«Փաստինֆոն» օգոստոսի 28-ին գրել էր կոռուպցիոն սկանդալի մասին՝ նշելով, որ կառավարական առանձնատների վերանորոգման աշխատանքներում հարյուրավոր միլիոնների չարաշահումներ են հայտնաբերվել։
Կայքի գրավոր հարցմամբ ՊՎԾ-ից հաստատել էին, որ ֆինանսական չարաշահումներ են հայտնաբերվել «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ում՝ շեշտելով, որ մշտադիտարկվել են 2019 թվականին ՊՈԱԿ-ում կատարված աշխատանքները, այդ թվում՝ նաև կառավարական առանձնատների վերանորոգման աշխատանքները։
Հրապարակումը տարածել էին մի շարք կայքեր՝ tert.am, news.am, 168.am, antifake.am, mamul.am և այլն։
Նշենք, որ 2019 թ. սեպտեմբերին 19-ին պետական բյուջեում վերաբաշխում էր կատարվել, և կառավարության «հույժ գաղտնի» որոշումներով կառավարական առանձնատան հիմնանորոգման համար գումար էր հատկացվել։ 2019 թվականի ընթացքում վերանորոգվել էր 8 առանձնատուն և մեկ կաթսայատուն։
Ով է իրականում ղեկավարել ՊՈԱԿ-ը
Չարաշահումների մասին գրելով՝ «Փաստինֆոն» թեև հստակ ՊՎԾ-ից տեղեկանում է, որ մշտադիտարկվել են 2019 թ.-ին ՊՈԱԿ-ում կատարված աշխատանքները, սակայն մոլորեցնելով ընթերցողներին՝ հիշատակում է «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ի 2018 և 2020 թվականների տնօրեններին, որոնք առնչություն ունեն «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի և «Իմ քայլը» խմբակցության հետ՝ «պատահաբար» մոռանալով նշել, թե բուն վերանորոգման աշխատանքների ժամանակ ով է եղել ՊՈԱԿ-ի տնօրենը։
«Նշենք, որ ՊՈԱԿ-ի տնօրենը «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հաշվապահն է։ Ըստ 2020 թվականի հունվարի 31-ին կառավարության կայքում հրապարակված պաշտոնական փաստաթղթի՝ տնօրենի լիազորությունները կատարում է Արուսյակ Մանավազյանը։ Վերջինս Փաշինյանի թիմում է դեռ 2008 թվականից՝ նախ որպես «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հաշվապահ, իսկ 2018 թվականից նաև՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գլխավոր հաշվապահ։ Մինչ այդ՝ 2018 թվականին, ՊՈԱԿ-ի տնօրեն է եղել «Իմ քայլը» խմբակցության ներկայիս քարտուղար Հակոբ Սիմիդյանը, որը, ըստ ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների, շարունակում է իր ակտիվ դերակատարումը»,- մասնավորապես, գրել է կայքը։
Սակայն հատկանշական է, որ բացի կայքի հիշատակած անձանցից, ՊՈԱԿ-ը վերջին երկու տարում ունեցել է մի քանի այլ տնօրեններ կամ պաշտոնակատարներ։ Այսպես, Հակոբ Սիմիդյանը ժամանակավոր պաշտոնակատար է եղել 2018 թ. մայիսի 17-ից մինչև հոկտեմբերի 16-ը։ Նրան փոխարինել է Անի Գյոզալյանը, որը եղել է ՊՈԱԿ-ի գլխավոր հաշվապահը և նաև տնօրենի պարտականությունները կատարողը։ Վերջինս պաշտոնավարել է հոկտեմբերի 31-ից մինչև 2018 թ. դեկտեմբերի 6-ը։
Ապա՝ 2018 թ. դեկտեմբերի 18-ից մինչև 2020 թ. հունվարի 10-ը, մրցույթով ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնավարումը ստանձնել է Արեգ Սավգուլյանը։ Իսկ հունվարի 13-ից մինչ օրս տնօրենի լիազորությունները կատարում է Արուսյակ Մանավազյանը։
Ինչպես նշվեց, չարաշահումները հայտնաբերվել են 2019 թվականին իրականացված աշխատանքների ընթացքում, այսինքն՝ այն ժամանակ, երբ ՊՈԱԿ-ի տնօրեն է եղել Արեգ Սավգուլյանը, սակայն նրա մասին «Փաստինֆոն» չի հիշատակում՝ այդպիսով մանիպուլացնելով փաստերը։ Ի դեպ, Արեգ Սավգուլյանը, որը ՊՈԱԿ-ի տնօրեն է դարձել մրցույթի արդյունքում, 2006-ից եղել է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի անդամ։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ «Փաստինֆոն» մոլորեցրել է ընթերցողներին՝ ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատարների թվում չհիշատակելով Արեգ Սավգուլյանին։
Նշենք, որ «Փաստինֆոյի» նյութին ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է նաև կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը՝ նշելով, որ ՊՎԾ-ն իր դիմումի համաձայն է սկսել ուսումնասիրությունները։
«5-րդ ալիքը» սեպտեմբերի 2-ի լուրերի թողարկման մեջ ևս անդրադարձել է «Փաստինֆոյի» կոռուպցիոն «բացահայտումներին»։ Հեռուստաալիքը «Կառավարական առանձնատների ճոխ նորոգումը. չարաշահումներ են բացահայտվել» վերնագրով ռեպորտաժում նշում է. «Ի դեպ, սկանդալային այս պատմության մեջ շոշափվել է նաև վարչապետի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի նախկին հաշվապահ Արուսյակ Մանավազյանի անունը, նա է 2020 թ. հունվարից ՊՈԱԿ-ի տնօրենի լիազորությունները կատարում։ Լրատվամիջոցներին Մանավազյանը վստահեցրել է՝ գործից տեղյակ չէ, ամեն ինչ կատարվել է իր նշանակումից առաջ։ Մանավազյանից առաջ էլ ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնում Հակոբ Սիմիդյանն էր, իսկ 2019-ին Արեգ Սավգուլյանը»։
Ռեպորտաժի հեղինակը այդպես էլ չի հստակեցնում, որ չարաշահումները կատարվել են 2019 թվականին, այսինքն՝ Արեգ Սավգուլյանի պաշտոնավարման ժամանակ։

28 августа «ФактИнфо» опубликовал статью о коррупционном скандале, отметив, в ходе ремонтных работ в правительственных особняках были допущены злоупотребления на сотни миллионов.
В ответ на письменный запрос сайта Государственная контрольная служба (ГКС) подтвердила, что в проведенных в 2019 году работах ГНКО «Хозяйство частных домов Конда» были финансовые злоупотребления, подчеркнув, что был осуществлен мониторинг работ, проведеных в ГНКО в 2019 году, в том числе работ по ремонту правительственных особняков.
Публикацию перепечатали несколько сайтов: tert.am, news.am, 168.am, antifake.am, mamul.am и др.
Отметим, что 19 сентября 2019 года правительство внесло перераспределение в госбюджет и «строго секретным» решениям были выделены деньги на ремонт правительственных особняков. В 2019 году были отремонтированы 8 особняков и одна котельная.
Кто в действительности руководил ГНКО?
Сообщая о злоупотреблениях, «ФактИнфо» узнает от ГКС, что был осуществлен мониторинг работ, проведеных в ГНКО в 2019 году, однако вводит читателей в заблуждение, упоминая директоров ГНКО «Хозяйство частных домов Конда» в 2018-2020 годах, которые имеют отношение к газете «Айкакан жаманак» и фракции «Мой шаг», «случайно» забыв упомянуть, кто был директором ГНКО на момент проведения ремонтных работ.
«Отметим, что директором ГНКО является бухгалтер газеты «Айкакан жаманак». Согласно официальному документу, опубликованному на сайте правительства 31 января 2020 года, обязанности директора исполняет Арусяк Манавазян. Последняя в команде Пашиняна еще с 2008 года и числится, как бухгалтер газеты «Айкакан жаманак», а с 2018 года – как главный бухгалтер партии «Гражданский договор». До нее – в 2018 году эту должность занимал нынешний секретарь фракции «Мой шаг» Акоп Симидян, который, по словам сотрудников ГНКО, продолжает свою активную роль в управлении правительственными дачами», — в частности написал сайт.
Однако примечательно, что помимо лиц, упомянутых на сайте, ГНКО за последние два года сменила несколько других директоров или исполняющих обязанности директоров. Таким образом, Акоп Симидян был назначен ВРИО директора с 17 мая по 16 октября 2018 года. Его сменила Ани Гезалян, которая была главным бухгалтером ГНКО, а также и.о. директора. Гезалян занимала свой пост с 31 октября по 6 декабря 2018 года.
Затем с 18 декабря 2018 года по 10 января 2020 года по итогам конкура и.о. директора ГНКО стал Арег Савгулян. А с 13 января и по сей день обязанности доректора испоняет Арусяк Манавазян.
Как мы уже отметили, злоупотребления были выявлены в ходе работ, проведенных в 2019 году, то есть тогда, когда директором ГНКО был Арег Савгулян. Однако о нем «ФактИнфо» не упоминает, тем самым манипулируя фактами. Кстати, Арег Савгулян, который стал директором ГНКО по итогам конкурса, с 2006 года был членом Верховного Совета АРФ «Дашнакцутюн».
Таким образом, можем констатировать, что «ФактИнфо» ввел читателей в заблуждение, не упомянув Арега Савгуляна в числе и.о. директора ГНКО.
Отметим, что руководитель аппарата правительства Эдуард Агаджанян на своей странице в Facebook коснулся статьи «ФактИнфо», отметив, что ГКС начала проверки на основании его заявления.