Բիլ Գեյթսը՝ կորոնավիրուսի վերաբերյալ դավադրության տեսությունների թիրախում
Նոր կորոնավիրուսի բռնկումից հետո տարածվեց «Մայքրոսոֆթ» ընկերության հիմնադիր Բիլ Գեյթսի՝ 2015 թվականին TED հիմնադրամի կոնֆերանսում ունեցած ելույթը՝ հնարավոր նոր համաճարակի և աշխարհի՝ դրան պատրաստ չլինելու մասին։
Բացի այդ, Գեյթսը մի քանի անգամ խոսել էր նաև երկրագնդի գերբնակեցվածության խնդրի մասին, և այս հանգամանքները հող ստեղծեցին դավադրության տեսությունների զարգացման և Գեյթսին՝ կորոնավիրուսի տարածման «մեղավոր» հայտարարելու համար։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հավաքել է կորոնավիրուսի տարածման վերաբերյալ Գեյթսի անվան շուրջ պտտվող ապատեղեկատվությունները և դավադրության տեսությունները։
Տեսությունների հիմնական թեզերը
Ամերիկյան հայտնի կոնֆերանսի՝ TED Talk-ի ժամանակ Բիլ Գեյթսի ելույթի թեման հնարավոր համաճարակն էր, որին, ըստ նրա, աշխարհը պատրաստ չէ:
Դեռ այն ժամանակ լրատվականները գրում էին, որ Գեյթսը զգուշացրել է աշխարհին սպասվելիք համաճարակի մասին և կոչ արել պատրաստվել: Կորոնավիրուսի առաջին դեպքերին զուգահեռ՝ վիրուսի նման տարածվեցին հրապարակումները, թե Գեյթսը դեռ 2015-ին կանխատեսել էր կորոնավիրուսը:
Ամերիկացի միլիարդատեր ու բարերար Բիլ Գեյթսին գլխավորապես մեղադրում են կորոնավիրուսը տարածելու և դրա միջոցով մարդկանց ուղեղները չիպավորելու մեջ։ Չիպավորման մասին տեսությունների մի մասի համաձայն՝ չիպավորումն իրականացվում է թեստերի միջոցով, ըստ որոշների էլ՝ չիպավորում են վարակված քաղաքացիներին։
Բիլ Գեյթսի անվան շուրջ պտտվող մեկ այլ դավադրության տեսության համաձայն էլ՝ Գեյթսն իբր հայտարարել է, թե երկրագնդի բնակչությունը շատ է աճել, ըստ այդմ՝ կորոնավիրուսը ստեղծվել է նրա նախաձեռնությամբ՝ մարդկանց քանակը հավասարակշռելու համար։
Թեզեր չիպավորման  և պատվաստումների մասին
Այս թեզի հիմքում ընկած է վարկածը, թե կորոնավիրուսը պլանավորված է մարկանց չիպավորելու համար, իսկ դրա թիկունքին կանգնած է Բիլ Գեյթսը։
Տարածվող պատմությունների հիմքում ընկած էին Գեյթսի մի քանի հայտարարություններ, որոնք կա՛մ սխալ են ընկալվել, կա՛մ սխալ են մեկնաբանվել մի շարք հրապարակումներում։ «Մայքրոսոֆթի» հիմնադիրը դեռ մարտ ամսին իր բլոգում հարցուպատասխան էր անցկացրել կորոնավիրուսի վերաբերյալ։ Հնարավոր և անհրաժեշտ փոփոխությունների մասին հարցին ի պատասխան՝ Գեյթսը նշել էր, որ վերջ ի վերջո՝ կստեղծվեն «թվային հավաստագրեր», որոնք ցույց կտան՝, թե արդյո՞ք տվյալը անձը ապաքինվել է կամ ստացել պատվաստանյութ։
Այս հայտարարությունն «ուսումնասիրած» կայքերից մեկը հրապարակում էր տարածել, թե այդ թվային հավաստագրերը իրականում միկրոչիպեր են։ Նման մեկնաբանություններ եղել են նաև այլ աղբյուրներում։
Այս հայտարարության ճշմարտացիության վերաբերյալ «Ռոյթերսի» հարցին «Բիլ և Մելինդա Գեյթս» հիմնադրամից պատասխանել են, որ թվային հավաստագրերը ուղղված են լինելու տվյալների բաց բազա ստեղծելուն՝ ընդլայնելով մարդկանց թեստավորելու հնարավորությունները։
Ամերիկյան IBM-ը թվային սերտիֆիկատները որոշ չափով համեմատում է մարդու նույնականացման քարտի կամ մեքենայի տեխանձնագրի հետ։ Ըստ այդմ՝ այս սերտիֆիկատների գործառույթը մարդկանց նույնականացնելն է։
Դավադրության այս տեսությունների համար հող է հանդիսացել նաև «Բիլ և Մելինդա Գեյթս» հիմնադրամի գործունեությունը։ Այն երկար տարիներ պատվաստանյութեր է մատակարարում աղքատ երկրներին։ Միաժամանակ, հիմնադրամը միջոցներ է տրամադրում նոր վիրուսների դեմ պայքարի նպատակով պատվաստանյութեր ստեղծելու համար։ Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար, օրինակ, «Բիլ և Միլինդա Գեյթս» հիմնադրամը հատկացրել է շուրջ 300 միլիոն դոլար։
Աշխարհի բնակչությունը նվազեցնելու մասին
Դեռ 2010-ական թվականներից մի շարք հարցազրույցներում Գեյթսը խոսել է երկրագնդի բնակչության մեծ թվի և դրա խնդիրների մասին։ 2018 թվականին Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ժամանակ իր ելույթում Գեյթսը, աշխարհի գերծանրաբեռնվածության խնդրին անդրադառնալով, նշել էր, որ  բնակչության թվի նման աճը կտրուկ ավելացնելու է աղքատ մարդկանց թիվը և հիմնական լուծումը մարդկանց բնական աճի կառավարումն է։
Գեյթսի հայտարարությունը, թե մարդկանց առողջական վիճակը բարելավելը կօգնի նվազեցնել աշխարհի բնակչության թիվը, կոնտեքստից կտրված տարածվել և դավադրության տեսությունների պատճառ էր դարձել դեռ երկու տարի առաջ։ Գեյթսն իրականում ասել էր, որ եթե երեխաներն ավելի առողջ լինեն, իսկ փոքր տարիքում մահացությունների թիվը նվազի, ծնողները վստահ կլինեն, որ իրենց երեխաները չեն մահանա և կսկսեն մտածել՝ կրկին երեխա ունենա՞լ, թե՞ ոչ։
Ապրիլին համացանցում տարածվեցին հրապարակումներ, թե Բիլ Գեյթսը հայտարարել է, որ կորոնավիրուսի պատվաստանյութից կարող է մահանալ մինչև մեկ միլիոն մարդ։ Սրան գումարվեցին նաև Գեյթսի՝ աշխարհի բնակչության մեծ թվի մասին հայտարարությունները՝ ստեղծելով դավադրության մեկ այլ տեսություն։ Այն է՝ Գեյթսը ցանկանում է կորոնավիրուսն օգտագործել երկրագնդի բնակչության թիվը նվազեցնելու համար։
Ամերիկյան CNBC-ին տված հարցազրույցից վերցրած այս հայտարարությունը, սակայն, նենգափոխված է։ Գեյթսն ասել է, որ վիրուսի պատվաստանյութը կարող է վտանգավոր լինել տարիքային որոշ շերտերի համար, իսկ բոլորի համար անվտանգ պատվաստանյութ ստեղծելը բավական բարդ է։ «Եթե 10 հազարից մեկի դեպքում կողմնակի ազդեցություն լինի, ավելի քան 700 հազար մարդ կարող  է տուժել դրանից»,- ասել է Գեյթսը։
Ի՞նչ է ասում և անում Գեյթսն իրականում
Բիլ Գեյթսը, որը դեռ 2015-ին խոսում էր հնարավոր գլոբալ համաճարակի մասին, շեշտում էր, որ պետությունները պատշաճ չեն մոտենում այս հարցին։ BBC-ին վերջերս տված հարցազրույցում նա ասել էր, որ կորոնավիրուսի պատվաստանյութ ստանալու համար անհրաժեշտ է մեկ ու կեսից երկու տարի։ Խոսելով պատվաստանյութի ստեղծման հնարավորությունների մասին՝ Գեյթսը նշել էր, որ պետք է ընտրել 8-10 հնարավոր արդյունավետ պատվաստանյութեր և միջոցներ տրամադրել դրանց ուսումնասիրությունների և փորձարկումների համար։
«Կորոնավիրուսի դեմ արդյունավետ պատվաստանյութերի ստեղծումն այսօրվա հրամայականն է»,— նշել էր նա՝ հավելելով, որ ինքն «ամեն ինչ կանի, որ պատվաստանյութը մատչելի լինի բոլորին»։
Անդրադառնալով իր անվան շուրջ պտտվող դավադրության տեսություններին՝ Գեյթսն ասել էր, որ զավեշտալի է այդ հարցում թիրախավորել մեկին, որն անում է առավելագույնը, որպեսզի աշխարհը պատրաստ լինի մարտահրավերին։ «Մենք խելագար իրավիճակում ենք, և պետք է լինեն նաև խելագար խոսակցություններ»,- ասել էր «Մայքրոսոֆթի» հիմնադիրը։
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցներին և հետագայում նման իրավիճակներին առավել պատրաստված լինելու անհրաժեշտության մասին Բիլ Գեյթսը խոսել է նաև վերջերս՝ նույն TED Talks-ում՝ անդրադառնալով 5 տարի առաջվա իր ելույթին։ Ըստ նրա՝ սխալները, որոնք կառավարությունները թույլ են տալիս այս օրերին, դաս կլինեն հետագա համաճարակների ժամանակ։
Տեսությունների աղբյուրները և տարածվելու մեխանիզմները հայկական մեդիայում
Հայաստանյան մամուլում չիպավորման մասին առաջին լուրերը տարածվել են հիմնականում հղումով ռուսական Gazeta.ru-ին։ Ըստ ռուսական կայքի այդ նյութի՝ ռուս բժիշկներից մեկը Գեյթսին մեղադրել էր մարդկանց չիպավորելու նպատակ ունենալու մեջ։ Ավելի ուշ սոցիալական մեդիա խմբերում տարածվեցին առանձին օգտատերերի հրապարակումներ, որոնք հազարավոր հավանումներ և տարածումներ էին ունենում։ Հայկական սոցիալական ցանցերում մեծ տարածում գտան նաև ռուսական տարատեսակ աղբյուրներից հրապարակումները և տեսանյութերը։
Ֆեյսբուքի հայկական տիրույթում դավադրության տեսությունները հիմնականում տարածում են օգտատերերը, մեծամասամբ՝ ոչ ֆեյք։ Նույն այդ օգտատերերի կամ այլոց կողմից այս հրապարակումները տարածվում են մեծ թվով անդամներ ունեցող  ֆեյսբուքյան խմբերում։
Սոցիալական ցանցերի օգտատերերի կողմից դավադրության տեսությունների տարածման հիմնական մեխանիզմները հասկանալու համար բերենք մեկ օրինակ։ Այսպես, Աղասի Յան անունով օգտատերն իր էջում տեսանյութ է տեղադրել Գեյթսի՝ իբր աշխարհի բնակչությունը նվազեցնելու նպատակի, կորոնավիրուսի և դրա՝ պլանավորված լինելու մասին։ Հրապարակմանը կցված է նաև մեկնաբանություն, որ այդ «ստոր քայլով բնակչության քանակը կտրուկ կկրճատեն»: Միայն իր էջից հրապարակումը տարածվել է ավելի քան 300 անգամ՝ այլ օգտատերերի կողմից և մեծ թվով անդամներ ունեցող խմբերում։ Դրանցից մեկը, օրինակ, 1lur.am ֆեյսբուքյան խումբն է, որը 26 հազարից ավելի անդամ ունի։
Նմանատիպ դավադրության տեսությունները տարածվում են նաև YouTube-ում հրապարակված տեսանյութերի միջոցով։ Մի տեսանյութ, որը հրապարակել է Anna Hayrapetyan անունով օգտատերը, ունի 10 հազարից ավելի դիտում և պատմում է, թե ինչպես է Գեյթսը պատրաստվում չիպավորել մարդկանց՝ հիմք ընդունելով շուրջ մեկ ամիս առաջ հերքված տեղեկությունը, որին անդրադարձել ենք վերևում։
Դավադրության տեսությունները միայն սոցիալական ցանցերում չեն
Ուշագրավ է, որ միֆին, թե Բիլ Գեյթսը պատվիրել է վիրուսը՝ սեփական նպատակների համար, հավատացել է Yahoo ընկերության կողմից հարցված ամերիկացիների 28 տոկոսը։ Միաժամանակ, աշխարհի տարբեր երկրներում հաստատված սահմանափակումների դեմ բողոքի ակցիաների ընթացքում «կորոնավիրուսը կեղծ է» հայտարարություններին զուգահեռ, հնչում են նաև այնպիսի կոչեր, ինչպիսին են, օրինակ, «Ձերբակալե՛լ Բիլ Գեյթսին», «Շանս մի՛ տվեք Բիլ Գեյթսին» և այլն:
Նմանատիպ կոչեր և հայտարարություններ հնչել են Միացյալ Նահանգների, Գերմանիայի, Ավստրալիայի և այլ երկրների տարբեր քաղաքներում կազմակերպված բողոքի ակցիաների ժամանակ։
Ամփոփելով՝ կարող ենք նշել, որ ամերիկացի միլիարդատիրոջ վերաբերյալ ապատեղեկատվություններն ու դավադրության տեսություններն արդյունք են նրա կողմից երբևէ արված հայտարարությունների նենգափոխման, իսկ տարածում գտնելու հիմնական պատճառներից է դրանցում առկա իբր սենսացիոն բովանդակությունը։

Билл Гейтс – мишень теорий заговора о коронавирусе
После вспышки нового коронавируса распространилось выступеление основателя Microsoft Билла Гейтса на конференции Фонда TED в 2015 году о возможной новой эпидемии и неготовности мира к ней.
Помимо этого, Гейтс несколько раз говорил о проблеме перенаселения Земли, и эти обстоятельства создали почву для развития теорий заговора и объявления Гейтса «виновником» распространения коронавируса.
«Платформа проверки фактов» собрала муссируемые вокруг имени Гейтса теории заговора и дезинформацию о распространении коронавируса.
Основные тезисы теорий заговора
Темой выступления Билла Гейтса на знаменитой американской конференции TED Talk была возможная эпидемия, к которой, по его словам, мир не готов.
Еще тогда СМИ писали, что Гейтс предупредил мир о надвигающейся эпидемии и призвал подготовиться к ней. Параллельно с первыми случаями коронавируса подобно вирусу  распространились публикации о том, что Гейтс предсказал коронавирус еще в 2015 году.
Американский миллиардер и филантроп Билл Гейтс, главным образом, обвиняется в распространении коронавируса и чипированием посредством него людей. Согласно некоторым теориям о чипировании, чипирование осуществляется через тесты, а согласно другим – чипируют инфицированных граждан.
Բիլ Գեյթսի անվան շուրջ պտտվող մեկ այլ դավադրության տեսության համաձայն էլ՝ Գեյթսն իբր հայտարարել է, թե երկրագնդի բնակչությունը շատ է աճել, ըստ այդմ՝ կորոնավիրուսը ստեղծվել է նրա նախաձեռնությամբ՝ մարդկանց քանակը հավասարակշռելու համար։
Согласно другой муссируемой вокруг имени Билла Гейтса теории заговора, Гейтс якобы заявил, что население Земли значительно выросло, посему коронавирус был создан по его инициативе для сокращения роста населения.
Тезисы о чипировании и вакцинах
В основе этого тезиса лежит гипотеза о том, что коронавирус предназначен для чипирования людей, а за всем этим стоит Билл Гейтс.
В основе распространяемых историй лежат несколько заявлений Гейтса, которые были либо неверно восприняты, либо неверно истолкованы в ряде публикаций. Основатель Microsoft еще в марте в своем блоге провел обсуждение COVID-19 в формате сессии вопросов и ответов. Отвечая на вопрос о возможных и необходимых изменениях, Гейтс отметил, что в конечном итоге будут созданы «цифровые сертификаты», которые будут показывать, выздоровел ли человек или получил ли он вакцину.
Один из сайтов, который «изучил» это заявление, опубликовал статью о том, что эти цифровые сертификаты на самом деле являются микрочипами. Аналогичные комментарии были и в других источниках.
На вопрос Reuters о достоверности этого заявления в фонде «Билл и Мелинда Гейтс» ответили, что цифровые сертификаты будут направлены на создание открытой базы данных, расширяющей возможности тестирования людей.
Американская IBM сравнивает цифровые сертификаты в некоторой степени с удостоверением личности или техническим паспортом автомобиля. Посему, функция этих сертификатов заключается в идентификации людей.
Почвой для этих теорий заговора стала также деятельность фонда «Билл и Мелиндыа Гейтс». Фонд на протяжении многих лет поставляет вакцины в бедные страны. В то же время фонд предоставляет средства для создания вакцин для борьбы с новыми вирусами. Например, на борьбу с коронавирусом фонд «Билл и Милинда Гейтс» выделил около 300 миллионов долларов.
О сокращении роста населения
Начиная с 2010 года в ряде интервью Гейтс говорил о большой численности населения планеты и его проблемах. В своем выступлении на Всемирном экономическом форуме в 2018 году, коснувшись проблемы переполненности планеты, Гейтс отметил, такой рост населения резко увеличит количество бедных людей, и основным решением является управление естественным ростом людей.
Заявление Гейтса о том, что улучшение здоровья людей поможет сократить рост числа населения планеты было распространено вырванным из контекста и послужило поводом для теорий заговора еще два года назад. В действительности Гейтс сказал, что если бы дети были намного здоровее, а число смертей в маленьком возрасте уменьшилось, родители были бы уверены, что их дети не умрут, и начали бы думать о том, иметь ли еще детей.
В апреле в Интернете распространились публикации о заявлении Билла Гейтса о том, что от вакцины против коронавируса может умереть до миллиона человек. К этому добавились также заявления Гейтса о большой численности населения, создав другую теорию заговора: Гейтс хочет использовать коронавирус для сокращения численности населения планеты.
Однако это заявление, взятое из интервью американскому CNBC, является искаженным. Гейтс сказал, что вакцина против вируса может быть опасной для некоторых возрастных групп, и что создать безопасную вакцину для всех довольно трудно. «Если будет один из 10 тыс. побочных эффектов, то более 700 тыс. людей пострадают от этого», — сказал Гейтс.
Что делает Гейтс в действительности
Билл Гейтс, который еще в 2015 году говорил о возможной глобальной эпидемии, подчеркивал, что государства не подходят к этому вопросу должным образом. В недавнем интервью BBC он сказал, что потребуется полтора-два года, чтобы получить вакцину против коронавируса. Говоря о возможностях создания вакцины, Гейтс отметил, что необходимо отобрать 8-10 возможных эффективных вакцин и предоставить средства на их исследования и испытания.
«Создание эффективных вакцин против коронавируса является императивом сегодняшнего дня», — отметил он, добавив, что «сделает все возможное, чтобы вакцина была доступной для всех».
Говоря о теориях заговора, муссируемых вокруг его имени, Гейтс сказал, что иронично в этом вопросе делать мишенью кого-то, кто делает все возможное, чтобы мир был готов к вызову. «Мы находимся в безумной ситуации, и потому распространяются безумные слухи»,— сказал основатель Microsoft.
О необходимости быть более подготовленным к борьбе с коронавирусом в будущем Билл Гейтс говорил также недавно на том же TED Talks, коснувшись своего выступления, которое он сделал 5 лет назад. По его словам, ошибки, которые совершают правительства в эти дни, станут уроком для будущих эпидемий.
Источники теорий и механизмы распространения в армянских СМИ
Первые новости о чипировании в армянской прессе распространялись в основном со ссылкой на российский сайт «Газета.RU». Согласно статье этого сайта, один из российских врачей обвинил Гейтса в желании чипировать население. Позже, в группах в социальных сетях распространились публикации отдельных пользователей, которые получили тысячи лайков и перепостов. Широкое распространены в армянских социальных сетях нашли также публикации и видеоматериалы из различных российских источников.
Теории заговора в армянском сегменте Facebook распространяют в основном пользователи, в большинстве своем не фейковые. Эти публикации распространяются в группах Facebook с большим количеством участников.
Чтобы понять основные механизмы распросранения теорий заговора пользователями в социальных сетей, приведем один пример. Например, пользователь по имени «Агаси Ян» разместил на своей странице видео о якобы намерении Гейтса сократить численность населения, коронавирусе и о том, что вирус он был запланирован.
К публикации прилагается также комментарий о том, что «таким подлым шагом они резко сократят численность населения». Публикация только с его страницы была распространена более 300 раз другими пользователями и в группах с большим количеством участников. Например, одна из них – группа в Facebook 1lur.am, в которой более 26 тысяч участников.
Подобные теории заговора распространяются также через видео, размещенные на YouTube. Видео, опубликованное пользователем по имени «Анна Айрапетян», имеет более 10 тысяч просмотров и рассказывает о том, как Гейтс собирается чипирвать людей, основываясь на информацию, опровергнутую около месяца назад.
Теории заговора не только в социальных сетях
Примечательно, что в миф о том, что Билл Гейтс заказал вирус для своих собственных целей, поверили 28% американцев, опрошенных компанией Yahoo. В то же время, параллельно с заявлениями «коронавирус является ложным», звучащими во время акций протестов против введенных ограничений в различных странах мира, звучат также такие призывы, как, например «Арестовать Билла Гейтса», «Не давайте Биллу Гейтсу шанс» и так далее.
Подобные призывы и заявления прозвучали во время акций протеста, организованных в США, Германии, Австралии и других стран.
Подводя итог, мы можем отметить, что дезинформация и теории заговора об американском миллиардере являются результатом искажения заявлений, которые он когда-либо делал, а одной из главных причин их распространения является якобы сенсационное содержание.
Թեգեր` Բիլ Գեյթսդավադրության տեսություն
Миф и реальность 3. Сети 5G «не виноваты» в распространении коронавируса
13:53, 15 Апр, 2020
В YouTube, Facebook и других социальный сетях тиражируется очередная теория заговора о коронавирусе Согласно широко распространенному мнению, причиной возникновения коронавируса...
Armdaily.am распространяет ложную информацию об аресте «создателя» коронавируса
14:12, 6 Апр, 2020
Сайт Armdaily.am 6 апреля опубликовал статью под названием «В США арестован создатель Covid-19 для Китая (видео)». Со ссылкой на телеканал...