Նոր Գյուղում ավելի շատ վարորդական վկայական է տրամադրվել, քան Երևանում (վիճակագրություն)
Վերջին տարիներին Հանրապետությունում աճել է ավտոմեքենաների քանակը։ Դրան զուգահեռ ավելացել են վարորդները, հաճախացել են ճանապարհատրանսպորտային պատահարները։
Դատելով տարեկան արձանագրվող ճանապարհատրասնպորտային պատահարների քանակից, ինչպես նաև արձանագրված տուգանքների քանակից՝ կարելի է եզրակացնել, որ վարորդները լավ չեն տիրապետում Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության կանոններին։
Փողոցում հաճախ կարելի է տեսնել հետիոտնին չզիջող, չամրակապված, առանց լուսային թարթիչի երթևեկության շարք փոխող, ղեկին ծխող և բազում այլ վտանգավոր խախտումներ անող վարորդների։ Այդ բոլոր վարորդները, սակայն, ստացել են վարորդական իրավունքի վկայականներ։
Շատերին է ծանոթ վկայական ստանալու «կարգը»․ տեսուչին վճարում ես 60-80  հազար դրամ և ստանում ես վկայականը, նույնիսկ եթե վարել չգիտես։ Իրականում, սակայն, անհրաժեշտ է սովորել ճանապարհային երթևեկության կանոնները, պատասխանել 10 հարցից առնվազն 9-ին, այնուհետև հաճախել ավտոդպրոց և մեքենա վարել սովորել, հանձնել գործնական քննությունը։ Վկայականը տրամադրվում է միայն նրանից հետո, երբ տեսուչը համոզվում է, որ անձը բավարարում է պահանջվող բոլոր պայմաններին և վտանգ չի ներկայացնում իր և երթևեկության այլ մասնակիցների համար։ Դատելով հանձնած քննությունների և հանձնած վկայականների վիճակագրությունից՝ հաճախ գործել է «մաղարիչի սկզբունքը»։
2016 թվականին Երևանի ՃՈ հաշվառման-քննական բաժնում վարորդականի գործնական քննություն է հանձնվել 7036 անգամ, որի արդյունքում 4997 մարդ ստացել է վարորդական վկայական։ Այլ կերպ ասած, քննությունից «կտրվել» է դիմորդների 29%-ը։
2016 թվականի ցուցանիշները
Նույն տարում, օրինակ, Արտաշատի բաժնում վարորդական վկայական են ստացել քննություն հանձնածների ավելի քան 96%-ը, իսկ Աշտարակում՝ 97%-ը։ Կոտայքի մարզի Նոր գյուղի բաժնում վարորդական իրավունք ստացել է ավելի շատ մարդ, քան Երևանում, այստեղ քննությունը չեն կարողացել հանձնել դիմորդների ընդամենը 3․9%-ը, մինչդեռ Երևանում՝  29%-ը։
2017 թվականի համար իրավիճակը համանման է։ Երևանում դիմողների 81%-ը ստացել է վարորդական վկայականներ՝ 7866 մարդուց 6394-ը։ Իսկ Կոտայքի նույն բաժնում վկայական է ստացել դիմողների 99%-ը։
Փաստորեն, Կոտայքի բաժնում քննություն հանձնողներից գրեթե ոչ ոք երբեք չի «կտրվում» և հաջողությամբ ստանում է վկայական։
Իրավիճակն ավելի մտահոգիչ է մյուս մարզերի դեպքում։ Արտաշատում գործնական քննություն հանձնողների 99․5%-ը ստացել է վկայական, Արմավիրում՝ 99․6%-ը, Աշտարակում՝ 99․8%-ը, իսկ Մարտունիում՝ 99․9%-ը։
2017 թվականի ցուցանիշները
Այս երևույթն ունի ենթադրական բացատրություն։ Մարզերում առավել հեշտ է կաշառել ՃՈ տեսուչին և ստանալ վկայական։ Հենց այս է պատճառը, որ Կոտայքի բաժնում, օրինակ, ավելի շատ վկայական է տրվում, քան Երևանում։ Մարդիկ Երևանից գնում են Կոտայք, քննություն հանձնելու։
Իրավիճակը փոխվել է հեղափոխությունից հետո
2018թ․ ապրիլ-հուլիս ամիսների ցուցանիշները
2018 թվականի ապրիլ-հուլիս ամիսների ընթացքում Երևանում գործնական 3619 քննություն է հանձնվել, որի միայն 59%-ն է վկայական ստացել։ Կոտայքի բաժնում այս թիվը կազմել է 76%, Արմավիրում՝ 86%, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 99%-ի համեմատ։
Վիճակագրական ամբողջ թվերին կարող եք ծանոթանալ՝ այստեղ։
Վերջերս ճանապարհային ոստիկանությունը հայտարարեց քաղաքականության փոփոխության մասին։ Այլևս չեն լինի 30 հազար դրամից ավելի տուգանքներ, սակայն տուգանքների հետ մեկտեղ կկիրառվեն լրացուցիչ տույժեր՝ բալերի տեսքով։ Յուրաքանչյուր վարորդի տարեսկզբին տրամադրվելու է 9 բալ: Երբ որոշակի խախտումներ կատարելուց հետո այդ բալերը սպառվեն, տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքը 6 ամիս ժամանակով կկասեցվի:
Թեգեր` водительводительские правадорожная полициядорожное движениекоррупцияկոռուպցիաՀՀ ոստիկանությունճանապարհային երթևեկությունճանապարհային ոստիկանությունՃՈվարորդվարորդական իրավունքվարորդների իրավունք

В Нор Гюх выдано больше водительских прав, чем в Ереване (статистика)
В последние годы в республике возросло количество автомобилей. Параллельно с этим, увеличилось число водителей, участились дорожно-транспортные происшествия.
Судя по количеству ежегодно регистрирующихся ДТП, а также количеству зафиксированных штрафов, можно сделать вывод, что водители плохо осведомлены о правилах безопасности дорожного движения.
На улице часто можно увидеть не уступающих дорогу пешеходам, не пристегнутых ремнями безопасности, перестраивающихся без включенных поворотников, курящих за рулем и допускающих множество опасных нарушений водителей. Все эти водители, однако, получили водительские удостоверения.
Многим знакома процедура получения водительского удостоверения: «Платишь инспектору 60-80 тысяч драмов и получаешь удостоверение, даже если не умеешь водить». В действительности, однако, вам необходимо выучить правила дорожного движения, ответить по крайней мере на 9 из 10 вопросов, а затем посещать автошколу и учиться водить автомобиль, после сдать практический экзамен по вождению. Удостоверение выдается только после того, как инспектор убеждается в том, что человек отвечает всем необходимым условиям и не представляет угрозы себе или другим участникам дорожного движения. Судя по количеству сданных экзаменов и выданных удостоверений, можно заметить, что часто действовал «принцип магарича».
В 2016 году в учетно-экзаменационном отделе службы Дорожной полиции Еревана 7036 раз был сдан практический экзамен по вождению, в результате чего 4997 человек получили водительские права. Другими словами, 29% заявителей «срезались» с экзамена.
В том же году в Арташатском отделе водительские удостоверения получили более 96% сдававших экзамен, в Аштараке — 97%. В отделе Нор Гюх Котайкской области водительские права получили намного больше людей, чем в Ереване. Здесь экзамен не смогли сдать только 3,9% заявителей против 29% в Ереване.
Показатели 2016 года
Ситуация за 2017 год схожа. В Ереване 81% заявителей получили водительские удостоверения — из 7866 человек 6394. В том же отделе Котайка удостоверения получили 99% заявителей.
Фактически, в Котайке почти никто из заявителей никогда не «срезается» с экзамена и успешно получaeт удостоверение.
Ситуация вызывает беспокойство в случае с другими областями. В Арташате удостоверение получили 99,5% заявителей, в Армавире — 99,6%, в Аштараке — 99,8%, а в Мартуни — 99,9%.
Показатели 2107 года
Это явление имеет предположительное объяснение. В областях гораздо легче подкупить инспектора дорожного движения и получить удостоверение. Именно в этом заключается причина того, что в отделе Котайка, например, выдаются намного больше удостоверений, чем в Ереване. Люди едут из Еревана в Котайк для сдачи экзамена.
Ситуация изменилась после революции
За апрель-июль 2017 года в Ереване было сдано 3619 практических экзаменов, из которых удостоверение получили только 59%, в отделе Котайка 76%, Армавира — 86% — по сравлению с 99% за аналогичный период прошлого года.
Показатели за апрель-июль 2018г..
Со всеми статистическими данными можете ознакомиться здесь.
Недавно Дорожная полиция объявила об изменении политики. Штрафов выше 30 000 драмов больше не будет, однако на ряду со штрафами будут применяться дополнительные взыскания в виде баллов. В начале года каждому водителю будут начислены 9 баллов. Когда эти баллы будут исчерпаны после определенных нарушений, действие водительских прав может быть приостановлено на шесть месяцев.