Ինչպես էր Ադրբեջանը պատրաստվում լայնածավալ պատերազմին
Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան լայնածավալ մարտեր սկսվեցին արցախա-ադրբեջանական սահմանում: Քանի դեռ Ադրբեջանը հայտարարում է, որ դիմել է հակահարձակման, մի շարք փաստեր վկայում են, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան երկար ժամանակ պլանավորում էին ռազմական գործողությունները։
Հաշվի առնելով, որ լայնածավալ հարձակումը (կամ հակահարձակումը) երկար նախապատրաստական աշխատանք է պահանջում և չի կարող լինել մի օրում (ինչպես պնդում է պաշտոնական Բաքուն), «Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների նախապատրաստման մասին վկայող տեղեկություններ։
Քաղաքացիական մեքենաների հավաքագրում՝ ռազմական նպատակներով օգտագործելու համար
Ադրբեջանական իշխանությունները, սկսած սեպտեմբերի 21-ից, առգրավում և ճանապարհային ոստիկանության հրապարակներում էին տեղակայում քաղաքացիական բնակչությանը պատկանող ավտոմեքենաները, հիմնականում՝ կիսաբեռնատար (pick-up) տեսակի։
Ադրբեջանի ճանապարհային ոստիկանությունը հաստատել էր այս մեքենաների առգրավումը՝ այն պայմանավորելով տեխնիկական զննության անհրաժեշտությամբ։ Ըստ պաշտոնական մեկնաբանության` պիկապ մեքենաները և հատուկ նշանակության այլ տրանսպորտային միջոցները կարող են ներկայացվել զինված ուժերի և հատուկ նշանակության ուժերի կարիքների համար` համաձայն «Ռազմական մեքենաների հաշվառման կանոնների», և ենթակա են տեխնիկական ստուգման:
Չհայտարարված զորահավաքներ էին իրականացվում
Դեռ սեպտեմբերի 24-ին BBC-ի ռուսական ծառայությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանում սկսվել է պահեստազորի հանկարծակի զորահավաք։ Զորացրվածներին  կանչում էին զինկոմիսարիատներ ու միանգամից ուղարկում  զորավարժությունների։ Այդ պահի դրությամբ ռազմական դրություն կամ համընդհանուր զորահավաք հայտարարված չէր: Լրատվամիջոցը նաև հայտնում էր, որ պահեստազորի զինվորներին չեն հայտնել նախապես, թե իրենց ուր են տանում: BBC-ն ներկայացնում էր Ադրբեջանի մի քաղաքացու պատմությունը, որին պարզապես կանչել էին զինկոմիսարիատ հաշվառվելու, ինչից հետո երկու ամսով զորավարժությունների էին տարել՝ առանց նախապես զգուշացնելու: Ավելին, հղում անելով Ադրբեջանի մոբիլիզացիայի և զինակոչի պետական ծառայությանը, լրատվամիջոցը հայտնել էր նաև, որ երկրում սկսվել է ռազմական պահուստների մոբիլիզացիա: Ավելի ուշ Ադրբեջանի մոբիլիզացիայի և զորակոչի ծառայությունը ադրբեջանական լրատվամիջոցներին հայտնել էր, որ դա սովորական գործընթաց է, որը պարբերաբար տեղի է ունենում:
Թուրքական օդուժը ռազմատեխնիկա էր մատակարարում Ադրբեջան
Պատերազմին նախապատրաստվելու գործում նշանակալի էր Թուրքիայի «աջակցությունը»։ «Փաստերի ստուգման հարթակը» նկատել էր վերջին մի քանի օրերին Թուրքիայի, Ադրբեջանի և  այս երկրների համար զինտեխնիկայի հիմնական մատակարար Իսրայելի միջև թռիչքների անսովոր ակտիվացում։ Ռազմաօդային ուժերի այս տեղաշարժերը, ամենայն հավանականությամբ, մեկ հիմնական նպատակ ունեին՝ ռազմական տեխնիկա մատակարարել Ադրբեջան։ Համացանցում նյութեր էին տարածվում, որոնք վկայում էին, որ Ադրբեջան են տեղափոխվում նաև սիրիացի վարձկաններ:
Թուրք լրագրողները առաջին գծում
Այսօր առավոտյան սկսված մարտերից կարճ ժամանակ անց թուրքական լրատվամիջոցներից մի քանիսը, ինչպես թուրքական պետական հեռուստաալիք TRT-ն ու «Անադոլուն», զարմանալիորեն արդեն առաջին գծում էին և ուղիղ հեռարձակումներ էին իրականացնում։
Ամփոփելով՝ կարող ենք փաստել, որ ադրբեջանական իշխանությունները, նախքան հարձակմանն անցնելը, ակտիվորեն և բացահայտ կերպով նախապատրաստվում էին ռազմական գործողությունների մեկնարկին։ Ընդ որում, դա արվում էր Թուրքիայի աջակցությամբ:
Թեգեր` ԱդրբեջանԱրցախարցախա-ադրբեջանական սահմանէսկալացիաԹուրքիապատերազմ Արցախում
Միայն քաղաքակա՞ն, թե՞ նաև ռազմական․ ինչ աջակցություն է ստացել Ադրբեջանը Թուրքիայից 44-օրյա պատերազմի ընթացքում
15:23, 2 Օգս, 2024
Հուլիսի 28-ին Թուրքիայի Ռիզե քաղաքում կուսակիցների հետ հանդիպման ժամանակ, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնալիքներ ուղղելով Իսրայելին, հայտարարել էր՝ «Ինչպես...

Ранним утром 27 сентября на арцахско-азербайджанской границе начались широкомасштабные бои. В то время, как Азербайджан заявляет, что пошел в контрнаступление, ряд фактов свидетельствует о том, что Азербайджан и Турция долго планировали военные действия.
Поскольку широкомасштабное наступление (или контрнаступление) требует долгих подготовительных работ и не может быть организовано за один день (как утверждает официальный Баку), «Платформа проверки фактов» представляет сведения, свидетельствующие о подготовке Азербайджаном к военным действиям.
Сбор гражданских машин для использования в военных целях
Власти Азербайджана, начиная с 21 сентября, изымали и размещали на площадках дорожной полиции автомобили, принадлежащие гражданскому населению, преимущественно – полугрузовые машины (pick-up).
Дорожная полиция Азербайджана подтвердила изъятие этих машин, объяснив необходимостью технического осмотра. По официальной версии, машины типа «пикап» и другие транспортные средства специального назначения могут быть представлены для нужд вооруженных сил и сил специального назначения, согласно «Правилам учета военных машин», и подлежат технической проверке.
Проводили необъявленную мобилизацию
Еще 24 сентября русская служба BBC сообщила, что в Азербайджане неожиданно началась мобилизация запаса. Демобилизованных вызывали в военные комиссариаты и сразу отправляли на военные учения. На данный момент военное положение и всеобщая мобилизация не объявлены. Информационная служба также сообщала, что военнослужащим запаса предварительно не говорили о том, куда их везут. BBC представила рассказ гражданина Азербайджана, которого просто вызвали на учет в военкомате, после чего забрали на военные учения на два месяца, не предупредив об этом заранее. Более того, сославшись на государственную службу мобилизации и призыва Азербайджана, СМИ сообщает, что в стране началась мобилизация военных запасов. Позднее службы мобилизации и призыва Азербайджана сообщила азербайджанским СМИ, что это обычный процесс, который происходит регулярно.
Турецкие воздушные силы поставляли в Азербайджан военную технику
При подготовке к войне значительную «помощь» оказала Турция. «Платформа проверки фактов» заметила необычную активность полетов между Турцией, Азербайджаном и основным поставщиком оружия для этих стран – Израилем. Эти передвижения военно-воздушных сил, скорее всего, преследовали одну основную цель: поставить военную технику в Азербайджан. В сети распространялись видеозаписи, свидетельствующие о том, что в Азербайджан перевозятся и сирийские наемники.
Турецкие журналисты – на первой линии
Вскоре после начала сегодняшних утренних боев несколько средств массовой информации Турции, а также турецкий государственный телеканал TRT и агентство «Анадолу» уже были на первой линии и выходили оттуда в прямой эфир.
Подведя итоги, можем сказать, что власти Азербайджана, прежде чем перейти к наступлению, явно и активно готовились к началу военных действий. Причем делалось это с помощью Турции.