Հայկական առցանց տիրույթում ակտիվորեն քննարկվում է Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ու հանրային առողջության ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեի արձագանքը ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի՝ մայիսի 22-ին Հանրային խորհրդի հետ հանդիպման ժամանակ արած հայտարարությանը՝ Վրաստանի հակահամաճարակային քաղաքականության վերաբերյալ:
Նշենք, որ Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը առողջապահության նախարարին հարցրել էր, թե ինչով է պայմանավորված Հայաստանի և Վրաստանի վիճակագրության տարբերությունը կորոնավիրուսի վերաբերյալ, և մասնավորապես, ինչու են Վրաստանում օրական գրանցվող դեպքերն անհամեմատ քիչ, քան Հայաստանում։
Թորոսյանը, պատասխանելով հարցին, մի շարք պատճառներ և հանգամանքներ էր նշել՝ վարակակիրների հաշվման տարբեր մեթոդաբանություն, ավելի խիստ սահմանափակումներ և այլն։ Սոցցանցերում տարածվեց նաև պնդում, թե Թորոսյանը կասկածի տակ է դրել Վրաստանի կողմից տվյալների ամբողջական և թափանցիկ ներկայացնելը։
Մայիսի 23-ին տարածվեց Ամիրան Գամկրելիձենի պատասխանը Արսեն Թորոսյանին։ Նա ՀՀ առողջապահության նախարարի հայտարարությունը որակել էր ոչ դիվանագիտական, սակայն, միևնույն ժամանակ, կասկածի տակ առնել այն փաստը, որ Թորոսյանն իսկապես կարող էր նման բան ասած լինել։ «Գամկրելիձեն չի բացառում, որ լրագրողները սխալ են մեջբերել նախարարի խոսքը»,- գրել էր Грузия Online-ը:
Հատկանշական է, որ Թորոսյանի ծավալուն պատասխանը բազմաթիվ կայքեր ներկայացրել են մասնակի՝ շատ հաճախ դուրս թողնելով այն հատվածը, երբ Թորոսյանն ընդունում է, որ Վրաստանում սահմանափակման միջոցառումներն ավելի խիստ են եղել:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է նախարարի խոսքն ամբողջությամբ՝ հասկանալու, թե իրականում ինչ է ասել  Արսեն Թորոսյանը Վրաստանի կորոնավիրուսային իրավիճակի մասին:
«Չեմ ժխտում, որ Վրաստանում սահմանափակումներն ավելի խիստ են, այդ թվում` մինչ օրս։ Իրենց մոտ մինչև հիմա սահմանափակումներն ուժի մեջ են: Իհարկե, դա բերում է նաև հետևանքների՝  սկսած, օրինակ, գնաճից… իրական ապրանքների գնաճից և իրենց արտարժույթի ինֆլյացիայով վերջացրած: Բայց կա նաև մեթոդաբանության տարբերություն: Նախ՝ Վրաստանի առողջապահական և հատկապես հակահամաճարակային համակարգն էականորեն տարբերվում է մեր համակարգից՝ ոչ լավ իմաստով, իրականում։ Այսինքն՝ մեր հակահամաճարակային համակարգն ավելի լավն է, քան մեր հարևան Վրաստանինը: Ես դա չեմ ասում որպես հպարտանալու մի բան, այլ պարզապես փաստն եմ արձանագրում մասնագիտական մակարդակի, ոչ քաղաքական: Իհարկե, ես հուսով եմ՝ մեր հարևանները բոլորներն էլ կկարողանան իրենց համակարգերը ուժեղացնել, և մենք բոլորս պաշտպանված կլինենք: Նույնը վերաբերում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, Ռուսաստանի Դաշնությանը: Այս երկրները մեզ ինչով են կարևոր, որ հոսքերի առումով շատ խոցելի ենք դառնում իրենց կողմից:
Երկրորդ՝ այո, կա մեթոդաբանության տարբերություն, այդ թվում՝ այն քաղաքացիների, որոնք թեստավորվում են ընդհանրապես։ Կա մեթոդաբանության տարբերություն այն թեստերի, որոնք իրենք հաշվարկում են որպես թեստ։ Ես 100 տոկոս ինֆորմացիա չունեմ, անկեղծ ասած, դա չեմ համարում մեր առաջնային նպատակը, բայց հնարավոր է, օրինակ, Վրաստանի արած 40 հազար թեստերը ՊՇՌ թեստերը չլինեն, մի մասը լինեն արագ թեստեր, որոնցից պրակտիկորեն մենք չենք օգտվում, որովհետև հավաստի և վստահելի չեն»։
Թորոսյանը նաև հարց է բարձրացնում թեստավորված քաղաքացիների մասին. «Արդյո՞ք սուր շնչառական վարակ ունեցող քաղաքացիները, որոնք հնարավոր է  ունենային կորոնավիրուսային վարակ, բայց տանեին շատ թեթև, ինչպես հիմա մենք էլ ենք գնում դրան, ընդհանրապես թեստավորվել են, թե՞ ասել են՝ հարգելի  քաղաքացի, դու ունես թեթև հարբուխ, մնա տանն ու լավացի։ Այդ հարցի պատասխանը չունեմ, անկեղծ ասած, չեմ էլ ուզում ունենալ, մեր խնդիրը չէ։ Կարծում եմ՝ հանրային գործիչներն ու մամուլը հնարավորություն կունենան դա ստուգելու:
Նույնը վերաբերում է նաև մահվան դեպքերին: Արդյո՞ք թոքաբորբ ախտորոշումով մահվան դեպքը, եթե նրա մոտ նաև կորոնավիրուսային վարակ կա, համարվում է կորոնավիրուսից մահացած քաղաքացի, թե՞ ոչ։ Մեզ մոտ համարվում է միանշանակ։ Մենք անխտիր գրանցում ենք կորոնավիրուսից մահացած բոլոր քաղաքացիներին որպես կորոնավիրուսից մահացած քաղաքացիներ։ Միայն առանձին, ոչ կորոնավիրուսով պայմանավորված մահերն են, որ առանձին հաշվառում ենք անում, բայց նորից հաշվառում ենք անում:
Թափանցիկության նման մակարդակ, ես, անկեղծ պետք է ասեմ, որևէ երկրում չգիտեմ»:
Այնուհետև նախարարը հավելել էր իր ունեցած տեղեկությունը՝ որպես թեմա, որի շուրջ կարելի է մտածել. «Ես որպես պատասխան չեմ ասում, այլ որպես ուղղություն, որը պետք է ուսումնասիրել։ Երբ ախտորոշում ենք Վրաստանով  Հայաստան ժամանած, այդ թվում՝ վրացի վարորդներին, ստանում ենք դրական թեստեր ու շատ-շատ մեծ թվով։ Հիմա կարելի է համարել, որ Վրաստանում, օրինակ, օրական 1-2 կամ 6 դեպք է լինում, ու  կարելի է համարել, որ ոչ բոլոր դեպքերն են, որ հաստատվում են և դառնում վիճակագրության մաս։ Այդ հարցի պատասխանը վերջնական չգիտեմ: Եկեք ենթադրենք, որ նույնիսկ իրենց մոտ ամեն ինչ տենց լավ է, հիմա իրենք բացելու են իրենց սահմանները ու իրենք պատրաստվում են տուրիստներ ընդունել, արդյո՞ք էդ լավ արդյունքները հարատև պահվելու են, թե՞ չեն պահպանվելու: Պատասխանն ակնհայտ է, ինչպես ակնհայտ է գրեթե բոլոր երկրների դեպքում: Իզոլացված թե՛ կողքի երկրներից, թե՛  երկրի ներսում անընդմեջ հնարավոր չ՝: Եվ մենք, մեր որդեգրած սկզբունքին համապատասխան՝ սովորելու սկզբունքին, պետք է սովորենք ապրել կորոնավիրուսային վարակի հետ»։
Այսպիսով, Հանրային խորհրդի հետ հանդիպման ժամանակ Արսեն Թորոսյանը հիմնականում հարցադրումներ է արել երկու երկրներում իրականացվող քայլերի մեթոդաբանության և առողջապահական, հակահամաճարակային համակարգի մասին: Փաստացի, Թորոսյանը հարց է բարձրացնում՝ արդյո՞ք Վրաստանում կիրառվում են նույն թեստերը, արդյո՞ք բոլոր վարակակիրներն են հայտնաբերվում և ներկայացվում վիճակագրության մեջ։

В армянском интернет-пространстве активно обсуждается ответ главы Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья Грузии Амирана Гамкрелидзе на заявление министра здравоохранения Армении Арсена Торосяна касательно противоэпидемической политики Грузии, сделанное им 22 мая во время онлайн обсуждения с членами Общественного совета.
Отметим, что председатель Общественного совета Степа Сафарян спросил министра здравоохранения, чем обусловлена разница в статистие по коронавирусу в Армении и Грузии, и, в частности, почему число регистрируемых ежедневно случаев в Грузии несравнимо меньше, чем в Армении.
Отвечая на вопрос, Торосян отметил ряд причин и обстоятельств: разные методологии подсчета количества инфицированных, более строгие ограничения и т. д. В социальных сетях распространилось также утверждение, что Торосян поставил под сомнение полное и прозрачное представление статистики о коронавирусе в Грузии.
23 мая был распространен ответ Амирана Гамкрелидзе Арсену Торосяну. Он охарактеризовал слова Торосяна как недипломатичные. Одновременно он выразил сомнения в том, что Торосян действительно мог сделать такое заявление. Гамкрелидзе не исключает, что журналисты неправильно интерпретировали слова министра.
«Гамкрелидзе не исключает, что журналисты неправильно интерпретировали слова министра», — пишет Грузия Online.
Примечательно, что развернутый ответ Торосяна многие сайты представили частично, опустив ту часть, где Торосян признает, что ограничительные меры в Грузии были более строгими.
«Платформа проверки фактов» приводит слова министра полностью с целью понять, что на самом деле сказал Арсен Торосян о ситуации с коронавирусом в Грузии.
«Не отрицаю, что в Грузии ограничительные меры были лучше, строже и сильнее, в том числе и по сей день. У них ограничения и сейчас в силе. Конечно, это ведет и к последствиям. К примеру, инфляции товаров и национальной валюты. Но есть также разница в методологии. Прежде всего, система здравоохранения Грузии и особенно противоэпидемическая система существенно отличается от нашей противоэпидемической системы, конечно, не в хорошем смысле. То есть, наша противоэпидемиологическая система сильнее, чем в соседней Грузии. Этим я, конечно, не кичусь, просто констатирую как факт – на профессиональном уровне, а не на политическом. Конечно, я надеюсь, что все наши соседи усилят свои системы и мы все окажемся защищенными. То же самое касается Исламской Республики Иран, Российской Федерации: чем эти страны важны, ведь в плане потоков мы становимся более уязвимыми.
Во-вторых, есть разница в методологии, в том числе проводимого в городах тестирования. У меня нет 100% информации, честно говоря, не считаю первоочередной целью, но возможно, к примеру, что проведенные в Грузии 40 тысяч тестов не были PCR-тесты, а часть из них были экспресс-тесты, которые мы практически не используем, поскольку они неточные и не заслуживают доверия», — сказал министр.
Торосян также поднял вопрос о прошедших тестирование на коронавирус гражданах.
«Сдают ли тест на коронавирус граждане с острыми респираторными инфекциями, возможно имеющие коронавирусную инфекцию в легкой форме, как это делаем мы? Или же же этим гражданам сказали: «Уважаемые, у вас легкий грипп, оставайтесь дома и выздоравливайте». Ответа на этот вопрос я не знаю, да и не хочу знать, поскольку это не наша проблема. Думаю, у общественных деятелей и прессы будет возможность это проверить.
То же самое касается случаев смерти. включаются ли в статистику по коронавирусу скончавшиеся от пневмонии, у которых при этом диагностировали COVID-19? У нас, однозначно, включаются. При этом ведем отдельную статистику случаев, когда смерть у пациентов с коронавирусом наступила по иной причине.
Такого уровня прозрачности, скажу честно, не знаю в какой-то другой стране», — подчеркнул Торосян.
Затем министр в качестве темы для размышления представил имеющуюся у него информацию: «В качестве направления, подлежащего изучению: когда мы диагностируем прибывших в Армению через Грузию, включая грузинских водителей, и получаем положительные тесты, в очень большом количестве. Можно ли теперь считать, что в Грузии, когда в день объявляется о 1-2 или 6 случаях, не все случаи подтверждаются и становятся статистикой? Окончательного ответа на этот вопрос у меня нет. Даже если предположить, что у них хорошо, сохранятся ли эти хорошие результаты, если они собираются открыть границы для туристов? Я думаю, что ответ очевиден, и он очевиден в случае почти со всеми странами. Невозможно постоянно сохранять изоляцию – как от соседних стран, так и внутри страны. В соответствии с принятым нами принципом, мы должны научиться жить с коронавирусной инфекцией».
Так, во время онлайн обсуждения с членами Общественного совета Арсен Торосян поднял ряд вопросов о методологии шагов, предпринимаемых в двух странах, и противоэпидемической системе и системе здравоохранения. Фактически Торосян поднимает вопросы о том, используются ли в Грузии те же тесты, что и в Армении, и все ли инфицированные выявляются и включаются в статистику?