Հունիսի 5-ին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղխորհրդի հրատապ նիստի ընթացքում կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը կոշտ քննադատության ենթարկեց կառավարությանը։ «Կա խնդիր, կա պրոբլեմ, ժողովրդի սպասելիք, կա խոստումներ, որ ժողովուրդն անհամբեր սպասում է իրականացմանը։ […] Եթե ուզում են իրականացնել, պետք է 97 տոկոսին փոխել, բոլորդ էլ հիշում եք: Բայց այսօր տեսնելով, այս ասենք թե, ձախողումները, լիարժեք արդեն կարող եմ ասել` ոչ թե 97, 100 տոկոսը պետք է փոխվի, որովհետև բոլորն իրենց աշխատանքով, արդյունքով բոլոր ոլորտները ձախողված են»,- հայտարարեց Ծառուկյանը։
Ծառուկյանի ելույթը միանշանակ չընդունվեց։ Ծառուկյանին հակադարձել շտապեցին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության և «Իմ քայլը» խմբակցության ներկայացուցիչները։
Գագիկ Ծառուկյանին արձագանքեց Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը, որը հարցին, թե պատասխան հայտարարություն լինելո՞ւ է, թե ոչ, հայտարարեց․ «Ոչ, հայտարարություն չի լինելու։ Որ կուսակցությունն ինչ որ բան խոսի, մենք պետք է արագ դրան հայտարարությու՞ն անենք։ Հենա ես խոսում եմ, իմ գործընկերները խոսում են, համարեք, որ դա դրա արձագանքն ա։ Ինչի՞ պիտի մենք դրա համար հայտարարություն անենք»։
Ավելի վաղ, Ծառուկյանի հայտարարությանն ի պատասխան, Ֆեյսբուքի իր էջում գրառում էր կատարել ԱԺ «Իմ Քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը և անուղղակի մեղադրանքներ հնչեցրել Ծառուկյանի հասցեին՝ թալանի ու կոռուպցիայի մեջ թաթախված լինելու, բիզնեսներ հիմնելու ու խլելու, կեղեքման ու թալանի վերաբերյալ։ «Ափսոսում եմ, որ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավարն իրեն դիտարկում է ոչ թե Հայաստանի իշխանությունների և քաղաքացիների հետ այս ծանր իրավիճակը հաղթահարողի դիրքերից, այլ որպես մերժված, բայց վերականգնվել ցանկացող քաղաքական խմբերի մի մասնիկ»,- իր գրառումը եզրափակել էր Մակունցը։
Պատգամավոր Սիփան Փաշինյանը, իր հերթին, ֆեյսբուքյան իր գրառմամբ անուղղակի կերպով մեղադրել էր Ծառուկյանին քաղաքական հանցավոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու, փողերի և գույքի յուրացման, օրենքներին չենթարկվելու, ընտրություններ կեղծելու, մարդկանց ունեզրկելու, դավաճանների հետ շփվելու մեջ, իսկ պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը հիշեցրել էր խմբակային բռնաբարության, կեղծված ընտրությունների ու Հյուսիս-հարավի փողերի յուրացումը։ Ծառուկյանի հայտարարություններին արձագանքել էր նաև պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը՝ զարմանք հայտնելով ԲՀԿ առաջնորդի «երեսպաշտության այդ մասշտաբներից»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» վերհիշել է, թե ինչպես են հեղափոխությունից հետո զարգացել «Քաղաքացիական պայմանագրի» և «Բարգավաճ Հայաստանի» հարաբերությունները, ինչպես է վերաբերվել իշխող ուժը Գագիկ Ծառուկյանին և ի՞նչ կարծիքներ է հնչեցրել նախկինում Ծառուկյանի մասին։
«Բարգավաճ Հայաստանը»՝ հեղափոխության օրերին
2018 թ․ ապրիլի 23-ին՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից րոպեներ առաջ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը և Ազգային ժողովի «Ծառուկյան» դաշինք խմբակցությունը՝ անձամբ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ, հայտարարեցին, որ «միանում են Հայաստանում և աշխարհասփյուռ հայության շրջանում ծավալված համաժողովրդական շարժմանը՝ կոչ անելով իշխանություններին գիտակցել պահի լրջությունն ու իրավիճակի անխուսափելիությունը և անհապաղ կատարել քայլեր, որոնք կնպաստեն ստեղծված կացության հանգուցալուծմանը»։
Մայիսի 2-ին Ծառուկյանի ու Նիկոլ Փաշինյանի միջև «Մարիոթ» հյուրանոցում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո հայտարարվեց, որ «Ծառուկյան դաշինքը» մայիսի 8-ին կողմ է քվեարկելու «ժողովրդի թեկնածուի»՝ Նիկոլ Փաշինյանի օգտին (մայիսի 1-ին ևս «Ծառուկյան դաշինքը» կողմ էր քվեարկել Փաշինյանին վարչապետի պաշտոնում ընտրվելուն, սակայն Հանրապետական կուսակցությունը չէր ապահովել անհրաժեշտ ձայները)։
Հեղափոխությունից 5 ամիս անց՝ հոկտեմբերի 8-ին, Նիկոլ Փաշինյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում կատարեց՝ տեղեկացնելով, որ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ ստորագրվել է հուշագիր՝ դեկտեմբերին ՀՀ-ում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ։ Ըստ հուշագրի՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի դեպքում «Ծառուկյան դաշինք» խմբակցությունը, որպես հեղափոխության աջակից ուժ, պարտավորվում է վարչապետի թեկնածու չառաջադրել, չաջակցել վարչապետի որևէ թեկնածուի։
Դրանից մի քանի օր անց՝ հոկտեմբերի 18-ին, Առինջ գյուղում Ծառուկյանին պատկանող Մայնինգ ֆերմայի բացման արարողությունից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանում օլիգարխներ չկան․ «Պարոն Ծառուկյանը Հայաստանում խոշոր սեփականատեր է, դա ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, մնացածը արդեն իմ մեկնաբանության խնդիր չէ»,— հայտարարեց Փաշինյանը՝ մեկ անգամ ևս շեշտելով, որ Հայաստանում օլիգարխներ չկան։
ԱԺ փոխնախագահի ընտրությունները
7-րդ գումարման Ազգային ժողովի ձևավորումից հետո՝ հունվարի 15-ին, տեղի ունեցավ ԱԺ փոխխոսնակների ընտրությունը։ Ընդդիմադիր խմբակցություններից փոխխոսնակի թեկնածուներ առաջադրվեցին Վահե Էնֆիաջյանը՝ ԲՀԿ-ից, և Մանե Թանդիլյանը՝ «Լուսավոր Հայաստանից»։ Գաղտնի քվեարկության արդյունքում 108 ձայնով ԱԺ փոխխոսնակ ընտրվեց Վահե Էնֆիաջյանը։ Այլ կերպ ասած՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունը գրեթե միաձայն (գրեթե, որովհետև այս խմբակցությունից մեկ պատգամավոր քվեարկել էր Մանե Թանդիլյանի օգտին — խմբ․) ընտրեց Վահե Էնֆիաջյանին։
Քվեարկությունից հետո «Իմ քայլը» խմբակցությունն իր քվեարկությունը հիմնավորել էր նրանով, որ «Բարգավաճ Հայաստանը» ստացել է ընտրողների կողմից ավելի շատ ձայն, և հետևաբար՝ խմբակցությունը չի կարող այդ փաստը հաշվի չառնել։ Իսկ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր․ ««Իմ քայլը» խմբակցությունը հայտարարում է, որ ինքը իրեն իրավունք չի վերապահում փոխել ժողովրդի քվեարկությամբ հաստատված համամասնությունը: Հարգում է այդ քվեարկության արդյունքը և հաշտվում է իրողությունների հետ՝ անկախ նրանից, թե այլ պայմաններում ինչպիսի նախընտրություն կունենար»:
ՔՈ-ի հայցը և ՔՊ-ի անդրադարձը
Նախորդ տարվա ապրիլին «Քաղաքացու որոշում» կուսակցությունը դիմում ներկայացրեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին և Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում և պատգամավորական մանդատից զրկելու գործընթաց սկսելու հարցով՝ հաշվի առնելով պատգամավորի՝ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու արգելքը։
Անդրադառնալով այս թեմային՝ «Իմ Քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հայտարարել էր․ «Քանի որ այս պահին գործընթացը գտնվում է իրավական տիրույթում, պետք է սպասել իրավապահների արձագանքին»։
Մի քանի օր անց, Հատուկ քննչական կոմիտեի որոշմամբ, Գագիկ Ծառուկյանի կողմից անձամբ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու վերաբերյալ ՔՈ-ի դիմումը մերժվեց հանցակազմի բացակայության հիմքով, ինչից ենթադրվում է, որ ՀՔԾ-ն ապացուցված չէր համարում Ծառուկյանի՝ ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու փաստը։
Այսպիսով, կարող ենք եզրակացնել, որ նախկինում իշխող ուժը ձեռնպահ էր մնում «Բարգավաճ Հայաստանի» կամ Գագիկ Ծառուկյանի մասին որևէ բացասական կարծիք ասելուց, սակայն հունիսի 5-ին Ծառուկյանի կողմից հնչեցված քննադատությունից հետո իշխող ուժը սկսեց մեղադրանքներ հնչեցնել վերջինիս հասցեին։

5 июня на срочном заседании политсовета партии «Процветающая Армения» лидер партии Гагик Царукян жестко раскритиковал правительство. «Есть проблема, ожидания народа, есть обещания, осуществления которых с нетерпением ждет народ. […] Если хотят осуществить, надо поменять 97 процентов, все вы помните. Но сегодня, глядя на эти промахи, могу безусловно сказать, что надо поменять не 97, а 100 процентов, потому что все они не справились в своей работе, результатах во всех отраслях», — заявил Царукян.
Выступление Царукяна было воспринято неоднозначно. Царукяну поспешили возразить представители партии «Гражданский договор» и фракции «Мой шаг».
На заявление Гагика Царукяна отреагировал вице-спикер Национального собрания Ален Симонян, который на вопрос, будет ли ответное заявление, сказал: «Нет, заявления не будет. Мы, что, должны отвечать заявлениями на слова каждой партии? Вот, я говорю, мои коллеги говорят, считайте, что это ответ. Зачем нам выступать с заявлением об этом?»
Ранее на заявление Царукяна на своей странице в фейсбуке ответила глава фракции «Мой шаг» Лилит Макунц. Слова Макунц содержали косвенные обвинения в адрес Царукяна, связанные с коррупцией, созданием и отнятием бизнеса, притеснениями и грабежом. «Сожалею, что руководитель фракции «Процветающая Армения» видит себя не с позиции лица, преодолевающего эту тяжелую ситуацию вместе с властями и народом Армении, а с позиции частички отвергнутых и желающих восстановиться политических групп», — заключила Макунц.
Депутат Сипан Пашинян, в свою очередь, в своей записи в фейсбуке косвенно обвинил Царукяна в преступных политических договоренностях, присвоении денег и имущества, неподчинении закону, фальсификации выборов, лишении людей имущества, контактах с предателями, а депутат Грачья Акопян напомнил о групповом изнасиловании, сфальсифицированных выборах и присвоении денег проекта «Север-юг». На заявления Царукяна отреагировал и депутат Рубен Рубинян, которого удивили «масштабы лицемерия» лидера ППА.
«Платформа проверки фактов» решила вспомнить, как развивались отношения «Гражданского договора» и «Процветающей Армении» после революции, как относилась к Гагику Царукяну правящая сила, и что они говорили о Царукяне ранее.
«Процветающая Армения» в дни революции
23 апреля 2018 года, за считанные минуты до отставки Сержа Саркисяна, партия «Процветающая Армения» и парламентская фракция «Альянс Царукян» во главе с самим Гагиком Царукяном заявили, что «поддерживают всенародное движение, развернувшееся в Армении и среди армян, рассыпанных по всему свету, призывая власти осознать серьезность момента и неизбежность ситуации и немедленно предпринять шаги, которые поспособствуют разрешению создавшейся ситуации».
После встречи Царукяна и Никола Пашиняна, состоявшейся 2 мая в гостинице «Мариотт», было объявлено, что «Альянс Царукян» 8 мая проголосует за «народного кандидата» Никола Пашиняна (1 мая «Альянс Царукян» также голосовал за избрание Никола Пашиняна премьер-министром, однако Республиканская партия не обеспечила нужного количества голосов).
Спустя 5 месяцев после революции, 8 октября, Никол Пашинян сообщил на своей странице в фейсбуке, что с Гагиком Царукяном подписан меморандум, связанный с проведением внеочередных парламентских выборов в Армении в декабре. Согласно меморандуму, в случае отставки премьер-министра Никола Пашиняна фракция «Альянс Царукян» как сила, поддерживающая революцию, обязалась не выдвигать кандидата в премьер-министры, не поддерживать другого кандидата в премьер-министры.
Через несколько дней, 18 октября, после церемонии открытия в селе Ариндж майнинг фермы, принадлежащей Царукяну, исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в беседе с журналистами заявил, что в Армении нет олигархов. «Господин Царукян – крупный собственник в Армении, это ни для кого не секрет, остальное уже не мне комментировать», — заявил Пашинян, еще раз подчеркнув, что в Армении олигархов нет.
Выборы вице-спикера НС
После формирования Национального собрания 7-го созыва 15 января состоялись выборы вице-спикера НС. От оппозиционных фракций были предложены кандидатуры Ваге Энфиаджяна от ППА и Мане Тандилян – от «Светлой Армении». Получив 108 голосов по итогам тайного голосования, вице-спикером стал Ваге Энфиаджян. Иначе говоря, фракция «Мой шаг» почти единогласно (почти, потому что один депутат этой фракции проголосовал за Мане Тандилян, — ред.) выбрала Ваге Энфиаджяна.
После голосования фракция «Мой шаг» обосновала свой выбор тем, что «Процветающая Армения» получила большее число голосов избирателей, и фракция не может не считаться с этим. А спикер НС Арарат Мирзоян заявил: «Фракция «Мой шаг» заявляет, что никто не оставляет за собой права изменять пропорции, утвержденные народным голосованием. Уважает результаты этого голосования и смиряется с реалиями, независимо от того, какие предпочтения у нее были бы в других условиях».
Иск РГ и реакция ГД
В апреле прошлого года партия «Решение гражданина» обратилась к спикеру НС Арарату Мирзояну и Генеральному прокурору Артуру Давтяну с заявлениями, требуя запустить процесс возбуждения уголовного преследования в отношении Гагика Царукяна и лишения его депутатского мандата с учетом запрета на предпринимательскую деятельность, установленного для депутатов.
Глава фракции «Мой шаг» Лилит Макунц в связи с этим заявила: «Поскольку вопрос сейчас находится в правовом поле, следует дождаться реакции правоохранительных органов».
Через несколько дней решением Специальной следственной службы заявление РГ, связанное с предпринимательской деятельностью Гагика Царукяна, было отклонено за отсутствием состава преступления, из чего можно предположить, что ССС считала факт занятия Царукяном предпринимательской деятельностью недоказанным.
Таким образом, можно заключить, что в прошлом правящая сила воздерживалась от выражения негативных мнений о «Процветающей Армении» или Гагике Царукяне, однако после критики Царукяна, прозвучавшей 5 июня, правящая сила принялась осыпать его обвинениями.