Արմավիրում խոստացված և չբացված աղբի վերամշակման գործարանի հետքերով
Հայաստանում աղբի վերամշակման գործարան կառուցելու անհրաժեշտության և դրա էկոլոգիական ու սոցիալական նշանակության մասին բազմիցս է խոսվել, բազմաթիվ անգամներ տարբեր քաղաքական ուժերի ու պաշտոնյաների նախընտրական ծրագրերի ու խոստումների շարքում եղել է նաև հենց աղբի վերամշակման գործարանի կառուցումը։
Սակայն այս խոստումներն իրականությանը մոտ չեն եղել, բացառությամբ, թերևս, Արմավիր քաղաքում կառուցվելիք աղբի վերամշակման գործարանի։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե ինչպես սկսվեց և որտեղ ավարտվեց աղբի վերամշակման գործարանի պատմությունը։
Ինչպես սկսվեց
2014 թվականին նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել էր Չեխիա։ Պատվիրակության կազմում էր նաև Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը։ Այցի ընթացքում ստորագրվել էր փոխըմբռնման հուշագիր, որով կողմերը բարեկամական կապեր էին հաստատել կառավարման, տնտեսական, գյուղատնտեսության և այլ բնագավառներում փոխհամագործակցությունը զարգացնելու նպատակով:
Տարվա ընթացքում մի քանի փոխադարձ այցերի արդյունքում սեպտեմբերին, ի թիվս այլ պայմանավորվածությունների, որոշում էր կայացվել չեխական կողմի մասնագիտական աջակցության, ինչպես նաև հնարավոր մասնակցության միջոցով Արմավիրի մարզում հիմնել աղբի վերամշակմամբ զբաղվող ընկերություն։
Մարզպետի եղբայրը՝ աղբ վերամշակող
Հաջորդ տարի՝ 2015 թվականի հուլիսին, ստեղծվեց «Գրինէկո կաս» ՍՊԸ-ն, որի մասնակիցներն էին Չեխիայի Հանրապետության քաղաքացի Պավել Դուրչակն ու Արմավիրի այդ ժամանակվա մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի եղբայրը՝ Արամ Ղահրամանյանը, որը նաև զբաղեցնում էր մարզպետի խորհրդականի պաշտոնը։
Նույն թվականի հոկտեմբերին կառավարությունը հավանություն տվեց Արմավիրի քաղաքային համայնքի սեփականությունը հանդիսացող 15 հա հողամասը կադաստրային արժեքով հայ-չեխական «Գրինէկո Կաս» ՍՊԸ-ին ուղղակի վաճառքի ձևով օտարելու՝ համայնքի առաջարկությանը։
Ընդհանուր 17․5 մլրդ դրամ (մոտ 33 մլն եվրո) արժողությամբ ներդրումային ծրագրի շրջանակում ընկերությունը պարտավորվում էր Արմավիր քաղաքի աղբավայրի հարակից 15 հա մակերեսով հողատարածքում կառուցել աղբի վերամշակման գործարան և հիմնել ջերմոցային տնտեսություն, որի շնորհիվ կստեղծվեր 100-120 նոր աշխատատեղ։
Գործարանն ու ջերմոցային տնտեսությունը պետք է կառուցվեին 3 տարվա ընթացքում։
Ընդ որում՝ օտարվող հողամասը 3 տարվա ընթացքում նպատակային նշանակությամբ չօգտագործվելու դեպքում սահմանված կարգով պետք է ներկայացվեր որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին կառավարության որոշման նախագիծ:
Անցավ 2 տարի
Աղբի վերամշակման գործարանի և ջերմոցային տնտեսության թեման վերաբացվեց նաև 2017-ի գարնանը, երբ հայտնի դարձան դրա մանրամասները։ Ըստ մամուլի հրապարակումների՝ նախագծային աշխատանքներն արդեն ավարտվել էին, իսկ աղբի վերամշակումն իրականացվելու էր 3 փուլով։
Առաջին փուլում շուրջ 22,000 կոնտեյներներ էին տեղադրվելու Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերում, որտեղ տեսակավորվելու էր աղբը։ Ըստ մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի՝ կոնտեյներների վրա տեղադրված էին լինելու չիպեր, որոնք ցույց էին տալու կուտակված աղբի ծավալը յուրաքանչյուր կոնտեյներում և հնարավորություն էին տալու ճիշտ ժամանակին տեղափոխել աղբը։
Երկրորդ փուլով արտադրվելու էր բիոգազ։
Երրորդ փուլով աղբի մնացորդը նորից վերամշակվելու էր, որի արդյունքում ստացվելու էր եվրոդիզել-6 վառելանյութը։
4.5 տարի անց
«Գրինէկո Կաս» ընկերության հետ պայմանագրի ստորագրումից անցել է ավելի քան 4.5 տարի, սակայն Արմավիրում աղբի վերամշակման գործարանն ու ջերմոցային տնտեսությունն այդպես չեն հիմնվել։
Արմավիրի քաղաքի աղբահանությամբ զբաղվող «Բարեկարգում» ՀՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Արթուր Հարությունյանը «Փաստերի ստուգման հարթակի» հետ զրույցում հայտնեց, որ քաղաքում մի քանի տարի առաջ աղբի վերամշակման գործարան կառուցելու մասին լուրեր իսկապես շրջանառվել են, սակայն պաշտոնական որևէ քայլ չի արվել, և իրենք որևէ տեղեկություն չունեն, թե ինչպես սկսվեցին և ավարտվեցին գործարանի կառուցման մասին խոսակցությունները։
Աղբավայրի պահակ Սամվել Թովմասյանն էլ հայտնեց, որ մոտ 2 տարի առաջ մի քանի հոգի այցելել են աղբավայր, թվով 5 փոսեր փորել աղբավայրի տարբեր հատվածներում և հեռացել։
Թովմասյանի խոսքով՝ փոսերը փորվել են աղբի շերտի հաստությունը չափելու համար, և հավանաբար՝ ստացված տվյալները չեն բավարարել ներդրող կողմին։ Ամեն դեպքում, ըստ պահակի, դա միակ և վերջին այցն է եղել աղբավայր։
Արմավիրի մարզպետարանից էլ Fip.am-ին հայտնեցին, որ չնայած պայմանագրով նախատեսված 3 տարի վերջնաժամկետը լրացել է դեռևս 2018-ի հոկտեմբերին, սակայն դեռ չի կազմվել և ներկայացվել այդ որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին նոր որոշման նախագիծը: Մարզպետարանից նաև հայտնեցին, որ կապված նոր կորոնավիրուսի համավարակի հետ՝ այս գործընթացը սառեցված էր, և միայն մայիսի 21-ին է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն ուղարկվել համապատասխան հիմնավորում, որի հիման վրա նախարարությունում կպատրաստվի և կառավարություն կներկայացվի 2015 թ․ հոկտեմբերի 8-ի 1268 Ա որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին նախագիծը։
Արմավիրի համայնքապետարանից էլ տեղեկացրեցին, որ այս պահին հողատարածքը չի օգտագործվում, իսկ հողի տարեկան հարկը՝ 5176 դրամ, մինչ օրս վճարված չէ։ Ընդհանուր առմամբ, հողի հարկը՝ տույժերով ու տուգանքներով, կազմում է 35,800 դրամ։
«Գրինէկո Կաս» ընկերության ներկայացուցիչների հետ կապ հաստատել չհաջողվեց։
Այսպիսով, փաստենք, որ տարիներ առաջ Արմավիրի մարզում խոստացված աղբի վերամշակման գործարանն ու ջերմոցային տնտեսությունները չկառուցվեցին, մինչ օրս սեփականատիրոջ կողմից չի վճարվել տարիներ ի վեր կուտակված հողի հարկը, իսկ 2015-ին կառավարության կողմից դրված՝ 3 տարի անց ծրագիրը չիրականացվելու դեպքում որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջը կատարելու աշխատանքները մեկնարկել են միայն վերջերս։

По следам обещанного и неоткрывшегося мусороперерабатывающего завода в Армавире
О необходимости в строительстве мусороперерабатывающего завода в Армении и его экологическом и социальном значении говорилось неоднократно.  Множество раз строительство мусороперерабатывающего завода включалось в предвыборные программы и обещания различных политических сил и должностных лиц.
Однако эти обещания далеки от действительности, за исключением, пожалуй, строящегося в городе Армавир завода по переработке мусора.
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, как начиналась и чем закончилась история строительства завода по переработке мусора.
Как начиналось
В 2014 году делегация во главе с бывшим президентом Сержем Саргсяном отправилась в Чехию. В составе делегации был также губернатор Армавирской области Ашот Каграманян. В ходе визита был подписан меморандум о взаимопонимании, в соответствии с которым стороны установили дружеские отношения с целью развития сотрудничества в сферах управления, экономики, сельского хозяйства и т.д.
В результате нескольких взаимных визитов, совершенных в течение года, в сентябре, в числе прочих договоренностей было принято решение о создании компании по переработке мусора в Армавирской области при профессиональной поддержке чешской стороны, а также посредством возможного участия.
Перерабатывающий мусор брат губернатора
В следующем году, в июле 2015 года, было основано ООО «Гринэко-Кас». Его участниками были гражданин Чехии Павел Дурчак и брат тогдашнего губернатора Армавирской области Ашота Каграманяна – Арам Каграманян, который занимал должность советника губернатора.
В октябре того же года правительство одобрило предложение об отчуждении в форме прямой продажи земельного участка в 15 гектаров, принадлежащего городской общине Армавира, армяно-чешскому ООО «Гринэко-Кас».
В рамках инвестиционной программы стоимостью 17.55 млрд. драмов (около 33 млн. евро) компания обязывалась построить мусороперерабатывающий завод на участке площадью 15 гектаров, прилегающем к городской мусорной свалке Армавира, и создать тепличное хозяйство, благодарю которому открылись бы 100-120 новых рабочих мест.
Завод и тепличное хозяйство должны были быть построены в течение 3 лет.
При этом, в случае неиспользования по целевому назначению отчуждаемого земельного участка в течение 3 лет, в установленном порядке должен был быть представлен проект постановления правительства о признании утратившим силу решения.
Прошло 2 года
Тема завода по переработке мусора и тепличного хозяйства была вновь открыта весной 2017 года, когда стали известны некоторые подробности. Согласно публикациям СМИ, проектные работы были уже завершены, а переработка мусора должна была проводиться в 3 этапа.
На первом этапе в Армавирской и Арагацотнской области должны были быть размещены около 22 000 контейнеров для сортировки мусора. По словам губернатора Ашота Каграманяна, на контейнерах должны были быть установлены чипы, которые показывали бы объем накопленного мусора и позволяли бы своеременно вывозить мусор.
На втором этапе производился бы биогаз.
На третьем этапе остатки мусора вновь должны были быть переработаны. В результате переработки получалось бы топливо евро дизель-6.
Четыре с половиной года спустя
С момента подписания договора с «Гринэко-Кас» прошло более 4,5 лет, но завод по переработке мусора и тепличное хозяйство в Армавирской области так и не были основаны.
Заместитель директора занимающейся вывозом мусора в городе Армавир НКО «Барекаргум» Артур Арутюнян в беседе с «Платформой проверки фактов» сообщил, что новости о строительстве мусороперерабатывающего завода в городе действительно муссировались несколько лет назад, однако никаких официальных шагов не предпринималось, и у них нет информации о том, как начались и закончились разговоры о строительстве завода.
Охранник мусорной свалки Самвел Товмасян сообщил, что около двух лет назад несколько человек посетили свалку, выкопали 5 ям в разных частях свалки и уехали.
По словам Товмасяна, ямы были вырыты для измерения толщины мусорного слоя, и, по всей вероятности, полученные данные не удовлетворили инвестора. В любом случае, по словам охранника, это был первый и последний визит на свалку.
В областной администрации Армавира Fip.am сообщили, что хотя предусмотренный договором трехлетний срок истек в октябре 2018 года, однако новое постановление о признании устратившим силу это решение пока не подготовлено. В администрации также сообщила, что из-за эпидемии коронавируса нового типа этот процесс был заморожен, и лишь 21 мая в Министерство территориального управления и инфраструктуры было отправлено соответствующее обоснование, на основании которого министерство подготовит и представит в правительство проект о признании утратившим силу решение № 1268 А от 8 октября 2015 года.
В муниципалитете Армавира сообщили, что на данный момент земельный участок не используется, а годовой земельный налог в 5176 драмов по сей день не уплачен. В целом, земельный налог со штрафами и взысканиями составляет 35, 800 драмов.
С представителями компании «Гринэко-Кас» связаться не удалось.
Обобщение
Таким образом, констатируем, что обещанные несколько лет назад в Армавирской области мусороперерабатывающий завод и тепличное хозяйство так и не были построены. Земельный налог, накопленный за эти годы, не был оплачен владельцем, а работы по выполнению установленного в 2015 году правительством требования о признании утратившим силу решения в случае, если программа не будет реализована через 3 года, стартовали лишь недавно.