Ադրբեջանական լրատվամիջոցները սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Բաքվի սկսած լայնամասշտաբ պատերազմից հետո տեղեկատվական հարթակներում հղում են տալիս միջազգային փաստաթղթերի և կոնվենցիաների՝ հաճախ մանիպուլացնելով և համատեքստից դուրս ներկայացնելով դրանք:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է դրանցից մի քանիսը:
Ովքե՞ր են համարվում վարձկաններ՝ ըստ Ժնևի կոնվենցիայի
Հոկտեմբերի 19-ին հրապարակված նյութում Vesti.az-ը, ընթերցողներին ներկայացնելով Սփյուռքից Հայաստան եկող կամավորների մասին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեսանյութը, պնդում է, որ այդ անձինք վարձկաններ են:
Ըստ հեղինակի՝ թեև հայերը սփյուռքահայերին վարձկաններ չեն համարում, սակայն 1977 թվականին Ժնևյան կոնվենցիան այլ բան է ենթադրում. «Համաձայն 1977 թվականին ստորագրված Ժնևի կոնվենցիայի լրացուցիչ արձանագրության՝ վարձկան են համարվում այն անձինք, որոնք հավաքագրվել են տեղում կամ արտերկրում ռազմական հակամարտությունում մասնակցելու համար, գործնականում մասնակցում են ռազմական գործողություններին, տվյալ երկրի քաղաքացի չեն, կողմերից մեկի վերահսկվող գոտու բնակիչ չեն, հակամարտող կողմի ԶՈՒ-ի անդամ չեն, հակամարտության կողմ չհանդիսացող երկրի կողմից ուղարկված չեն իրենց զինված ուժերի ներկայացուցչի դերը իրականացնելու համար»,- գրված է ադրբեջանական կայքի նյութում:
Իրականում կայքը բաց է թողել արձանագրությունում առկա մի ամբողջ պարբերություն, ըստ որի՝ վարձկանների՝ ռազմական գործողություններին մասնակցելու հիմնական դրդապատճառը անձնական շահույթ ստանալու ցանկությունն է, որը փաստացի խոստացել է կամ արդեն իսկ վճարել է հակամարտության մասնակիցներից մեկը, ընդ որում՝ վարձը գերազանցում է տվյալ կողմում պայմանագրային զինծառայողների վարձավճարը:
Սակայն հայտնի է, որ Հայաստան ժամանող հայերին, որոնց քաղաքացիությունը հայնտի չէ, Պաշտպանության նախարարությունը չի վճարում, այսինքն՝ պնդել, որ նրանք անձնական շահ են հետապնդում, անհիմն է և իրականության հետ որևէ աղերս չունի:
Ուշագրավ է նաև, որ ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը չի վավերացրել Ժնևի լրացուցիչ 3 արձանագրություններից և ոչ մեկը: Նշենք, որ Ժնևի կոնվենցիան, որով կարգավորվում են ռազմական իրավիճակներում մարդասիրական կանոնները, ստորագրվել է 1949 թվականին: Հետագայում բուն կոնվենցիային կցվել են նաև 3 լրացուցիչ արձանագրություններ:
ՄԱԿ-ի բանաձևի մասին
Հոկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հրապարակեց տեսանյութ, որում զգուշացնում էր արտասահմանցի և քաղաքացիություն չունեցող անձանց իր տարածք անօրինական մուտք գործելու իրավական հետևանքների մասին: Ըստ դրա՝ առանց Ադրբեջանի թույլտվության Արցախի սահմանն անցնելը նույնպես հակաօրինական քայլ է համարվում:
Տեսանյութը թարգմանվել է մի քանի լեզվով, այդ թվում՝ ռուսերեն, անգլերեն, իսպաներեն:
Ըստ դատախազության՝ Լեռնային Ղարաբաղը և շրջակա շրջանները Ադրբեջանի անբաժանելի մասն են. «ՄԱԿ-ի՝ 2008 թվականին ընդունված 62/243 «Իրավիճակը Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում» բանաձևով ևս մեկ անգամ հաստատվել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և սուվերենությունը»:
Այս դեպքում ևս միջազգային փաստաթղթի էությունը մանիպուլացվել է, ավելին՝ այն չունի որևէ իրավական ազդեցություն:
Բանաձևը ասամբլեայում ներկայացվել էր հենց Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ: Դրանում, մասնավորապես, ասվում էր, որ «ՄԱԿ-ը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, պահանջում է հայկական ուժերի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերում Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից», ինչպես նաև հայտարարում է, որ «ոչ մի երկիր չպետք է օրինական ճանաչի այն իրավիճակը, որը ստեղծվել է Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում, և չպետք է աջակցի կամ նպաստի այդ իրավիճակի պահպանմանը»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երեք երկրները՝ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան, դեմ են քվեարկել դրան: Ավելին՝ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն էին տարածել՝ նշելով, որ այն կարող է խաթարել խաղաղ գործընթացը: Համանախագահները նշում էին, որ հակամարտության լուծումը հնարավոր է միայն երկկողմանի փոխզիջումների միջոցով։ «Դժբախտաբար, այս բանաձևը ընտրողաբար է առաջ մղում սկզբունքները՝ բացառելով մյուսները, առանց հաշվի առնելով համանախագահների առաջարկները հավասարակշված ամբողջականությամբ»,- եզրակացնում էին նրանք:
Բանաձևին, ընդհանուր առմամբ, կողմ էր քվեարկել 39 երկիր, 7՝ դեմ, իսկ երկրների մեծ մասը՝ 100-ը, ձեռնպահ էին քվեարկել:
Հետևաբար, Ադրբեջանի դատախազությունը մանիպուլացնում է որևէ իրավական նշանակություն չունեցող փաստաթղթի բովանդակությունը՝ փորձելով ներկայացնել դա որպես Արցախ չայցելելու հիմք:
Այսպիսով, ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հաճախ հղում է կատարվում միջազգային փաստաթղթերի, որոնց բովանդակությունը և նշանակությունը մանիպուլացվում են:

После крупномасштабной войны, развязанной Баку против Республики Арцах 27 сентября, азербайджанские СМИ ссылаются на международные документы и конвенции, часто манипулируя ими и представляя их оторванными от контекста.
«Платформа проверки фактов» представляет некоторые из этих манипуляций.
Кто считается наемником согласно Женевской конвенции?
Сайт Vesti.az в опубликованной 19 октября статье, представляя читателям видеозапись Министерства обороны Армении о добровольцах, прибывающих в Армению из диаспоры, утверждает, что эти люди являются наемниками.
По словам автора, хотя в Ереване армян из диаспоры не считают наемниками, однако Женевская конвенция 1977 года подразумевает совершенно другое. «Согласно Дополнительному протоколу к Женевским конвенциям, подписанному в 1977 году, наемником считается лицо, которое, в частности, специально завербовано на месте или за границей для того, чтобы сражаться в вооруженном конфликте; фактически принимает непосредственное участие в военных действиях; не является ни гражданином стороны, находящейся в конфликте, ни лицом, постоянно проживающим на территории, контролируемой стороной, находящейся в конфликте; не входит в личный состав вооруженных сил стороны, находящейся в конфликте; не послано государством, которое не является стороной находящейся в конфликте, для выполнения обязанностей в качестве лица, входящего в состав его вооруженных сил», — говорится в статье.
В действительности сайт пропустил целый абзац протокола, согласно которому основным мотивом участия наемников в боевых действиях является желание получить личную выгоду, фактически обещанную или уже выплаченную одной из сторон конфликта, причем материальное вознаграждение существенно превышает вознаграждение военнослужащих-контрактников данной стороны.
Однако известно, что Минобороны не платит приезжающим в Армению армянам, гражданство которых неизвестно, то есть утверждение о том, что они преследуют личную выгоду, является необоснованным и не имеет ничего общего с действительностью.
Примечательно также, что, в отличие от Армении, Азербайджан не ратифицировал ни один из трех дополнительных протоколов. Отметим, что Женевская конвенция, по которой в военных ситуациях регулируются гуманитарные нормы, была подписана в 1949 году. Позже к самой Конвенции были прикреплены 3 дополнительных протокола.
О резолюции ООН
Генеральная прокуратура Азербайджана 18 октября опубликовала видеозапись, в которой предупредила о правовых последствиях незаконного въезда иностранцев и лиц без гражданства на территорию страны. Согласно этой видеозаписи, пересечение границы Арцаха без разрешения Азербайджана также считается незаконным шагом.
Видеозапись была переведена на несколько языков, в том числе на русский, английский и испанский.
Согласно прокуратуре, Нагорный Карабах и прилегающие районе являются неотъемлемой частью Азербайджана. «В резолюции ООН 62/243 от марта 2008 года «Положение на оккупированных территориях Азербайджана» еще раз были подтверждены территориальную целостность и суверенитет Азербайджана», — говорится в видеозаписи.
В данном случае суть этого международного документа также подверглась манипуляции. Более того, этот документ не имеет юридической силы.
Резолюция была представлена в Генассамблею по инициативе Азербайджана. В ней, в частности, говорилось, что «ООН признает территориальную целостность Азербайджана, требует «немедленного и безоговорочного вывода всех армянских сил со всех оккупированных территорий Азербайджана», а также заявляет «что ни одно государство не должно признавать законной ситуацию, сложившуюся в результате оккупации территорий Азербайджана, и не должно содействовать или способствовать сохранению этой ситуации».
Против резолюции проголосовали три страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ — США, Россия и Франция. Более того, сопредседатели Минской группы выступили с заявлением, отметив, что резолюция может сорвать мирный процесс. Сопредседатели подчеркнули, что урегулирование конфликта возможно только на основе двусторонних компромиссов. «К сожалению, находящийся сегодня на нашем рассмотрении проект резолюции избирательно воспроизводит только некоторые из этих принципов, исключая другие, не принимая во внимание предложение сопредседателей во всей его сбалансированной целостности», — заключили они.
За резолюцию проголосовали 39 стран, против — 7, воздержались — 100.
Следовательно, прокуратура Азербайджана манипулирует содержанием любого документа, не имеющего юридического значения, пытаясь представить его как основание для отказа от посещения Арцаха.
Таким образом, азербайджанские СМИ часто ссылаются на международные документы, содержание и значение которых подвергаются манипуляциям.
Метки Ժնևի կոնվենցիաՄԱԿպատերազմ Արցախումվարձկաններ
16:22, 21 Дек, 2022
С 12 декабря аффилированные с правительством Азербайджана лица, представляющиеся «экоактивистами», заблокировали дорогу Горис-Степанакерт, в результате чего население Арцаха оказалось в...
Ложные утверждения главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова с трибуны ООН
12:28, 27 Сен, 2022
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов выступил на 77-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке и сделал ряд не соответствующих действительности...