ՃՈ-ն և դատարանը չեն տարբերել Միհրան Պողոսյանի Զապորոժեցը Range Rover-ից
2015 թվականի հուլիսի 15-ին ԴԱՀԿ պետին պատկանող սպիտակ գույնի ZAZ («Զապորոժեց») մակնիշի 55UL333 մեքենայի վարորդը Սևան-Երևան մայրուղում երթևեկել էր 153 կմ/ժ արագությամբ, ինչի արդյունքում տուգանվել էր 200 հազար դրամով։
Միհրան Պողոսյանը, սակայն, չի մուծել տուգանքը, իսկ Ճանապարհային ոստիկանությունը հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան ընդդեմ ԴԱՀԿ նախկին պետի՝ պահանջելով տուգանքի գումարն ու տույժերը։ Դատարանը բավարարել է այս հայցը, իսկ Միհրան Պողոսյանի բողոքից հետո, վերաքննիչ վարչական դատարանը բեկանել է որոշումն ու Պողոսյանը այդպես էլ չի վճարել տուգանքը։
Այս պատմության մեջ կա մի շատ հետաքրքրական հանգամանք․ ինչպե՞ս է «Զապառոժեցը» երթևեկել 153 կմ/ժ արագությամբ (ինչպես նաև բոլորի համար էլ շատ դժվար է պատկերացնել օֆշորային սկանդալի հերոսին «Զապի» ղեկին)։
Մենք կարողացանք գտնել վարչական տույժ նշանակելու մասին որոշումն ու արագաչափի լուսանկարը և առանց մեծ ջանքերի պարզեցինք, որ 55UL333 պետհամարանիշով Սևան-Երևան ավտոճանապարհին 153կմ/ժ արագությամբ երթևեկել է ոչ թե սպիտակ «Զապորոժեց», այլ սև Range Rover:
Ավելին, մենք գտանք տեսախցիկների կողմից արձանագրված 14 խախտման տեսագրություններ ու տեսանյութեր, ուր 55UL333 համարանիշով սև գույնի Range Rover-ի խախտման համար տուգանքի որոշման մեջ գրված է «սպիտակ ZAZ»:
Ֆիզիկապես անհնար է, որ խախտումները արձանագրող Ճանապարհային ոստիկանության տեսուչները չնկատեին, որ սև գույնի Range Rover-ը երթևեկում է սպիտակ գույնի Զապորոժեցի համարանիշներով: Դա նաև չէին կարող չնկատել գործը քննող դատավորները, իսկ այդ արարքը, իր հերթին, համաձայն Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 123.5 հոդվածի 4-րդ մասի՝ նախատեսում է տուգանք 200 հազար դրամի չափով:
Սակայն ոչ ոստիկանները, ոչ էլ դատավորները ամիսներ շարունակ չեն նկատել նախկին ԴԱՀԿ ծառայության պետի մեքենայի այդ խախտումը:
Ավելին, հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ է Միհրան Պողոսյանի Զապորոժեցի համարները հայտնվել Range Rover-ի վրա և արդյո՞ք այդ արարքում կա այլ իրավախախտում կոծկելու նպատակ:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականին արդարադատության գեներալ-մայոր Միհրան Պողոսյանը հայտնվեց օֆշորային սկանդալում, որի արդյունքում հրաժարական տվեց, իսկ 2017 թվականին Հանրապետական կուսակցությունից ընտրվեց Ազգային ժողովի պատգամավոր:
Ծաղրանկարը՝ Մեդիալաբի
Թեգեր` Mihran Poghosyanpanama papersRoad PoliceSevan-Yerevan highwayZAZдорожная полицияЗапорожецМигран ПогосянСПИСАштрафԴԱՀԿԶապառոժեցԶապորոժեցՃՈՄիհրան Պողոսյանպետհամարանիշ
Հերթական խուճապը թուրքական պետհամարանիշով մեքենայի պատճառով
16:07, 11 Սպտ, 2023
Սեպտեմբերի 10-ից մամուլում ակտիվորեն շրջանառվում է «Թուրքական համարանիշներով ավտոմեքենան առանց խոչընդոտի շրջում է Երևանում» գլխագրով տեղեկություն, որն ուղեկցում է Երևան...
«Իրատես» թերթն իր հերթական համարում անդրադարձել է ոստիկանապետ Վալերի  Օսիպյանին՝ մատնանշելով նրա օրոք ոստիկանությունում տիրող «խնդրահարույց իրավիճակը»։ Խոսքը մասնավորապես վերաբերում...
Վերջին տարիներին Հանրապետությունում աճել է ավտոմեքենաների քանակը։ Դրան զուգահեռ ավելացել են վարորդները, հաճախացել են ճանապարհատրանսպորտային պատահարները։ Դատելով տարեկան արձանագրվող ճանապարհատրասնպորտային...
Ոստիկանությունը հիմնվում է գոյություն չունեցող վիճակագրության վրա
15:33, 16 Փտր, 2018
Ինչպես հայտնի է փետրվարի 8-ից ոստիկանությունը սկսել է կիրառել շարժական լուսանկարահանող արագաչափը: Այն տեղադրված է առանց տարբերանշանների ավտոմեքենայի մեջ, կայանում...

Дорожная полиция и суд не отличили «Запорожец» Миграна Погосяна от RangeRover
15 июля 2015 года водитель автомобиля марки «ZAZ» («Запорожец») белого цвета с г/н 55 UL 333, принадлежащего главе СПИСА, превысил скорость на автотрассе Ереван-Севан, в результате чего был оштрафован на 200 тыс. драмов.
Мигран Погосян, однако, не оплатил штраф, а Дорожная полиция представила в Административный суд РА иск против главы СПИСА с требованием выплатить сумму штрафа и взыскания. Суд удовлетворил этот иск, а после жалобы Миграна Погосяна, апелляционный суд отменил решение, и Погосян так и не оплатил штраф.
В этой истории есть одно очень интересное обстоятельство  — как «Запорожец» мог двигаться со скоростью 153км/ч (также всем очень сложно представить героя оффшорного скандала за рулем «Запа»)?
Редакция Sut.am смогла найти постановление о наложении административного взыскания и фотографию, сделанную спидометром, и без лишних усилий выяснить, что на трассе Севан-Ереван со скоростью 153км/ч ехал не «Запорожец», а черный Range Rover с г/н 55UL333.
Более того, редакция нашла 14 записей и видеоматериалов нарушений, зафиксированных камерами видеофиксации, на которых в решении о штрафе за нарушение вместо черного Range Rover написано «белый ZAZ».
Физически невозможно, чтобы фиксирующие нарушения инспектора дорожной полиции не заметили, что Range Roverчерного цвета ехал с госномерами белого запорожца. Этого не могли не заметить и судьи, ведущие дело, а этот поступок, в свою очередь, согласно части 4 статьи 123.5 Кодекса об административных правонарушениях, предусматривает штраф в размере 200 тыс. драмов.
Однако ни полиция, ни судьи в течение нескольких месяцев не заметили это нарушение, которое допустил автомобиль главы службы СПИСА.
Более того, возникает вопрос, почему номера запорожца Миграна Погосяна оказались на Range Rover, и преследовал ли этот поступок цель скрыть правонарушение?
Напомним, что в 2016 году генерал-майор юстиции Мигран Погосян  оказался замешан в оффшорном скандале, в результате чего подал в отставку, а в 2017 году был избран депутатом Национального собрания от Республиканской партии.
Թեգեր` Mihran Poghosyanpanama papersRoad PoliceSevan-Yerevan highwayZAZдорожная полицияЗапорожецМигран ПогосянСПИСАштрафԴԱՀԿԶապառոժեցԶապորոժեցՃՈպետհամարանիշ
14:36, 7 Сен, 2018
В своем очередном номере газета «Иратес» обратилась к начальнику полиции Валерию Осипяну, отметив царящую в полиции «проблематичную ситуацию». В частности,...
18:37, 30 Авг, 2018
В последние годы в республике возросло количество автомобилей. Параллельно с этим, увеличилось число водителей, участились дорожно-транспортные происшествия. Судя по количеству...
Ложное обещание решить проблему пробок на проспекте Баграмяна
09:38, 26 Ноя, 2016
Еще 13 месяцев назад служба «Дорожная полиция» полиции Армении выступила с заявлением, согласно которому пообещала на пересечении ул. Московяна и...