Գազի գնի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պատմությունն ու պայմանագրից հրաժարվելու հետևանքները
11:18, 1 Հնս, 2020
Բնական գազի՝ համաշխարհային շուկայում նախորդ տարվանից թափ հավաքած գնանկումը շարունակվում է նաև այս տարի։ Դրա արդյունքում Եվրոպային մատակարարվող ռուսական բնական գազի գինն արդեն ցածր է 60 դոլարից, մինչդեռ Հայաստանը շարունակում է նույն գազը գնել 165 դոլարով։
Այս ամենին զուգահեռ՝ ապրիլի 1-ին «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը սակագների վերանայման հարցով դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով և առաջարկում է սպառողների համար սահմանել նոր սակագներ։
«Փաստերի ստուգման հարթակի» ընթերցողները խնդրել էին ներկայացնել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև գործող գազային պայմանագրի մանրամասները, ինչպես նաև պարզել պայմանագրի խզման դեպքում առաջացող հետևանքները։
Պայմանավորվածությունների պատմությունը
2013 թ․ դեկտեմբերի 2-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում կողմերի միջև ստորագրվեց 2 փաստաթուղթ, որոնցից մեկը վերաբերում էր Հայաստանի կողմից ձեռք բերվող ռուսական գազի գնի ձևավորման կարգին, իսկ մյուսը՝ «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի առուվաճառքին և հետագա գործունեության պայմաններին։
Եվ եթե առաջին համաձայնագրի ժամկետը 5 տարի էր (և արդեն ավարտվել է), ապա երկրորդի գործողության ժամկետը սահմանվեց 30 տարի՝ միջև 2043 թվականը։
Հայկական կողմը պարտավորվեց «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի՝ իրեն պատկանող 20 տոկոս մասնաբաժինը՝ 12,600,000 բաժնետոմսերի փաթեթը հանձնել ռուսական կողմին՝ 63․3 մլրդ դրամ գումարի դիմաց (մոտ 155 մլն դոլար), ինչի հետևանքով «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ին պատկանող «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերը կազմեցին ընկերության կանոնադրական կապիտալի 100 տոկոսը։
Առանձնացնենք այդ համաձայնագրի մի քանի ուշագրավ կետեր։
Հայկական կողմը համաձայնագրով երաշխավորել է, որ մինչև 2043 թ․ դեկտեմբերի 31-ը «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի իրավունքներն ու շահերը ենթակա չեն փոփոխումների, լրացումների, հետ կանչման կամ կրճատումների, ինչպես նաև ապագա որևէ օրենք, որոշում, հրամանագիր կամ այլ իրավական ակտ չի փոփոխի, չեղյալ համարի կամ այլ կերպ ոտնահարի «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի, «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի և դրանց համապատասխան իրավահաջորդների իրավունքներն ու շահերը։
2013 թ․ հունվարի 1-ից «Հայռուսգազարդի» շահութահարկը սահմանվեց 20 տոկոս։
Հայկական կողմը «Հայռուսգազարդին» է տվել նաև ապագայում կառուցվելիք «Իրան-Հայաստան» 400 կՎոլտ լարմամբ էլեկտրահաղորդման գծով էլեկտրաէներգիա արտահանելու առավելությունը։
Փոխարենը, մյուս համաձայնագրով, Հայաստանը ստացավ 5 տարով գազի գնի ստաբիլություն: Այդ ընթացքում այն կարող էր փոփոխվել միայն այն դեպքում, երբ նախորդ կարգավորման ժամանակաշրջանում գազի գնի ինդեքսավորումը փոխվեր
Այլ կերպ ասած՝ ռուսական կողմը չէր կարող կամայական կերպով որոշել գազի գինը, քանի որ այն հաշվարկվելու էր նախորդ ժամանակահատվածում Ռուսաստանի Օրենբուրգի մարզում ֆիքսված գազի գնի հիման վրա։
Սակայն, ինչպես նշեցինք, այս կարգավորումը գործում էր մինչև 2018 թ․ դեկտեմբերի 31-ը, և հենց այդ պատճառով է, որ 2018 թվականից սկսած՝ կողմերի միջև սկսվել են գազի գնի վերանայման բանակցություններ, որոնք տևում են առ այսօր։
Երկրորդ պայմանավորվածությունը ձեռք բերվեց արդեն 2015 թ․ սեպտեմբերի 7-ին։
Այս պայմանավորվածության համաձայն՝ Հայաստանը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին («Հայռուսգազարդը» վերանվանվել էր «Գազպրոմ Արմենիա») տվեց «Հայաստան-Վրաստան» 400 կՎոլտ լարմամբ էլեկտրահաղորդման գծերը շահագործման հանձնելուց հետո դրանց միանալու երաշխավորված նախապատվություն՝ արտահանման նպատակով էլեկտրաէներգիայի առաքման համար, իսկ փոխարենը՝ գազի գինը մինչև 2015 թ․ դեկտեմբերի 31-ը նվազեց 24 դոլարով՝ դառնալով 165 դոլար 1000 խմ գազի դիմաց։ Այնուհետև այդ պայմանավորվածությունը երկարաձգվեց և գազի գինը Հայաստանի համար մնաց 165 դոլար մինչև 2016 թ․ մարտի 31-ը, իսկ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի եկամտաբերության ներքին նորման (ԵՆՆ) պետք է կազմեր նվազագույնը 9 տոկոս։ Այսինքն՝ ընկերությունը գազի գնման ու գազաբաշխման հետ կապված ծախսերը հոգալուց հետո պետք է ունենար տարեկան նվազագույնը 9 տոկոս շահութաբերություն:
Ամիսներ անց՝ 2016 թ․ ապրիլի 7-ին, պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց գազի գինը 15 դոլարով իջեցնելու մասին, և գազի գինը մինչև 2016 թվականի վերջը դարձավ 150 դոլար՝ 1000 խմ-ի դիմաց: Այնուհետև այդ պայմանավորվածությունը երկարաձգվեց և գինը մնաց 150 դոլար մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
2018-2019 թվականների ձմռանը բավական երկար տևած բանակցությունների արդյունքում 2019 թ․ հունվարի 1-ից գազի գինը ավելացավ 15 դոլարով՝ կազմելով 165 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց, սակայն իշխանությունները հայտարարեցին, որ ««Գազպրոմ Արմենիայի» ներքին կարգավորումների շնորհիվ» սպառողների համար սակագնի փոփոխություն չի լինի։
Սակայն, ինչպես նշեցինք, արդեն այս տարվա ապրիլի 1-ին «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն դիմել է ՀԾԿՀ՝ սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների վերանայման հայտով։
Սահմանին և սպառողների համար գազի գնի պատմությունը մանրամասն նկարագրված է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հրապարակման մեջ, որը կգտնեք այստեղ:
Այժմ Հայաստանում տարբեր սպառողների համար գազը վաճառվում է 100-139 դրամով՝ 1 խմ-ի համար: Միջինում վերջնական սպառողին հասած 1000 խմ-ի համար «Գազպրոմ Արմենիան» ստանում է մոտ 122,400 դրամ կամ 255 դոլար: Այլ կերպ ասած՝ սահմանին և վերջնական սպառողի մոտ 1000 խմ գազի գնի տարբերությունը (մարժան) կազմում է շուրջ 90 դոլար:
«Գազպրոմ Արմենիան», սակայն, առաջարկում է բարձրացնել սակագինը և սահմանել միջինում 1000 խմ-ի դիմաց մոտ 135,900 դրամ կամ 283 դոլար: Այս դեպքում 1000 խմ գազի գնի միջին տարբերությունը (մարժան) սպառողի և սահմանի միջև կկազմի 121 դոլար:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» նաև վերլուծել է գազի գնի մարժան ու դրա պատմությունը և եկել այն եզրահանգման, որ խնդիրը ոչ թե «Գազպրոմ Արմենիայի» մարժան է, այլ այն գինը, որով գազը մտնում է Հայաստան:
Բանն այն է, որ սահմանի գնին ավելանում են «Գազպրոմ Արմենիայի» այն ծախսերը, որոնք ՀԾԿՀ-ն կհամարի հիմնավոր, ինչպես նաև 9 տոկոս շահութաբերությունը, և ձևավորվում է վերջնական սպառողների համար գազի գինը: Այսինքն, վերջնական գազի գնի հիմնական աղբյուրը սահմանին գազի գնի նվազումն է։ Փաստացի, ներկայում սահմանին գազի գինը շատ ավելի թանկ է, քան աշխարհում առկա շուկայական գները:
Ընդ որում, պայմանագրի համաձայն, Հայաստանը պարտավոր է գազի ներքին գնի հաշվարկի հիմքում դնել հենց հայ-վրացական սահմանին գազի գինը և դրան, ինչպես ասվեց, ավելացնել «Գազպրոմ Արմենիայի» ծախսերն ու 9 տոկոս շահութաբերությունը: Այսինքն՝ եթե Իրանը Հայաստանին ավելի էժան գնով գազ առաջարկի, ապա միևնույնն է՝ սպառողների համար գազի գնի վրա դա չի կարող ազդել:
Այստեղ հարկ է նկատել, որ Վրաստանը գազ չի արդյունահանում, այլ ստանում է այն Ռուսաստանից ու Ադրբեջանից, հետևապես՝ հայ-վրացական սահմանից ֆիզիկապես կարող է ներմուծվել միայն ռուսական ու ադրբեջանական գազ: Եվ քանի որ ադրբեջանական գազը, հասկանալի պատճառներով, չի կարող ներմուծվել Հայաստան, հայ-վրացական սահմանին գազի գինն այն գինն է, որով ռուսաստանյան պետական «Գազպրոմը» գազը կմատակարարի Հայաստանին:
Ի՞նչ կլինի, եթե Հայաստանը որոշի խզել պայմանագիրը
Համաձայնագրի համաձայն՝ դրա կիրառման վերաբերյալ վեճերը լուծվում են բանակցությունների և ապա արբիտրաժի միջոցով։ Արբիտրաժային դատարանի որոշումները, բնականաբար, պարտադիր են կողմերի համար:
Համաձայնագրի 6-րդ հոդվածով սահմանված է նաև, որ այն դեպքում, երբ հայկական կողմը չի կատարում համաձայնագրով ամրագրված պայմաններից որևէ մեկը, ապա պարտավորվում է «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ին նախկինում փոխանցված բաժնեմասերը հետ գնել 63 միլիարդ դրամ գնով (այս պահի փոխարժեքով մոտ 130 մլն դոլար), ինչպես նաև հատուցել «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի բոլոր վնասները, որոնք կարող են ծագել ընկերության մոտ դրա հետևանքով։
Տնտեսագետ Վահագն Խաչատուրյանի կարծիքով՝ սա նշանակում է, որ գործը միջազգային արբիտրաժ հասնելու պարագայում Հայաստանը ստիպված է լինելու փոխհատուցել այն բոլոր վնասները, որոնք միջազգային արբիտրաժային դատարանում «Գազպրոմ» ընկերությունը կկարողանա հիմնավորել (ներդրված, բայց հետ չստացած գումարներ, ակնկալվող շահույթ և այլն)։ Դրանց թվին, ըստ էության, կարող է դասվել Հայաստանին թանկ գնով գազ մատակարարելու արդյունքում ստացվելիք ակնկալվող եկամուտը, որը չի ստացվել Հայաստանի կողմից պարտավորությունների խախտման արդյունքում:
Բացի դա, կարևոր է նաև հաշվի առնել պարտավորությունների կատարումից հրաժարման դեպքում դրա քաղաքական հետևանքները։

История договоренностей вокруг цены на газ и последствия расторжения договора
Падение цен на природный газ, набравшее оборот на мировом рынке с прошлого года, продолжается и в этом году. В результате цена российского природного газа, поставляемого в Европу, уже ниже 60 долларов, в то время как Армения продолжает покупать тот же газ за 165 долларов.
Наряду со всем этим 1 апреля «Газпром Армения» обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) с просьбой пересмотреть тарифы на природный газ, предложив установить единый тариф для всех потребителей.
Читатели «Платформы проверки фактов» попросили представить подробности газового соглашения, действующего между Арменией и Россией, а также выяснить, какие последствия могут возникнуть в случае разрыва соглашения.
История договоренностей
Во время визита президента России Владимира Путина в Армению 2 декабря 2013 года между сторонами были подписаны два документа, один из которых касался порядка формирования цен при поставке природного газа в Армению, а другой — купли-продажи акций и дальнейшей деятельности ЗАО «АрмРосгазпром».
И если срок действия первого соглашения составлял 5 лет (и уже истек), то второе соглашение было заключено сроком на 30 лет – до 2043 года.
Армянская сторона обязалась передать российской стороне 20% акций ЗАО «АрмРосгазпром» (12,6 млн обычных номинальных акций) за 63.3 млрд. драмов (около 155 млн.долларов). Таким образом, доля ОАО «Газпром» в уставном капитале «АрмРосгазпрома» увеличилась до 100%.
Выделим некоторые примечательные моменты этого соглашения
Армянская сторона гарантирует, что до 31 декабря 2043 года права и интересы ЗАО «АрмРосгазпром» не подлежат изменениям, дополнениям, изъятиям или сокращениям, а также никакие будущие законы, постановления, указы или  иные нормативные акты не будут изменять, отменять или иным образом ущемлять права и интересы ОАО «Газпром», ЗАО «АрмРосгазпром» и их соответствующих  правопреемников.
С 1 января 2013 года налог на прибыль «АрмРосГазПром» был установлен на уровне 20%.
После ввода в эксплуатацию линии электропередачи напряжением 400 кВ «Иран-Армения» армянская сторона обеспечит также приоритетный доступ российской компании к ней для поставок электроэнергии на экспорт.
Взамен, согласно другому соглашению, Армения получила стабильность цен на газ сроком на 5 лет. В течение этого времени цена могла измениться только в случае изменения индекса цен на газ в течение предыдущего расчетного периода.
Другими словами, российская сторона не могла произвольно определять цену на газ, так как она была бы рассчитана на основе зафиксированной в Оренбургской области России цены на газ в предыдущем периоде.
Однако, как мы отметили, это урегулирование действовало до 31 декабря 2018 года, и именно по этой причине с 2018 года между сторонами начались переговоры о пересмотре цены на газ, которые ведутся и по сей день.
Вторая договоренность была достигнута уже 7 сентября 2015 года
Согласно этой договоренности, после ввода в эксплуатацию линии электропередачи напряжением 400 кВ «Иран-Армения» Арменения предоставила ЗАО «Газпром Армения» ( «АрмРосгазпром» была переименована в «Газпром Армения») приоритетный доступ российской компании к ней для поставок электроэнергии на экспорт, а взамен цена на газ до 31 декабря 2015 года снизилась на 24 доллара, достигнув 165 долларов за 1000 куб.м. Затем это соглашение было продлено, и цена на газ для Армении до 31 марта 2016 года оставалась на уровне 165 долларов, а внутренняя норма доходности (ВНД) ЗАО «Газпром Армения» должна была составлять минимум 9 процентов. То есть, компания должна была иметь как минимум 9% дохода в год после покрытия затрат на покупку и распределение газа.
Спустя месяцы, 7 апреля 2016 года, была достигнута договренность о снижении цены на газ на 15 долларов, и цена на газ до конца 2016 года составила 150 долларов за 1000 куб.м. Затем, эта договоренность была продлена и цена осталась на уровне 150 долларов до 31 декабря 2018 года.
В результате долгих переговоров зимой 2018-2019 гг. с 1 января 2019 года года цена на газ выросла на 15 долларов, составив 165 долларов за тысячу кубометров, однако власти заявили, что «благодаря некоторым внутренним решениям «Газпром Армения»» для армянских потребителей изменения тарифа на газ не произойдет.
Однако, как мы уже отметили, 1 апреля этого года ЗАО «Газпром Армения» обратилось в КРОУ с заявкой о пересмотре тарифов на природный газ, продаваемый потребителям.
История цен на газ на границе и для потребителей подробно представлена в статье НПО «Союз информированных граждан», которую вы найдете здесь.
В настоящее время в Армении газ для разных потребителей продается от 100 до 139 драмов за 1 куб.м. В среднем «Газпром Армения» получает около 122, 400 драмов (255 долларов) за тысячу кубометров, которые доходят до конечного потребителя. Другими словами, разница (маржа) между ценой на границе и ценой для конечного потребителя за 1000 кубометров газа составляет около 90 долларов.
«Газпром Армения», однако, предлагает повысить тариф и установить в среднем около 135,900 драмов (283 доллара)  за тысячу кубометров. В этом случае средняя маржа между ценой на границе и ценой для потребителя за 1000 куб.м. составит 121 доллар.
«Союз информированных граждан» также проанализировал маржу цен на газ и его историю и пришел к выводу, что проблема заключается не в марже «Газпром Армения», а в цене, по которой газ поступает в Армению.
Дело в том, что к цене на границе добавляются те расходы «Газпрома Армения», которые КРОУ посчитает обоснованными, а также рентабельность в 9%, и таким образом формируется цена на газ для конечных потребителей. То есть, основным источником окончательной цены на газ является снижение цены на газ на границе. Фактически, нынешняя цена газа на границе намного дороже, чем текущие рыночные цены в мире.
Согласно договору, Армения обязана брать в основу расчета внутренней цены на газ цену на газ на армяно-грузинской границе, а также прибавлять к ней расходы «Газпром Армения» и рентабельность в 9%. То есть, если Иран предложит Армении газ по более дешевой цене, то все равно это не может повлиять на цену на газ для потребителей.
Здесь стоит отметить, что Грузия не добывает газ, а получает его из России и Азербайджана, следовательно с армяно-грузинской границы может импортироваться только российский и азербайджанский газ. А поскольку азербайджанский газ по понятным причинам не может быть импортирован в Армению, цена на газ на армяно-грузинской границе — это цена, по которой российский «Газпром» будет поставлять газ в Армению.
Что произойдет, если Армения решит разорвать договор?
Согласно соглашению, споры по его применению разрешаются путем переговоров, а затем через арбитраж. Решения арбитражного суда, естественно, обязательны для сторон.
Статья 6 соглашения закрепляет, что в случае если вследствие действий армянской стороны не исполняется любое из установленных условий, армянская сторона обязуется выкупить переданные ОАО «Газпром» акции за 63 млрд драмов (по нынешнему курсу около 130 млн.долларов), а также компенсировать ОАО «Газпром» все убытки, которые возникли или могут у него возникнуть в связи с таким неисполнением.
По мнению экономиста Ваагна Хачатуряна, это означает, что в случае, если дело достигнет международного арбитража, Армении придется возместить все убытки, которые «Газпром» сможет обосновать в Международном арбитражном суде (вложенные, но обратно не полученные деньги, ожидаемая прибыль и т. д.). К ним, по сути, можно отнести ожидаемый доход от поставок газа в Армению по высокой цене, который не был получен в результате нарушения Арменией обязательств.
Кроме того, важно также учитывать политические последствия в случае отказа от выполнения обязательств.
«Сезонная» пропаганда Габрелянова в Армении: активизируется перед выборами и «исчезает» по их окончании
17:06, 10 Июл, 2026
Начиная с апреля 2025 года, в преддверии парламентских выборов в Армении, очередную волну активности в армянском информационном пространстве развернул российский...