Արդեն ավելի քան 9 տարի է, ինչ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի նախագահն է: Նրա պաշտոնավարմանը մնացել է մոտ 280 օր և այսօր նրա վերջին ծննդյան օրն է Հայաստանի ղեկավարի պաշտոնում: Մենք փորձեցինք հավաքել Սարգսյանի Top-10 ստերն ու սուտ խոստումները։
Եվ այսպես՝
1․ 2017 թ․-ի մայիսին վեցերերոդ գումարման ԱԺ առաջին նիստի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը իր ելույթում հայտարարեց, որ 2016-2040թթ. ՀՀ-ում ծրագրված է ապահովել տարեկան միջին 5% տնտեսական աճ՝ այդպիսով ՀՆԱ ցուցանիշը ներկայիս 10,5 մլրդ ԱՄՆ դոլարից հասցնելով մոտ 60 մլրդ դոլարի: Եթե 10,5 մլրդ դոլար 2016-2040թթ․ տարեկան 5%-ով աճի, ապա 2040-ին այն կհասնի 33,9 մլրդ դոլարի։ Այս թվաբանական հակասության մասին մանրամասն կգտնեք այստեղ:
2․ 2016 թ․-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը Երևանում դեսպանների հետ հանդիպմանը հայտարարել է․ «Ես Ձեզ հավատացնում եմ, որ որևիցե տարածք ադրբեջանցիները չեն ազատագրել․․․ ընդամենը 200-300 մետր տարածք են գրավել ադրբեջանցիները»։ Մայիսի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ ադրբեջանցիները 800 հեկտար հող են գրավել։
3․ 2015թ․-ի դեկտեմբերի 31-ի ամանօրյա ուղերձում Սարգսյանը հայտարարել է․ «Հայաստանի զինված ուժերը ամուր են, ինչպես միշտ: Հայոց բանակն այսօր իր հագեցվածությամբ և մարտունակությամբ բարձր է, ինչպես երբևէ»։ Մոտ երեք ամիս հետո Արցախում հայկական բանակը, ըստ էության, չկարողացավ ամբողջությամբ դիմագրավել ադրբեջանական հարձակմանը և տարածքներ զիջեց, այնինչ 1990-ականների իրավիճակը հակառակն էր: 2016-ի ապրիլին էլ Անգելա Մերկելի հետ հանդիպման ժամանակ Սարգսյանը հայտարարեց, որ «Այո, մենք կռվում ենք հիմնականում 80-ական թվականների զենքով»։
4․ 2014 թ․ ապրիլի 10-ին Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ այլևս երբեք չի առաջադրվելու Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի համար և խորհրդարանական կառավարման անցնելու դեպքում չի հավակնի նաև վարչապետի պաշտոնին: 2016 թ․-ի հոկտեմբերին «Ալ Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում լրագրողի հարցին, թե «արդյո՞ք դուք դիտարկում եք առաջադրվել վարչապետի պաշտոնում նոր Սահմանադրությամբ», Սարգսյանը հայտարարել է․ «Ես շատ վաղ եմ համարում այդ խոսակցությունները վարելը․․․ որպեսզի ես այդպիսի տարբերակ դիտարկեմ, առնվազն մեր կուսակցությունը պետք է ընտրություններում շատ լավ քվե ստանա»՝ այդպիսով չբացառելով իր վարչապետի պաշտոնում առաջադրվելու հնարավորթյունը։
5․ 2013 թ․-ի մարտին Սերժ Սարգսյանը լրատվամիջոցների հետ հարցազրույցի ժամանակ հորդորել է չհավատալ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր լրատվամիջոցներում, հանրահավաքներում, խոհանոցներում կամ թատրոններում հայտարարում են, որ ռուսները Հայաստանին պարտադրում են դառնալ Մաքսային միության անդամ: Մոտ հինգ ամիս հետո Սարգսյանը Մոսկվայում Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդպիման ժամանակ որոշեց, որ Հայաստանը դառնում է Մաքսային միության անդամ։
6․ Վերը նշված ասուլիսի ժամանակ Սարգսյանը նաև հայտարարել է, որ այն կառավարությունը, որ 2013-2017 թթ․ տարեկան 7 տոկոս տնտեսական աճ չգրանցի, այդ կառավարությունը պետք է հրաժարական տա։ Մինչև այսօր ոչ մի կառավարություն 7 տոկոս աճ չի ապահովել, բայց և նման պատճառով որևէ կառավարություն հրաժարական չի տվել։
7․ 2011թ. ապրիլին Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է․ «Ես կլինեմ Երևան-Ստեփանակերտ չվերթի առաջին ուղևորը», բայց մինչև այսօր Երևան-Ստեփանակերտ թռիչքները եղել են բացառապես երկտեղանոց ինքնաթիռով՝ առանց Սերժ Սարգսյանի։
8․ 2008 թ․-ի դեկտեմբերին Գյումրիում Սարգսյանը հայտարարել է «Հաշված տարիներ հետո կկարողանանք հաղթահարել աղետի բոլոր հետևանքները։ Երբ ասում եմ ամբողջովին, նկատի ունեմ, որ երկրաշարժի հետևանքով անօթևան ընտանիքներ չեն լինելու»։ Այսօր էլ մեծաթիվ ընտանքիներ Գյումրիում ապրում են տնակներում։ Աղետի գոտու վերացման խոստումների ժողովածուն կգտնեք այստեղ:
9․ 2008 թ․-ի հոկտեմբերի 2-ին ժողովրդին ու խորհրդարանին ուղված ուղերձում Սարգսյանը հայտարարել է․ «Առաջիկա ամսիների ընթացքում Հայաստանը սկսում է նոր ատոմակայան կառուցել»։ Մինչև այսօր նոր ատոմակայանի շինարարություն չի սկսել և տեսանելի ապագայում նման հեռանկար չի նշմարվում:
10․ Նույն ուղերձի ժամանակ Սարգսյանը նաև հայտարարել է․ «Առաջիկա տարիների ընթացքում սկսվելու է Իրան-Հայաստան երկաթուղի կառուցվել»։ Մինչև այսօր երկաթուղու շինարարությունը չի սկսել, փոխարենը ռուսական ներդրումներով կառուցվում է Իրան-Ադրբեջան երկաթուղին, որը շրջանցում է Հայաստանը:

Топ 10 лживых заявлений Сержа Саргсяна
Вот уже более 9 лет, как Серж Саргсян является президентом Армении. Его президентский срок заканчивается через 280 дней, и сегодня Саргсян отмечает свой последний день рождения на посту главы государства. Мы постарались собрать Топ 10 лживых заявлений и обещаний Саргсяна.
И так:
1․В мае 2017 года в рамках первого заседания Национального Собрания 6 созыва Серж Саргсян в своем выступлении заявил, что  в 2016-2040гг. в Армении планируется обеспечить ежегодный средний экономический рост в 5%, таким образом нынешний показатель ВВП с 10,5 млрд долларов увеличить до около 60 млрд долларов. Если 10,5 млрд  долларов в 2016-2040гг. будут ежегодно расти на 5%, то к 2040 году достигнут 33,9 млрд долларов. Более подробно об этом арифметическом противоречии можете найти по этой ссылке.
2․ В ходе апрельской войны 2016 года на встрече с послами в Ереване Серж Саргсян заявил: «Уверяю вас, что никаких территорий азербайджанцы не освобождали… азербайджанцы завладели территорией всего в 200-300 метров». 17 мая во время встречи с журналистами Саргсян заявил, что азербайджанцы захватили 800 га.
3․ 31 декабря 2015 года в своем ежегодном новогоднем послании Саргсян заявил: «Вооруженные силы Армении крепки, как всегда. Армянская армия сегодня своей оснащенностью и боеспособностью на высоте, как никогда». Спустя почти три месяца армянская армия в Арцахе, по сути, не смогла полностью противостоять азербайджанскому нападению и уступила территории, в то время как в 1990-ых была обратная ситуация. В апреле 2016 года в ходе встречи с канцлером Германии Ангелой Меркель Саргсян заявил, что «Да, мы сражаемся, в основном, оружием 80-ых годов».
4․ 10 апреля 2014 года Серж Саргсян завил, что больше никогда не будет баллотироваться на пост президента Армении и в случае перехода к парламентской системе управления, не будет претендовать на должность премьер-министра. В октябре 2016 года в интервью телеканалу «Аль-Джазира» на вопрос журналиста «рассматриваете ли вы вариант баллотирования на пост премьер-министра по новой Конституции», Саргсян завил: «Я считаю подобные разговоры преждевременными, и чтобы я мог рассматривать подобный вариант, наша партия должна, как минимум, получить на выборах очень хорошие голоса», таким образом, не исключая своей возможности баллотироваться на пост премьер-министра.
5․ В марте 2013 года Серж Саргсян в ходе интервью СМИ призвал  не верить всем тем людям, выступают ли они в СМИ, или на митингах, на кухнях или в театрах, кто говорит, что русские вынуждают Армению стать членом Таможенного союза. Спустя почти 5 месяцев в Москве во время встречи с Владимиров Путиным Саргсян решил, что Армения становится членом Таможенного союза.
6․ В ходе вышеуказанной пресс-конференции Саргсян также заявил, что то правительство, которое по итогам 2013-2017 гг. не обеспечит 7-процентный экономический рост, должно подать в отставку. До сих пор ни одно правительство не обеспечило 7% роста, но и ни одно правительство не подало в отставку по этой же причине.
7․ В апреле 2017 года Серж Саргсян заявил: «Я буду первым пассажиром рейса Ереван-Степанакерт», но по сей день, полеты Ереван-Степанакерт проводились исключительно на двухместных самолетах — без Сержа Саргсяна.
8․ В декабре 2008 года Саргсян в Гюмри заявил: «За считанные годы нам удастся полностью преодолеть последствия катастрофы. Когда я говорю полностью, имею в виду, что не будет семей, оставшихся без крова». Сегодня в Гюмри многочисленные семьи все также живут в домиках. Сборник обещаний по восстановлению Зоны бедствия можете найти по этой ссылке.
9․ 2 октября 2008 года в своем послании народу и парламенту Саргсян заявил: «В течение ближайших месяцев Армения начинает строительство новой атомной станции». По сей день строительство новой атомной станции не началось, и в ближайшем будущем подобной перспективы не намечается.
10․ В вышеуказанном послании Саргсян также заявил: «В  ближайшие годы начнется строительство железной дороги Иран-Армения». По сей день строительство железной дороги не началось, вместо этого за счет российских инвестиций ведется строительство железной дороги Иран-Азербайджан в обход Армении.