Ռուսալեզու Avia.pro կայքը հոկտեմբերի 14-ին գրել էր, որ Ռուսաստանը որոշում է կայացրել զորք մտցնել Ղարաբաղ։ Հրապարկման մեջ նշվում էր, որ Ռուսաստանը որոշել է ղարաբաղյան հակամարտությանը միջամտել, քանի որ Հայաստանն է դիմել։ Իսկ դիմելու պատճառը, ըստ կայքի, եղել է այն, որ ԼՂՀ-ին սահմանակից Հայաստանի տարածքում Ադրբեջանը ոչնչացրել է ՀՀ զինված ուժերի հրթիռային համակարգը։
«Մոսկվան անսպասելիորեն համաձայնվեց միջոցներ ձեռնարկել հակամարտության սրումը նվազեցնելու համար՝ տարածաշրջան զորքեր մտցնելու միջոցով»,- նշվում է հրապարկման մեջ։
Այս հոդվածի բովանդակության հիման վրա տարածվել են տեսանյութեր СНГ 24, Pronorus News, Последние мировые новости, Срочно յութուբյան ալիքներով, որոնք ունեն մի քանի հարյուր հազար դիտում։ Միայն Новости. События. Сенсации. յութուբյան էջում տեղադրված տեսանյութն ունի 360,000-ից ավել դիտում։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է վերոնշյալ հրապարկման մեջ տեղ գտած մի շարք անճշտություններ։
Հայաստանը Ռուսաստանին չի դիմել Արցախ զորք մտցնելու խնդրանքով
Նյութում մեջբերվում է հոկտեմբերի 14-ին ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը, որ առաջին փուլում պետք է խաղաղապահներ տեղակայվեն Լեռնային Ղարաբաղում, որոնք կերաշխավորեն մարտական գործողությունների դադարեցումը: Սակայն կայքը չի հստակեցնում, որ Լավրովի հայտարարությունը միայն առաջարկ է, որին հակամարտության կողմերը չեն համաձայնել։
Բացի այդ, այն պնդումը, թե Ռուսաստանը որոշել է Ղարաբաղյան հակամարտությանը ֆիզիկական ներկայությամբ միջամտել, քանի որ Հայաստանն է դիմել, իրականությանը չի համապատասխանում։ Հայաստանն առնվազն հրապարակայնորեն պատերազմի սկզբից ի վեր չի դիմել իր ռազմավարական գործընկեր ՌԴ-ին՝ զորք մտցնելու Արցախ։
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գերմանական Bild-ին տված հարցազրույցում նշել էր, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը անվտանգության ոլորտում դաշնակիցներ են և ունեն որոշակի պայմանագրային փոխհարաբերություններ, ուստի համոզմունքն էր հայտնել, որ համապատասխան իրավիճակներ ձևավորվելու դեպքում Ռուսաստանն իր պայմանագրային պարտավորությունները Հայաստանի նկատմամբ կկատարի։ Իսկ մինչ այդ վարչապետը հայտարարել էր, որ Հայաստանը չի պատրաստվում դիմել ՀԱՊԿ-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին ընթացող մարտական գործողությունների հարցով։
Հոկտեմբերի 14-ին վարչապետ Փաշինյանը հանրությանը կոչով դիմեց և վերահաստատեց, որ խաղաղապահների կամ այլ արտաքին ռազմական միջամտության կարիք չկա։ Ավելին, նա անուղղակի մեղադրեց «ռազմավարական զսպման հնարավորություն ունեցող երկրներին», որ այս փուլում պատշաճ չգնահատեցին վտանգը՝ հարցը շարունակելով դիտել միայն Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում։
«Համոզված եմ՝ այս դերակատարումը կիրականացվի միանշանակ և աներկբա՝ հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամության լավագույն ավանդույթների համաձայն»,- ասաց Փաշինյանը։
Այսինքն՝ վարչապետի ուղերձում խաղաղապահներ կամ զորքեր տեղակայելու որևէ դիմում կամ խնդրանք չկար։
Ադրբեջանը չի հերքել, Հայաստանի տարածքին հարվածելու փաստերը ներկայացվել են, բայց ՌԴ-ն դեռ կասկածներ ունի
Avia.pro կայքի հրապարկման մեջ նաև անդրադարձ է կատարվում հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքին հարվածելու մասին հայտարարություններին։
«Հատկանշական է այն փաստը, որ Ադրբեջանը պնդում է, թե ՀՀ ԶՈՒ-ի հրթիռային համակարգի ոչնչացումն իրականացվել է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում, ինչն էլ հարցականի տակ է դնում ՀԱՊԿ-ի միջամտությունը՝ հատկապես, որ Հայաստանը պաշտոնապես չի դիմել ՀԱՊԿ-ի օգնությանը»,- գրել է կայքը։
Սակայն հրթիռային համակարգի թիրախավորումը եղել է հենց ՀՀ տարածքում։ Սրա մասին հոկտեմբերի 14-ին հայտարարել է ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։ Ադրբեջանի ՊՆ-ն չի հերքել այս փաստը և հայտարարել է, որ իրենց զինված ուժերը Հայաստանի՝ Քելբաջարի շրջանին սահմանակից շրջանում ոչնչացրել է օպերատիվ-հրթիռային համալիր։
Another OTR system of Armenian AFs was destroyed by a precise hit on OCT14/08:36 in the border regions of Armenia near occupied Kalbajar region. There were no civilian infrastructure at the points where the missiles were brought to a state of readiness to deliver fire strikes.
— Azerbaijan MOD (@wwwmodgovaz) October 14, 2020
Չնայած որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարել էին, որ թիրախավորվել է հենց ՀՀ տարածքը, ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նույն օրն արձագանքել էր, որ ռուս զինվորականները ստուգում են ՀԱՊԿ անդամ և Ռուսաստանի դաշնակից երկրի՝ Հայաստանի տարածքի վրա իրականացված հարձակման հավանականությունը:
«Մեր ռազմական գերատեսչությունը ստուգում է տեղեկատվությունը, նրանք մշտական կապի մեջ են երկու երկրներում իրենց գործընկերների հետ: Դուք գիտեք, որ պաշտպանության նախարարը հեռախոսազրույցներ է ունեցել երկու երկրների իր գործընկերների հետ: Այդ տեղեկատվությունը ստուգվում և վերլուծվում է»,- ասել էր Պեսկովը:
Հարցին՝ եթե այդ տեղեկատվությունը հաստատվի, արդյո՞ք դա կնշանակի, որ ուժի մեջ կմտնեն ՀԱՊԿ-ի ինչ-ինչ մեխանիզմներ, Պեսկովը պատասխանել էր. «Եկեք սպասենք ստուգման արդյունքներին»:
Հարձակումից ժամեր անց BBC-ի լրագրողները մեկնել էին հայ-ադրբեջանական հյուսիսային սահման և անձամբ համոզվել, որ Ադրբեջանն այս անգամ թիրախավորել էր հենց Հայաստանի տարածքը: Բրիտանացի լրագրողներն արձանագրել էին, որ օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային կայանքի մոխրացած կմախքը շարունակել է ծխալ Սոթք գյուղից Վարդենիս քաղաք տանող ճանապարհի կողքի դաշտում:
Վարդենիսի արվարձաններում գտնվող BBC-ի լրագրողները համոզվել էին, որ ադրբեջանցի զինվորականները հարձակում են գործել ոչ միայն հրթիռային կայանքի վրա, այլև հաճախ ռմբակոծում են հենց հայկական տարածքները:
Ավելին, գերմանական Bild-ի լրագրող Ջուլիան Ռեպկեն (Julian Röpcke) տեղորոշել էր հարվածի վայրը Վարդենիսի շրջանի Ազատ և Սոթք գյուղերի միջև ընկած հատվածում։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Avia.pro-ի պնդումը, թե Ռուսաստանը որոշել է ղարաբաղյան հակամարտությանը միջամտել, քանի որ Հայաստանն է նրան դիմել, իրականությանը չի համապատասխանում, իսկ որ այդ հրապարկման մեջ հարցականի տակ է դրվում Հայաստանի տարածքում ՀՀ ԶՈՒ-ի հրթիռային համակարգի ոչնչացումը, ևս անհիմն է, քանի որ դա հաստատված է ինչպես պաշտոնական կողմերի, այնպես էլ լրագրողների կողմից։

Avia.pro: Москва неожиданно согласилась пойти на меры, позволяющие снизить эскалацию конфликта, путём введения войск в регион
На русскоязычном сайте Avia.pro 14 октября сообщалось, что Россия приняла решение ввести войска в Карабах. В публикации отмечалось, что Россия решила вмешаться в карабахский конфликт, поскольку к ней обратилась Армения. А причина обращения, согласно сайту, была в том, что Азербайджан уничтожил ракетную систему Вооруженных сил РА на территории Армении, граничащей с НКР.
«Москва неожиданно согласилась пойти на меры, позволяющие снизить эскалацию конфликта, путём введения войск в регион»,- отмечается в публикации.
На основе содержания этой статьи были распространены видеозаписи на каналах СНГ 24, Pronorus News, Последние мировые новости, Срочно в Youtube, набравшие по нескольку сотен тысяч просмотров. Только на странице Новости. События. Сенсации. видеозапись набрала более 360.000 просмотров.
«Платформа проверки фактов» представляет ряд неточностей в вышеуказанной публикации.
Армения не обращалась к России с просьбой ввести войска в Арцах
В материале приводится заявление министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова от 14 октября о том, что на первом этапе в Нагорном Карабахе должны быть размещены миротворцы, которые гарантируют прекращение военных действий. Однако сайт не уточняет, что слова Лаврова были лишь предложением, с которым стороны конфликта не согласились.
Кроме того, утверждение, что Россия решила вмешаться в карабахский конфликт своим физическим присутствием, поскольку к ней обратилась Армения, не соответствует действительности. Армения, как минимум, публично с начала войны не обращалась к своему стратегическому партнеру РФ за введением войск в Арцах.
4 октября премьер-министр РА Никол Пашинян в интервью немецкому Bild отметил, что Армения и Россия являются союзниками в сфере безопасности и имеют определенные договорные отношения, ввиду чего выразил уверенность, что при соответствующих ситуациях Россия выполнит свои договорные обязательства по отношению к Армении. А ранее премьер-министр заявил, что Армения не собирается обращаться к ОДКБ по вопросу военных действий на армяно-азербайджанской границе.
14 октября премьер-министр Пашинян обратился к общественности с призывом и подтвердил, что нет необходимости в миротворцах или ином внешнем военном вмешательстве. Более того, он прямо обвинил «страны, имеющие возможность стратегического сдерживания» в том, что на данном этапе не оценили опасность должным образом, продолжая рассматривать вопрос только в контексте карабахского конфликта.
«Я убежден, что эта роль однозначно и бесспорно будет исполнена в соответствии с лучшими традициями дружбы армянского и русского народов», — сказал Пашинян.
То есть в послании премьер-министра не было обращения или просьбы о введении миротворцев или войск.
Азербайджан не опровергает, факты о поражении территории Армении представлены, но у РФ все еще остаются сомнения
В публикации на сайте Avia.pro говорится и о заявлениях о том, что 14 октября Азербайджан ударил по территории РА.
«Примечательным является тот факт, что сам Азербайджан утверждает, что уничтожение ракетного дивизиона ВС Армении произошло на территории Нагорного Карабаха, в связи с чем, оказание помощи в рамках ОДКБ является открытым вопросом, тем более, что официально Армения не обращалась за помощью к ОДКБ», — пишет сайт.
Однако ракетная система была взята под прицел именно на территории РА. Об этом 14 октября заявил представитель МО РА Арцрун Ованнисян. МО Азербайджана не опровергло этот факт и заявило, что их вооруженные силы уничтожили оперативно-ракетный комплекс на территории Армении, граничащей с Кельбаджарским районом.
Another OTR system of Armenian AFs was destroyed by a precise hit on OCT14/08:36 in the border regions of Armenia near occupied Kalbajar region. There were no civilian infrastructure at the points where the missiles were brought to a state of readiness to deliver fire strikes.
— Azerbaijan MOD (@wwwmodgovaz) October 14, 2020
Несмотря на то, что и Армения, и Азербайджан официально заявили, что под прицел была взята именно территория Армении, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в тот же день сообщил, что российские военные проверяют информацию о нападении на территорию Армении, являющейся членом ОДКБ и союзником России.
«Наше военное ведомство проверяет эту информацию, они находятся в постоянном контакте со своими коллегами в обеих странах. Вы знаете, что министр обороны разговаривал по телефону со своими коллегами из обеих стран. Эта информация проверяется и анализируется», — сказал Песков.
На вопрос, если информация подтвердится, будет ли это означать, что вступят в силу какие-то механизмы ОДКБ, Песков ответил: «Давайте дождемся результатов проверки».
Через несколько часов после нападения журналисты BBC отправились к северному участку армяно-азербайджанской границы и лично убедились в том, что Азербайджан на этот раз нацелился именно на территорию Армении. Британские журналисты констатировали, что остов испепеленной оперативно-тактической ракетной установки все еще дымился на поле у дороги, ведущей из села Сотк в город Варденис.
В пригородах Вардениса журналисты BBC убедились в том, что азербайджанские военные взяли под прицел не только ракетную установку, бомбардировке часто подвергаются именно армянские территории.
Более того, корреспондент немецкого Bild Джулиан Репке (Julian Röpcke) определил, что удар пришелся на участок между селами Азат и Сотк Варденисского района.
Таким образом, можем констатировать, что утверждение Avia.pro о том, что Россия решила вмешаться в карабахский конфликт, поскольку к ней обратилась Армения, не соответствует действительности. То, что в публикации ставится под вопрос уничтожение ракетной системы ВС РА на территории Армении, также не обосновано, поскольку это подтверждается как официальными сторонами, так и журналистами.