Արդյո՞ք փոխվել է միջազգային հանրության վերաբերմունքն Արցախում տեղի ունեցող ընտրական գործընթացների հանդեպ
16:57, 26 Ապր, 2020
Արցախի ընտրություններում դիտորդություն իրականացրած «Իրավական կրթություն և վերահսկողություն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար, Ազգային ժողովի նախկին փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանն ապրիլի 15-ին «Երկիր մեդիայի» եթերում հայտարարել էր, որ մտահոգիչ է համարում Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի հայտարարություններն Արցախում կայացած ընտրությունների վերաբերյալ:
Հանրապետական կուսակցության նախկին անդամը, մասնավորապես, նշել էր. «Այս հայտարարությունների մեջ առհասարակ Մինսկի խմբի հիշատակում չկա, այս մասին պետությունը պետք է մտածի՝ հաշվի առնելով այս պետությունների ղեկավարների հետ ջերմ հարաբերությունների հիշատակման ամենամյա, ամենօրյա, ամենժամյա պրակտիկան»։
Մեկ այլ նախկին հանրապետական պատգամավոր Կարեն Բեքարյանն էլ «Արմնյուզի» եթերում պնդել էր, թե Հայաստանի իշխանությունները կանխարգելիչ գործողություններ չեն ձեռնարկել՝ խուսափելու միջազգային ոչ հայանպաստ արձագանքից։
Հիշեցնենք, որ մարտի 31-ին և ապրիլի 14-ին (երկրորդ փուլ) Արցախում տեղի ունեցան նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ:
Միջազգային արձագանքն Արցախի 2020 թ. համապետական ընտրություններին
Ապրիլի 1-ին ընտրությունների վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ հանդես եկան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ նշելով, որ չեն ճանաչում ընտրությունները. «Համանախագահները նշում են, որ Լեռնային Ղարաբաղը եռանախագահող երկրների կամ որևէ այլ պետության կողմից չի ճանաչվում որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն: Համապատասխանաբար, համանախագահները չեն ընդունում, որ այս «ընտրությունների» արդյունքները կազդեն Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա, և շեշտում են, որ արդյունքները ոչ մի կերպ չեն կանխորոշում Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը կամ ԼՂ հակամարտության տևական և խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ընթացիկ բանակցությունների ելքը»:
Մինսկի խմբի հայտարարությունը հաստատող և աջակցող հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև ԵՄ-ն:
Վրաստանը և Ուկրաինան նույնպես հայտարարեցին, որ չեն ճանաչում Արցախում կայացած ընտրությունները:
Վրաստանի ԱԳՆ-ն, մասնավորապես, հայտարարություն տարածեց՝ կրկնելով նախորդ տարիներին ունեցած դիրքորոշումը։ «Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը վերահաստատում է իր աջակցությունն Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը և չի ճանաչում, այսպես կոչված, խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունները, որ Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվեցին մարտի 31-ին»,- նշված է Վրաստանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունում:
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը նույնպես անակնկալ չէր պարունակում.
«Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն դատապարտում է, այսպես կոչված, նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք իրականացվել են մարտի 31-ին Լեռնային Ղարաբաղում՝ Ադրբեջանի տարածքում: Այս կեղծ ընտրությունների արդյունքները չունեն օրինական հետևանքներ և հակասում են միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին: Ուկրաինան ևս մեկ անգամ արտահայտում է իր աջակցությունն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, և կողմ է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»,- ասված է մարտի 31-ին տարածված հայտարարությունում:
Մոլդովան Արցախում կայացած ընտրություններն անօրինական համարեց: Այդ երկրի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ ասվում է, որ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները հակասում են Հելսինկիի եզրափակիչ ակտում ամրագրված միջազգային իրավունքին ու նորմերին և ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը:
Թուրքիայում Կանադայի դեսպանությունը նույնպես հանդես եկավ դատապարտող հայտարարությամբ. «Կանադան աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և չի ճանաչում, այսպես կոչված, ընտրությունները, որոնք տեղի են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում մարտի 31-ին։ Այդպիսի «ընտրությունները» վտանգում են, այդ թվում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը` հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման»,- ասված է գրառման մեջ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել Արցախում նախկինում կայացած ընտրությունների վերաբերյալ միջազգային հանրության արձագանքը՝ պարզելու, թե արդյո՞ք այդ կառույցների կամ երկրների հռետորաբանությունը փոխվել է: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի դիրքորոշումը հակամարտության հանդեպ ակներև է, այդ երկրների հայտարարությունները չենք ներառել մեր ուսումնասիրությունում։
2012 թվականի նախագահական ընտրություններ
2012 թվականի հուլիսի 19-ին Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ: Ընտրություններին տեղում հետևել էին միջազգային դիտորդներ տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Կանադայից, Ուրուգվայից, Ռուսաստանից և այլն:
Այնուամենայնիվ, բազմաթիվ երկրներ դատապարտել էին այս ընտրությունները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, Կանադան, Վրաստանը և այլն:
Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը ԼՂՀ նախագահական ընտրությունների նախօրեին հայտարարություն էր տարածել: Նա, մասնավորապես, նշել էր, որ չի ճանաչում սահմանադրական և իրավական շրջանակները, որոնց ներքո տեղի են ունենալու ընտրությունները. «Ես վերահաստատում եմ Եվրոպական միության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և նրա համանախագահների ձեռնարկած ջանքերին` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ լուծմանը: Կողմերին կոչ եմ անում առավել մեծ ջանքեր գործադրել հակամարտության խաղաղ բանակցային կարգավորման ուղղությամբ` հիմնվելով Մադրիդյան սկզբունքների վրա, որոնք թույլ կտան հաղթահարել ստատուս քվոն: Ես վերահաստատում եմ այս ուղղությամբ աջակցություն ցուցաբերելու ԵՄ-ի պատրաստակամությունը»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը նույնպես հայտարարել էր, որ չի ճանաչում ԼՂՀ ընտրությունները. «Սակայն ԵԱՀԿ ՄԽ երեք համանախագահ երկրները, ինչպես և մյուս երկրները, չեն ճանաչում Ղարաբաղը՝ որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն: Հուլիսի 19-ի ընթացակարգը ոչ մի կերպ չի կանխորոշում Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակը կամ ընթացող բանակցությունների արդյունքները»:
Վրաստանը չէր ճանաչել ընտրությունները: Այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն էր տարածել, որում ասվում էր.  «Վրաստանի ԱԳՆ-ն հաստատում է միանշանակ աջակցությունն Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը և չի ճանաչում, այսպես կոչված, նախագահական ընտրությունները, որոնք տեղի են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում հուլիսի 19-ին:
Կանադան, Նոր Զելանդիան և Ավստրալիան հայտարարել էին, որ ընտրությունները չեն նպաստում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես նաև իրենց աջակցությունն էին հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում բանակցությունների անցկացմանը՝ հանուն խաղաղ կարգավորման:
2015 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները
2015 թվականի մայիսի 3-ին Արցախում անցկացվել էին 6-րդ գումարման  Ազգային ժողովի ընտրություններ: Դրանց հետևելու էին եկել միջազգային դիտորդներ ԱՄՆ-ից, ԵՄ-ից և այլ երկրներից:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ. «Հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործում մենք ճանաչում ենք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դերն իր ապագան որոշելու հարցում: Այդուհանդերձ, մեր երեք երկրներից ոչ մեկը, ինչպես նաև որևէ այլ երկիր Լեռնային Ղարաբաղը չի ճանաչում որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն: Համապատասխանաբար, մենք չեն ընդունում այս ընտրությունների արդյունքների ազդեցությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա և շեշտում ենք, որ դրանք որևէ կերպ չեն կանխորոշում Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը կամ ընթացիկ բանակցությունների արդյունքները, որոնք նպատակ ունեն հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և խաղաղ կարգավորմանը»:
Ուկրաինան, որի տարածքում Դոնբասի հակամարտությունը համեմատաբար նոր էր սկսվել, չէր ճանաչել ընտրությունները: «Ուկրաինան չի ճանաչում, այսպես կոչված, խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք տեղի են ունեցել 2015 թ. մայիսի 3–ին ԼՂ–ում, և դրանք անօրինական է համարում։ Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում անցկացված այդ «ընտրությունների» արդյունքները չեն կարող իրավական հետևանքներ ունենալ»,- նշվում էր Ուկրաինայի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հերթական անգամ հաստատել էր իր աջակցությունն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և հայտարարել, որ չի ճանաչում ԼՂՀ-ում իրականացված խորհրդարանական ընտրությունները: Միաժամանակ, նախարարությունը հույս էր հայտնել, որ բոլոր ձևաչափերը կօգտագործվեն հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար:
2017 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե
2017 թվականին Արցախում տեղի ունեցավ Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե: Մասնակցողների 87 տոկոսը կողմ արտահայտվեց նոր սահմանադրությանը: Արդյունքում՝ ԱՀ կառավարման համակարգը կիսանախագահականից նախագահականի անցում կատարեց:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարեցին, որ չեն ճանաչում հանրաքվեն: «…Համանախագահները չեն ընդունում փետրվարի 20-ի հանրաքվեի արդյունքները՝ որպես ԼՂ իրավական կարգավիճակի վրա ազդող հանգամանք։ Համանախագահները նաև ընդգծում են, որ հանրաքվեի արդյունքները ոչ մի կերպ չեն կանխորոշում ԼՂ վերջնական կարգավիճակը կամ ԼՂ հակամարտության երկարատև և խաղաղ կարգավորմանն ուղղված շարունակվող բանակցությունների ելքը»,- նշված էր համանախագահների տարածած հայտարարության մեջ:
Ուկրաինայի ԱԳՆ խոսնակ Մարիան Բեցան, անդրադառնալով հանրաքվեին, հայտարարել էր, որ Ուկրաինան շարունակում է աջակցել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և չի ճանաչում անցկացված հանրաքվեն:
«Ուկրաինան չի ճանաչում, այսպես կոչված, սահմանադրական հանրաքվեն, որը տեղի է ունեցել 2017 թվականի փետրվարի 20-ին Ադրբեջանի Հանրապետության Լեռնային Ղարաբաղ շրջանում, և համարում է այն անօրինական: Այն խախտում է Ադրբեջանի սահմանադրությունը և միջազգային օրենքները ու չունի իրավական հետևանք. Ուկրաինայի դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտությունում  մնում է անփոփոխ և անվերապահորեն աջակցում է Ադրբեջանին տարածքային ամբողջականությունը միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»,- հայտարարել էր Ուկրաինայի ԱԳՆ խոսնակը:
Վրաստանը ևս չէր ճանաչել հանրաքվեն՝ գրեթե կրկնելով նախորդ տարիներին արված հայտարարությունը:
Այսպիսով, ամփոփելով Արցախում վերջին տարիներին կայացած համապետական ընտրությունների վերաբերյալ տարբեր երկրների և կառույցների հայտարարությունները՝ կարող ենք փաստել, որ դիրքորոշումների ու հռետորաբանության փոփոխություններ հիմնականում չեն գրանցվել: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները բոլոր ընտրությունների դեպքում նշել են, որ թեև կարևորում են ժողովրդավարական գործընթացները, սակայն չեն ճանաչում ընտրությունները, քանի որ Արցախի անկախությունը ճանաչված չէ: Վրաստանը և Ուկրաինան անվերապահորեն աջակցել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, քանի որ իրենք նույնպես ներքաշված են նմանատիպ հակամարտություններում: Նրանց հայտարարությունները ևս գրեթե չեն ենթարկվել փոփոխությունների:

Изменилось ли отношение международного сообщества к проходящим в Арцахе избирательным процессам?
Председатель общественной организации «Правовое образование и контроль», которая осуществила наблюдательскую миссию на прошедших в Арцахе выборах, бывший вице-спикер НС Арпине Ованнисян 15 апреля в эфире «Еркир медиа» заявила, что она обеспокоена заявлениями Грузии, Молдовы и Украины относительно состоявшихся в Арцахе выборах.
«В этих заявлениях нет никаких упоминаний о Минской группе. Об этом должно подумать государство, учитывая ежегодную, ежедневную, почасовую практику упоминания теплых отношений с лидерами этих государств», — в частности отметила бывший член Республиканской партии Армении (РПА).
Другой бывший депутат от РПА Карен Бекарян в эфире ArmNews утверждал, что власти Армении не приняли мер предосторожности, чтобы избежать неблагоприятного международного отклика.
Напомним, что 31 марта и 14 апреля (второй тур) в Арцахе прошли президентские и парламентские выборы.
Международная реакция на общереспубликанские выборы 2020 года в Арцахе
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ 1 апреля выступили с совместным заявлением о состоявшихся выборах, заявив, что они не признают выборы.
«Сопредседатели подчеркивают, что Нагорный Карабах не был признан как независимое и суверенное государство ни странами-сопредседателями, ни каким-либо другим государством. Следовательно, сопредседатели не принимают результаты этих «выборов» как фактор, влияющий на правовой статус Карабаха, и подчеркивают, что эти результаты никоим образом не могут предопределять окончательный статус Карабаха или исход переговоров, ведущихся с целью долговременного и мирного урегулирования карабахского конфликт».
Подтвердил и поддержал заявление Минской группы также Европейский союз.
Грузия и Украина также заявили, что не признают состоявшиеся в Арцахе выборы
МИД Грузии, в частности, выступил с заявлением, подтвердив свою позицию. «МИД Грузии подтверждает свою поддержку суверенитета и территориальной целостности Азербайджана и не признает так называемые парламентские и президентские выборы, которые были проведены в Нагорном Карабахе 31 марта», — говорится в заявлении МИД Грузии.
Заявление Министерства иностранных дел Украины также не было сюрпризом.
«МИД Украины осуждает так называемые президентские и парламентские выборы, состоявшиеся 31 марта в Нагорном Карабахе, на территории Азербайджана. Результаты этих фальсифицированных выборов не имеют правовых последствий и противоречат принципам международного права. «Украина подтверждает свою поддержку территориальной целостности Азербайджана в пределах ее международно признанных границ и выступает за мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта», — говорится в заявлении.
«Министерство иностранных дел Украины решительно осуждает так называемые президентские и парламентские выборы, состоявшиеся 31 марта на территории Нагорного Карабаха Азербайджанской Республики. Результаты этих псевдо-выборов не имеют правовых последствий, поскольку они противоречат нормам и принципам международного права. Украина вновь заявляет о своей поддержке суверенитета и территориальной целостности Азербайджана в ее международно признанных границах и выступает за мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта», — говорится в опубликованном 31 марта заявлении.
Молдова сочла выборы в Арцахе незаконными. В заявлении МИД этой страны говорится, что президентские и парламентские выборы противоречат основополагающим нормам и принципам международного права, закрепленным в Уставе ООН и Хельсинкском заключительном акте.
Посольство Канады в Турции также выступило с осуждающим заявлением. «Канада поддерживает территориальную целостность Азербайджана и не признает так называемые «выборы», проведенные в Нагорном Карабахе 31 марта». Подобные так называемые «выборы» подрывают усилия, в том числе Минской группы ОБСЕ, по достижению мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта», — говорится в заявлении.
«Платформа проверки фактов» решила изучить реакцию международного сообщества на предыдущие выборы в Арцахе, чтобы выяснить, изменилась ли риторика этих структур или стран. Принимая во внимание тот факт, что позиция Турции и Азербайджана в отношении конфликта является очевидной, мы не включили заявления этих стран в наше исследование.
Президентские выборы 2012 года
19 июля 2012 года в Республике Арцах прошли президентские выборы. За выборами следили международные наблюдатели из разных стран, в том числе из Канады, Уругвая и России.
Тем не менее, многие страны осудили эти выборы, в том числе Россия, Канада, Грузия и другие.
Верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-председатель Европейской Комиссии Кэтрин Эштон накануне выборов выступила с заявлением, в котором, в частности, отметила, что не признает то конституционное и правовое поле, в соответствии с которыми они будут проходить. «Подтверждаю поддержку Европейского союза Минской группе ОБСЕ и предпринимаемым ее сопредседателями стабильным шагам по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Призываю стороны предпринять более большие усилия в направлении переговорного процесса по мирному урегулированию конфликта, на основании Мадридских принципов, которые позволят преодолеть статус-кво. Подтверждаю готовность ЕС оказать содействие усилиям в этом направлении», — говорилось в заявлении.
Минская группа ОБСЕ также заявила, что не признает выборы в НКР. «Однако три страны-сопредседателя МГ ОБСЕ, как и другие страны, не признают Карабах в качестве независимого и суверенного государства. Избирательные процедуры 19 июля никоим образом не влияют на окончательный правовой статус Нагорного Карабаха и результаты текущих переговоров».
Грузия не признала выборы. Министерство иностранных дел этой страны расспространило заявление, в котором говорилось: «МИД Грузии подтверждает однозначную поддержку суверенитету и территориальной целостности Азербайджана и не признает так называемые президентские выборы, которые прошли 19 июля в Нагорном Карабахе».
Канада, Новая Зеландия и Австралия заявили, что выборы не способствуют мирному урегулированию конфликта. Они также выразили поддержку проведению переговоров в рамках Минской группе ОБСЕ во имя мирного урегулирования.
Парламенсткие выборы 2015 года
3 мая 2015 года в Арцахе прошли выборы в Национальное Собрание 6-го созыва. Следить за этими выборами приехали международные наблюдатели из США, Европейского Союза и других стран.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением, в котором, в частности, говорилось: «Мы признаем роль народа Нагорного Карабаха в определении своего будущего. Тем не менее, ни одна из наших стран, ни любая другая страна не признает Нагорный Карабах в качестве независимого и суверенного государства. Соответственно, мы не принимаем результатов этих выборов в качестве фактора, влияющего на правовой статус Нагорного Карабаха, и подчеркиваем, что они ни в коей мере не предрешают окончательный статус Нагорного Карабаха или исход текущих переговоров, цель которых – достичь прочного и мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта», – заявили посредники.
Украина, на территории которой только-только начинался конфликт в Донбассе, не признала выборы. «Украина не признает так называемые парламентские выборы, которые состоялись 3 мая 2015 года на территории Нагорного Карабаха, и считает их нелегитимными. Результаты этих «выборов» на оккупированных территориях Азербайджана не могут иметь правовых последствий. Результаты этих «выборов» на оккупированных территориях Азербайджана не могут иметь правовых последствий», — говорится в заявлении МИД Украины.
МИД Грузии в очередной раз подтвердил свою поддержку территориальной целостности Азербайджана и заявил, что не признает парламентские выборы в НКР. В то же время Министерство выразило надежду, что все форматы будут использованы для мирного урегулирования конфликта.
Референдум по конституционным изменениям 2017 года
В 2017 году в Арцахе состоялся референдум по конституционным изменениям. За принятие новой Конституции проголосовали 87% населения. В результате система управления в Республике Арцах перешла с полупрезидентской модели на президентскую.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ заявили, что не признают референдум. «…Сопредседатели не принимают результаты референдума 20 февраля как затрагивающие правовой статус Нагорного Карабаха. Результаты референдума ни в коей мере не предрешают окончательный статус Нагорного Карабаха или исход текущих переговоров по карабахскому урегулированию», – отмечается в заявлении МГ ОБСЕ.
Пресс-секретарь МИД Украины Мариан Безза, коснувшись референдума, заявила, что Украина продолжает поддерживать территориальную целостность Азербайджана и не признает проведенный референдум.
«Украина не признает так называемый конституционный референдум, который прошел 20 февраля 2017 года на территории Нагорного Карабаха в Азербайджане и считает его нелегитимным. Референдум является нарушением Конституции Азербайджанской Республики и международного права и не имеет правовых последствий. Позиция Украины относительно нагорно-карабахского конфликта остается неизменной и заключается в безусловной поддержке суверенитета и территориальной целостности Азербайджанской Республики в ее международно признанных границах», — заявила пресс-секретать МИД Украины.
Грузия также не признала референдум, почти повторив сделанное в прошлые годы заявление.
Таким образом, резюмируя заявления различных стран и структур относительно недавних общереспубликанских выборах в Арцахе, мы можем констатировать, что изменений в позициях и риторике в основном не зарегистрировано. В случае всех выборов сопредседатели Минской группы ОБСЕ отмечали, что хотя и поддерживают демократические процессы, однако не признают выборы, так как независимость Арцаха не признана. Грузия и Украина безоговорочно поддерживают территориальную целостность Азербайджана, так как они также вовлечены в аналогичные конфликты. Их заявления также почти не подверглись изменениям.