Բուքիքիոն ու Հայաստանը․ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը՝ հայաստանյան քրոնիկոնում
Հետհեղափոխական Հայաստանում Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալված իրադարձություններին զուգահեռ քաղաքական և իրավական խոսակցություններում առավել ակտիվ սկսվեց շրջանառվել Եվրոպայի խորհրդի սահմանադրական իրավունքի փորձագետների խմբի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի անունը։
Մասնավորապես հանձնաժողովի Ջիանի Բուքիքիոն ՍԴ ճգնաժամի լուծման հարցում ներգրավված ակտիվ անձանցից մեկն է, որը պարբերաբար խոսակցություններ է ունենում իշխանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ինչպես նաև ՍԴ անդամ Հրայր Թովմասյանի հետ։ Ազգությամբ իտալացի Բուքիքիոն, ըստ պաշտոնական կենսագրության, Եվրոպայի խորհրդում աշխատանքի է անցել դեռ 1971 թվականից, իսկ 2009 թվականից հանդիսացել է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը՝ այդ պաշտոնում վերընտրվելով չորս  անգամ՝  2011, 2013, 2015 և 2017 թվականներին։
Բուքիքիոն և հայաստանյան քաղաքական իրադարձությունները
Հունիսի 17-ին Բուքիքիոն, Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեին ներկայացնելով իր ղեկավարած հանձնաժողովի 2019-ի զեկույցը, հայտնել էր, որ Հայաստանում և Մոլդովայում օլիգարխիկ ռեժիմներ են տապալվել. «Մենք աջակցում ենք այս երկու պետություններին՝ ժողովրդավարական համակարգեր ձևավորելու իրենց ջանքերում»,- հայտարարել էր նա։
Հունիսի 22-ին Բուքիքիոյի ղեկավարած Վենետիկի հանձնաժողովը դրական եզրակացություններ էր ներկայացրել Արդարադատության նախարարության կողմից իրենց հղված 3 հարցերի վերաբերյալ, որոնք վերաբերում էին սահմանադրական ճգնաժամի լուծմանը։ Հանձնաժողովը արձանագրել էր, որ իշխանությունները եվրոպական մոդելի սահմանադրական դատարանի չափանիշներից չեն հրաժարվում և դրանք չեն փոփոխում, հայտնել էին, որ ընդունելի էին ՍԴ նախագահի պաշտոնավարման առավել կարճ ժամկետները։ Վենետիկի հանձնաժողովը նաև շեշտել էր, որ Հրայր Թովմասյանը դեռ 17 տարի նախագահելու է, ինչը մեծ ժամկետ է ու կարող է հանգեցնել ՍԴ նախագահի դերի գերակշռության։
Սրա հետ մեկտեղ, Սահմանադրական դատարանի ֆեյսբուքյան էջում հունիսի 26-ին հրապարակվել էր Ջիանի Բուքիքիոյի պատասխան նամակը ՍԴ անդամ Հրայր Թովմասյանին։
Բուքիքիոն հայտնել էր, որ ուշադիր հետևում է սահմանադրական փոփոխությունների շուրջ զարգացումներին. «Ես ցավ եմ հայտնում, որ դրանք չեն համապատասխանում Վենետիկի հանձնաժողովի հստակ առաջարկներին ու կարող եմ միայն կոչ անել հարգել Սահմանադրությունը»,- ասել էր նա։
Բուքիքիոյի հայկական պարգևը
Բուքիքիոն, սակայն, իր բնորոշմամբ օլիգարխիկ ռեժիմից ժամանակին պարգև էր ստացել։ Մասնավորապես, 2009-ի հոկտեմբերին նա Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կողմից ստացավ Պատվո շքանշան։ Այդ ժամանակ նա ՀՀ-ն բնութագրել էր ոչ թե օլիգարխիկ, այլ որպես ժողովրդավարական պետություն. «Հայաստանն այսօր ժողովրդավարական պետություն է: Իհարկե, կան որոշ դժվարություններ, առանց դժվարությունների չի լինում: Ինձ համար ամենամեծ պարգևն այդ առաջընթացն է, որ մենք համատեղ ուժերով արձանագրել ենք Հայաստանում ժողովրդավարություն հաստատելու գործում»,- ասել էր Բուքիքիոն։ Հովիկ Աբրահամյանն էլ նշել էր, որ պաշտոններն անցողիկ են, սակայն Բուքիքիոն մեծ աշխատանք է արել Եվրոպայի երկրներում ժողովրդավարություն հաստատելու համար։
Վենետիկի հանձնաժողովը դրական է արտահայտվել Հայաստանում 2005 և 2015 թվականներին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ։ 2005-ի սահմանադրական հանրաքվեից հետո Բուքիքիոն ափսոսանք էր հայտնել, որ հանրաքվեն այնքան լավ չի անցել, որքան ինքը կցանկանար, սակայն «սահմանադրական փոփոխությունները ՀՀ-ին մոտեցրել են Եվրոպային»։ 10 տարի անց Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ իրականացված սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովը ևս դրական էր արտահայտվել։ Բուքիքիոն էլ իր հերթին հայտարարել էր, որ նոր սահմանադրությունը մեկ քայլ առաջ է և որ դրա շուրջ կա քաղաքական կոնսոլիդացիա։

Букиккио и Армения. Председатель Венецианской комиссии в армянской хронике
В постреволюционной Армении параллельно с событиями, развивающимися вокруг Конституционного суда, в политических и правовых беседах стало более активно муссироваться имя Венецианской комиссии – группы экспертов в области конституционного права Совета Европы.
В частности, Джанни Букиккио является одним из активных лиц, вовлеченных в вопрос разрешения кризиса вокруг Конституционного суда, который регулярно проводит беседы с высокопоставленными должностными лицами, а также с членом КС Грайром Товмасяном. Согласно официальной биографии, итальянец Букиккио начал работать в Совете Европы с 1971 года, а с 2009 года был назначен на пост председателя Венецианской комиссии, будучи переизбранным на эту должность четыре раза – в 2011, 2013, 2015 и 2017 годах.
Букиккио и политические события в Армении
17 июня, представляя доклад о деятельности комиссии за 2019 год Комитету министров Совета Европы, Букиккио сообщил, что в Армении и Молдове свергнуты олигархические режимы. «Мы поддерживаем эти два государства в их усилиях по созданию демократических систем», — заявил он.
22 июня возглавляемая Букиккио Венецианская комиссия представила положительное заключение по трем направленным Министерством юстиции вопросам, касающимся разрешения конституционного кризиса. Комиссия зафиксировала, что целью действующих властей посредством предлагаемой поправки не является изменение модели КС, соответствующей демократическим стандартам, и отступление от этой модели, заявив, что более короткие сроки полномочий председателя КС являются приемлемыми. Венецианская комиссия также подчеркнула, что Грайр Товмасян будет исполнять свои обязанности в течение 17 лет, что является более длительным сроком и может привести к преобладанию роли председателя КС.
Вместе с тем, на странице Конституционного суда в Facebook 26 июня было опубликовано ответное письмо Джанни Букиккио члену КС Грайру Товмасяну.
Букиккио сообщил, что внимательно следит за развитиями, касающимися конституционных изменений. «Сожалею, что они не соответствуют четким рекомендациям Венецианской комиссии, и могу лишь призвать уважать Конституцию», — сказал он.
Армянская награда Букиккио
Букикио, однако, в свое время получил награду от олигархического режима. В частности, в октябре 2009 года указом Сержа Саргсяна он получил «Орден Почета» от председателя НС Овика Абрамяна. В то время он характеризовывал Армению не как олигархическое, а как демократическое государство. «Армения сегодня демократическое государство. Конечно, есть некоторые трудности. Без трудностей не бывает. Самой большой наградой для меня является прогресс, которого мы достигли совместными силами в деле установления демократии в Армении», — сказал Букиккио. В свою очередь Овик Абрамян отметил, что должности являются временными, однако Букиккио проделал большую работу по установлению демократии в европейских странах.
Венецианская комиссия положительно отозвалась о конституционных изменениях в Армении в 2005-2015 годах. После конституционного референдума 2005 года Букиккио выразил сожаление, что референдум прошел не так хорошо, как ему хотелось бы, однако «конституционные изменения приблизили Армению к Европе». Десять лет спустя Венецианская комиссия положительно оценила также законопроект о внесении изменений в Конституцию, инициированный Сержем Саргсяном. Букиккио, в свою очередь, заявил, что новая Конституция является шагом вперед и что вокруг нее происходит политическая консолидация.
В армянской прессе и среди политических деятелей периодически обсуждаются военные расходы Армении и закупленные в разные годы оружие и боеприпасы....