Նոյեմբերի 2-ին Ազգային ժողովում 2023 թվականի բյուջեի քննարկմանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ երկրում ցեմենտի, քարի և այլ շինանյութի դեֆիցիտ է արձանագրվել։
Նա հիշեցրեց, որ ժամանակին ցեմենտի արտադրության ոլորտում տեղական մի քանի ընկերությունների որոշակի արտոնություն էր տրվել, արդյունքում՝ ինքը միայն վերջերս, իր խոսքով, «շատ զարմանալի ձևով պարզել է», որ երբ շուկան հստակ ցեմենտի պահանջարկ ունի, նրանք «շարունակում են ապրել իրենց սովորական կյանքով»։
«Ակնկալում են, որ կառավարությունն էլի իրենց պետք է օգնի այն պայմաններում, երբ որ շուկան հստակ ցեմենտի կարիք ունի։ …Արտոնություն տալիս մենք պետք է շատ զգույշ լինենք, իհարկե, պետք է վերլուծվի, ես չեմ ուզում վերջնական հետևություններ անել, բայց էլի եմ ասում, մենք պետք է աջակցենք առողջացմանը և զարգացմանը»,- նշեց նա։
Հատկանշական է, որ մինչև այս հարցին անդրադառնալը, Փաշինյանը հայտարարել էր, որ կառավարության մեծագույն դերը պետք է լինի չխանգարել տնտեսությանը, որպեսզի այն աճ ապահովի։ «Ընդ որում, այս տեսական թեզը գործնականում անընդհատ իրագործվում է»,- նշեց նա։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ամփոփել է, թե երբ ու ինչ պայմաններում են մինչև այս արտոնություն ստացել ցեմենտի տեղական արտադրողները։
2019 թ.-ին ցեմենտի ներմուծման վրա պետտուրք սահմանվեց՝ օգնելով Ծառուկյանի ընկերությանը
2019 թ. ապրիլին ցեմենտի թեման ներքաղաքական թիվ մեկ հարցերից էր դարձել․ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը պահանջում էր կառավարությունից պաշտպանել տեղական արտադրողի շահերը, քանի որ Իրանից ներկրվող ցեմենտը մի քանի անգամ ավելի էժան էր տեղական արտադրանքից:
Կառավարությունը, ընդառաջելով խմբակցությանը, ԱԺ ներկայացրեց նախագիծ, որով  առաջարկվում էր ցեմենտի մեկ տոննայի ներկրման համար 22 հազար դրամ տուրք սահմանել։
ԱԺ-ում փորձում էին կառավարության այս որոշումը բալանսավորել, որոշ պատգամավորներ դեմ էին արտահայտվում, թե դրանով ներկրողները խնդրի առաջ կկանգնեն և շինարարությունը կթանկանա։
Արդյունքում, Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված նախագիծը։
Չնայած ներկրման համար սահմանված բարձր տուրքին, այս որոշումը «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության սրտով չէր, և ԲՀԿ-ն նախագծին դեմ քվեարկեց այդ ժամանակ ընդդիմադիր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հետ միասին: ԼՀԿ-ն դեմ քվեարկեց՝ տեսնելով շահերի բախում, իսկ ԲՀԿ-ն դեմ քվեարկեց, որովհետև խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը պահանջում էր մաքսատուրք սահմանել նաև ցեմենտի հումքի՝ կլինկերի ներկրման համար։
Նշենք, որ երկրում օգտագործվող ցեմենտի 70-80 տոկոսն արտադրող «Արարատցեմենտ» գործարանը Գագիկ Ծառուկյանի՝ այդ ժամանակ հավատարմագրային կառավարման հանձնված բիզնեսներից մեկն էր։
ԱԺ-ի այս որոշմանը հաջորդեցին «Արարատցեմենտ» գործարանի աշխատակիցների գործադուլները, քանի որ ղեկավարությունից ծանուցագրեր էին ստացել, որ երկու ամիս անց գործազուրկ են մնալու:
Չնայած դժգոհություններին՝ խորհրդարանը որոշեց 22,000 դրամի փոխարեն ցեմենտի ներկրման պետական տուրք սահմանել 14,000 դրամը, իսկ կլինկերի նկատմամբ պետական տուրք չկիրառել։ Նաև որոշվեց ցեմենտի վրա կիրառվող պետական տուրքի վրա դնել գործողության ժամկետ՝ մեկ տարի, որպեսզի մեկ տարվա ընթացքում հասկանան, թե ինչպես է փոխվում շուկան, քանի որ հարցը ուսումնասիրությունների կարիք ուներ։
Այս կարգավորումը պահպանվեց մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։ ԱԺ-ում արտահերթ նիստում նախատեսվում էր ևս 6 ամսով երկարացնել այդ «14 հազար և 0 դրամ ռեժիմը», բայց բավարար թվով ձայներ չհավաքվեցին, և նախագիծը չանցավ:
Ցեմենտ արտադրողների դժգոհությունները մեղմացնելու նպատակով կառավարությունը 2021-ի հունվարի 27-ին որոշեց վեց ամսով արգելել ցեմենտի ներմուծումը Հայաստան, ապա առաջարկեց 1 տոննա ցեմենտի ներմուծման համար սահմանել 25 հազար դրամ տուրք, կլինկերի ներմուծման համար՝ 9 հազար դրամ։
ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը առաջարկին տվել էր բացասական եզրակացություն՝ հիմնավորելով, որ դա շուկան կտանի մոնոպոլիզացման։ Արդյունքում օրենք ընդունվեց՝ ցեմենտի ներմուծման համար սահմանված գինը թողնել անփոփոխ՝ 14 հազար դրամ, ցեմենտի հումքի` կլինկերի ներմուծման համար սահմանվեց 2000 դրամ պետական տուրք:
Նշենք, որ քննարկումների ժամանակ խոսում էին նաև ցեմենտի որակից՝ այդ թվում նշելով, որ նման որոշումը կայացնում են, որպեսզի տեղական արտադրողները բարձրացնեն ցեմենտի որակը։ Մինչդեռ այս ընթացքում որակի փոփոխություն կարծես չեղավ։ Այս տարվա սեպտեմբերին Քաղաքաշինության կոմիտեն այդ խնդրով նույնիսկ նիստ էր գումարել։
Հարցն օրակարգային դարձավ նաև այս տարի, երբ շինարարության ծավալները ամսեամիս ավելանում էին, իսկ ցեմենտը՝ թանկանում։ 2022-ին ԱԺ պատգամավորների  նախաձեռնությամբ քննարկման դրվեց և հաստատվեց օրենք, ըստ որի՝  ներկրվող ցեմենտի տուրքը նվազեց 5000 դրամով (մեկ տոննայի համար սահմանվեց 9000 դրամ), իսկ ներկրվող կլինկերի տուրքը վերացավ: Արձանագրվեց՝ միայն մեկ տարում Հայաստանում ցեմենտը թանկացել է 25 տոկոսով։
Օրենքի ընդունումից հետո, երբ արդեն երկրում նկատվեց ցեմենտի դեֆիցիտ, Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը զեկուցեց, որ հանձնաժողովն ուսումնասիրել է ցեմենտի շուկան և կա մտահոգություն, որ դեֆիցիտը կարող է նաև ստեղծված լինել արհեստական պատճառով, և գնի բարձրացումը կարող է պայմանավորված լինել դրանով:
Իսկ այս տարվա նոյեմբերի 1-ին ԱԺ-ում հարցի քննարկմանը հայտարարվեց, որ  «Արարատցեմենտը» և «Հրազդան ցեմենտը» պակասեցրել են արտադրության ծավալները։ «Նախնական ցուցանիշներով արձանագրել ենք հետևյալ իրավիճակը, որ ընկերություններից մեկը՝ Հրազդան ցեմենտը, զգալի կրճատել է իր իրացման ծավալները, նախորդ ամսվա համեմատ 26000 տոննայից իջել է 4000 տոննա։ Որոշակի իրացման ծավալների կրճատում, մոտ 7-8 տոկոսի չափով արձանագրվել է նաև գերիշխող դիրք զբաղեցնող ընկերության՝ «Արարատցեմենտ» ընկերության մոտ։ Արձանագրել ենք նաև ներմուծվող ցեմենտի ծավալների մի փոքր ավելացում, կապված տուրքի մասին օրենքում կատարված փոփոխության հետ, բայց ներմուծման ծավալները դեռ էական չեն աճել։ Այսինքն՝ պակասորդը փաստ է, հստակ արձանագրվում է շուկայում։ Արդյոք դա արհեստական է ստեղծվել, թե բնական պակասորդի մասին է խոսքը, ներկայումս հանձնաժողովը դեռ որևէ եզրահանգման չի եկել»,- նշեց ՏՄՊՊՀ անդամ Հայկ Կարապետյանը։
Ցեմենտի արտադրության և ներկրման պատկերը՝ թվերով
2019-2021 թվականների ընթացքում, երբ ցեմենտի ներկրման համար տուրք է սահմանվում տեղական արտադրողին պաշտպանելու հիմնավորմամբ, շուկայում  շինարարության աճի պայմաններում տեղական արտադրությունը ևս աճում է,   զուգահեռ ցեմենտի գները ևս աճում են: Ցեմենտի արտադրության աճն ապահովում էր հիմնական 2 արտադրողների՝ «Արարատցեմենտի» և «Հրազդան ցեմենտի» հաշվին:
Ըստ ԱՎԿ-ի տվյալների՝ 2019-ին արտադրվել է 590.5 հազար տոննա ցեմենտ, 2020-ին՝ 715.1 հազար տոննա, 2021 թվականին արտադրվել է 744.5 հազար տոննա ցեմենտ։
Երկու տարում արտադրությունն աճել է 26%-ով:
Ցեմենտի ներմուծումը կրճատվել է կրկնակի՝ 101%-ով։ Եթե 2019-ին Իրանից ներկրվել էր Հայաստան 298 հազար տոննա, 2020 թ.-ին՝ 230 հազար տոննա, ապա 2021-ին՝ շուրջ 148 հազար տոննա։
Ցեմենտի հումքի՝ կլինկերի ներմուծումը Իրանից 2019-ին կազմել էր 32 հազար տոննա, 20-ին՝ 20 հազար տոննա, 21-ին՝ 26 հազար։
3 տարում ցեմենտի գինն աճել է շուրջ 35 տոկոսով
Եթե 2019-ին ցեմենտ կարելի էր գնել 40,000 դրամով, ապա այսօր արդեն 1 տոննա ցեմենտի գինը աճել է շուրջ 35 տոկոսով։ «Արարատցեմենտ» գործարանից FIP.am-ին հայտնեցին, որ մեկ տոննան ներկա պահին վաճառվում է 54,000 դրամով, իսկ «Հրազդան ցեմենտից» հայտնեցին, որ վաճառում են 53,000 դրամով։ Հատկանշական է, որ սպառողին ապրանքը հասնում է ավելի բարձր գներով։ Շինարարական խանութներից ցեմենտ կարելի է ձեռք բերել մեկ տոննան 64,000 դրամով, իսկ իրանական ցեմենտի գինը հասնում է շուրջ 70,000 դրամի։
Այս դեֆիցիտի պայմաններում ներկրման տուրքի նվազումից հետո շուկայում արդեն իրանական ցեմենտի առաջարկ է արվում նաև ոչ ավանդական տարբերակով։ Օրինակ, List.am կայքում առաջարկում են իրանական ցեմենտի մեծածախ գնման դեպքում մեկ տոննան 60-65,000 դրամով։

2 ноября в ходе обсуждения бюджета на 2023 год в Национальном Собрании премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что в стране зафиксирован дефицит цемента, камня и других строительных материалов.
Он напомнил, что в свое время нескольким местным компаниям были предоставлены определенные льготы в области производства цемента, в результате чего он только недавно, по его словам, «неожиданно выяснил», что в этот период дефицита цемента они «продолжают жить своей обычной жизнью».
«Ожидают, что государство все еще должно им помочь, в условиях, когда на рынке явно есть спрос на цемент. Здесь я хочу сказать, что мы должны быть очень осторожны при выдаче льгот, конечно, все это должно быть проанализировано, я не хочу делать окончательных выводов, но еще раз говорю, что мы должны поддерживать восстановление и развитие», — отметил он.
Примечательно, что прежде чем обратиться к этому вопросу, Пашинян заявил, что самая большая роль правительства должна состоять в том, чтобы не мешать экономике, чтобы она обеспечивала рост. «При этом, этот теоретический тезис постоянно реализуется на практике», — отметил он.
«Платформа проверки фактов» обобщила, когда и на каких условиях местные производители цемента получили эти льготы.
В 2019 году на ввоз цемента была введена госпошлина, что помогло компании Царукяна
В апреле 2019 года тема цемента стала внутриполитическим вопросом номер один. Фракция «Процветающая Армения» (ППА) Национального Собрания 7-го созыва требовала от правительства защитить интересы местного производителя, так как импортируемый из Ирана цемент стоил в несколько раз дешевле местного продукта.
Правительство, идя на встречу фракции, представило в Национальное Собрание проект, в котором предлагалось установить пошлину в размере 22 тыс. драмов за ввоз одной тонны цемента.
В парламенте попытались уравновесить это решение правительства, некоторые депутаты выразили свое несогласие, заявив, что у импортеров возникнут проблемы, а строительство станет дороже.
В итоге Национальное Собрание в первом чтении приняло представленный правительством проект.
Несмотря на высокую ввозную пошлину, это решение не понравилось фракции «Процветающая Армения», и ППА проголосовала против проекта вместе с оппозиционной фракцией «Просвещенная Армения».
«Просвещенная Армения» проголосовала против, увидев конфликт интересов, а ППА проголосовала против, потому что глава фракции Гагик Царукян требовал установить таможенную пошлину и на ввоз цементного сырья – клинкер.
Ометим, что завод «Арарат Цемент», производящий 70-80 процентов потребляемого в стране цемента, был одним из предприятий Гагика Царукяна, переданных в то время в доверительное управление.
За этим решением парламента последовали забастовки рабочих завода «Арарат Цемент», так как они получили уведомления от руководства о том, что через два месяца они станут безработными.
Несмотря на недовольства, парламент решил установить госпошлину на ввоз цемента в размере 14 тыс. драмов вместо 22 тыс. драмов, а на клинкер госпошлину не вводить. Также было решено установить срок действия госпошлины, взимаемой с цемента, — один год, чтобы в течение года понять, как меняется рынок, поскольку вопрос требовал изучения.
Эта регулировка сохранялась до 31 декабря 2020 года. На внеочередном заседанини НС планировалось продлить «режим 14 тыс. и 0 драмов» еще на 6 месяцев, но не было собрано достаточного количества голосов, и проект не был принят.
В целях смягчения недовольства производителей цемента правительство 27 января 2021 г. приняло решение о запрете на ввоз цемента в Армению на шесть месяцев, затем предложило установить пошлину в размере 25 тыс. драмов за ввоз 1 тонны цемента, а за ввоз клинкера – 9 тыс. драмов.
На предложение Постоянной комиссии по экономическим вопросам было дано отрицательное заключение, аргументируя тем, что это приведет к монополизации рынка. В результате был принят закон, согласно которому цена на ввоз цемента оставалась в размере 14 тыс. драмов, а на ввоз цементного сырья – клинкера – установливалась госпошлина в размере 2000 драмов.
Отметим, что в ходе обсуждений говорилось и о качестве цемента, в том числе заявлялось, что такое решение принято для того, чтобы местные производители улучшили качество цемента. Между тем, за этот период, похоже, никаких изменений в качестве не произошло. В сентябре этого года Комитет по градостроительству даже созывал заседание по этому вопросу.
Вопрос встал на повестку дня и в этом году, когда объемы строительства с каждым месяцем увеличивались, а цена на цемент росла. В 2022 году по инициативе депутатов НС был вынесен на обсуждение и одобрен закон, согласно которому пошлина на ввозимый цемент была снижена на 5000 драмов (за тонну 9000 драмов), а пошлина на ввоизмый клинкер отменена. Было зафиксировано, что цена цемента в Армении только за год выросла на 25 процентов.
После принятия закона, когда в стране уже был замечен дефицит цемента, председатель Комиссии по защите конкуренции Гегам Геворкян отчитался о том, что комиссия изучила рынок цемента и есть опасения, что дефицит может быть искусственно созданным, и повышение цены может быть осусловлено этим.
А 1 ноября текущего года в ходе обсуждения вопроса в Национальном Собрании было объявлено, что «Арарат Цемент» и «Раздан Цемент» сократили объемы производства. «Исходя из предварительных показателей, мы зафиксировали следующую ситуацию. Одна из компаний – «Раздан Цемент» – значительно сократила объемы продаж, с 26 000 тонн до 4 000 тонн по сравнению с предыдущим месяцем. Некоторое снижение объемов продаж, порядка 7-8 процентов, зафиксировано и у занимающей доминирующее положение компании «Арарат Цемент». Мы также зафиксировали небольшое увеличение объема ввозимого цемента в связи с изменением закона о пошлине, но объем импорта пока значительно не увеличился. Другими словами, дефицит – это факт, он четко зафиксирован на рынке. Был ли он искусственно создан или речь о естественном дефиците, в настоящее время комиссия не пришла к какому-либо выводу», — сказал член Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Айк Карапетян.
Картина производства и импорта цемента в цифрах
В течение 2019-2021 гг., когда была введена ввозная пошлина на цемент по соображениям защиты местного производителя, на рынке в условиях увеличения объемов строительства растет и внутреннее производство, параллельно растут и цены на цемент. Рост производства цемента обеспечивался за счет 2 основных производителей – «Арарат Цемент» и «Раздан Цемент».
По данным Статистического комитета, в 2019 году произведено 590.5 тыс. тонн цемента, в 2020 году – 715.1 тыс. тонн, в 2021 году – 744.5 тыс. тонн.
За два года производство увеличилось на 26%.
Импорт цемента сократился вдвое – на 101%. Если в 2019 году из Ирана в Армению было ввезено 298 тыс. тонн цемента, в 2020 году – 230 тыс. тонн, то в 2021 году – около 148 тыс. тонн.
Импорт цементного сырья – клинкера – из Ирана в 2019 году составил 32 тыс. тонн, в 2019 году – 20 тыс. тонн, в 2021 году – 26 тыс. тонн.
За 3 года цена на цемент выросла примерно на 35 процентов
Если в 2019 году цемент можно было купить за 40 тыс. драмов, то сегодня цена 1 тонны цемента выросла примерно на 35 процентов. Как сообщили FIP.am на заводе «Арарат Цемент», в настоящее время одна тонна продается за 54 тыс. драмов, а на заводе «Раздан Цемент» сообщили, что за 53 тыс. драмов. Примечательно, что товар доходит до потребителя по более высоким ценам. Цемент можно приобрести в строительных магазинах по цене 64 тыс. драмов за тонну, а цена иранского цемента достигает около 70 тыс. драмов.
В условиях этого дефицита, после снижения ввозной пошлины, иранский цемент предлагается на рынке нетрадиционным способом. Например, на сайте List.am при оптовой закупке иранского цемента предлагают 60-65 тыс. драмов за 1 тонну.