Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը 2019-ի նոյեմբերի 4-ին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել էր, որ շուտով կսկսվեն Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի և Սարի թաղի հատման կետում գտնվող՝ նախկինում անտառապատ տարածքների վերականգման աշխատանքները։ Այդ լուրով իր էջում կիսվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե ինչ փուլում է անտառի վերականգման գործընթացն այսօր։
Անտառի պատմությունը
Ըստ Երևանի անտառատնտեսության պետ Վարդան Հովհաննիսյանի՝ այգին տնկվել է խորհրդային ժամանակաշրջանում՝ 1940-50-ական թվականներին։ Անտառը մասնակի հատվել է 1990-ականների էներգետիկ ճգնաժամի ժամանակ։ Այն վերականգնելու աշխատանքները սկսվել են 2004-ին։ Սակայն վերականգնումն ամբողջական բնույթ չի կրել և անտառի մի զգալի մասը մինչ օրս ամայի է։
Սա հստակ երևում է ստորև ներկայացված լուսանկարներում։
2019-ի նոյեմբերի 28-ին կառավարության նիստում շրջակա միջավայրի նախկին նախարար Էրիկ Գրիգորյանը հայտնել էր, որ անտառը նախկինում ավելի մեծ է եղել, և այսօր դրա մի մասի գոտիավորումը փոխվել է և կառուցապատվել է։
Երևանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինության վարչության կողմից պատրաստված Նորք-Մարաշ համայնքի տարածքի գոտիավորման 2006 թվականի նախագծով Նորքի անտառի հյուսիսային մասը, որը մոտ է Նորք-Մարաշի բնակեցված հատվածին, պետք է կառուցապատվի, և անտառի միայն հարավային կեսն է նախատեսվում պահպանել որպես անտառ։
Կառավարությունը գումար է հատկացնում
Աղաջանյանի հայտարարությունից շաբաթներ անց՝ 2019 թ. նոյեմբերի 28-ին, կառավարության որոշմամբ 6 մլն դրամ հատկացվեց Երևանի անտառպետության 45 հեկտար տարածքում կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդրման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման համար։ Այդ օրը կայացած կառավարության նիստում շրջակա միջավայրի նախկին նախարար Էրիկ Գրիգորյանը հայտնեց, որ Նորքի անտառի ամբողջ տարածքը կազմում է 56 հեկտար, որից 20 հեկտարը գրեթե ամայի է և առաջնային պետք է վերականգնվի, իսկ մնացածում կան որոշակի անտառային հատվածներ, որոնցում ևս աշխատանքներ պետք է արվեն։
Ըստ նախնական գնահատականի՝ տարածքում կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդրման համար անհրաժեշտ է մոտ 120 մլն դրամ:
Ինն ամիս անց
Մեր հարցմանն ի պատասխան՝ Շրջակա միջավայրի նախարարությունից տեղեկացրեցին, որ վարչապետ Փաշինյանի՝ 2020 թ. օգոստոսի 27-ի հանձնարարականով ներկայումս մշակվում են Երևանի անտառպետության՝ հեռուստաաշտարակի հարակից տարածում նախատեսվող կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդրման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը։ Դրանց մշակումից հետո պետք է ներկայացվի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննությունը։ Եվ միայն փորձաքննության՝ դրական եզրակացություն ստանալուց հետո փաթեթը կներկայացվի ֆինանսավորման։
Փաստացի՝ կառավարությունը դեռ անցած տարվա նոյեմբերի վերջին էր գումար հատկացրել Նորքի անտառում կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդրման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման համար, և ինն ամիս անց է միայն եղել վարչապետի հանձնարարականը՝ այդ աշխատանքները սկսելու մասին։

Руководитель аппарата премьер-министра Эдуард Агаджанян 4 ноября 2019 года на своей странице в Facebook сообщил, что в ближайшее время начнутся работы по восстановлению некогда лесистых территорий, расположенных на пересечении административных районов Норк — Мараш и Сари Таг. Этой новостью на своей странице поделился премьер-министр Никол Пашинян.
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, на каком этапе находится процесс восстановления леса.
История леса
По словам начальника Управления лесного хозяйства Еревана Вардана Ованнисяна, сад был посажен в советское время – в 1940-50-х годах. Лес был частично вырублен во время энергетического кризиса начала 1990-х годов. Работы по восстановлению леса начались в 2004 году. Однако работы по восстановлению не были завершены, и значительная часть леса до сих пор пустынна.
Это четко видно на представленных ниже фотографиях.
На заседании правительства 28 ноября 2019 года бывший министр окружающей среды Эрик Григорян сообщил, что раньше лес был намного больше, и что зонирование части территории изменилось и было застроено.
Согласно проекту зонирования общины Норк-Мараш 2006 года, подготовленному Управлением архитектуры и градостроительства аппарата мэрии Еревана, северная часть Норкского леса, которая находится недалеко от населенной части Норк-Мараша, должна быть застроена, а в качестве леса планируется сохранить только южную половину леса.
Правительство выделяет средств
Через несколько недель после заявления Агаджаняна, 28 ноября 2019 года, решением правительства лесному хозяйству Еревана было выделено 6 млн драмов на подготовку проектно-сметной документации системы капельного орошения в лесном массиве столичной общины Норк-Мараш площадью в 45 га. На заседании правительства бывший министр окружающей среды Эрик Григорян сообщил, что вся площадь Норкского леса составляет 56 га, из которых 20 га практически пустынны и должны быть восстановлены в первую очередь, а на остальных гектарах есть лесные участки, на которых также должны быть проведены восстановительные работы.
По предварительным оценкам, для установки системы капельного орошения на территории необходимо около 120 миллионов драмов.
9 месяцев спустя
В ответ на наш запрос в Министерстве окружающей среды сообщили, что в соответствии с распоряжением премьер-министра Пашиняна от 27 августа 2020 года, в настоящее время разрабатывается проектно-сметная документация системы капельного орошения на близлежайшей территории телебашни. После их разработки необходимо провести оценку воздействия на окружающую среду. И только после получения положительного заключения пакет будет представлен на финансирование.
Фактически, правительство еще в ноябре прошлого года выделило средства на разработку проектно-сметной документации системы капельного орошения в Норкском лесу, и только через девять месяцев премьер-министр распорядился начать эти работы.