«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը օգոստոսի 28-ին Կոտայքի մարզում ԲՀԿ տարածքային կառույցի հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանել է ներկաների հարցերին՝ խոսելով համաճարակի դեմ «անարդյունք» պայքարի, կապիտալ շինարարության թերակատարման, կրթական ծրագրերի փոփոխությունների մասին և այլն։ ԲՀԿ ղեկավարի որոշ պնդումներ, սակայն, սխալ են և մանիպուլյատիվ:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» առանձնացրել է Ծառուկյանի խնդրահարույց պնդումները:
Կապիտալ ծախսերը թերակատարվել են, սակայն ոչ Ծառուկյանի նշած չափով
«300 միլիարդ, որը նախատեսված է բյուջեում, մինչև այսօր 300 միլիարդից 12 միլիարդ է ծախսվել կապիտալ շինարարության համար»,- հայտարարել է Ծառուկյանը։
2020 թ․ պետական բյուջեի նախագծում կապիտալ ծախսերը կազմում են 287.7 մլրդ դրամ։ 2020 թ. 1-ին կիսամյակում՝ հունվար-հունիս, կապիտալ ծախսերը տարեկան ճշտված պլանի նկատմամբ կազմել են 15․9%, իսկ կիսամյակի ծրագրային ցուցանիշի 38․7%-ը։ Այսինքն՝ իրականացված կապիտալ ծախսերը կազմել են ոչ թե 12, այլ 45․5 մլրդ դրամ։
Ի դեպ, նշենք, որ կապիտալ ծախսերը միայն շինարարությունը չէ, դրանք պետական բյուջեից տնտեսության մեջ կատարվող ներդրումներն են, որոնք իրականացվում են հիմնականում ենթակառուցվածքներում ու մարդկային կապիտալում (կրթություն, առողջապահություն և այլն)։
«Հայոց եկեղեցու պատմություն», «հայ գրականություն» առարկաները չեն հանվի, իսկ սեռական դասընթացը նախատեսվում է սեռական բռնության կանխման համար
«Մենք լիարժեք ստորագրություն էլ ենք հավաքելու և մեծ հանրահավաք էլ ենք կազմակերպելու, ով դրան դեմ է, որ չի ուզում եկեղեցու դասընթացները հանվի, որ սեռական դասընթացներ անցկացվի, հայ գրականությունը հանվի, հայոց պատմությունը հանվի, հայ բառը հանվի, պատմությունը թողնեն ըստ դասախոսի տեսության»,— հայտարարել է Ծառուկյանը։
Հատկանշական է, որ «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան այս ուսումնական տարում պահպանվելու է։ Իսկ հետագայում, հանրակրթության չափորոշչի նախագծով, աշակերտներն անցնելու են Հայոց եկեղեցու պատմությունը, այն հանրակրթական ծրագրից դուրս չի գալու և դասաժամը չի կրճատվելու, այլ դասավանդվելու է Հայոց պատմություն առարկայի շրջանակում։ Թեև նշենք, որ եկեղեցին այս որոշմանը դեմ է։
Ծառուկյանի հայտարարությունը, որ հայ գրականություն և հայոց պատմություն առարկաները պետք է հանվեն, հավանաբար, շփոթմունքի արդյունք է, քանի որ այդ առարկաներն, իհարկե, չեն հանվում։ Սակայն այն պնդումը, որ «հայ» բառը գրականության առարկայի անվանումից հանվել է, ըստ ներկայացված նախագծի, ճիշտ է. Հանրակրթության հայոց լեզվի և գրականության չափորոշիչ և ծրագիր մշակող հանձնախմբի համակարգող Թամարա Ալեքսանյանն այս որոշումը պայմանավորել է նրանով, որ առարկայում հայ գրականությանը զուգահեռ տեղ է գտել նաև արտասահմանյան, համաշխարհային գրականությունը:
Ինչ վերաբերում է սեռական կրթությանը, ապա Ազգային ժողովը մայիսի 11-ին վավերացրել էր «Սեռական շահագործումից և սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան, որից հետո սկսվեցին շահարկումներ, որ դպրոցներում պարտավորված են սեռական կրթություն առարկան դասավանդել։ Այս թեմային Fip.am-ը անդրադարձել է ավելի վաղ։ Ըստ այդմ՝ կոնվենցիայում կրթության մասին անդրադարձ կա, որը վերաբերում է սեռական բռնության և կանխման միջոցներին, սակայն առարկան ներդնելու որևէ պահանջ չկա։
Ավելին՝ 2009 թվականից 8-11-րդ դասարաններում Ֆիզկուլտուրայի դասաժամի ընթացքում աշակերտներն անցնում են «Առողջ ապրելակերպ» առարկան, որի շրջանակում աշակերտները ծանոթանում են սեռական կրթության որոշ թեմաների՝ սեռական հասունացման, գենդերային դերերի հարցերին, վերարտադրողական առողջության խնդիրներին, ՄԻԱՎ-ի կանխարգելման միջոցներին, ծխելու և ալկոհոլի վնասակարությանը և այլն։
Երեխաները կորոնավիրուսով թեթև են հիվանդանում, բայց կարող են վարակի ակտիվ տարածող լինել
Գագիկ Ծառուկյանը քննադատում է նաև կառավարության որոշումը, ըստ որի՝ աշակերտները պետք է դպրոցում դիմակ կրեն, փոխարենը մարդիկ կարող են իրենց խնջույքները 40 հոգով անել՝ առանց դիմակների։
«Դուք բոլորդ էլ գիտեք՝ այդ հիվանդությունը բալիկների վրա շատ քիչ ազդեցություն ունի՝ մի օր, երկու օր կարող ա տաքություն լինի ու դա վերանա, դա վտանգավոր ա մեծահասակների մոտ,․ ոչ մի ծնող իր բալիկին չի թողնի այդ ձևով դպրոց տանել, մասկան դնել»,- նշել է ԲՀԿ ղեկավարը։
Գագիկ Ծառուկյանի այն դիտարկումը, որ երեխաների մոտ առկա է վիրուսի փոքր-ինչ ցածր տարածվածություն, քան մեծահասակների մոտ, տեղին է, սակայն ըստ ուսումնասիրությունների՝ երեխաներն ունեն մեղմ կամ ասիմպտոմատիկ վարակ, ինչը նշանակում է, որ վարակը կարող է մնալ չբացահայտված, իսկ այդ պարագայում վարակը մեծահասակներին փոխանցելու ռիսկն ավելի է շատանում, և այս առումով աշակերտների շրջանում համաճարակաբանական կանոնները պահպանելը ևս անհրաժեշտություն է։
Հիվանդանոցներում տեղ չլինելու մասին Ծառուկյանի հայտարարությունը հին է
«Մարդիկ մարզերում տներում նստած՝ ոչ հիվանդանոցում տեղ կա, ոչ էլ նրանց աջակցություն կա՝ ոչ անտիբիոտիկի, ոչ բուժման, ոչ ստուգման համար։ Պետք է պատասխան տան, այսօր արդեն 1150 մարդ է մահացել, որ ասելով խրոնիկ է, ինչ է, այդպիսի բան հիմնականում չկա, մարդը հիվանդանում է, չեն հասցնում լիարժեք հասցնել կամ բուժում ներկայացնել»,- հայտարարել է Գագիկ Ծառուկյանը։
Գագիկ Ծառուկյանի այս հայտարարությունը տեղին կարելի էր համարել հունիս ամսին, երբ կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը մեծ էր և որոշ հիվանդներ իսկապես ստիպված էին սպասել հիվանդանոցներում տեղեր ազատվելուն։ Այս ժամանակ նույնիսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էր հայտարարել, որ բժշկական օգնության ուշացման պատճառով երկու մարդ մահացել է կորոնավիրուսից, քանի որ վերակենդանացման բաժանմունքում տեղ չի եղել։ Իսկ այսօր արդեն լրատվամիջոցները հայտնում են հանրապետությունում «Քովիդ բաժանմունքների»՝ աստիճանաբար փակվելու մասին։ Մարզերում բացված՝ կորոնավիրուսային ծառայություն իրականացնող COVID կենտրոնները ևս փակվում են։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ կրթական ծրագրերի փոփոխությունների, համաճարակի դեմ պայքարի, կապիտալ շինարարության թերակատարման և այլնի մասին ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունները սխալ են և մանիպուլյատիվ։

Гагик Царукян: Из 300 миллиардов драмов, выделенных государством на капитальные расходы, потрачено всего 12 миллиардов
Лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян 28 августа во время встречи с региональными структурами ППА в Котайкской области ответил на вопросы присутствующих, коснувшись «безрезультатной» борьбы с эпидемией, недостаточной эффективности капитального строительства, изменений в образовательных программах и т. д. Однако некоторые заявления лидера ППА являются неверными и носят манипулятивный характер.
«Платформа проверки фактов» выделила проблемные утверждения Царукяна.
Капитальные расходы недовыполнены, но не в той степени, как отметил Царукян
«Из 300 миллиардов драмов, выделенных государством на капитальные расходы, потрачено всего 12 миллиардов», — заявил Царукян.
Капитальные расходы, предусмотренные проектом государственного бюджета на 2020 год, составляют 287.7 млрд драмов. В первом полугодии 2020 года – в январе-июне – по отношению к годовому уточненному плану капитальные расходы составили 15.9%,  а по отношению  к показателю полугодовой программы – 38.7%. То есть капитальные расходы составили не 12, а 45.5 млрд драмов.
Кстати, отметим, что капитальные расходы – это не только строительство, это вложения в экономику из государственного бюджета, которые в основном реализуются в инфраструктурах и человеческих капиталах (образование, здравоохранение и т. д.).
Предметы «История Армении» и «История армянской церкви» из школьной программы изъяты не будут, а половое воспитание предназначено для предотвращения сексуального насилия
«Мы начнем сбор подписей, организуем также большой митинг. Мы не можем допустить того, чтобы из школьной программы исключили историю армянской церкви, армянскую литературу, армянскую историю и проводили занятия по половому воспитанию», — заявил Царукян.
Примечательно, что в этом учебном году предмет «История армянской церкви» будет сохранен. А в дальнейшем, согласно проекту стандарта общего образования, школьники будут проходить историю армянской церкви в рамках предмета «История Армении». Однако отметим, что церковь против этого решения.
Заявление Царукяна о том, что предметы «Армянская литература и «Истории Армении» будут изъяты из школьной программы, скорее всего, является результатом недоразумения, поскольку эти предметы изъяты не будут. Однако утверждение о том, что из названия предмета «Армянская литература» исключено слово «Армянская», согласно представленному проекту, является верным. Коодинатор рабочей группы по армянскому языку и литературе Тамара Алексанян обусловила это решение тем, что наряду с армянской литературой в предмет включены также зарубежная и мировая литература.
Что касается полового воспитания, то 11 мая Национальное Собрание ратифицировало конвенцию Совета Европы «О защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия», после чего начались спекуляции на тему обязательного преподавания в школах уроков полового воспитания. Ранее Fip.am уже затрагивал эту тему. Соответственно, в Конвенции есть ссылка на образование, в которой говорится о сексуальном насилии и мерах по предотвращению, но никакого требования о внедрении предмета нет.
Более того, с 2009 года ученики 8-11 классов на уроках физической культуры изучают предмет «Здоровый образ жизни», в рамках которого ученики знакомятся с некоторыми темами полового воспитания: половое созревание, гендерные роли, вопросы репродуктивного здоровья, профилактика ВИЧ, вред курения и алкоголя и т.д.
Дети болеют коронавирусом в легкой форме, но могут быть активными переносчиками вируса
Гагик Царукян также подверг критике решение правительства, согласно которому ученики должны носить в школе маски, а вечеринки могут устраиваться с участием 40 человек – без масок.
«Все вы знаете, что это заболевание очень мало влияет на детей. Вирус опасен для взрослых. Ни один родитель не позволит своему ребенку пойти в школу в маске», — сказал лидер ППА.
Наблюдение Гагика Царукяна о том, что среди детей распространенность вируса несколько ниже, чем среди взрослых, является уместным, однако, согласно исследованиям, у детей болезнь протекает в легкой форме или бессимптомно, что означает, что вирус может оставаться невыявленным, а в этом случае риск передачи вируса взрослым увеличивается. В связи с этим соблюдение эпидемиологических правил среди учеников также является необходимостью.
Заявление Царукяна о том, что в больницах нет мест, является устаревшим
«В областях люди сидят дома, потому что в больницах нет мест, нет поддержки ни на приобретение антибиотиков, ни на обследование и лечение. Они должны ответить за это. На сегодня уже умерло 1150 человек, которые по их словам, имели хронические заболевания. Ничего подобного. Человек заболевает и им не удается вовремя оказать помощь», — заявил Гагик Царукян.
Заявление Гагика Царукяна можно было бы считать уместным в июне, когда число зараженных коронавирусом было высоким и некоторым пациентам действительно приходилось дожидаться свободных мест в больницах. Тогда еще премьер-министр Никол Пашинян объявил, что два человека умерли от коронавируса из-за задержки с оказанием медицинской помощи, так как в реанимациине оказалось свободных мест. А сегодня СМИ уже сообщают о постепенном закрытии «отделений Covid» в республике. Открытые в областях центры COVID также закрываются
Таким образом, можем констатировать, что заявления лидера ППА Гагика Царукяна об изменении образовательных программ, борьбе с эпидемией, недостаточной эффективности капитального строительства неверны и манипулятивны.