Gazeta.ru-ն և ՌԴ դեսպանատունը թուրքական զենքը ներկայացնում են իբրև ամերիկյան
Հուլիսի 4-ին Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը հաղորդագրություն տարածեց, համաձայն որի Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմը և «հարավային ուղղությամբ կիրառել է նաև TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ»:
Ռուսական Gazeta.ru-ն Ղարաբաղի ՊԲ-ի հաղորդագրության տարածումից անմիջապես հետո հրապարակեց «Լեռնային Ղարաբաղը մեղադրել է Ադրբեջանին ամերիկյան համազարկային հրթիռային կայանքներ օգտագործելու մեջ» վերնագրով նյութը, որտեղից էլ այն սկսեց վերատպվել ռուսական մեդիայում`  հայտնվելով «Российский Диалог» և «Գոսնովոստի» կայքերում:
Այնուամենայնիվ, ՊԲ-ն իր հաղորդագրության մեջ չէր մատնանշել զինատեսակի արտադրության երկիրը և այն ավելացնելն ու «ամերիկյան» դարձնելը ռուսական ԶԼՄ-ի նախաձեռնությունն էր:
Սակայն,  TR-107-ը ամերիկյան զենք չէ: Այն Չինկական Type-63 107 միլիմետրանոց 12 փողային համազարկային կրակի համակարգի թուրքական ROKETSTAN ընկերության կողմից լիցենզիայով արտադրվող տարբերակն է: Այն կոչվում է T-107 և կրակում է TR-107 “Anadolu” (թարգմանաբար՝ «Անատոլիա») հրթիռային արկեր:
Ընդ որում, ադրբեջանական ՊՆ-ն օգտագործեց այս ապատեղեկատվությունը: Մասնավորապես, մեկնաբանելով TR-107-ի կիրառման վերաբերյալ մեղադրանքը՝ օգտագործեց ռուսական կայքերի այս հրապարակումը։ Բաքվում հայտարարեցին, որ հայկական «ռազմական գերատեսչությունը խճճվել է սեփական խաբեության մեջ»` ռուսական ապատեղեկատվությունը վերագրելով Ղարաբաղի ՊԲ-ին:
Նշենք, որ Gazeta.ru-ի հրապարակումը ֆեյսբուքի իր պաշտոնական էջում տարածեց նաև ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանատունը՝ այդ կերպ տարածելով ակնհայտ սուտ հրապարակումը:
Հավելենք, որ վաղ ներկայացրել էինք Ադրբեջան զենքի մատակարարման պատկերը: Հիշեցնենք, որ Միջազգային խաղաղության հարցերի Ստոկհոլմի ինստիտուտի 2015 թվականին  հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2010-2014թթ. ընթացքում Ադրբեջանի գնած հարձակողական զինամթերքների 85 տոկոսը մատակարարել է Ռուսաստանը:
Թեգեր` Gazeta.ruTR-107Type-63Ադրբեջանզենքլրատվական սուտհրադադարՌԴ դեսպանատունռուսական պրոպագանդաՎոլինկին
Դավիթ Բեկ գյուղում իսկապես եղել են Կարմիր Խաչի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներ
19:00, 9 Դկտ, 2020
Տելեգրամյան Infoteka24 ալիքը դեկտեմբերի 8-ին գրել էր, որ ադրբեջանցիները Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ եղել են Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ գյուղում՝ իրենց...

«Газета.ру» и посольство России в Армении выдают турецкое оружие за американское
Армия обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской республики (НКР))  4 июля распространило сообщение, согласно которому, ВС Азербайджана продолжают нарушать режим прекращения огня и «в южном направлении границы применили также реактивные системы залпового огня TR-107».
Российский сайт «Газета.ру» вскоре после сообщения МО Арцаха опубликовал статью «Нагорный Карабах обвинил Азербайджан в использовании американских РСЗО». Статья была перепечатана во многих российских СМИ, оказавшись на сайтах «Российский Диалог» и «Госновости». Тем не менее, МО Арцаха в своем сообшении не указывало на страну-производителя данного вида оружия, а добавление и превращение его в «американское» было инициативой российских СМИ.
А TR-107 — не американское оружие. Эта реактивная система является версией китайской реактивной установки Type-63 с 12-ю 107-мм турбореактивными неуправляемыми снарядами,которая производится по лицензии турецкой компании ROKETSTAN и стреляет ракетами TR-107 «Anadolu» (в переводе «Анатолия»).
При этом Министерство обороны Азербайджана использовало эту дезинформацию. В частности, комментируя обвинение относительно применения TR-107, МО Азербайджана использовало публикацию российских сайтов, заявив, что армянское «военное ведомство запуталось в собственной лжи», приписав российскую дезинформацию Министерству обороны Арцаха.
Отметим, что статью «Газеты.ру» на своей официальной странице в Фейсбуке опубликовало также посольство России в Армении, тем самым распространяя заведомо ложную публикацию.
Добавим, что ранее мы  представляли картину поставок оружия в Азербайджан. Напомним, что согласно данным, опубликованным Стокгольмским институтом исследования проблем мира 2015 года, в течение 2012-2014гг. 85% наступательного вооружения, купленного Азербайджаном, поставила Россия.