Տնտեսությունը կորոնավիրուսից հետո. ինչպե՞ս են փոխվել Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումները
Նոր տեսակի կորոնավիրուսի բռնկմամբ պայմանավորված՝ Հայաստանի կենտրոնական բանկը և միջազգային մի շարք կազմակերպություններ փոխել են տնտեսության կառուցվածքի իրենց կանխատեսումները։ Սպասվող տնտեսական ճգնաժամը բերելու է ՀՆԱ-ի աճի կտրուկ անկման և նույնիսկ նվազման, գնաճի և այլ տնտեսական ցուցանիշների բացասական փոփոխությունների։
Հայ հեղափոխական դաշնակցության բյուրոյի անդամ, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը ապրիլի 12-ին 168․am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսության կառուցվածքում սպասվող փոփոխություններին, մի շարք ոչ միանշանակ պնդումներ է արել՝ նշելով, թե Կենտրոնական բանկ-կառավարություն համագործակցությունը խնդիրներ ունի։
«Օրինակ, 2020-ին պետական բյուջեով նախատեսված է 4.5 տոկոս գնաճ այն դեպքում, երբ ԿԲ-ի վերջին վերլուծության շրջանակում խոսվում է 1.9 տոկոս գնաճի մասին, ինչն ուղիղ հարվածի տակ է դնում կառավարության հարկաբյուջետային ցուցանիշները»,- հարցազրույցում հայտարարել է Պարսյանը։
Ըստ տնտեսագետի՝ դա իր հերթին ազդում է տնտեսական ցուցանիշների վրա. «Օրինակ՝ ԿԲ կանխատեսումներով ունենալու ենք ընդամենը 0.7 տոկոս տնտեսական աճ, երբ կառավարությունը պետական բյուջեի ծրագրով նախատեսել է 4.9 տոկոս, սա ևս ԿԲ-ին չի հետաքրքրում»։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանի պնդումներն ու Հայաստանի տնտեսության ցուցանիշների  կանխատեսումների իրական պատկերը։
Տնտեսական աճի ցուցանիշների մասին
Պարսյանը, ըստ այդմ, դիմում է մանիպուլյացիայի՝ համեմատելով Կենտրոնական բանկի՝ ապրիլ ամսին հրապարակված զեկույցում առկա կանխատեսումները և պետական բյուջեով սահմանվածը։ Այլ կերպ ասած՝ դեռ նախորդ տարի ընդունված բյուջեի կանխատեսումներում որևէ կերպ հնարավոր չէր հաշվի առնել կորոնավիրուսի հնարավոր ազդեցությունը տնտեսության վրա, մինչդեռ ԿԲ վերջին զեկույցն ամբողջությամբ կազմված է՝ հաշվի առնելով վիրուսի պատճառած վնասները։
Այսպես, Կենտրոնական բանկի՝ այս տարվա մարտի 31-ին հաստատված «Գնաճի հաշվետվությամբ»՝ 2020-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը կանխատեսվում է 0․7 տոկոս՝ նախորդ տարվա փաստացի 7․6 տոկոս աճի փոխարեն։ 2021-ին, ըստ Կենտրոնական բանկի, ՀՆԱ աճի ցուցանիշը կլինի 4․9 տոկոսի սահմաններում։
Ինչ են կանխատեսում միջազգային կազմակերպությունները
Վարակի ազդեցությունը հաշվի առնելով՝ միջազգային կազմակերպությունները ևս թարմացրել են երկրների տնտեսությունների վերաբերյալ իրենց կանխատեսումները։ Եվ եթե Համաշխարհային բանկը տարեսկզբին Հայաստանի համար կանխատեսում էր 5․1 տոկոս ՀՆԱ-ի աճ, ապա ապրիլի սկզբին արդեն կանխատեսումները նվազեցին՝ դառնալով 1․7 տոկոս։
Իսկ «Ֆիթչ» վարկանիշային կազմակերպությունը ապրիլի 3-ին հայտարարեց, որ փոխում է Հայաստանի տնտեսության հեռանկարը՝ դրականից բացասական։  Ըստ կազմակերպության՝ կորոնավիրուսի ազդեցությունը տնտեսության վրա այնպիսին կլինի, որ 2019-ի 7․6 տոկոս տնտեսական աճի փոխարեն 2020-ին կգրանցվի ընդամենը 0․5 տոկոս աճ։
2021-ի համար «Ֆիթչը» կանխատեսում է 5․5 տոկոս տնտեսական աճ։ Համեմատաբար ավելի դրական կանխատեսումներ ունի Ասիական զարգացման բանկը՝ 2․2 տոկոս աճ։ Իսկ 2021-ի համար Ասիական զարգացման բանկի կանխատեսումը 4․5 տոկոս է։ Համեմատության համար նշենք, որ հարևան Վրաստանի համար Ասիական բանկը 2020-ին կանխատեսում է 0 տոկոս տնտեսական աճ, իսկ 2021-ին՝ նույնքան, որքան Հայաստանի համար։
Այսպիսով, Սուրեն Պարսյանի այն պնդումները, թե Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշների տարբերությունը պայմանավորված է ԿԲ-ի և կառավարության միջև առկա ինչ-որ խնդիրներով, մանիպուլյատիվ է։ Միաժամանակ, կառավարության անդամներն արդեն իսկ բազմիցս նշել են, որ երկրի տնտեսության աճի տեմպը նվազելու է։

В связи со вспышкой коронавируса нового типаЦентральный банк Армении и ряд международных организаций изменили свои прогнозы по структуре экономики. Грядущий экономический кризис приведет к резкому снижению или даже спаду темпов роста ВВП, инфляции и другим негативным изменениям экономических показателей.
В беседе с 168 часам 12 апреля экономист, член бюро Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» (АРФД) Сурен Парсян коснулся ожидаемых изменений в структуре экономики Армении и сделал ряд неоднозначных заявлений, отметив, что в сотрудничестве между Центральным банком и правительством есть проблемы.
«Например, в 2020 году государственным бюджетом предусмотрена инфляция на уровне 4,5%, и это в том случае, когда в рамках последнего анализа Центрального банка речь идет об инфляции на уровне 1,9%, что ставит под удар фискальные показатели правительства», — заявил в интервью Парсян.
По словам экономиста, это в свою очередь влияет на экономические показатели. «Например, согласно прогнозам Центрального банка, в стране рост экономики составит лишь 0,7% в то время,  когда правительство предусмотрело по прокету государстенного бюджета 4,9%. Центральный банк это также не интересует», — сказал он.
«Платформа проверки фактов» изучила утверждения экономиста Сурена Парсяна и реальную картину прогнозов экономических показателей Армении.
О показателях экономического роста
Таким образом, Парсян  прибегает к манипуляции, сравнивая прогнозы отчета ЦБ,  опубликованного в апреле, с прогнозом, установленным государственным бюджетом. Другими словами, в бюджетных прогнозах, принятых в прошлом году, никоим образом нельзя было учесть возможное влияние коронавируса на экономику, в то время как последний отчет Центрального банка полностью составлен с учетом ущерба, нанесенного вирусом.
Так, согласно отчету Центрального банка по инфляции, утвержденному 31 марта текущего года, рост ВВП Армении в 2020 году прогнозируется на уровне 0.7% вместо фактического роста на 7.6% в предыдущем году. В 2021 году, по данным ЦБ, рост ВВП запланирован в размере 4,9%.
Что прогнозируют международные организации
Учитывая влияние инфекции, международные организации также обновили свои прогнозы касательно экономик стран. И если в начале года Всемирный банк прогнозировал рост ВВП Армении на уровне 5.1%, то в начале апреля прогнозы уже снизились, составив 1.7%.
А международное рейтинговое агентство Fitch Ratings изменило прогноз по долгосрочным рейтингам дефолта эмитента («РДЭ») Армении в иностранной и национальной валюте со «Стабильного» на «Негативный». По данным  агентства, шок от коронавируса замедлит рост ВВП Армении с 7,6% в 2019 году до 0,5% в 2020 году. Fitch прогнозирует, что рост ВВП будет частично восстановлен в 2021 году, достигнув 5,5%.
Относительно более позитивные прогнозы у Азиатского банка развитияя – рост на 2.2%. А на 2021 год прогноз Азиатского банка развития составляет 4.5%. Для сравнения отметим, что для соседней Грузии в текущем году Азиатский банк прогнозирует эконмический рост на уровне в 0%, а в 2021 году – столько же, сколько для Армении.
Таким образом, утверждения Сурена Парсяна о том, что разница в экономических показателях Армении обусловлена некоторыми проблемами между Центральным банком и правительством, являются манипулятивными. В то же время члены правительства неоднократно заявляли, что темпы роста экономики страны понизятся.