Օրերս ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է 2017թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ պարենային ապահովության և աղքատության վերաբերյալ մի զեկույց, ըստ որի՝ ՀՀ-ում աղքատության մակարդակը կազմում է 29,8%: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում մոտ 900 հազար մարդ աղքատ է, որից մոտ 300 հազարը շատ աղքատ, իսկ մոտ 60 հազարը՝ ծայրահեղ աղքատ: Այսուամենայնիվ, ՀՀ բնակչության լայն շերտերում առկա կենսապայմանները մեզ ստիպում են որոշակի կասկածամտությամբ մոտենալ անգամ այս բարձր ցուցանիշին:
Խնդիրը կայանում է նրանում, որ ԱՎԾ կողմից կիրառվող մեթոդաբանությամբ՝ բնակչության բարեկեցության գնահատումը իրականացվում է ոչ թե տնային տնտեսությունների եկամուտների, այլ նրանց կողմից իրականացվող սպառման ագրեգացված ցուցանիշի հիման վրա: Իսկ սպառման ագրեգացված ցուցանիշում ներառվում է ոչ միայն պարենային և ոչ պարենային ապրանքների սպառման արժեքը, այլև սեփական արտադրության ապրանքների, մարդասիրական կազմակերպություններից և այլ աղբյուրներից ստացված օգնության ինչպես նաև քաղաքացիների կողմից տիրապետվող երկարատև օգտագործման ապրանքների հաշվարկային արժեքները: Իսկ ահա տնային տնտեսությունների անվանական եկամուտների ուսումնասիրությունը բոլորովին այլ պատկեր է ուրվագծում:
Կից ներկայացված գծապատկերում արտացոլված է ՀՀ ամենաաղքատ և ամենահարուստ խավերի միջև անվանական եկամուտների բաշխումը: Այդ գծապատկերում ՀՀ տնային տնտեսությունները դասակարգված են 10 դեցիլային խմբերում՝ արտացոլելով բնակչության ամենաաղքատ 10%-ից մինչև ամենահարուստ 10%-ի միջին եկամուտները: Այս տվյալներից պարզ է դառնում, որ ՀՀ բնակչութան մոտ 55%-ը (կամ շուրջ 1,6 մլն մարդ) ստանում է 41.000 դրամից քիչ եկամուտ՝ այդպիսով գտնվելով աղքատության գծից ներքև: Նրանցից շուրջ 25%-ի եկամուտներն անգամ ցածր են եղել աղքատության ստորին գծից, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ-ում ավելի քան 700 հազար մարդ շատ աղքատ է: Ավելին, ՀՀ բնակչության մոտ 65%-ի պարագայում ստացվող եկամուտները նվազագույն սպառողական զամբյուղից (49.000 դրամ) ցածր են եղել:
Ըստ այդմ, ստացվում է մի իրավիճակ, երբ Հայաստանում շուրջ 300 հազար մարդ ամսական ստանում է մոտ 10.300 դրամի հասնող եկամուտ: Ու քանի դեռ ըստ ԱՎԾ-ի՝ ՀՀ-ում աղքատ է բնակչության միայն 29,8%-ը. նկատենք, որ բնակչության այդ 29,8 տոկոսի ամսական եկամուտները չեն գերազանցում նույնիսկ 30 հազար դրամը:
Մյուս կողմից, բնակչության դեցիլային խմբերի եկամուտների կառուցվածքը ակնհայտ է դարձնում նաև Կառավարության սոցիալական քաղաքականության ծայրահեղ անարդյունավետ լինելու հանգամանքը: Ըստ ԱՎԾ տվյալների՝ ՀՀ բնակչության ամենաաղքատ 10%-ը ամսական կտրվածքով ստանում է 4,945 դրամի հասնող կենսաթոշակներ և նպաստներ, իսկ ահա 6-րդ դեցիլային խմբում գտնվող քաղաքացիները միջինում ստանում են 12 հազար դրամի հասնող աջակցություն, այնինչ սոցիալական աջակցության տարբեր ծրագրերի ողջ իմաստը հենց ամենախոցելի խավին ֆինանսապես աջակցելն է և ոչ հակառակը:
Այսպիսով, վերոնշյալ փաստերը մեզ բերում են այն եզրահանգման, որ կամ ԱՎԾ կողմից բնակչության սպառման ծավալների և աղքատության մակարդակի վերաբերյալ հրապարակված ցուցանիշները ճշգրիտ չեն, կամ ՀՀ հարկային մարմինները պարզապես ի զորու չեն բազային վարչարարություն իրականացնելով՝ գնահատել տնային տնտեսությունների եկամուտները, ինչն էլ իր հերթին վկայում է ստվերային տնտեսության ահռելի մասշտաբների մասին:

Не 29,8, а 55%: ложь о показателе бедности в Армении
Недавно Национальная статистическая служба Республики Армения (НСС РА) опубликовала доклад относительно продовольственной обеспеченности и бедности за первый квартал 2017 года, согласно которому уровень бедности в Армении составляет 29,8%. Это означает, что около 900 тыс. людей в Армении – бедные, из которых около 300 тыс. – очень бедные, а около 60 тыс. – крайне бедные. Тем не менее, условия жизни широких слоев населения заставляют нас с определенным скептицизмом относится к даже этим высоким показателям.
Проблема заключается в том, что по методологии, используемой НСС, оценка социального обеспечения населения проводится не на основе доходов домашних хозяйств, а на основе совокупного показателя потребления. А в показатель совокупного потребления включена не только потребительская стоимость продовольственных товаров, но и стоимость товаров собственного производства, стоимость гуманитарной помощи, полученной от организаций и других источников, а также расчетная стоимость товаров длительного пользования, находящихся в собственности граждан. А вот изучение номинальных доходов домохозяйств вырисовывает совершенно другую картину.
В представленном графике отражено распределение номинальных доходов между самыми бедными и самыми нищими слоями населения. На этом графике домашние хозайства Армении классифицированы по 10 децильным группам, отражая средние доходы от 10% самых бедных до 10% самых богатых. Из этих данных видно, что около 55% населения (или около 1,6 миллиона человек) получают доход меньше 41.000 драмов, таким образом, находясь ниже черты бедности. Доходы около 25% из них были даже ниже черты бедности, что означает, что в Армении более чем 700 тыс. человек очень бедны. Более того, в случае около 65% населения Армении, получаемые доходы были ниже стоимости минимальной потребительской корзины (49.000 драмов).
Соответсвенно получается такая ситуация, когда около 300. тыс человек в Армении ежемесячно получает около 10.300 драмов. И пока согласно НСС в Армении бедными являются лишь 29,8% населения, отметим, что ежемесячные доходы этих 29,8% не превышают даже 30 тыс. драмов.
С другой стороны, структура доходов децильных групп населения дала понять также обстоятельство крайне неэффективной социальной политики правительства. Согласно данным НСС, 10% самых бедных в Армении ежемесячно получает пенсию и льготы в размере 4,945 тыс. драмов, а вот граждане 6-ой децильной группы в среднем получают помощь в размере до 12 тыс. драмов, в то время как смыслом различных программ социальной поддержки является оказание финансовой помощи более уязвимым слоям населения, а не наоборот.
Таким образом, вышеуказанные факты приводят нас к выводу, что либо опубликованные НСС данные относительно объемов потребления и уровня  являются не точными, либо же налоговые органы Армении не способны, выполняя базовое администрирование, оценивать доходы домашних хозяйств, что, в свою очередь, свидетельствует об огромных масштабах теневой экономики.