Միքայել Մինասյանի 1 լայվի 4 ստերը
Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան, երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը մայիսի 18-ին Ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակեց հերթական տեսաուղերձը, որում խոսեց ՌԴ Վորոնեժ քաղաքում Երևանից մեկնած ինքնաթիռի մասին։ Ըստ Մինասյանի՝ ինքնաթիռը բարձված է եղել մոտ 18 տոննա մաքսանենգ ծխախոտով, ինչն էլ հիմք է հանդիսացել Ռուսաստանի իրավապահների կողմից դրա առգրավման համար։
Միքայել Մինասյանն իր «Ստի վերջը 5» տեսաուղերձում, սակայն, հանդես է եկել իրականությանը չհամապատասխանող մի շարք պնդումներով, որոնց «Փաստերի ստուգման հարթակը» կանդրադառնա ստորև՝ ներկայացնելով դրանց կեղծ լինելու փաստերը։
Թռիչքների համար կառավարության որոշում պետք չէ
Ըստ Մինասյանի՝ արտակարգ դրության պայմաններում բոլոր ինքնաթիռները, որոնք մեկնում են Հայաստանից կամ ժամանում են Հայաստան, պետք է ունենան կառավարության թույլտվությունը։
Որպես հիմնավորում՝ Մինասյանի տեսաուղերձում ցուցադրվում է պարետատան կողմից տարածված բացատրական ուղեցույցից մի կադր, որտեղ գրվում է քաղաքացիների՝ ցամաքային սահմանով մուտքի ու ելքի արգելքների մասին։
Բայց հիշենք, որ Մինասյանը խոսում է ինքնաթիռի մասին, և հետևաբար՝ արտակարգ դրության մասին որոշման այս հատվածը մեջբերելը տեղին չէ և մանիպուլյատիվ է։ Հասկանանք, թե ինչ կանոնակարգեր կան օդային սահմանների մասով։
Այսպես, ՀՀ-ում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին կառավարության որոշման հավելվածի 5-րդ գլխի համաձայն՝ ՀՀ սահմանով ցամաքային և օդային հաղորդակցության այլ սահմանափակումները կարող են կիրառվել պարետի որոշմամբ։
Սակայն չկա պարետի որևէ որոշում, որը կսահմանափակի օդային բեռնափոխադրումները կամ բեռնափոխադրող ինքնաթիռների մեկնումն ու ժամանումը, կամ կենթադրի, որ դրա համար պետք է որևէ հատուկ թույլտվություն։ Ինչպես այս, այնպես էլ որևէ այլ թռիչքի համար պետք է Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության թույլտվությունը, որի ստացման կարգը, ինչպես մեզ տեղեկացրին վարչությունից, արտակարգ դրության պայմաններում որևէ կերպ չի փոփոխվել:
Այսինքն, մայիսի 9-ի՝ Երևան-Վորոնեժ թռիչքի համար կառավարության կամ պարետատան որևէ թույլտվություն պետք չէր: Ավելին՝ օրական բազմաթիվ (հիմնականում՝ բեռնափոխադրող) թռիչքներ են իրականացվում «Զվարթնոց» օդակայանից՝ առանց կառավարության կամ պարետի թույլտվության:
«Товары народного потребления» ապրանքատեսակ գոյություն չունի
Մինասյանն իր խոսքում մի քանի անգամ նշում է, որ ինքնաթիռում եղած 18 տոննա ծխախոտը ձևակերպված է եղել որպես «товары народного потребления» (ժողովրդական օգտագործման ապրանքներ-խմբ.)։
Մինչդեռ մաքսային հայտարարագրման և վիճակագրության վարման նպատակով Հայաստանում (և ամբողջ ԵԱՏՄ-ում) կիրառվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հաստատած՝ արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկը (ԱՏԳ ԱԱ): Սա նշանակում է, որ ցանկացած ապրանքատեսակ ունի միայն իրեն բնորոշ ապրանքային ծածկագիր և անվանում։ ԱՏԳ ԱԱ-ում թվարկված են բոլոր հնարավոր ապրանքները՝ 97 խումբ և ավելի քան 11 հազար ապրանքատեսակ։ Սակայն այդ 11 հազարից և որևէ մի ապրանքատեսակի անվանումը նույնիսկ նման չէ Միքայել Մինասյանի կողմից մի քանի անգամ հիշատակված «товары народного потребления» եզրույթին։
Սա նշանակում է, որ տեղափոխվող ապրանքը որևէ կերպ չէր կարող ձևակերպված լիներ ԱՏԳ ԱԱ-ում գոյություն չունեցող «товары народного потребления» անվանմամբ։
Թռիչքի մասին ոչինչ չի «ջնջվել»
Միքայել Մինասյանի խոսքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «մաֆիոզի վայել սկսում է հետքերը մաքրել և սկսում են հայկական բոլոր ռեգիստրներից… Ըստ հայկական ռեգիստրների՝ այդպիսի թռիչք չի եղել երբեք և չի եղել թռիչք Երևանից Վորոնեժ մայիսի 9-ին: Կարող եք հարցնել և տեսնել»:
Նախ նշենք, որ հետևելով Սերժ Սարգսյանի փեսայի խորհրդին՝ «Փաստերի ստուգման հարթակը» հարցում ուղարկեց Քաղավիացիայի գլխավոր վարչություն, և ստացված պատասխանը տրամագծորեն հակասում է Մինասյանի խոստացած ակնկալիքին: Քաղավիացիայի ռեգիստրներում հստակ երևում է, որ մայիսի 9-ին Երևանից եղել են թռիչքներ դեպի Մինսկ, Վորոնեժ, Լինչոպինգ և Էրբրիլ: Երևան-Վորոնեժ 9240 թռիչքը, ըստ Քաղավիացիայի ռեգիստրների, եղել է բեռնատար:
Սակայն նշված թռիչքը պարզապես բացակայում է «Զվարթնոց» օդակայանի չվացուցակից, և սրանում որևէ զարմանալի բան չկա, քանի որ «Հետքի» մեր գործընկերներն արդեն պարզել են, որ այդ չվացուցակում չկան բազմաթիվ թռիչքներ։ Չվացուցակում, ըստ էության, տեղ են գտնում միայն ոչ-չարտերային (կանոնավոր) ուղևորափոխադրող թռիչքները։ Բեռնափոխադրումներ իրականացնող թռիչքների՝ չվացուցակում լինելու որևէ տրամաբանություն չկա նույնիսկ։
Մաքսանենգ ծխախոտի սխալ ապացույցներ
Մինասյանը, շարունակելով «ջնջված» թռիչքի իր թեզը, նշում է, որ Փաշինյանը «գավառամիտ և մանկամիտ մաֆիոզ է, մոռանում է, որ կան նաև միջազգային թռիչքների ռեգիստրներ, որտեղ կա էտ թռիչքը, դուք կարող եք տեսնել, որ մայիսի 9-ին, այո, Վորոնեժ է վայրէջք կատարել Երևանից թռիչք, որում եղել է մաքսանենգ ծխախոտ»։ Մինասյանի պնդումը հիմնավորվում է FlightRadar24 կայքից արված լուսանկարով, որում երևում է Երևան-Վորոնեժ վերոնշյալ 9240 թռիչքը:
Չանդրադառնալով Փաշինյանի հասցեին Մինասյանի հնչեցրած որակումներին, ի լրումն այն փաստի, որ քաղավիացիայի ռեգիստրներում թռիչքի մասին տեղեկատվությունը ջնջված չէ, նշենք, որ FlightRadar24 կայքում, թեպետ կա այդ և այլ թռիչքների մասին տեղեկատվություն, սակայն որևէ հիշատակում չկա օդանավի բեռի կամ, առավել ևս, դրա օրինականության մասին:
FlightRadar24 կայքն ամեն թռիչքի մասին տալիս է տեղեկություններ ավիաուղու, թռիչքի և վայրէջքի կետերի, դրա համարի, ինչպես նաև ինքնաթիռի՝ ըստ ժամերի գտնվելու վայրերի ու բորտի արտադրության տարեթվի ու հաշվառման պետության մասին: Կայքը տեղեկությունները ստանում է դիսպետչերական ծառայություններից և չի ստանում ու երբեք չի պարունակում տեղեկություններ օդանավերի պարունակության մասին։
Այսպիսով, Միքայել Մինասյանը «Ստի վերջը 5» տեսաուղերձում դիմել է ապակողմնորոշող, մանիպուլյատիվ հնարքների՝ ներկայացնելով իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ և դրանց հիման վրա ստեղծելով պատրանք, թե իշխանությունները, չարաշահելով վարչական լծակները, ապօրինի գործողություններ են իրականացրել։

Четыре лжи в одном «лайве» Микаела Минасяна
Бывший посол Армении в Ватикане, зять третьего президента Сержа Саргсяна Микаел Минасян 18 мая разместил на своей странице в Facebook очередное видеообращение, в котором рассказал о самолете, который вылетел из Еревана в российский город Воронеж. По словам Минасяна, на борту самолета находилось около 18 тонн контрабандных сигарет, что послужило основанием для его конфискации российскими правоохранительными органами.
Однако в своем видеообращении под названием «Конец лжи — 5» Микаел Минасян сделал ряд несоответствующих действительности заявлений, к которым «Платформа проверки фактов» коснется ниже.
Для полетов разрешения правительства не требуется
По словам Минасяна, в условиях чрезвычайного положения все самолеты, которые вылетают из Армении или прибывают в Армению, должны иметь разрешение правительства.
В качестве обоснования в видеообращении Минасян демонстрирует снимок из инструкции комендатуры, где говорится о запрете на въезд и выезд граждан через сухопутную границу.щ
Однако вспомним, что Минасян говорит о самолете, и, следовательно, цитировать эту часть решения о чрезвычайном положении неуместно и манипулятивно. Разберемся, какие процедуры существуют по части воздушных границ.
Так, в соответствии с главой 5 приложения к постановлению правительства об объявлении чрезвычайного положения в Республике Армения, другие ограничения наземного и воздушного сообщения через границу Армении могут быть применены по решению коменданта.
Однако не существует ни одного решения коменданта, которое ограничивало бы воздушные грузовые перевозки или отправку и прибытие грузовых самолетов, или предполагало бы, что для этого требуется какое-либо специальное разрешение. И для этого, и для других рейсов требуется разрешение Главного управления гражданской авиации (ГУГА), порядок получения которого, как нам сообщили в управлении, ни коим образом не изменился в условиях чрезвычайного положения.
То есть, для выполненного 9 мая рейса Ереван-Воронеж какого-либо разрешения правительства или комендатуры не требовалось. Кроме того, ежедневно из аэропорта «Звартноц» выполняются множество рейсов (в основном грузовые) без разрешения правительства или коменданта.
Наименования «Товары народного потребления» не существует
В своей речи Минасян несколько раз отмечает, что находящиеся на борту самолета 18 тонн сигарет были оформлены как «товары народного потребления».
Между тем, для ведения таможенного декларирования и статистики в Армении (и на всей территории ЕАЭС) применяется утвержденная Евразийской экономической комиссией Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД). Это означает, что любой вид товара имеет свойственные только ему код и наименование. В ТН ВЭД перечислены все возможные виды товаров: 97 групп и более 11 тысяч видов товаров. Однако наименование ни одного из этих 11 тыс. товаров даже близко не похоже на термин «товары народного потребления», неоднократно упомянутый Микаелем Минасяном.
Это означает, что перевозимый товар ни коим образом не мог быть оформлен под несуществующим в ТН ВЭД наименованием «товары народного потребления».
Никакой информации о полете «не удалялось»
По словам Микаела Минасяна, премьер-министр Никол Пашинян «подобно мафии, начинает устранять следы, в первую очередь из всех регистров вычеркивается этот рейс… Согласно армянскому регистру такого рейса никогда не было. Рейся из Еревана в Воронеж 9 мая не выполнялось. Можете спросить и сами все увидите».
Прежде всего отметим, по совету зятя Сержа Саргсяна «Платформа проверки фактов» направила запрос в ГУГА, и полученный ответ диаметрально противоречит словам Минасяна. Из регистров гражданской авиации видно, что 9 мая были выполнены рейсы из Еревана в Минск, Воронеж, Линчпинг и Эрбиль. По данным гегистра, рейс N 9240 Ереван-Воронеж был грузовым.
Однако указанный рейс просто отсутствует в расписании авиарейсов аэропорта «Звартноц», и в этом нет ничего удивительного, поскольку наши партнеры из сайта Hetq.am уже выяснили, что в этом расписании нет множества рейсов. По сути, в расписании указываются только не чартерные (регулярные) пассажирские перевозки. Нет даже никакой логики включения в расписание грузовых рейсов.
Неверные доказательства о контрабандных сигаретах
В продолжение своего тезиса об «удаленном» рейсе Минасян отмечает, что Пашинян – «провинциальный и инфантильный мафиози, который забывает, что есть также международные регистры полетов, где указан обратный рейс. Вы можете посмотреть, что 9 мая в Воронеже приземлился самолет из Еревана, на борту которого были контрабандные сигареты». Минасян обосновывает свое заявление снимком с сайта FlightRadar24, на котором виден вышеупомянутый рейс N 9240 Ереван-Воронеж.
Не касаясь квалификаций Минасяна, адресованных Пашиняну, в дополнение к тому факту, что информация о полете в регистрах гражданской авиации не удалена, отметим, что, хотя на сайте FlightRadar24 и есть информация об этом и других рейсах, однако каких-либо упоминаний о грузе и, тем более, его законности нет.
FlightRadar24 предоставляет информацию о каждом рейсе авиакомпании, точках вылета и посадки, его номере, а также местонахождении воздушного судна по времени и дате выпуска борта и государства регистрации. Сайт получает информацию от диспетчерских служб, не получает и не содержит информации о содержании борта самолета.
Так, в видеообращении «Конец лжи 5» Микаел Минасян прибег к вводящим в заблуждение манипулятивным уловкам, представляя не соответствующую действительности информацию и создавая на их основе иллюзию того, что власти, злоупотребляя административными рычагами, совершили незаконные действия.