Այսօր երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրն է: Տարբեր պետական այրեր շնորհավորական ուղերձներ են հղում, որոնցում սակայն շրջանցում են երեխաների իրավունքների պաշտպանության պետական քաղաքակության խնդիրներն ու իրավունքների պաշտպանվածության իրական վիճակը:
Հայաստանում աղքատ է յուրաքանչյուր երրորդ երեխան, իսկ յուրաքանչյուր երկրորդը խոցելի է բազմաչափ աղքատության տեսանկյունից: Սա է փաստում 2016 թվականի ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության «Մանկական աղքատությունը Հայաստանում» համատեղ զեկույցը: Ընդ որում, երեխաների դեպքում աղքատ լինել նշանակում է ոչ միայն ունենալ դրամական միջոցների կարիք, այլև զրկված լինել կյանքի համար վճռորոշ պայմաններից՝ սննդից, կրթությունից, կոմունալ, կացարանային և ժամանցի պայմաններից: Իրավիճակն առավել ողբերգական է գյուղական համայնքներում ապրող երեխաների համար` այստեղ նրանց խոցելիությունը հասնում է 82%-ի:
Սննդի առումով խոցելի են 0-5 տարեկան երեխաների գրեթե 1/3-ը, և դա արտացոլվում է երեխաների աճի վրա: ՀՀ Առողջապահության նախարարության տվյալներով` Հայաստանում մինչև 5 տարեկան երեխաների 19%-ը ցածրահասակ է (թերաճ) կամ պարբերաբար թերսնված, իսկ 10%ը` ծայրահեղ թերաճ:
Թեև կրթություն ստանալու իրավունքն ամրագրված է ՀՀ օրենսդրությամբ, տարեցտարի ավելի քիչ թվով երեխաներ են ստանում տարրական կամ միջնակարգ կրթություն: ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2015-2016 ուսումնական տարում դպրոց չի հաճախել տարրական դասարանի տարիքի երեխաների 8,4%-ը: Մինչդեռ 2011-2012 ուսումնական տարում այդ թիվը կազմել էր ընդամենը 1%: Սակայն, տարրական դասարաններում դպրոց հաճախելը դեռևս կրթություն ստանալու երաշխիք չէ, քանի որ բազմահազար երեխաներ դուրս են մնում դպրոցից աղքատության պատճառով: Դարձյալ ԱՎԾ պաշտոնական տվյալներով՝ 2007-2012 թթ. դպրոցներից հեռացել և որևէ տեղ ուսումը չի շարունակել ավելի քան 22,3 հազար աշակերտ:
Նրանց մեծամասնությունը ստիպված է եղել հեռանալ դպրոցից՝ չունենալով համապատասխան հագուստ և գրենական պիտույքներ, մի մասն էլ ստիպված է եղել տարատեսակ աշխատանքներ կատարել իր գոյությունն ապահովելու համար: «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության տվյալներով՝ Հայաստանում տարբեր տեսակի աշխատանքերում ներգրավված երեխաների թիվը հասնում է 1100-ի:
Հայաստանը թեև վավերացրել է Երեխայի իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան, սակայն 1/3 չափով է կատարում կոնվենցիայի շրջանակներում հանձնառած իր պարտավորությունները: «Երեխայի պաշտպանության ինդեքս-2016»-ի տվյալներով՝ Հայաստանը կարողացել է օրենքներում և իրավական ակտերում ամրագրել այն, ինչ պարտավորվել է, սակայն թերացել է արդեն նաև ազգային օրենսդրությամբ ամրագրված պարտավորությունների կիրառման հարցում:
Երեխայի պաշտպանության ինդեքսն իրականացվել է 9 երկրներում (Հայաստան, Ալբանիա, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Բուլղարիա, Կոսովո, Մոլդովա, Ռումինիա, Սերբիա, Վրաստան), որոնցից Հայաստանը մի քանի ցուցանիշներով զբաղեցրել է վերջին հորիզոնականները: Երեխայի տնտեսական շահագործման և խոցելիության ինդեքսում Հայաստանը վերջին՝ 9-րդ հորիզոնականում է, իսկ երեխաներին առևանգումից, վաճառքից կամ թրաֆիքինգից և սեռական շահագործումից պաշտպանելու ինդեքսում նախավերջին՝ 8-րդ հորիզոնականում է:

Недоразвитые, недоедающие и не посещающие школу: дети в Армении «защищены»
Сегодня Международный день защиты детей. Разные должностные лица шлют поздравительные послания, в которых, однако, обходят проблемы государственной политики в сфере защиты прав детей и реальную ситуацию защищенности этих прав.
Каждый третий ребенок в Армении – беден, а каждый второй – уязвим с точки зрения многомерной бедности. Об этом свидетельствуют данные совместного доклада ЮНИСЕФ и Национальной статистической службы Армении (НСС) «Детская бедность в Армении- 2016». При этом, в случае с детьми, быть бедным означает не только нуждаться в денежных средствах, но и быть лишенным решающих условий жизни: питание, образование, коммунальные услуги, жилье и досуг. Ситуация более трагична для детей, проживающих в сельской местности — здесь их уязвимость достигает 82%.
В плане питания уязвимы почти 1/3 детей в возрасте от 0 до 5 лет, и это находит свое отражение в росте детей. По данным Министерства здравоохранения РА, в Армении 19% детей в возрасте до 5 лет – низкорослые (недоразвитые) или периодически недоедающие, а 10%  — крайне недоразвиты.
Хотя и право на получение образования закреплено в законодательстве РА, из года в год все меньше детей получает начальное или среднее образование. По данным Национальной статистической службы РА, в 2015-2016 учебном году школу не посещало 8,4% детей младшего школьного возраста.
В то время как в 2011-2012 учебном году этот показатель составлял лишь 1%. Однако, посещение начальной школы не гарантирует получение образования, так как тысячи детей остаются вне школьных учреждений из-за бедности. Опять же, согласно официальной статистике НСС, в 2007-2012 гг. ушли из школы и нигде не продолжили учебу более 22,3 тысяч школьников.
Большинство из них были вынуждены уйти из школы, не имея надлежащей одежды и школьных принадлежностей, а некоторые из них были вынуждены  выполнять разного рода работу, чтобы обеспечить свое существование. По данным организации World Vision Armenia, число детей, вовлеченных в работы разного рода, достигает 1100.
Хотя Армения и ратифицировала Конвенцию ООН о правах ребенка, однако, выполняет 1/3 часть возложенных на себя обязательств в рамках Конвенции. По данным «Индекса защиты детей – 2016» , Армения смогла закрепить в законах и правовых актах то, что обязалась выполнить, однако уже допустила упущения в вопросе обязательств, закрепленных в национальном законодательстве.
Индекс зашиты детей проводился в 9 странах (Армения, Албания, Босния и Герцеговина, Болгария, Косово, Молдова, Румыния, Сербия, Грузия), среди которых Армения по некоторым показателям занимает последние позиции. В индексе экономической эксплуатации ребенка и уязвимости Армения занимает последнее 9 место, а в индексе защиты от похищения, продажи или трафикинга, сексуальной эксплуатации — предпоследнее 8 место.