством одиннадцатой меры по нейтрализации экономических последствий распространения коронавируса, примерно в 8.5 раз.