Մեկ անձից գնումները չեն ավելացել 72 տոկոսով. Ռոբերտ Քոչարյանը սխալվում է
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի յութուբյան ալիքում օգոստոսի 27-ին հրապարակվեց «Տնտեսությունը լուծումներ է պահանջում. քննարկում տնտեսական թեմաներով Ռոբերտ Քոչարյանի հետ» խորագրով տեսանյութը, որում Քոչարյանը տնտեսական մասնագետների հետ քննարկում է մի շարք թեմաներ՝ քննադատելով ներկա իշխանությունների աշխատանքը:
Անդրադառնալով կոռուպցիայի խնդրին՝ Քոչարյանը, մասնավորապես, հայտարարեց. «Վերջին երկու տարվա ընթացքում մեկ աղբյուրից գնումներն աճել են 72 տոկոսով: Պետական գնումները կոռուպցիայի համար ամենից գայթակղիչ ոլորտն է՝ պետական կառավարման ոլորտում: Եվ այստեղ 72 տոկոսով աճել է։ Ո՞նց մենք հավատանք, թե պայքար է գնում կոռուպցիայի դեմ: Ո՞նց մենք հավատանք, թե համակարգային կոռուպցիա չկա»:
Հաշվի առնելով փաստը, որ մեկ անձից, այսինքն՝ առանց մրցույթի կատարվող պետական գնումները և դրանցում առկա կոռուպցիոն ռիսկերը մշտապես հանրության քննարկման առարկա են, «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ստուգել Քոչարյանի հայտարարությունը և դրա համապատասխանությունն իրականությանը:
Մեկ անձից գնումների ընդհանուր թիվը նվազել է
Պետական գնումները հրապարակվում են armeps.am և gnumner.am կայքերում: Եվ այս կայքերում առկա վիճակագրությունը հակասում է Ռոբերտ Քոչարյանի պնդմանը:
Այսպես, ըստ Armeps.am-ի տվյալների՝ 2020 թվականի ութ ամիսների ընթացքում կնքվել է մոտ 10 հազար պայմանագիր՝ «մեկ անձից» և «հրատապ մեկ անձից» գնման ընթացակարգերով:
2019-ին նշված ընթացակարգերով կնքված պայմանագրերի թիվը շուրջ 24 հազար է: Նախքան հեղափոխությունը՝ 2017 թվականին, կնքվել է շուրջ 38 հազար «մեկ անձից» և «հրատապ մեկ անձից» գնման ընթացակարգերով պայմանագիր: Այսինքն, 2017 թվականի համեմատ, 2019-ին մեկ անձից գնման ընթացակարգով գնումների թիվը նվազել է շուրջ 37 տոկոսով:
Նշենք, որ այս ցուցակում ներառված են տեղեկություններ պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, Փակ բաժնետիրական ընկերությունների և հիմնադրամների կողմից կայացված գնման ընթացակարգերից:
Պետական կառավարման ոլորտում ևս առանց մրցույթի գնումները չեն ավելացել
Պատկերը գրեթե նույնն է նաև պետական կառավարման մարմինների կողմից կատարված գնումների պարագայում: Այս դեպքում, սակայն անհրաժեշտ է նշել, որ 2020-ի ութ ամիսների ընթացքում մեկ անձից գնումների թիվը զգալիորեն ավելացել է: Սակայն կարելի է նաև ենթադրել, որ այս հանգամանքը կապված է կորոնավիրուսի համավարակով և մրցույթ հայտարարելու ժամանակի սղության պատճառով:
E-gov.am-ից տեղեկանում ենք, որ 2020 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսների ընթացքում կնքվել է մեկ անձից գնման 3226 պայմանագիր, ինչը շուրջ 35 տոկոսով ավելի է ամբողջ  2019-ի ընթացքում կնքված պայմանագրերի քանակից: Այնուամենայնիվ, տարբերությունը նախահեղափոխական շրջանից նկատելի է: 2016-ին կնքվել էր, ընդհանուր առմամբ, 5739 գնման պայմանագիր, 2017-ին՝ 4648:
Այսպիսով, Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարարությունը, թե մեկ անձից գնումները ավելացել են 72 տոկոսով, չի համապատասխանում իրականությանը:

Роберт Кочарян: За последние два года закупки из одного источника выросли на 72%
27 августа на YouTube-канале второго президента Армении Роберта Кочаряна было опубликовано видео под названием «Экономика требует решений. Обсуждение экономических тем с Робертом Кочаряном», в котором Кочарян обсуждает ряд тем с экспертами в области экономики, критикуя работу нынешних властей.
Касаясь проблемы коррупции, Кочарян, в частности, заявил: «За последние два года закупки из одного источника выросли на 72%. Государственные закупки — самая привлекательная для коррупции площадка в сфере госуправления. Как мы можем поверить в то, что ведется борьба с коррупцией, как мы можем поверить в то, что системной коррупции нет?».
Принимая во внимание тот факт, что закупки из одного источника, то есть государственные закупки без проведения конкурса, и возникающие при этом коррупционные риски всегда являются предметом публичного обсуждения, «Платформа проверки фактов» решила проверить заявление Кочаряна на его соответствие действительности.
Общее количество процедур госзакупок из одного источника сократилось
Информация о государственных закупках публикуется на сайтах armeps.am и gnumner.am. Размещенная на этих сайтах статистика противоречит заявлению Роберта Кочаряна.
Так, по данным Armeps.am, за восемь месяцев 2020 года было заключено около 10 тысяч контрактов с проведением процедуры закупок «из одного источника» и «из одного источника срочно».
Количество контрактов, заключенных в 2019 году в соответствии с указанными процедурами, составляет около 24 тысяч. До революции, в 2017 году, было заключено 38 тысяч контрактов по процедуре закупок из «одного источника» и «одного источника срочно». Другими словами, по сравнению с 2017 годом в 2019 году количество закупок из одного источника снизилось примерно на 37%.
Отметим, что в данный перечень включена информация о процедурах закупок, проводимых органами государственного управления и местного самоуправления, закрытыми акционерными обществами и фондами.
В сфере государственного управления закупки без конкурса также не увеличились
В случае закупок, проводимых органами государственного управления, картина почти аналогичная. В этом случае, однако, следует отметить, что за первые восемь месяцев 2020 года количество закупок из одного источника значительно увеличилось. Однако можно также предположить, что это обстоятельство связано с эпидемией коронавируса и нехватки времени для подачи заявок.
По данным сайта E-gov.am, в январе-августе 2020 года было заключено 3 226 договоров контрактов по процедуре закупок из «одного источника», что примерно на 35% больше, чем количество договоров, заключенных в 2019 году. Тем не менее разница с дореволюционного периода заметна. В 2016 году было заключено 5 739 договоров, в 2017 году – 4 648.
Таким образом, заявление Роберта Кочаряна о том, что закупки из одного источника увеличились на 72%, не соответствует действительности.