Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ապրիլի 21-ին Գորչակովի անվան հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի մասնակիցների հետ առցանց կլոր սեղանի ժամանակ ակնարկեց, որ Հայաստան մատակարարվող գազի գինը կարող է կախված լինել Հայաստանում ռուսական որոշ ընկերությունների, այդ թվում՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղիների» դեմ դատական գործերից։
Սերգեյ Լավրովը, մասնավորապես, պատասխանելով գազի գնի վերաբերյալ լրագրող Հայկ Խալաթյանի հարցին, տեսակետ հայտնեց, որ Ռուսաստանն իր դաշնակիցների համար նախկինում մատակարարել է շուկայական գներից ավելի ցածր գներով գազ, և հիմա այդ երկրները՝ Հայաստանը և Բելառուսը, ճիշտ չեն անում, որ բարձրացնում են գազի սակագինը նվազեցնելու հարցը։ Ըստ Լավրովի՝ դաշնակցային հարաբերությունները պետք է դաշնակցային լինեն բոլոր ոլորտներում։
«Եթե խոսենք տնտեսության մասին, ապա մենք հույս ունենք, որ այն դատական գործերը, որոնք Հայաստանում վերջին երկու տարում սկսվել են ռուսական որոշ համատեղ ընկերությունների դեմ, այդ թվում՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղիների», կկարգավորվեն առանց այնպիսի բաների, որոնք վայել չեն դաշնակցային հարաբերություններին»,- նշեց Լավրովը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը», մի կողմ թողնելով Լավրովի կատարած ակնարկի նպատակահարմարության վերաբերյալ տեսակետները, այնուամենայնիվ, որոշեց պարզել, թե այդ ի՞նչ դատական գործեր կան «Հարավկովկասյան երկաթուղիների» նկատմամբ։
Նախապատմությունը
Նախ, թերևս, հարկ է հիշեցնել, որ 2008 թվականի փետրվարի 13-ին կնքված կոնցեսիոն պայմանագրով Հայաստանի երկաթուղային համակարգը 30 տարով հանձնվել է Ռուսաստանի պետական «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության կառավարմանը։ Դրա դիմաց ռուսական կողմը պարտավորվել էր կատարել շուրջ 180 միլիարդ դրամի ներդրում։ Հայաստանում ստեղծվել էր «Ռուսական երկաթուղիների» դուստր ձեռնարկությունը՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղին», որը և մինչ օրս տնօրինում և շահագործում է Հայաստանի երկաթուղային համակարգը։
Դատական գործերը
Բացի մի շարք փոքր գործերի, որոնց պատասխանող կողմը եղել է հենց «Հարավկովկասյան երկաթուղին», վերջին երկու տարում ընկերության հետ կապված հարուցվել է երկու նշանակալի քրեական գործ։ Ընդ որում, այդ գործերից մեկը՝ կապված ընկերության աշխատակիցների հետ, հարուցվել էր 2018 թվականի ապրիլի 7-ին՝ մինչև Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունը։
Հատկանշական է նաև, որ այդ քրեական գործը հարուցվել էր «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության տնօրեն Սերգեյ Վալկոյի հաղորդման հիման վրա։ Համաձայն դրա՝ Գյումրու լոկոմոտիվային դեպոյի շարժակազմի երկու աշխատակիցներ կատարել էին 10 միլիոն դրամի չափով հափշտակություններ։
Մյուս քրեական գործը, որը հարուցվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղու» առնչությամբ, արդեն ավելի մեծ ու հնչեղ է՝ բոլորովին այլ դերակատարներով։
Այսպես, 2018 թվականի դեկտեմբերի 18-ին իրավապահները բացահայտել էին, որ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախկին փոխնախարարը չարաշահել էր իր լիազորությունները, ինչի հետևանքով «Հարավկովկասյան երկաթուղում» կատարված ներդրումներում արձանագրվել էին ավելի քան 400 միլիոն դրամի չկատարված աշխատանքներ։ Խոսքը գնում էր նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Առաքելյանի մասին, որը համակարգում էր «Հարավկովկասյան երկաթուղու» հետ աշխատանքը 2008-2013 թվականներին։ Ընդ որում՝ քրեական գործի պատճառ դարձած չարաշահումները հայտնաբերվել էին 2015 թվականին կազմակերպությունում իրականացված աուդիտի արդյունքում։
Ուշագրավ է նաև, որ այս գործով դեռևս կասկածյալ ու մեղադրյալ չկա։
Այսպիսով՝ Ռուսաստանի արտգործնախարարի նշած դատական գործերը, որոնք վերաբերում են «Հարավկովկասյան երկաթուղուն», զուտ կոռուպցիոն բնույթի են։ Ավելին՝ գործերից մեկը հարուցվել է ընկերության ռուսաստանցի տնօրենի հաղորդման հիման վրա, իսկ մյուս գործով նույնիսկ մեղադրյալներ ու կասկածյալներ չկան, գործի հիմնական դերակատարն էլ նախկին փոխնախարարն է։ Արժե հիշել նաև, որ փոխնախարարի մասնակցությամբ քրեական գործից հետո մամուլում շրջանառվում էին տեղեկություններ, թե «Հարավկովկասյան երկաթուղին» կարող է խզել իր պայմանագիրը Հայաստանի հետ։ Հայկական կողմը, սակայն, մշտապես հերքել է այդ տեղեկությունները։
Ուստի, անհասկանալի է մնում հարցը, թե ինչու՞ է Սերգեյ Լավրովը հիշատակել «Հարավկովկասյան երկաթուղու» հետ կապված քրեական գործերը հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների համատեքստում, քանի որ երկու գործերն էլ կոռուպցիոն բնույթի ներքին խնդիրներ են։

Какие судебные процессы имеются в отношении ЮКЖД? По следам «намека» Лаврова
Министр иностранных дел России Сергей Лавров 21 апреля в ходе круглого стола в формате онлайн с участниками Фонда поддержки публичной дипломатии им. А.М. Горчакова немекнул, что цена на газ, поставляемый в Армению, может зависеть от судебных процессов, начатых в отношении ряда российских компаний в Армении, включая «Южно-Кавказскую железную дорогу» (ЮКЖД).
В частности, отвечая на вопрос журналиста Айка Халатяна относительно цены на газ, Сергей Лавров сказал, что Россия ранее поставляла газ своим союзникам по ценам ниже рыночных, и теперь эти страны – Армения и Беларусь – не совсем правильно поднимают вопрос о снижении тарифа на газ. По словам Лаврова, союзнические отношения должны быть союзническими во всех сферах взаимодействия.
«Если говорить об экономике, то мы очень рассчитываем, что те судебные процессы, которые за последние пару лет начались в Армении в отношении совместных предприятий, включая «Южно-Кавказскую железную дорогу», будут урегулированы без попыток внести туда вещи, которые не подобает отношениям между союзниками», — отметил Лавров.
Оставляя в стороне мнения касательно уместности намека Лаврова, «Платформа проверки фактов», тем не менее решила выяснить, какие имеются судебные процессы в отношении ЮКЖД.
Предыстория
Прежде всего, пожалуй, следует напомнить, что согласно концессионному договору, заключенному13 февраля 2008 года, железнодорожная система Армении была передана в управление российской государственной компании «Российские железные дороги» (РЖД) сроком на 30 лет. Взамен российская сторона приняла обязательство инвестировать около 180 млрд драмов. В Армении была создана дочерняя компания РЖД – «Южно-Кавказская железная дорога», которая по сек день управляет и эксплуатирует железнодорожную систему Армении.
Судебные процессы
Помимо ряда мелких дел, ответчиком которых была именно «Южно-Кавказская железная дорога», за последние два года в отношении компании было возбуждено два значимых уголовных дела. При этом, одно из этих дел, связанных с сотрудниками компании, было возбуждено 7 апреля 2018 года, до состоявшейся в Армении бархатной революции.
Примечательно также, что уголовное дело было возбуждено на основании сообщения директора «Южно-Кавказской железнодорожной дороги» Сергея Валко. Согласно сообщению, два сотрудника локомотивного депо Гюмри совершили хищения в размере 10 миллионов драмов.
Получило еще большую огласку другое уголовное дело, возбужденное в отношении «Южно-Кавказской железной дороги», и с совершенно другими действующими лицами.
Так, 18 декабря 2018 года сотрудники правоохранительных органов выяснили, что на протяжении многих лет бывший заместитель министра транспорта, связи и информационных технологий злоупотреблял своими полномочиями, в результате чего в рамках инвестиций в «Южно-Кавказскую железную дорогу» были зафиксированы невыполненные работы на сумму более чем на 400 млн драмов. Речь шла о первом заместителе министра Артуре Аракеляне, который координировал работу с «Южно-Кавказской железной дорогой» в 2008–2013 годах. При этом, злоупотребления, послужившие причиной возбуждения уголовного дела, были выявлены в результате аудита, проведенного в компании в 2015 году.
Примечательно также, что в этом деле до сих пор нет подозреваемых или обвиняемых.
Таким образом, упомянутые министром иностранных дел России судебные процессы, которые касаются «Южно-Кавказской железной дороги», носят чисто коррупционный характер. Более того, одно из дел было возбуждено на основании сообщения российского директора компании, а по другому делу даже нет обвиняемых или подозреваемых и основным действующим лицом по делу является бывший заместитель министра. Стоит напомнить также, что после возбуждения уголовного дела с участием заместителя министра в прессе циркулировала информация о том, что «Южно-Кавказская железная дорога» может расторгнуть договор с Арменией. Однако армянская сторона не раз опровергала эту информацию.
Поэтому вопрос о том, почему Сергей Лавров упомянул уголовные дела, связанные с «Южно-Кавказской железной дорогой» в контексте армяно-российских союзнических отношений, остается неясным, поскольку оба дела являются проблемами проблемами коррупционного характера.