Պաշտպանիչ դիմակները կարող են նվազեցնել վիրուսի տարածման տեմպերը
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 19-ի ԱԺ արտահերթ նիստին անդրադարձավ դիմակների օգտագործումը պարտադիր դարձնելու օրենքին։ «Աշխարհում 100 տոկոսանոց պատասխան էս պահին չկա՝ դիմակը օգնու՞մ է, թե ոչ։ Երկուշաբթի օրը առողջապահական կազմակերպությունները, այդ թվում՝ գլոբալ, ասում են, որ օգնում ա դիմակը, երեքշաբթի ասում՝ բայց ոնց որ չի օգնում»,- նշեց Միրզոյանը և հավելեց, որ, այնուամենայնիվ, կա շանս, որ դիմակ կրելը կարող  է օգնել և կյանքեր փրկել։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 25-ից հանրային փակ վայրերում դիմակ և ձեռնոց կրելը կլինի պարտադիր, իսկ բաց տարածքներում պարտադիր կլինի դիմակների առկայությունը։ Առանց դիմակի քաղաքացիները կտուգանվեն 10 հազար դրամով։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել դիմակների արդյունավետության մասին քննարկումները և մասնագետների հայտարարությունները։
Դիմակների արդյունավետության խնդիրը
Հարցը, թե արդյո՞ք պաշտպանիչ դիմակ կրելը կօգնի չվարակվել կորոնավիրուսով, քննարկվում է վիրուսի տարածման առաջին իսկ օրերից։ Սկզբնական շրջանում, երբ վարակակիրների թիվը քիչ էր, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կորոնավիրուսով չվարակված մարդկանց խորհուրդ չէր տալիս դիմակ կրել, քանի որ այն հիմնականում ոչ թե պաշտպանում է վարակվելուց, այլ օգնում է չվարակել այլոց։ Ըստ այդմ՝ դիմակ խորհուրդ էր տրվում կրել վարակված մարդկանց կամ նրանց, որոնք խնամում  են վարակակրին։
Դիմակ կրել-չկրելու մասին տեղական և համաշխարհային առողջապահական կազմակերպությունների կարծիքները փոխվում են՝ վարակի տարածման տեմպերի փոփոխմանը զուգահեռ։ Դրա հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ ներկայում, երբ վարակակիրների թիվն ամբողջ աշխարհում հասնում է 5 միլիոնի, իսկ լայնածավալ թեստավորումներ արվում են միայն մի քանի երկրներում, դիմակների առկայությունը հատկապես փակ տարածքներում կենսական նշանակություն ունի։ Մյուս կողմից՝ վարակակիրների շրջանում մեծ է ասիմպտոմ վարակակիրների թիվը, այսինքն` նրանց, որոնք չունեն կորոնավիրուսով վարակված լինելու որևէ ախտանշան։ Այլ կերպ ասած՝ վիրուսի տարածման ներկա տեմպերում որևէ մեկը վստահ չի կարող լինել, որ ինքը վարակակիր չէ և չի վարակի դիմացինին, եթե չկրի պաշտպանիչ դիմակ։ Մյուս կողմից, մասնագետները հերքում են այն տեղեկությունները, թե պաշտպանիչ դիմակները որևէ կերպ չեն նվազեցնում նաև չվարակվելու հավանականությունը։
Սոցիալական հարթակներում տարբեր քննարկումներ են տարածվում նաև, թե, իբր, դիմակների որոշ տեսակներ ավելի արդյունավետ են վիրուսից պաշտպանվելու համար, իսկ որոշ տեսակներ, ինչպես կտորե դիմակները, ընդհանրապես արդյունավետ չեն։ Սակայն այս խոսակցությունները հերքվում են մի շարք մասնագետների կողմից։ Դիմակները, իհարկե, ոչ 100 տոկոսով, բայց կարող են պաշտպանել վարակվելուց։
Առողջապահական կազմակերպություններն առաջին հերթին խորհուրդ են տալիս պահպանել նվազագույնը 1․8 մետր սոցիալական հեռավորություն՝ վարակի տարածումը նվազեցնելու նպատակով։ Իսկ հատկապես այն վարերում, որտեղ ապահովված չեն սոցիալական հեռավորության անհրաժեշտ պայմանները, հարկավոր է կրել դիմակներ։ Մասնագետների կարծիքով՝ ընդունելի են անգամ տանը պատրաստված պաշտպանիչ դիմակները՝ որպես բժշկական դիմակի այլընտրանք։ Վերջինները նաև առավել հասանելի են գնային առումով։
Դիմակ կրելը պարտադիր է բազմաթիվ երկրներում
Ավստրիայում պաշտպանիչ դիմակների օգտագործումը խանութներում և դեղատներում պարտադիր է դարձել  մարտի վերջից, իսկ քիչ ավելի ուշ դիմակների օգտագործումը պարտադիր դարձավ այդ երկրի բոլոր հանրային վայրերում։ Դրանից հետո Ավստրիայում զգալի նվազեց օրական գրանցվող վարակակիրների թիվը։
Անկախ դիմակների ազդեցության վերաբերյալ վիճահարույց քննարկումներից՝ մի շարք այլ երկրներ ևս հանրային վայրերում և հատկապես փակ տարածքներում դիմակ օգտագործելը դարձրել են պարտադիր։ Նրանց թվում է նաև Գերմանիան, որը աշխարհում վարակակիրների թվով առաջիններից է։ Ապրիլի 22-ին՝ նախքան արտակարգ դրության ավարտը, այստեղ պարտադիր դարձավ դիմակների օգտագործումը, իսկ պահանջը խախտելու դեպքում տուգանքը 5000 եվրո է։ Մայիսի 18-ի դրությամբ, ըստ Worldometer.com կայքի, Գերմանիայում գրանցվել է վարակի 638 նոր դեպք, իսկ մինչև մայիսի մեկը այս երկրում դեպքերը ավելանում էին քառանիշ թվերով։
Մարտի 10-ին՝ կարանտինային ռեժիմի ավարտից մեկ օր առաջ, Ֆրանսիայում ևս որոշում ընդունվեց պարտադիր դարձնել դիմակների օգտագործումը հանրային վայրերում։ Հանրային վայրերում դիմակների օգտագործումը պարտադիր է Չեխիայում, Սլովակիայում, ԱՄԷ-ում և տասնյակից ավելի այլ երկրներում։
Ամփոփելով՝ կարող ենք նշել, որ թեպետ մինչ օրս հստակ չէ պաշտպանիչ դիմակների ազդեցության չափը, բայց մասնագետների կարծիքով՝ միանշանակ է, որ դիմակները կարող են օգնել նվազեցնել վարակի տարածումն ու խուսափել առավել վտանգավոր հետևանքներից։
#45 ՓԱՍՏԱՉԱՓ․ Ադրբեջանական հետքն ու մոսկովյան այցը
«Փաստերի ստուգման հարթակի» «Փաստաչափ» հաղորդումը ներկայացնում է հունվարի 1-15-ը հայկական մեդիադաշտում տեղ գտած կեղծ լուրերը՝ ադրբեջանական ապրանքների ու ադրբեջանցիների` ՀՀ-ում...

Защитные маски могут снизить темпы распространения вируса
19 мая, на внеочередном заседании Национального собрания, председатель НС Арарат Мирзоян упомянул о законе о введении обязательного масочного режима. «В мире на данный момент нет 100-процентного ответа на вопрос, помогает ли маска. В понедельник организации здравоохранения, в том числе глобальные, утверждают, что маска помогает, во вторник – что, по-видимому, не помогает», — отметил Мирзоян и добавил, что, тем не менее, есть шанс, что ношение маски может помочь и спасти жизни.
Напомним, с 25 мая ношение масок и перчаток в закрытых общественных помещениях станет обязательным, а на открытых территориях обязательным будет наличие маски. Граждане без масок будут штрафоваться на 10 тысяч драмов.
«Платформа проверки фактов» решила изучить дискуссии и заявления специалистов об эффективности масок.
Вопрос эффективности масок
Вопрос, может ли ношение защитной маски спасти от заражения коронавирусом, обсуждается с первых же дней распространения вируса. Поначалу, когда зараженных было не так много, Всемирная организация здравоохранения не советовала носить маски людям, не зараженным коронавирусом, поскольку они в основном не защищают от заражения, а помогают не заразить других. Посему маски рекомендовали носить зараженным или ухаживающим за ними.
Мнения всемирных организаций здравоохранения о ношении или неношении масок меняются параллельно изменению темпов распространения вируса. Одна из основных причин в том, что сегодня, когда число вирусоносителей в мире достигает 5 миллионов, а широкомасштабное тестирование проводится только в нескольких странах, наличие масок, особенно в закрытых помещениях, обретает жизненно-важное значение. С другой стороны, немалое число среди носителей составляют бессимптомные больные, то есть те, у кого нет никаких симптомов заражения коронавирусом. Иначе говоря, при нынешних темпах распространения вируса никто не может быть уверен, что не является носителем и не заразит ближнего, если не будет носить маску. С другой стороны, специалисты опровергают сведения о том, что защитные маски никак не снижают вероятность, что вы не будете заражены.
На социальных площадках обсуждают и другой вопрос: что якобы некоторые виды масок более эффективны для защиты от вируса, другие, например, тряпичные маски, совершенно бесполезны. Однако эти разговоры опровергаются рядом специалистов. Маски, конечно, не на 100 процентов, но могут защитить от заражения.
Организации здравоохранения в целях снижения вероятности распространения вируса рекомендуют, в первую очередь, соблюдать социальную дистанцию не менее 1,8 метра. А в местах, где условия, необходимые для соблюдения социальной дистанции, не обеспечены, необходимо носить маски. По мнению специалистов, как альтернатива медицинским приемлемы даже маски, изготовленные в домашних условиях. Кроме того, они более доступны по цене.
Масочный режим является обязательным во многих странах
В Австрии требование об обязательном ношении масок в магазинах и аптеках было введено еще в конце марта, а чуть позже масочный режим ввели и во всех общественных местах. После этого в стране значительно снизились суточные показатели заражения.
Несмотря на спорные дискуссии об эффективности масок, их ношение в общественных места, особенно в закрытых помещениях стало обязательным и в ряде других стран. Среди них Германия, которая является одним из лидеров по числу вирусоносителей. 22 апреля, до окончания чрезвычайного положения, в этой стране было введено требование об обязательном ношении масок, а для нарушителей установлен штраф в размере 5000 евро. По состоянию на 18 мая, согласно сайту Worldometer.com, в Германии зарегистрировано 638 новых случаев заражения, тогда как до первого мая случаи заражения увеличивались на четырехзначные числа.
Во Франции 10 марта, за день до окончания карантинного режима, также было принято решение об обязательном ношении масок в общественных местах. Аналогичное требование установили Чехия, Словакия, ОАЭ и более десятка других стран.
Подводя итоги, можем отметить, что хотя эффективность защитных масок до сих пор не изучена до конца, специалисты считают, что маски однозначно могут помочь снизить вероятность распространения вируса и избежать наиболее опасных последствий.