Ի՞նչն էր «պինցետով հանում» և «արաղով ախտահանում» Նիկոլ Փաշինյանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 16-ին առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, թե չի հիշում, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի նախնական տարածման փուլում վիրուսի մասին «պինցետով հանելու» և «արաղով ախտահանելու» վերաբերյալ հայտարարություն է արել:
Լրագրողը, մասնավորապես, հարցրել էր. «Դուք ձեր վերջին լայվում հայտարարեցիք, որ հակահամաճարակային պայմանները համատարած չեն պահպանվում, ու, ըստ էության, թագավարակի տարածման համար մեղադրեցիք քաղաքացիներին: Դա այն դեպքում, երբ կորոնավիրուսի տարածման նախնական շրջանում հայտարարում էիք՝ կորոնավիրուսն ո՞ւմ շունն է, պինցետով կհանենք ու արաղով կախտահանենք»:
Փաշինյանը, ի պատասխան,  ընդգծել էր, որ չի հիշում նման բան. «Գուցե այլ շրջանակում է այդ հայտարարությունը հնչել»:
Շատ կայքեր՝ Antifake-ը, 7or.am-ը, live24.am-ը, անդրադառնալով այս թեմային, վարչապետին մեղադրել են սուտ խոսելու մեջ և պնդելով, որ իրականում այդ համատեքստում նման հայտարարություն եղել է:
Նշենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի հիշյալ ելույթը տեղի ունեցել է մարտի 12-ին Մալիշկայում սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավի ժամանակ: Նա պատմել էր մի դեպք, երբ կանադացի սփյուռքահայ կնոջ գործը  անձնագրային և վիզաների վարչությունում ձգձգել էին, ապա ասել՝ «եկել ես այստեղ՝ ինչ անես, Նիկոլը ձեզ խաբել է»։
«Կորոնավիրուսը չի վտանգավոր: Այ կորոնավիրուսն իրանք են իսկական, որ մինչև հիմա մեր պետական համակարգի օրգանիզմը քայքայում են: Ու էդ կորոնավիրուսներին իրար հետ հատիկ-հատիկ պինցետով հանելու ենք, տնական արաղով դեզինֆեկցիա անենք ու ուղարկենք իրենց գործերին։ Ապրիլի 5-ը սրա մասին է»,- հայտարարել էր վարչապետը:
Փաստացի, Փաշինյանի՝ «պինցետով հանելու» և «արաղով ախտահանելու» մասին խոսքը վերաբերում էր ոչ թե կորոնավիրուսին, այլ կոռումպացված պաշտոնյաներին: Սակայն մի շարք կայքեր նրա խոսքը ներկայացրել են կիսատ՝ չընդգրկելով խոսքի բովանդակային հատվածը։

Что Никол Пашинян «удалял пинцетом» и «дезинфицировал водкой»?
Премьер-министр Никол Пашинян на онлайн пресс-конференции 16 мая заявил, что не помнит о своих заявлениях касательно вируса – «вытащим пинцетом» и «продезинфицируем водкой» – сделанных им на начальном этапе распространения коронавируса в Армении.
«В ходе вашего последного прямого эфира вы заявили, что противоэпидемические условия не соблюдаются повсеместно, и, по сути, в распространении коронавируса вы обвинили граждан. И это в том случае, когда на начальном этапе распространения коронавируса вы заявляли «чей он пес, этот коронавирус, мы удалим его пинцетом и продезинфицируем водкой», — в частности, спросил журналист.
В ответ Пашинян подчеркнул, что не помнит ничего такого, заявив, что «возможно, вопрос прозвучал в других рамках».
Коснувшись этой темы, многие сайты – Antifake, 7or.am, live24.am – обвинили премьер-министра во лжи и утверждали, что в действительности в таком контексте такое заявление прозвучало.
Отметим, что упомянутое выступление Никола Пашиняна состоялась 12 марта в селе Малишка во время агиткампании по конституционному  референдуму. Он рассказал об одном случае, когда дело представительницы армянской диаспоры Канады было затянуто в паспортно-визовом управлении, после чего ей сказали: «Для чего ты сюда пришла? Никол вас обманул».
«Опасность заключается не в коронавирусе. Они и есть настоящий коронавирус, что до сих пор разъедают организм нашей государственной системы. И этих коронавирусов мы поштучно вытащим пинцентом, продезинфицируем домашней водкой, и отправим по своим делам», — заявил премьер-министр.
Фактически слова Пашиняна об «удалении пинцетом» и «дезинфицировании водкой» касались не коронавируса, а коррумпированных должностных лиц. Однако некоторые сайты представили речь премьера без ее содержательной части.