Transparency International միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունը հրապարակել է կոռուպցիայի ընկալման 2022 թվականի զեկույցը, համաձայն որի՝ Հայաստանը 2021 թվականի համեմատ վատթարացրել է իր դիրքերը։
Այսպես, ըստ համաթվի՝ Հայաստանը նախորդ՝ 2021 թվականի ցուցանիշի համեմատ կորցրել է 3 միավոր և 46 միավորով հայտնվել է 63-րդ տեղում՝ նախորդ տարվա 58-րդի փոխարեն։
Համաթիվը գնահատվում է 100 նիշանոց սանդղակով․ որքան բարձր է նիշը, այնքան ցուցանիշը դրական է համարվում։ Ինչպես նախորդ, այնպես էլ 2022 թվականի զեկույցում ուսումնասիրությունն իրականացվել է աշխարհի 180 երկրների շրջանում։
«Փաստերի ստուգման հարթակը», համադրելով ՀՀ կառավարության՝ 2022 թվականին կոռուպցիայի ընկալման համաթվի վերաբերյալ կանխատեսումը, պարզեց, որ գործադիր մարմինը չի կարողացել իրականացնել իր իսկ կանխատեսումը։
Այսպես, «ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումները» ծրագրի 2-րդ հավելվածի համաձայն՝ 2022 թվականին Transparency International-ի Կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսում ՀՀ-ն պետք է 55 միավոր ունենար։
Մինչդեռ, 2022-ի համաթվում Հայաստանը ոչ միայն չի հաղթահարել 55 միավորի շեմը, այլ մի բան էլ միավորներ է կորցրել՝ 2021 թվականի 49 միավորի համեմատ 2022-ին 46 միավոր հավաքելով։
Ընդ որում, հատկանշական է, որ 2020 թվականին՝ Արցախյան երկրորդ պատերազմի և COVID-19-ով պայմանավորված սահմանափակումների տարում, ՀՀ-ն բարելավել էր իր ցուցանիշը՝ 2019-ի 42 միավորի դիմաց 49 միավոր հավաքելով։ Իսկ հետպատերազմյան 2021 թվականին, որն աչքի ընկավ ներքաղաքական անկայունությամբ, ՀՀ-ին հաջողվեց պահպանել այդ ցուցանիշը համաթվում։
Այսպիսով, ի հեճուկս ՀՀ կառավարության հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ ամրագրված կանխատեսման, 2022 թվականին ՀՀ-ն ոչ միայն չի բարելավել, այլ մի բան էլ վատթարացրել է իր դիրքերը Կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսում։

Международная неправительственная организация Transparency International опубликовала доклад о восприятии коррупции за 2022 год, согласно которому Армения ухудшила свое положение по сравнению с 2021 годом.
Так, согласно статистике, Армения потеряла 3 балла по сравнению с предыдущим показателем 2021 года и с 46 баллами оказалась на 63-ем месте вместо 58-го места в прошлом году.
Оценка оценивается по 100-значной шкале: чем выше отметка, тем более положительный показатель. Как и в предыдущем докладе, как и в докладе 2022 года, исследование проводилось среди 180 стран мира.
«Платформа проверки фактов», сопоставив прогноз правительства РА относительно индекса восприятия коррупции в 2022 году, обнаружила, что исполнительный орган не смог реализовать собственный прогноз.
Так, согласно 2-му приложению программы «Антикоррупционная стратегия РА и меры по ее реализации на 2019-2022 годы», в 2022 году РА должна была набрать 55 баллов в индексе восприятия коррупции Transparency International.
Между тем как в рейтинге 2022 года Армения не только не преодолела рубеж в 55 баллов, но и потеряла баллы, набрав в 2022 году 46 баллов по сравнению с 49 баллами в 2021 году.
При этом примечательно, что в 2021 году, отмеченном внутриполитической нестабильностью, обусловленной Арцахской войной и ограничениями из-за COVID-19, Армении удалось сохранить свои позиции в рейтинге с 49 баллами.
Таким образом, вопреки прогнозу, установленному антикоррупционной стратегией правительства РА, в 2022 году РА не только не улучшила, но и ухудшила свои позиции в индексе восприятия коррупции.
Метки Transparency InternationalկոռուպցիաՀՀ Կառավարություն
В повестке дня правительства увеличились вопросы, которые обсуждаются за закрытыми дверями
11:14, 15 Сен, 2020
На прошедшем 10 сентября заседании правительства из 40 вопросов, включенных в повестку дня, лишь по 4 вопросам был представлен доклад....