Մայիսի 22-ին հրապարակվել էր Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արթուր Վանեցյանի հարցազրույցը «Հրապարակ» օրաթերթի լրագրողների հետ։
Հարցազրույցում, քննադատելով ներկայիս իշխանությունների վարած քաղաքականությունը, Վանեցյանը, մասնավորապես, հայտարարել էր․ «Ինչ վերաբերում է հակաճգնաժամային կառավարությանը, ապա կարծում եմ՝ Հայաստանում կան շատ անհատներ, քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, որոնք արհեստավարժ են, հայրենասեր են և որոնք առանց պարգևավճարների կարող են ծառայել իրենց հայրենիքին ու իրենց նպաստը բերել մեր հայրենիքի զարգացմանը»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե արդյո՞ք Արթուր Վանեցյանն ԱԱԾ ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում պարգևավճարներ ստացել է, թե՞ ոչ։
Որքան եկամուտ է հայտարարագրել Արթուր Վանեցյանը
Այսպես, Արթուր Վանեցյանը ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնին է նշանակվել հեղափոխությունից անմիջապես հետո՝ 2018 թ․ մայիսի 10-ին։
Ըստ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կայքում տեղադրված պաշտոնական հայտարարագրի՝ պաշտոնը ստանձնելու պահին Վանեցյանը որպես աշխատանքի վարձատրություն և/կամ դրան հավասարեցված այլ վճարումներ (2018 թ. հունվարից) նշել է 1 մլն 800 հազար դրամ եկամուտ։
Ըստ նույն կայքում տեղադրված՝ արդեն 2018 թ․ տարեկան հայտարարագրի՝ Վանեցյանի տարեկան եկամուտը կազմել է 8 մլն 904 հազար դրամ։
Այսինքն՝ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը ստանձնելու պահից մինչև տարեվերջ Արթուր Վանեցյանը ստացել է մոտ 7 մլն 50 հազար դրամ աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարներ։
Արթուր Վանեցյանն ազատվեց ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից 2019 թ․ սեպտեմբերի 16-ին։
Պաշտոնը դադարեցնելու օրվա դրությամբ ներկայացված հայտարարագրում Վանեցյանը նշել էր, որ 2019 թ. հունվարի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում ստացել է 14 մլն 341 հազար դրամ աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարներ։
Սա նշանակում է, որ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնելու 16 ամիս և 6 օրվա ընթացքում Վանեցյանը ստացել է 21 մլն 391 հազար դրամ աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարներ։
Որքան աշխատավարձ է ստանում ԱԱԾ տնօրենը
Մինչդեռ «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքով՝ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող անձի պաշտոնային դրույքաչափը 12 է։ Որպեսզի հասկանանք, թե որքան է կազմում այս պաշտոնյայի աշխատավարձը, հարկավոր է դրույքաչափը բազմապատկել բազային աշխատավարձի (չշփոթել նվազագույն աշխատավարձի հետ) հետ։
Բազային աշխատավարձը վերջին տարիներին չի փոխվել և ըստ ՀՀ պետական բյուջեի մասին օրենքի՝ 66,140 դրամ է, ըստ այդմ՝ Արթուր Վանեցյանի աշխատավարձը կազմել է 793,680 դրամ, իսկ հարկումից հետո՝ մոտ 605 հազար դրամ։
Ստացվում է, որ շատ մոտավոր հաշվարկներով Վանեցյանն իր պաշտոնավարման 16 ամիս 6 օրվա ընթացքում որպես աշխատավարձ, արձակուրդային վճար և վերջնահաշվարկ ստացել է մոտ 10 մլն դրամ։
Մինչդեռ, ինչպես տեսնում ենք, Արթուր Վանեցյանի եկամուտները պաշտոնավարման ընթացքում կազմել են 21․4 մլն դրամ (ինչպես նշված էր հայտարարագրերում) կամ՝ 11․4 մլն դրամով ավելի, քան վերջինիս աշխատավարձն է։ Եվ քանի որ հայտարարագրում նշված եկամուտները վերաբերում են ոչ միայն աշխատավարձին, այլ նաև դրան հավասարեցված այլ վճարներին (պարգևատրում, հավելավճար, խրախուսում և այլն), ապա ստացվում է, որ Վանեցյանը ստացել է 11․4 մլն դրամ պարգևավճար կամ հավելավճար։
Այսպիսով, փաստենք, որ Վանեցյանը հարցազրույցում կասկած է հայտնում պարգևավճար ստացող պաշտոնյաների՝ հայրենիքին ծառայելու կարողության կամ նվիրվածության մասին այն դեպքում, երբ ԱԱԾ-ն ղեկավարելու ժամանակահատվածում որպես պարգևավճար/հավելավճար ստացել է ավելի քան 11 մլն դրամ։

Получавший премии Ванецян против премий
Газета «Грапарак» 22 мая опубликовала интервью с бывшим директором Службы национальной безопасности (СНБ), председателем Совета попечителей фонда развития «Родина» Артуром Ванецяном.
В интервью, критикуя политикy, проводимую нынешними властями, Ванецян, в частности, заявил: «Что касается антикризисного правительства, то считаю, что в Армении много индивидуумов, представителей политических сил, которые являются профессионалами, которые патриотичны, могут служить своей Родине без премий и способствовать ее развитию».
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, получал ли Артур Ванецян премии или нет за время своего пребывания на посту директора Службы национальной безопасности.
Какие доходы задекларировал Артур Ванецян
Так, Артур Ванецян был назначен на пост директора СНБ сразу после революции – 10 мая 2018 года.
Согласно официальной декларации, опубликованной на сайте Комиссии по предупреждению коррупции, на момент вступления в должность Ванецян указал доход в виде зароботной платы и/или приравненных к ней других выплат 1 млн 800 тыс. драмов.
Согласно опубликованной на том же сайте годовой декларации за 2018 год, годовой доход Ванецяна составлял 8 млн 904 тыс. драмов.
То есть, с момента вступления в должность директора СНБ до конца года Артур Ванецян получил зарплату и приравненные к ней другие выплаты в размере около 7 млн 50 тыс. драмов.
Артур Ванецян был освободжен от должности директора СНБ 16 сентября 2019 года.
В поданной декларации о прекращении полномочий Ванецян указал, что в период с 1 января 2019 года по 16 сентября он получил зарплату и приравненные к ней другие выплаты в размере 14 млн 341 тыс. драмов.
Это означает, что за 16 месяцев и 6 дней пребывания на посту директора СНБ Ванецян получил зарплату и приравненные к ней другие выплаты в размере 21 млн. 391 тыс. драмов.
Какую зарплату получает директор СНБ
Между тем, согласно закону «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности», официальный оклад лица, занимающего должность директора Службы национальной безопасности, составляет 12. Чтобы понять, какова зарплата этого должностного лица, необходимо умножить оклад на размер базовой зарплаты (не путать с минимальной заработной платой).
Базовая зарплата за последние годы не изменилась, и согласно закону «О государственном бюджете РА» она составляет 66,140 драмов. Следовательно, зарплата Артура Ванецяна составляла 793,680 драмов, а после налогообложения — около 605 тыс. драмов.
Получается, что по приблизительным подсчетам Ванецян получил в течение 16 месяцев и 6 дней своего пребывания в должности около 10 миллионов драм в качестве заработной платы, отпускных и окончательного расчета.
Между тем, как мы видим, доходы Артура Ванецяна за время его пребывания в должности составили 21.4 млн. драмов (как указано в декларациях), что на 11.4 млн. драмов больше, чем его зарплата. А поскольку указанный в декларации доход относится не только к зарплате, но и к другим приравненным к ней выплатам (премия, доплата, поощрение и т. .), получается, что Ванецян получил премию или доплату в размере 11.4 млн. драмов.
Таким образом, констатируем, что в интервью Ванецян выражает сомнение в преданности или способности служить Родине должностных лиц, получающих премии, в то время как за период пребывания в должности директора СНБ он получил более 11 миллионов драмов в качестве премии/доплаты.