Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հոկտեմբերի 25-ին ամերիկյան Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հերթական անգամ հանդես է եկել կեղծ և իրականության հետ որևէ կապ չունեցող հայտարարություններով:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» առանձնացրել է դրանցից մի քանիսը:
ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը Արցախյան հակամարտության մասին
Պատասխանելով հարցազրուցավարի պնդմանը, թե սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական զորքերն են խախտել զինադադարը՝ սկսելով լայնամասշտաբ պատերազմ Լեռնային Ղարաբաղում, Իլհամ Ալիևը հակադարձել է, որ ռազմական գործողություններն Ադրբեջանը չի սկսել, այլ հայկական կողմն է նախահարձակ եղել:
Հարցազրուցավարի դիտարկմանը, որ պատերազմից առաջ Ալիևը բազմիցս հայտարարել է՝ ԼՂ-ից հայկական ուժերի դուրս բերման պահանջի մասին, Ալիևը պնդել է, որ իր հայտարարությունները համապատասխան էին ՄԱԿ-ի բանաձևերին:
«1993 թվականին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հստակորեն պահանջել է Հայաստանից հայկական ուժերի ամբողջական, անվերապահ և անհապաղ դուրսբերում Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից: Ցավոք, 27 տարվա ընթացքում այդ բանաձևերը կյանքի չեն կոչվել»,- հայտարարել է Ալիևը:
Նախ նշենք, որ Fip.am-ն արդեն ներկայացրել է փաստեր, որոնք ապացուցում են Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ պատերազմի նախապատրաստվելու և այն սկսելու մասին։ Դա են վկայում պատերազմին նախորդող շրջանում չհայտարարված զորահավաքները, մեքենաների հավաքագրումը, Թուրքիայից մեծ քանակությամբ ռազմական տեխնիկայի ներկրումը և այլն:
Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ-ի բանաձևերին, ապա այս դեպքում ևս Ադրբեջանի նախագահը մանիպուլացնում է:
1993 թվականին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ընդունած 4 բանաձևերում զորքերը դուրս բերելու պահանջը ուղղված էր ոչ թե Հայաստանին, այլ տեղի հայկական ուժերին: Ավելին՝ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքավար Մարզի վերաբերյալ որևէ հայտարարություն կամ պահանջ չի ներկայացված: 822, 853, 874, 884 բանաձևերով պահանջվում էր «տեղի հայկական ուժերին» դուրս բերել զորքերը Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի հարակից՝ Քելբաջար, Աղդամ, Զանգելան շրջաններից և Հորադիզ քաղաքից: Այսինքն՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից նախկին ԼՂԻՄ-ի վարչական սահմաններում գտնվող զորքերի դուրսբերման մասին որևէ պահանջ չի եղել։ Բացի այդ, թեև Ադրբեջանը պնդում է, որ «ազատագրում են» իրենց պատկանող տարածքները, միաժամանակ ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել են նախկին ԼՂԻՄ-ի տարածք, օրինակ՝ Հադրութ քաղաք: Ավելին՝ Ալիևը հայտարարում է, որ իրենց գործը կիսատ կլինի առանց Շուշիի, որը ևս նախկին ԼՂԻՄ կազմում է։
Տեղահանված ադրբեջանցիների թիվը
Ալիևը նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ «գրավյալ» տարածքներից ավելի քան 700,000 ադրբեջանցի է «էթնիկ զտման» ենթարկվել։
Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի (ԼՂԻՄ) հարակից յոթ շրջանները, որոնք 1993-1994 թվականներին հայտնվեցին հայկական վերահսկողության տակ, ըստ որևէ հաշվարկի, չեն ունեցել 700,000 բնակչություն։ Ստորև ներկայացնում ենք 1979 և 1989 թվականներին Խորհրդային Միության կողմից անցկացված մարդահամարների տվյալներով այդ յոթ շրջանների բնակչության թվերը։
| 1979 | 1989 | |
| Աղդամի շրջան | 108,554 | 131,293 |
| Զանգելանի շրջան | 29,377 | 32,698 |
| Լաչինի շրջան | 47,261 | 47,339 |
| Կուբաթլուի շրջան | 26,673 | 28,110 |
| Ջեբրայիլի շրջան | 43,047 | 49,156 |
| Քելբաջարի շրջան | 40,516 | 43,713 |
| Ֆիզուլիի շրջան | 76,013 | 89,417 |
| ընդհանուր | 371,441 | 421,726 |
Այսպիսով, մինչ արցախյան ազատամարտը, այդ յոթ շրջաններում բնակվել է մոտ 422 000 մարդ։ Այստեղ, սակայն, կարևոր է նշել, որ այդ յոթից երկուսը՝ Աղդամի և Ֆիզուլիի շրջանները, միայն մասամբ են հայտնվել հայկական վերահսկողության տակ։ Եվ փաստացի, այդ յոթ շրջաններից տեղահանվել է առավելագույնը 400,000 ադրբեջանցի, այլ ոչ թե 700,000, ինչպես պնդում է Ալիևը։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանից 1988-1990 թվականներին տեղահանվել է ավելի քան 350,000 հայ։
Թուրքիայի ներգրավվածության մասին
Ալիևի պնդմամբ՝ չկա որևէ ապացույց, որ Թուրքիան ուղղակիորեն ներգրավված է այս պահին Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող պատերազմում։ «Թուրքիան միայն քաղաքական աջակցություն է ցուցաբերում, և այդքանը բավարար է»,- ասել է Ալիևը։
Թուրքիայի ներգրավվածության մասին փաստող ապացույցները, սակայն, շատ են։ Ըստ հեղինակավոր լրատվականների (CNN, BBC, The Washington post և այլն) և տարբեր երկրների պաշտոնյաների կողմից հրապարակված տեղեկությունների (Ռուսաստան, Ֆրանսիա, Իրան), Թուրքիան հավաքագրել և Ադրբեջան է տեղափոխել բազմաքանակ սիրիացի վարձկանների։ Թուրքիայի զինված ուժերի ուղիղ ներգրավվածության մասին գրել է հեղինակավոր «Ստրատֆոր» (Stratfor) հետազոտական կենտրոնը։ Ավելին՝ ռուսական «Կոմերսանտ» թերթը հոկտեմբերի 16-ին հրապարակեց Թուրքիայի զինուժի ներկայության և գործունեության մասին տվյալներ, որոնք ձեռք են բերվել ռուսական հետախուզական ծառայություններից։ Ըստ նրանց ներկայացրած տեղեկությունների՝ Թուրքիայի զինուժն այս տարվա հուլիս-օգոստոսին Ադրբեջանի հետ համատեղ զորավարժություններից հետո մեծաքանակ զորք և զենք-զինամթերք է թողել Ադրբեջանում։ Այդ թվում՝ մոտ 600 թուրք զինվորականներ։ Ըստ «Կոմերսանտի» աղբյուրների՝ ադրբեջանական հարձակումը կոորդինացրել են Թուրքիայի ցամաքային ուժերի հրամանատար Ումիտ Դունդարը և Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը:
Բացի այդ, պաշտոնական Ադրբեջանը հերքում էր նաև թուրքական F-16 կործանիչների առկայությունն Ադրբեջանի տարածքում, մինչև այն պահը, երբ «Նյու Յորք Թայմզի» հետաքննող լրագրող Քրիսթիան Թրիբերթը (Christiaan Triebert) Թվիթերում գրառում կատարեց հոկտեմբերի 3-ի դրությամբ Գյանջայի օդակայանում երկու F-16 կործանիչների գտնվելու մասին՝ ներկայացնելով նաև լուսանկար։
There are at least two F-16s at Ganja International Airport in Azerbaijan, our analysis of an Oct. 3 @planetlabs satellite image shows. The fighter jets are likely operated by the Turkish Air Force, alongside a possible CN-235 cargo aircraft. Here’s a short thread why. pic.twitter.com/de1XsmXXZr
— Christiaan Triebert (@trbrtc) October 7, 2020
Ըստ նոր արբանյակային լուսանկարների՝ հոկտեմբերի 19-ի դրությամբ վեց F-16 կործանիչ կա Գաբալայի օդակայանում։
There were six F-16s at Gabala International Airport in Azerbaijan, an Oct. 19 @Maxar satellite image shows. It’s likely that these are the Turkish Air Force fighter jets that moved from Ganja after the city was shelled. https://t.co/49CICDF6QS
— Christiaan Triebert (@trbrtc) October 25, 2020
Հայ պաշտոնյաները չեն հայտարարել նավթային ենթակառուցվածքները թիրախավորելու մասին
Հաղորդավարը Իլհամ Ալիևին հարցրել է նաև, թե արդյո՞ք իրենք անհանգստություններ չունեն, որ ռազմական գործողությունները ընթանում են նավթային ենթակառուցվածքներին շատ մոտ:
«Իրականում մենք մտավախություններ ունենք, որովհետև բարձրաստիճան հայ պաշտոնյաները հայտարարել են, որ հարձակումներ են իրականացնելու նավթային ենթակառուցվածքների և խողովակաշարերի ուղղությամբ, Բաքվի Սանգաչալ շրջանի ամենամեծ նավթագազային տերմինալներից մեկը»,- ի պատասխան, հայտարարել է Ալիևը:
Իրականում, սակայն, Արցախի և Հայաստանի պաշտոնյաներ երբևէ չեն հայտարարել նավթային ենթակառուցվածքները թիրախավորելու կամ դրանց նպատակային հարված հասցնելու մտադրության մասին: Ավելին՝ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանի կողմից հնչել է հակադիր պնդում:
«Մենք բազմիցս ենք հայտարարել, որ չենք թիրախավորում նավթագազային ենթակառուցվածքները, սակայն անկախ տեղակայման վայրից բոլոր այն ռազմական օբյեկտները և նշանակետերը, որտեղից կրակ կարձակվի Արցախի ուղղությամբ, կոչնչացվեն»,- ասել է նա հոկտեմբերի 6-ին՝ ի պատասխան ադրբեջանական կողմի մեղադրանքների, թե իբր հայկական ստորաբաժանումները փորձել են հարվածել Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղին։

В интервью Fox News 25 октября президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз выступил с ложными и несоответствующими действительности заявлениями.
«Платформа проверки фактов» выделила некоторые из них.
Резолюции Совета Безопасности ООН по Арцахскому конфликту
Отвечая на утверждение интервьюера о том, что 27 сентября азербайджанские войска нарушили режим прекращения огня, развязав широкомасштабную войну в Нагорном Карабахе, Ильхам Алиев возразил, что боевые действия начал не Азербайджан, а армянская сторона.
В ответ на замечание интервьюера о том, что перед началом войны Алиев неоднократно выступал с требованием вывода армянских войск из Нагорного Карабаха, Алиев отметил, что его заявления соответствовали резолюциям ООН.
«В 1993 году Совет Безопасности ООН прямо потребовал от Армении полного, безоговорочного и немедленного вывода армянских сил с оккупированных территорий Азербайджана. К сожалению, в течение 27 лет эти резолюции не были выполнены», — сказал Алиев.
Прежде всего отметим, что Fip.am уже представил факты, подтверждающие, что Азербайджан готовился и начал широкомасштабную войну.  Об этом свидетельствуют предшествующие войне необъявленные военные сборы, набор транспортных средств, ввоз большого количества военной техники из Турции и т. д.
Что касается резолюций ООН, то в данном случае президент Азербайджана манипулирует.
В четырех резолюциях, принятых Советом Безопасности ООН в 1993 году, требование о выводе войск было адресовано не Армении, а местным армянским силам. Более того, по Нагорно-Карабахской автономной области никаких заявлений или требований представлено не было. Резолюции 822, 853, 874, 884 требовали от «местных армянских сил» вывести войска из прилегающих к Нагорно-Карабахской автономной области городов Кельбаджар, Агдам и Зангелан и из города Горадиз. То есть, никаких требований Совета Безопасности ООН о выводе войск с бывших административных границ НКАО не было. Кроме того, несмотря на то, что Азербайджан утверждает, что они «освобождают» свои территории, азербайджанские вооруженные силы вторглись на территорию бывшей Нагорно-Карабахской Республики, например, в город Гадрут. Более того, Алиев заявляет, что «наше дело будет неполным без Шуши», который также является частью бывшей НКАО.
Численность переселенных азербайджанцев
Алиев отмечает, что более 700 000 азербайджанцев подверглись «этнической чистке» с «оккупированных» территорий вокруг Нагорного Карабаха.
В семи районах, прилегающих к Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), перешедшей под контроль Армении в 1993–1994 годах, по каким-либо подсчетам, не проживало 700 000 человек. Ниже приводим таблицу распределения численности населения в этих семи районах по данным переписей, проведенных Советским Союзом в 1979 и 1989 годах.
1979 1989
Агдамский район 108,554  131,293
Зангеланский район 29,377    32,698
Лачинский район 47,261    47,339
Кубатлинский район 26,673    28,110
Джабраильский район 43,047    49,156
Кельбаджарский район 40,516    43,713
Физулинский район 76,013    89,417
всего 371,441  421,726
Таким образом, до Арцахской освободительной войны в этих семи районах проживало около 422 тысяч человек. Здесь, однако, важно отметить, что два из этих семи районов ‒ Агдамский и Физулинский ‒ лишь частично перешли под армянский контроль. Фактически из этих семи районов было переселено максимум 400 000 азербайджанцев, а не 700 000, как утверждает Алиев.
Примечательно, что в 1988-1990 годах из Азербайджана было переселено более 350 тысяч армян.
О вовлеченности Турции
По утверждению Алиева, нет никаких доказательств того, что Турция принимает непосредственное участие в продолжающейся войне в Нагорном Карабахе. «Турция оказывает лишь политическую поддержку и этого достаточно», — сказал Алиев.
Однако есть много свидетельств, подтверждающих участие Турции. По данным авторитетных СМИ (CNN, BBC, The Washington Post и др.) и информации, опубликованной официальными лицами из разных стран (Россия, Франция, Иран), Турция завербовала и перебросила в Азербайджан многочисленных сирийских наемников. О прямом участии турецких вооруженных сил написал авторитетный исследовательский центр Stratfor. Кроме того, российская газета «Коммерсантъ» 16 октября опубликовала данные о присутствии и деятельности вооруженных сил Турции, полученные от российских спецслужб. По их информации, ВС Турции оставили в Азербайджане большое количество войск, оружия и боеприпасов после совместных с Азербайджаном военных учений в июле-августе этого года. В том числе около 600 турецких военных. По данным источников «Коммерсанта», нападение Азербайджана координировали командующий сухопутными войсками Турции Умит Дюндар и министр обороны Турции Хулуси Акар.
Кроме того, официальный Азербайджан отрицал присутствие турецких истребителей F-16 в Азербайджане до тех пор, пока 3 октября журналист-расследователь газеты New York Times Кристиан Триберт не написал в своем микроблоге в Twitter о двух истребителях F-16, размещенных в аэропорту Гянджи, прикрепив к записи спутниковый снимок.
There are at least two F-16s at Ganja International Airport in Azerbaijan, our analysis of an Oct. 3 @planetlabs satellite image shows. The fighter jets are likely operated by the Turkish Air Force, alongside a possible CN-235 cargo aircraft. Here’s a short thread why. pic.twitter.com/de1XsmXXZr
— Christiaan Triebert (@trbrtc) October 7, 2020
Согласно новым спутниковым снимкам, по состоянию на 19 октября в аэропорту Габалы находятся шесть истребителей F-16.
There were six F-16s at Gabala International Airport in Azerbaijan, an Oct. 19 @Maxar satellite image shows. It’s likely that these are the Turkish Air Force fighter jets that moved from Ganja after the city was shelled. https://t.co/49CICDF6QS
— Christiaan Triebert (@trbrtc) October 25, 2020
Официальные лица Армении не заявили, что нацелены на нефтяную инфраструктуру
Ведущий программы спросил у Ильхама Алиева, не беспокоит ли его, что боевые действия ведутся слишком близко к нефтяной инфраструктуре.
«На самом деле, мы обеспокоены этим. Потому что мы слышали заявления высокопоставленных лиц Армении о том, что они совершат атаки на нашу стратегическую нефтяную инфраструктуру, в том числе на трубопроводы и самый крупный нефтегазовый терминал в бакинском поселке Сангачал», — заявил в ответ Алиев. В действительности, однако, официальные лица Арцаха и Армении никогда не заявляли о своем намерении взять под прицел или нанести удар по нефтяной инфраструктуре. Более того, пресс-секретарь Министерства обороны Армении Шушан Степанян выступила с противоположным заявлением.
«Мы неоднократно заявляли, что нефтегазовые инфраструктуры не являются нашей мишенью, однако, независимо от места расположения, все те военные объекты и цели, откуда будет вестись огонь в направлении Арцаха, будут уничтожены», — сказала 6 октября Степанян в ответ на обвинения Азербайджана в том, что армянские подразделения якобы пытались нанести удар по нефтепроводу Баку-Тбилиси-Джейхан.