Միքայել Մինասյանի չստացված սուլթանատը․ Ադրբեջանի և Հայաստանի իշխանությունները համեմատելի չեն
Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան, երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը հունիսի 20-ին ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակեց հերթական տեսաուղերձը։
Շուրջ 40 րոպե տևողությամբ տեսանյութում Մինասյանը ոչ միայն հասցրեց վարչապետ Նիկոլի Փաշինյանին վերագրել նոր բիզնեսներ, այլև զուգահեռներ անցկացրեց Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև։
Մինասյանը, մասնավորապես, հայտարարեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը վերածել է Հայաստանը Ադրբեջանի և այն կառավարում է նույն բանաձևով, ինչ Իլհամ Ալիևն ու Մեհրիբան Ալիևան՝ Ադրբեջանը:
Ըստ Մինասյանի՝ Հայաստանի որևէ ղեկավար երբեք իր գրքի հիման վրա պիես չի բեմադրել թատրոնում, նրանց արձանը չի կանգնեցվել կենդանության օրոք, կամ պետական միջոցներով գիրք չի հրապարակվել նրանց մասին, ինչն այսօր տեղի է ունենում Հայաստանում և Ադրբեջանում:
Ավելին՝ Մինասյանը նաև հայտարարել է, թե երբեք Հայաստանի որևէ ղեկավարի տիկին չի ունեցել այնպիսի ազդեցություն, որն ունի Աննա Հակոբյանը։
«Հայաստանն ադրբեջանականացնող շարքային շանտաժիստը. վերադարձ իրականություն» վերնագրով տեսաուղերձում երրորդ նախագահի փեսան էմոցիոնալ հայտարարություններ է անում, ներկայացնում փաստերը մանիպուլյատիվ մեկնաբանություններով՝ այդպիսով, ակնհայտորեն, նպատակ ունենալով մոլորեցնել հանրությանը, ինչի պատճառով էլ որոշեցինք անդրադառնալ նրա այս հայտարարություններին կետ առ կետ։
Նիկոլ Փաշինյանին ձոնված գրքի մասին
«Երբեք Հայաստանի որևէ մի ղեկավարի մասին պետական միջոցներով չի հրատարակվել գիրք, որի անունն է «Փրկիչը Իջևանից», բան, որը տեղի է ունեցել Իջևանում՝ Իջևանի քաղաքապետարանի փողերից»,- իր տեսաուղերձում հայտարարել է Մինասյանը։
Սերժ Սարգսյանի փեսան, սակայն, չարաչար սխալվում է, ավելին՝ Փաշինյանի մասին գրքի հեղինակ Լյուբիկ Չիբուխչյանը ժամանակին գիրք է հեղինակել նաև Մինասյանի աներոջ՝ Սերժ Սարգսյանի մասին։ 2008 թվականին Չիբուխչյանը Տավուշի մարզպետարանի հովանավորությամբ տպագրել էր Սերժ Սարգսյանին նվիրված 479 էջանոց «Ամենամեծ փոքրը» գիրք-ներբողը, որում, մասնավորապես, գրել էր.
«Դու փոքր ես Սերժ, բայց ազգիդ նման մեծ ես բոլորից,
Կտրված պորտով էլ դեռ մեծանում ես ինքդ քո քորից»։
Չիբուխչյանն ավելի քան 260 գիրք է հեղինակել (մեծամասամբ՝ համայնքային բյուջեի հաշվին), որոնց մեծ մասը տարբեր երկրների առաջնորդների մասին է (Վլադիմիր Պուտին, Մահմուդ Ահմադինեժադ և այլն): Եթե Միքայել Մինասյանը խնդիրներ է տեսնում պետական միջոցներով առաջնորդների մասին գրքեր հրատարակելու երևույթի մեջ, ապա զարմանալի է, թե ինչու վերջինս որևէ կերպ չի արտահայտվել իր աներոջը ձոնված գրքի մասին։
Նիկոլ Փաշինյանի «արձանի» մասին
«Երբեք որևէ մի Հայաստանի ղեկավարի արձանն իր կենդանության և իշխանության օրոք չի դրվել Հայաստանում, բան, որը տեղի է ունեցել Հայաստանում, բան, որը տեղի է ունենում Ադրբեջանում»,- հայտարարել է Մինասյանը։
2018 թ. թավշյա հեղափոխությունից հետո՝ աշնանը, Վանաձոր-Գյումրի ավտոճանապարհին տեղադրվեց «Իմ քայլը» անվանումով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քանդակը։ Քանդակի հեղինակը իջևանցի Արմեն Դավթյանն էր, որը սեփական նախաձեռնությամբ էր արձանը տեղադրել։ Նրա որդին բացատրել էր, որ դա մարդուն մեծարելու արձան չէ, և դրա մեջ ամփոփված են հեղափոխության հիմնական գաղափարն ու ձեռքբերումը։ Այստեղ, թերևս, պետք է նշել, որ արձանը պետական կամ համայնքային նախաձեռնություն չէր, պետական միջոցների հաշվին չէր տեղադրվել, այլ ամբողջությամբ քանդակագործի գաղափարն էր։ Ավելին՝ արձանը  մի քանի անգամ վնասել են, կոտրել։
Ինչ վերաբերում է «Իմ քայլը» և Հեյդար Ալիևի արձանների միջև Մինասյանի անցկացրած զուգահեռներին, ապա դրանք մանիպուլյատիվ են։
Գրեթե 3 տասնամյակում Հեյդար Ալիևը պետական մակարդակով ազգային խորհրդանիշ է դարձվել Ադրբեջանում: Նրա անունով փողոցներ կան ամեն քաղաքում: Ավելին՝ պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ երկրում կա Ալիևի 60 թանգարան: Մինասյանի տեսանյութում հայտնվող Հեյդար Ալիևի հսկայական արձանը գտնվում է Բաքվի ամենակենտրոնում, այն տեղադրվել է 2005-ին՝ պետական միջոցների հաշվին, քանդակի համահեղինակներից մեկն է Իլհամ Ալիևի կինը՝ Մեհրիբան Ալիևան։
Փաստացի, Մինասյանի այս համեմատականը մանիպուլյատիվ է, քանի որ Հեյդար Ալիևի հսկա արձանի տեղադրման որոշումը եղել է պետական մակարդակով, այն տեղադրվել է Ադրբեջանի հարկատուների հաշվին, իսկ Վանաձոր-Գյումրի ավտոճանապարհին գտնվող «Իմ քայլը» արձանը իջևանցի քանդակագործի գաղափարն էր, որին պետական մակարդակով որևէ աջակցություն չէր եղել և, ըստ հեղինակների, այն որևէ կապ չունի անհատի պաշտամունքի հետ։ Ինչ վերաբերում է անհատի պաշտամունքին, ապա այստեղ տեղի է հիշել Հայաստանի բոլոր դպրոցներում և այլ պետական հիմնարկներում տեղադրված Սերժ Սարգսյանի նկարները, որոնք գնվում էին պետական միջոցների հաշվին։
Նիկոլ Փաշինյանի գրքի բեմականացման մասին
«Երբեք որևէ Հայաստանի ղեկավար չի բեմադրել իր գրքի հիման վրա թատրոնում պիես իր կենդանության օրոք, բան, որը տեղի է ունենում Ադրբեջանում»,- հայտարարել է Մինասյանը։
2019 թ. սեպտեմբերին կայացավ Նիկոլ Փաշինյանի «Երկրի հակառակ կողմը» գրքի հիման վրա ստեղծված համանուն պիեսի պրեմիերան։ Սակայն ի հակառակ Մինասյանի պնդման, պիեսը բեմադրել էր ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանը, այլ, այսպես կոչված, «Թատրոն տանիքում» նախաձեռնությունը, որի անդամ են երիտասարդ ստեղծագործողներ։ Այն ևս պետական նախաձեռնություն չէր, բեմականացվել էր ստեղծագործողների միջոցների հաշվին։ Այն նվիրված չէր Նիկոլ Փաշինյանին, այլ այդ բեմականացումով երիտասարդները բարձրաձայնում էին երկրում առկա տարատեսակ խնդիրների մասին։
Ինչ վերաբերում է Մինասյանի պնդմանը, որ նման բան տեղի է ունեցել նաև Ադրբեջանում, ապա պետք է նշել, որ ո՛չ Հեյդար Ալիևը և ո՛չ Իլհամ Ալիևը գիրք կամ պիես չեն հեղինակել, որ դրանք բեմականացվեին։ Իրենց կառավարման շրջանում և դրանից առաջ գրքեր չեն հեղինակել նաև նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը։
Մեհրիբան Ալիևան՝ փոխնախագահ
«Երբեք Հայաստանի որևէ մի ղեկավարի տիկին չի ունեցել այդպիսի ազդեցություն, որն ունի Աննա Հակոբյանը։ Աննա Հակոբյանը և Նիկոլ Փաշինյանը բաժանել են Հայաստանի իշխանությունը և ֆինանսատնտեսական ռեսուրսները և երկուսով տիրում են։ Բան, որը տեղի է ունենում Ադրբեջանում, որովհետև Մեհրիբան Փաշաևան համահավասար համասեփականատեր է Ադրբեջանի»,- հայտարարել է Մինասյանը։
Ինչ վերաբերում է Մինասյանի՝ Մեհրիբան Ալիևայի և Աննա Հակոբյանի միջև տարած զուգահեռներին, ապա այստեղ ևս համեմատությունը, մեղմ ասած, տեղին չէ:
Ալիևան Ադրբեջանում ունի ինստիտուցիոնալացված իշխանություն: 2002 թվականից ի վեր նա զբաղեցրել է միանգամից մի քանի կարևոր պաշտոններ, այդ թվում՝ Մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ, Հեյդար Ալիևի անվան հիմնադրամի ղեկավար, խորհրդարանի անդամ՝ 3 ժամկետով:
2013 թվականից նա իշխող «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության փոխնախագահն է (նախագահն Իլհամ Ալիևն է):
2017 թվականին՝ սահմանադրության փոփոխությունից հետո, որով Ադրբեջանում ներդրվեց փոխնախագահի ինստիտուտը, Մեհրիբան Ալիևան Իլհամ Ալիևի հրամանով նշանակվեց առաջին փոխնախագահի պաշտոնում:
Սրան զուգահեռ, Հայաստանում Աննա Հակոբյանը ներկայում ունի նույնքան ազդեցություն, որքան նախկինում ունեին բոլոր առաջին տիկինները: Մասնավորապես, նա երկու՝ «Իմ քայլը» և City of smile կամ «Ժպիտների Քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների ղեկավարն է: Նմանատիպ հիմնադրամների ղեկավարներ են եղել նաև Հայաստանի նախագահների տիկինները: Օրինակ՝ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի տիկինը և Մինասյանի կնոջ մայրը՝ Ռիտա Սարգսյանը, եղել է «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի նախագահը:
Այսպիսով, Միքայել Մինասյանի կողմից տարվող զուգահեռները կատարելապես հիմնված են կեղծ ու մանիպուլյատիվ պնդումների վրա և շահարկվելով էմոցիոնալ արտահայտությունների հետ միասին՝ հետապնդում են հանրությանը մոլորեցնելու պարզունակ, սակայն չարամիտ նպատակ։

Неудавшийся султанат Микаеля Минасяна․ Власти Азербайджана и Армении несравнимы
Бывший посол Армении в Ватикане, зять третьего президента Сержа Саргсяна Микаел Минасян 20 июня разместил на своей странице в Facebook очередное видеообращение.
В видео длительностью около 40 минут Минасян успел не только приписать премьер-министру новые бизнесы, но и провел параллели между Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
В частности, Минасян заявил, что Никол Пашинян превратил Армению в Азербайджан и управляет страной по той же формуле, по которой Ильхам Алиев и Мехрибан Алиева управляют Азербайджаном.
По словам Минасяна, никогда ни один руководитель Армении не ставил пьесу в театре по своей книге, никогда не воздвигался памятник руководителю Армении при его жизни или на государственные средства не издавалась книга о руководителе, что сейчас происходит в Армении и Азербайджане.
Более того, Минасян заявил, что никогда в Армении жена руководителя не имела столько влияния, как Анна Акопян.
В видеообращении «Азербайджанизирующий Армению рядовой шантажист: возвращение к реальности» зять третьего президента делает эмоциональные заявления, представляет факты с манипулятивными комментариями, таким образом, очевидно, стремясь ввести  в заблуждение общественность. По этой причине мы решили коснуться его заявлений пункт за пунктом.
О посвященной Николу Пашиняну книге
«Никогда в Армении на государственные средства не издавалась книга о руководителе под названием «Спаситель из Иджевана». Это произошло в Иджеване, на деньги мэрии Иджевана», — заявил в своем видеообращении Минасян.
Зять Сержа Саргсяна глубоко ошибается. Более того, автор книги о Пашиняне Любик Чибухчян в свое время написал книгу о тесте Минасяна Серже Саргсяне. В 2008 году Чибухчян при поддержке областной администрации Тавушской области опубликовал посвященную Сержу Саргсяну 479-страничную книгу- панегирик «Самый большой малыш».
Чибухчян является автором более 260 книг (опубликованных в основном за счет бюджета общины), большинство из которых посвящено лидерам разных стран (Владимиру Путину, Махмуду Ахмадинежаду и др.). Если Микаел Минасян видит проблемы в публикации книг о лидерах за счет средств государства, то удивительно, почему последний никоим образом не высказался о книге, посвященной его тестю.
О «памятнике» Николу Пашиняну
«Никогда не воздвигался памятник руководителю Армении при его жизни и власти. Это произошло и в Армении, и в Азербайджане», — заявил Минасян.
После бархатной революции 2018 года, осенью, на автодороге Ванадзор-Гюмри была установлена ​​скульптура премьер-министра Никола Пашиняна под названием «Мой шаг». Автором скульптуры был Армен Давтян из Иджевана, который установил скульптуру по собственной инициативе. Его сын объяснил, что эта скульптура установлена не для чествования человека, и что в ней заключены основная идея и достижение революции. Здесь, пожалуй, следует отметить, что скульптура не была инициативой государства или общины, она была установлена ​​не за счет средств годудасрства, а была исключительно идеей скульптора. Более того, скульптура не раз повреждали и ломали.
Что касается параллелей, проведенных Минасяном между скульптурой «Мой шаг» и памятниками Гейдара Алиева, то они манипулятивны.
На протяжении почти трех десятилетий Гейдар Алиев стал национальным символом на государственном уровне в Азербайджане. В каждом городе есть улицы, названные его именем. Кроме того, по официальным данным, в стране действуют 60 музеев имени Алиева. Огромный памятник Гейдара Алиева, который демонстрируется в видео Минасяна, расположен в центре Баку и был установлен в 2005 году за счет средств государства. Одним из соавторов памятника является жена Ильхама Алиева Мехрибан Алиян.
Фактически это сравнение Минасяна является манипулятивным, поскольку решение о возведении огромного памятника Гейдара Алиева было принято на государственном уровне за счет азербайджанских налогоплательщиков, а установленная на автодороге Ванадзор-Гюмри скульптура «Мой шаг» была идеей скульптора из Иджевана, которой не была оказана какая-либо поддержка на государственной уровне, и, по словам авторов, не имеет ничего общего с культом личности. Что касается культа личности, то стоит вспомнить развешанные во всех школах и других государственных учреждениях Армении портреты Сержа Саргсяна, которые были куплены за счет средств государства.
О постановке книги Никола Пашиняна
«Никогда ни один руководитель Армении не ставил пьесу в театре по своей книге при жизни. Это нечто, что происходит в Азербайджане», — заявил Минасян.
В сентябре 2019 году состоялась премьера постановки спектакля по мотивам книги Никола Пашиняна «Обратная сторона Земли». Однако, вопреки утверждению Минасяна, постановщиком спектакля был не Никол Пашинян, а так называемая инициатива «Театр на крыше», членами которой являются молодые творческие люди. Спектакль также не был государственной инициативой – постановка была реализована за счет средств создателей и не был посвящен Николу Пашиняну. В этом спектакле молодые люди поднимали различные проблемы, которые есть в стране.
Что касается утверждения Минасяна о том, что подобное произошло в Азербайджане, следует отметить, что ни Гейдар Алиев, ни Ильхам Алием не писали книг или пьес, по мотивам которых были бы поставлены спектакли. До и во время своего пребывания в должности президента ни Роберт Кочарян, ни Серж Саргсян книг не писали.
Мехрибан Алиева – вице-президент
«Никогда в Армении жена руководителя не имела столько влияния, как Анна Акопян. Анна Акопян и Никол Пашинян разделили власть Армении,  финансово-экономические ресурсы и властвуют вдвоем. Это что-то, что происходит в Азербайджане, потому что Мехрибан Пашаева является равноправным совладельцем Азербайджана», — заявил Минасян.
Что касается параллелей Минасяна, проведенных между Мехрибан Алиевой и Анной Акопян, то здесь это сравнение также, мягко говоря, неуместно.
Алиева имеет институционализированную власть в Азербайджане. С 2002 года она занимала несколько ключевых должностей, в том числе – должность председателя Федерации гимнастики, руководителя Фонда Гейдара Алиева, члена парламента сроком на три срока.
С 2013 года она является заместителем председателя правящей партии «Новый Азербайджан» (председателем партии является Ильхам Алиев).
В 2017 году, после изменения Конституции, по которой в Азербайджане был внедрен институт вице-президента, указом Ильхама Алиева Мехрибан Алиева была назначен на должность первого вице-президента.
Параллельно с этим Анна Акопян в Армении сейчас имеет такое же влияние, которое имели в прошлом все первые леди. В частности, она является руководителем двух благотворительных фондов «Мой шаг» и City of smile («Город улыбок»). Руководителями подобных фондов были также жены президентов Армении. Например, жена третьего президента Сержа Саргсяна и мать жены Минасяна – Рита Саргсян –  была президентом фонда «Подари жизнь».
Таким образом, параллели, проводимые Микаелем Минасяном, основаны на ложных и манипулятивных утверждениях и со спекулириванием эмоциональными выражениями, преследуют примитивную, но коварную цель – ввести в заблуждение общественность.