Հայաստանի ՀՕՊ-ը քաղաքացիական ինքնաթիռ չի նշանառել․ գերմանացի լրագրողը մանիպուլացնում է
Եթե պնդում եք, որ անօդաչու սարք եք խոցել, մի ցուցադրեք ձեր ՀՕՊ կողմից նշանառված երկշարժիչ նեղ ֆյուզելաժով քաղաքացիական ինքնաթիռ․ Ջուլիան Ռեպկե
Երկու օր առաջ՝ հուլիսի 14-ին, գերմանական «Բիլդ» (Bild) պարբերականի լրագրող, վերլուծաբան Ջուլիան Ռեպկեն (Julian Röpcke) Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրառում էր արել՝ մեղադրելով Հայաստանի հակաօդային զորքերին քաղաքացիական ինքնաթիռ նշանառելու մեջ: Գերմանացի լրագրողի պնդումը, սակայն, չի համապատասխանում իրականությանը:
Հուլիսի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից հրապարակվեց «Ադրբեջանական Elbit Hermes 900 ԱԹՍ-ի խոցումը» վերնագրով տեսանյութ, որի սկզբնամասում երևում է, թե ինչպես է հակաօդային համակարգը թիրախավորում թռչող սարք, իսկ ապա երևում է հրթիռի կողմից թռչող սարքի խոցումը:
Գերմանացի լրագրողը, Twitter-ի իր էջում հրապարակելով կադրերը, գրել էր. «Եթե պնդում եք, որ անօդաչու սարք եք խոցել, մի ցուցադրեք ձեր ՀՕՊ կողմից նշանառված երկշարժիչ նեղ ֆյուզելաժով քաղաքացիական ինքնաթիռ» («two-engine narrow-body civilian airliner»):
Գերմանացի լրագրողի գրառումը տարածվել է ադրբեջանական և ռուսական լրատվականներում։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ստուգել, թե արդյո՞ք տեսանյութի սկզբնամասում երևացող (ՀՕՊ կողմից նշանառված) թռչող սարքը կարող էր քաղաքացիական ինքնաթիռ լինել:
Պաշտպանության նախարարության հրապարակած տեսանյութի առաջին վայրկյաններին երևում է թռչող սարքի ուռուցիկ (ավելի բարձր) գլխամասը։
Այսպես, աշխարհում կա միայն մեկ քաղաքացիական ինքնաթիռ, որն ունի ուռուցիկ գլխամաս՝ Boeing 747-ը, որը, սակայն, ի տարբերություն գերմանացի լրագրողի նկարագրած  «նեղ ֆյուզելաժով երկշարժիչ ինքնաթիռի», լայն ֆյուզելաժով է («wide-body») և ունի ոչ թե երկու, այլ չորս շարժիչ։
Այլ կերպ ասած՝ չկա քաղաքացիական ինքնաթիռ, որը կունենար տեսանյութում երևացող թռչող սարքի «կազմվածքը»: Ավելին, դժվար չէ համոզվել, որ Ադրբեջանի սպառազինությունում առկա միակ թռչող սարքը, որն ունի գլխամասի նմանատիպ ուռուցիկություն, հենց Elbit Hermes 900-ն է։
Բացի սա, գերմանացի լրագրողը թռչող սարքի ստորին մասում երևացող ուռուցիկ գոգավորությունը ներկայացնում է որպես քաղաքացիական ինքնաթիռի տուրբինային շարժիչներ, որոնք բացակայում են Elbit Hermes 900-ի վրա:
Հարկ է նշել, սակայն, որ Elbit Hermes 900 անօդաչու սարքը կարող է տանել մինչև 350 կիլոգրամ օգտակար զանգված (payload), մասնավորապես՝ տակից ամրացվող հետախուզական սարքավորումները (ռադար, սպեկտրոմետր, տեսախցիկ և այլն): Առանց հետախուզական կամ մարտական օգտակար զանգվածի, անօդաչու սարքի մարտական թռիչքը դառնում է անիմաստ: Տեսանյութում երևացողը, ըստ ամենայնի, հենց այդպիսի «օգտակար զանգված» է:
Այպիսով, գերմանացի լրագրող Ջուլիան Ռեպկեի այն պնդումը, թե Հայաստանի հակաօդային պաշտպանությունը նշանառության տակ է վերցրել քաղաքացիական ինքնաթիռ, չի համապատասխանում իրականությանը: Ավելին, տեսանյութի վերլուծությունը վկայում է, որ դրանում երևացող ինքնաթիռի «կազմվածքը» հենց Elbit Hermes 900-ինն է:
Թեգեր` Elbit Hermes 900անօդաչու թռչող սարքինքնաթիռՀՀ ՀՕՊՀՀ պաշտպանության նախարարություն
Պատգամավորը սխալվում է․ նախկինում ևս սպաները ծառայության ընթացքում բնակարան ստացել են
18:23, 20 Հնս, 2022
Կառավարությունն օրենսդրական փոփոխություն է նախաձեռնել, որով առաջարկվում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ռազմաուսումնական հաստատություն ընդունված և համապատասխան պայմանագիր կնքած...
Ռուսական ռազմական օբյեկտների լուսանկարների հասանելի դառնալու մասին լուրը կեղծ է. Google-ը փոփոխություն չի կատարել
16:08, 19 Ապր, 2022
Ապրիլի 18-ին հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներում տեղեկություն տարածվեց, թե Google-ը բարձր որակով հասանելի է դարձրել ռուսական ռազմական օբյեկտների արբանյակային լուսանկարները։...
Պաշտպանության նախարարությունը նոյեմբերի 14֊ին հայտարարել էր, որ  սոցցանցերի ադրբեջանական և հայկական տիրույթներում տարածվող տեղեկությունները, թե Ադրբեջանի զինված ուժերը զրահատեխնիկա են...

Джулиан Репке: Если вы утверждаете, что сбили беспилотник, не показывайте двухмоторный узкофюзеляжный пассажирский самолет, на который направлена ваша система ПВО
Два дня назад, 14 июля, журналист и военный аналитик немецкой газеты Bild Джулиан Репке сделал запись в своем микроблоге в Twitter, обвинив войска противовоздушной обороны (ПВО) Армении в использовании гражданского самолета в качестве мишени. Однако утверждения немецкого журналиста не соответствуют действительности.
14 июля Министерство обороны Армении опубликовало видео под названием «Поражение азербайджанского БПЛА Elbit Hermes 900», в начале которого видно, как противовоздушная установка берет на прицел летательный аппарат, после чего ракета сбивает его.
Немецкий журналист, опубликовав эти кадры на своей странице в Twitter, написал: «Если вы утверждаете, что сбили беспилотник, не показывайте двухмоторный узкофюзеляжный пассажирский самолет, на который направлена ваша система ПВО» («two-engine narrow-body civilian airliner»).
Запись немецкого журналиста распространилась в азербайджанских и российских СМИ.
«Платформа проверки фактов» решила проверить, мог ли летательный аппарат (взятый на прицел ПВО), который виден в начале видео, оказаться гражданским самолетом.
На первых секундах видео, опубликованного Министерством обороны, видна выпуклая (более высокая) головка летательного аппарата.
В мире существует только один гражданский самолет с выпуклой головкой – Боинг 747, который, в отличие от «двухмоторного узкофюзеляжного самолета», описанного немецким журналистом, является «широкофюзеляжным» и имеет не два, а четыре двигателя.
Другими словами, гражданского самолета, который бы имел «конструкцию» летательного аппарата, показанного на видео, не существует. Более того, нетрудно убедиться в том, что единственным летательным аппаратом в вооружении Азербайджана, имеющим похожую выпуклость головки, является именно Elbit Hermes 900.
Кроме того, немецкий журналист описывает заметные бугорки на нижней части самолета как турбинные двигатели гражданского самолета, которые отсутствуют у Elbit Hermes 900.
Однако, следует отметить, что БПЛА Elbit Hermes 900 может нести полезную нагрузку массой до 350 килограммов, в частности, крепящееся в нижней части беспилотника разведывательное оборудование (радар, спектрометр, видеокамера и т. д.). Без полезной нагрузки боевой полет беспилотника становится бессмысленным. Та деталь, которую можно заметить на видео, по всей вероятности, является именно такой «полезной нагрузкой».
Таким образом, утверждение немецкого журналиста Джулиана Репке о том, что противовоздушная оборона Армении взяла на прицел гражданский самолет, не соответствует действительности. Более того, анализ видео показывает, что представленный на видео летательный аппарат является беспилотником Elbit Hermes 900.
Метки Elbit Hermes 900անօդաչու թռչող սարքինքնաթիռՀՀ ՀՕՊՀՀ պաշտպանության նախարարություն
В течение продолжающейся уже месяц войны в Арцахе регулярно осуществляется перевозка военных грузов по воздуху из Турции и ряда других...