Օգոստոսի 28-ին՝ Սարդարապատում հուլիսյան մարտերի հերոսների պարգևատրման արարողության ժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել էր տեղի ունեցած մարտական գործողություններին և հայտարարել, որ դրանց ընթացքում հայկական կողմը զոհեր չէր գրանցել։
«Շատերը գուցե չգիտեն, գուցե ուշադրություն չեն դարձրել, բայց հուլիսյան հաղթական մարտերի ընթացքում արձանագրվել է բացառիկ մի իրավիճակ, երբ մարտական գործողությունների ընթացքում սահմանապահ մարտական դիրքերում մենք ոչ մի զոհ չենք ունեցել, ունեցել ենք միայն մեկ թեթև վիրավոր այն դեպքում, երբ այժմ արդեն հանրահռչակ «Անվախ» դիրքը և հարակից բոլոր դիրքերը եղել են ամենածանր հրետակոծությունների, հատուկ պատրաստությամբ հատուկջոկատայինների զանգվածային հարձակումների թիրախում»,- մասնավորապես, նշել էր Փաշինյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց հասկանալ, թե ի՞նչ հանգամանքներում են զոհվել հայ զինծառայողները հուլիսյան մարտական գործողություների ընթացքում։
Հուլիսյան մարտերի ժամանակ հայկական և ադրբեջանական կողմերի կորուստները
Հուլիսի 12-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները Հայաստանի պետական սահմանը խախտելու փորձեր էին արել։
Պաշտպանության նախարարությունից հաղորդել էին, որ ադրբեջանցիների բոլոր փորձերը չեզոքացվել են՝ առանց հայկական կողմում զոհերի կամ վիրավորների։
Ադրբեջանական կողմն այդ օրը հայտնել էր 3 զոհի և 4 վիրավորի մասին։
Դրանից հետո՝ մինչ հուլիսի 21-ը, հակառակորդը պարբերաբար վերսկսել էր գնդակոծությունն ինչպես հայ դիրքապահների, այնպես էլ բնակավայրերի ուղղությամբ՝ փորձելով «Անվախ» անունը ստացած դիրքի նկատմամբ վերահսկողություն ունենալ, սակայն հարձակման բոլոր փորձերը ձախողվել էին։
Մարտերի ընթացքում հայկական կողմն ունեցել է 4 զոհ՝ երկու սպա` մայոր Գարուշ Համբարձումյանը և կապիտան Սոս Էլբակյանը, և երկու ժամկետային զինծառայող՝ կրտսեր սերժանտ Սմբատ Գաբրիելյանը և Գրիշա Մաթևոսյանը։ Ժամկետային զինծառայող, շարքային Արթուր Մուրադյանը մահացել էր ավելի ուշ՝ հուլիսի 14-ին ստացած վիրավորումից։
Հուլիսի 27-ին ադրբեջանական կողմի դիպուկահարի կրակոցից նույն հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական դիրքում զոհվել էր նաև ԶՈՒ պայմանագրային զինծառայող Աշոտ Միքայելյանը։
Հայկական կողմից թեթև վիրավում էին ստացել 36 զինծառայողներ։
Ադրբեջանական կողմը պաշտոնապես ընդունել էր միայն 12 զինծառայողի մահը, որոնց թվում` Ադրբեջանի ԶՈՒ 3-րդ բանակային կորպուսի շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Փոլադ Հաշիմովը, հրետանու պետ, գնդապետ Իլգար Միրզաևը, միջին սպայական կազմի զինծառայողներ։
Ի՞նչ հանգամանքներում են զոհվել հայ զինծառայողները
Ի պատասխան Fip.am-ի գրավոր հարցման, թե Տավուշյան մարտերի ժամանակ զինծառայողներից յուրաքանչյուրն ի՞նչ հանգամանքներում է զոհվել, Պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ Հայաստանի հյուսիսարևելյան սահմանագոտում տեղի ունեցած մարտերի ժամանակ ՀՀ զինված ուժերի 4 զինծառայողներ զոհվել են պետական սահմանից խորքն ընկած տարածքում՝ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման, իսկ 1 զինծառայող՝ հրետանային խորքային կրակային դիրքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից արձակված հեռահար արկի պայթյունի հետևանքով։
«Նշված բոլոր զինծառայողները զոհվել են ոչ սահմանապահ մարտական դիրքերում», — հստակեցվում է պատասխանում։

Никол Пашинян: У нас не было потерь на приграничных боевых позициях
На церемонии награждения героев июльских боев в Сардарапате 28 августа премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в ходе боевых действий на приграничных боевых позициях с армянской стороны не было потерь.
«Многие, возможно, не знают, возможно, не обратили внимания, но во время победоносных июльских боев была зафиксирована исключительная ситуация, когда в ходе боевых действий у нас не было потерь на приграничных боевых позициях, у нас был только один легкораненый, а теперь знаменитая позиция «Бесстрашная” и все прилегающие к ней позиции подвергались сильнейшему обстрелу, массированным атакам специально обученных спецподразделений», — в частности, отметил Пашинян.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, при каких обстоятельствах погибли армянские военнослужащие в ходе июльских боевых действий.
Потери армянской и азербайджанской сторон во время июльских боев
12 июля на Тавушском участке армяно-азербайджанской границы военнослужащие Вооруженных сил Азербайджана предприняли попытку нарушения государственной границы Армении.
В Министерстве обороны РА сообщили, что все попытки азербайджанцев были пересечены без потерь или раненых с армянской стороны.
Азербайджанская сторона в тот день сообщила о 3 погибших и 4 раненых.
После этого, до 21 июля, противник регулярно возобновлял стрельбу в направлении как армянских позиций, так и населенных пунктов, пытаясь получить контроль над позицией, получившей название «Анвах» («Бестрашный»), однако все попытки атаковать провалились.
В ходе боев армянская сторона потеряла 4 человек убитыми: двух офицеров – майора Гаруша Амбарцумяна и капитана Соса Элбакяна, и двух военнослужащих срочной службы – младшего сержанта Смбата Габриеляна и Гришу Матевосяна. Позже скончался получивший 14 июля тяжелое ранение военнослужащий срочной службы, рядовой Артур Мурадян.
27 июля на боевой позиции одной из воинских частей, расположенных в том же северо-восточном направлении, от выстрела азербайджанского снайпера погиб военнослужащий-контрактник ВС РА Ашот Микаелян.
Легкие ранения с армянскй стороны получили 36 военнослужащих.
Азербайджанская сторона официально признала гибель только 12 военнослужащих, в числе которых начальник штаба 3-го армейского корпуса ВС Азербайджана, генерал-майор Полад Гашимов, начальник артиллерии, полковник Ильгар Мирзаев и военнослужащие среднего командного состава.
При каких обстоятельствах погибли военнослужащие
В ответ на письменный запрос Fip.am касательно того, при каких обстоятельствах в ходе боев в Тавуше погиб каждый из военнослужащих, в Минобороны сообщили, что в ходе боев на северо-восточной границе Армении 4 военнослужащих Вооруженных сил РА были убиты с использованием беспилотников ВС Азербайджана на территории, расположенной в глубине страны от передовой, а один военнослужащий погиб на огневой позиции артиллерийских подразделений в результате взрыва дальнобойного снаряда, выпущенного азербайджанскими ВС.
«Все упомянутые военнослужащие погибли не на приграничных боевых позициях», — поясняется в ответе.
Метки զոհված հայ զինծառայողներՀՀ զինված ուժերՆիկոլ ՓաշինյանՏավուշ
В соцсетях и прессе манипулируют посланием Оника Гаспаряна
20:45, 17 Ноя, 2020
Начальник Генерального штаба ВС Армении, генерал-полковник Оник Гаспарян 17 ноября обратился с посланием к народу, в котором представил подробности войны...